Vyhláška, kterou se stanoví podrobnosti o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin
§ 1
Uvádění rozmnožovacího materiálu pěstovaných rostlin do oběhu
[K § 3 odst. 3 a 7 a § 7 odst. 6 písm. d), e) a f) zákona]
(1) Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu pěstovaných rostlin uváděného do oběhu (dále jen „rozmnožovací materiál“) podle § 3 odst. 3 zákona jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 5.
(2) Základní rozmnožovací materiál nebo rozmnožovací materiál předstupňů druhů pšenice, žita, tritikale, ječmene, kukuřice a lnu smí být uváděn do oběhu jen mořený; jako nemořený smí být uváděn do oběhu, jen nejsou-li v něm překročeny mezní hodnoty výskytu škodlivých organizmů uvedené v příloze č. 2.
(3) Certifikovaný rozmnožovací materiál druhů uvedených v odstavci 2 nemusí být mořen, nepřesahuje-li v něm výskyt škodlivých organizmů hodnoty uvedené v příloze č. 2.
(4) Počty generací, po které může být
- a) rozmnožovací materiál předstupňů vyráběn i z rozmnožovacího materiálu předstupňů,
- b) certifikovaný rozmnožovací materiál vyráběn i z certifikovaného rozmnožovacího materiálu,
jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 3.
Uznávací řízení
§ 2
[K § 4, § 6 odst. 9, § 7 odst. 6 písm. h) zákona]
(1) Žádost o uznání množitelského porostu se podává Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému (dále jen „Ústav“) každoročně
- a) do 31. března pro
-
- ozimé formy zemědělských druhů rodu Brassica (kromě řepky),
-
- obilniny ozimé (ječmen, pšenice, žito, tritikale),
-
- vikev ozimou,
-
- jeteloviny a trávy z první seče,
-
- salát a špenát setý na podzim,
- b) do 30. dubna pro
-
- hrách polní a zahradní,
-
- olejniny jarní (kromě lnu),
-
- pažitku, ředkvičku, ředkev, salát, špenát setý na jaře, semenice dvouletých zelenin, sazečku kapusty ozimé, pekingské zelí,
-
- zeleniny rychlené – semenice,
- c) do 10. května pro
-
- obilniny jarní, svazenku,
-
- luskoviny polní (kromě fazolu a hrachu),
-
- semenice semenných okopanin,
-
- len,
-
- anýz, fenykl, kmín, koriandr,
-
- brokolici, cibuli sazečku, česnek, kopr, květák, okurky pařeništní a skleníkové, kozlíček polníček, řeřichu setou,
- d) do 20. května pro
-
- brambory,
-
- jílek jednoletý,
-
- kukuřici, proso, pohanku,
- e) do 10. června pro
-
- fazol polní i zahradní, lupinu, sóju, slunečnici,
-
- jetel nachový setý na jaře, trávy z druhé seče, jednoleté pícniny,
-
- lilek, majoránku, okurky polní, papriku, patizony, rajčata, štěrbák, tykev, meloun,
- f) do 30. června pro jeteloviny z druhé seče,
- g) do 20. srpna pro cibuli, sazečky ostatních zelenin a semenných okopanin,
- h) do 30. září pro řepku ozimou,
- i) do 30. listopadu pro porosty cukrovky z předpěstované sazečky.
Pokud technologie pěstování nebo klimatické podmínky stanoviště vyžadují provedení přehlídky v jiném termínu, než je obvyklé, je dodavatel povinen podat žádost o uznání množitelského porostu minimálně jeden měsíc před předpokládaným termínem této přehlídky.
(2) Ústavu se podává též žádost o uznání rozmnožovacího materiálu.
(3) Způsoby podávání žádostí o uznání množitelského porostu a rozmnožovacího materiálu jsou podání
- a) v písemné formě na formuláři, jehož vzor je uveden v příloze č. 4, nebo
- b) v elektronické podobě podle pokynů zveřejněných Ústavem ve Věstníku Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (dále jen „Věstník“).
(4) Výčet a rozsah úředních zkoušek rozmnožovacího materiálu a zkoušky potřebné ke zjištění vlastností množitelských porostů a rozmnožovacího materiálu u jednotlivých druhů jsou uvedeny v příloze č. 5.
§ 3
[K § 5 odst. 1 písm. g) a i) a § 7 odst. 6 písm. a) až c), i), o) a p) zákona]
(1) Požadavky na sled předplodin na pozemku v předcházejících letech jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 2.
(2) K ověření původu rozmnožovacího materiálu při podání žádosti o uznání množitelského porostu dodavatel předloží
- a) doklad o uznání rozmnožovacího materiálu, který byl použit pro založení porostu, nebo
- b) u víceletých druhů
-
- doklad o uznání množitelského porostu z předchozího vegetačního období, nebo
-
- doklad o neuznání množitelského porostu z předchozího vegetačního období za předpokladu, že důvodem neuznání množitelského porostu nebyla nevyhovující pravost nebo čistota odrůdy,
- c) mezinárodně platný doklad, popřípadě posudek Ústavu vystavený na základě kontroly provedené Ústavem u rozmnožovacího materiálu, který byl dovezen, nebo
- d) prohlášení šlechtitele nebo udržovatele odrůdy v případě, že je porost zakládán ze šlechtitelského materiálu.
Doklady podle písmen a) a b) nebo posudek podle písmene c) mohou být nahrazeny uvedením čísla těchto dokladů na žádosti.
(3) Hodnocení množitelských porostů se provádí v termínech uvedených v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 2. Vzor formuláře pro záznamy o přehlídce množitelského porostu je uveden v příloze č. 4.
(4) Minimální vzdálenost množitelského porostu od porostů stejného nebo příbuzného druhu, které by mohly cizosprášením, přenosem chorob nebo jiným způsobem ohrozit množitelský porost, a požadavky na vlastnosti množitelského porostu podle § 7 odst. 6 písm. a) zákona jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 3 a 4.
(5) Požadavky na přípustné limity zjišťované u množitelského porostu úředními zkouškami jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 4.
(6) Požadavky na vlastnosti pozemku a na vlastnosti půdy, na kterém je množitelský porost a rozmnožovací materiál pěstován, jsou pro jednotlivé druhy uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílech 2.
(7) Množitelský porost, který nevyhovuje požadavkům kategorie a generace rozmnožovacího materiálu, které dodavatel uvede v žádosti o uznání množitelského porostu, může být uznán v kategorii nebo generaci, které odpovídá svými vlastnostmi, jen na základě nové žádosti s uvedením odpovídající kategorie nebo generace.
§ 4
[K § 7 odst. 6 písm. j), l), m) a r) zákona]
(1) Evidence při výrobě rozmnožovacího materiálu je vedena
- a) v písemné formě na formulářích, jejichž vzor je uveden v příloze č. 4, nebo
- b) v elektronické podobě za předpokladu, že vytištěné sestavy budou obsahovat minimálně údaje, které jsou součástí vzoru v příloze č. 4, a budou archivovány pro účely kontroly prováděné Ústavem.
(2) Náležitosti čísla množitelského porostu, čísla partie rozmnožovacího materiálu a používané měrné jednotky hmotnosti a plochy pro jednotlivé druhy rostlin jsou uvedeny v příloze č. 6.
(3) Vzory dokladů vydávané Ústavem nebo pověřenou osobou jsou uvedeny v příloze č. 7.
§ 5
Uvádění rozmnožovacího materiálu do oběhu před ukončením úřední zkoušky klíčivosti
(K § 8 odst. 3 zákona)
(1) Zkoušky pro uvádění rozmnožovacího materiálu do oběhu před ukončením úřední zkoušky klíčivosti nebo zkoušky klíčivosti provedené pověřenou osobou a způsob vedení evidence pro jednotlivé druhy jsou uvedeny v příloze č. 8.
(2) Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu uváděného do oběhu před ukončením úřední zkoušky klíčivosti nebo zkoušky klíčivosti provedené pověřenou osobou jsou uvedeny v příloze č. 8.
§ 6
Standardní rozmnožovací materiál
(K § 9 zákona)
(1) Požadavky na vlastnosti standardního rozmnožovacího materiálu uváděného do oběhu jsou uvedeny v příloze č. 1 v částech I až X v oddílu 5.
(2) Záznamy podle § 9 odst. 4 písm. b) a odst. 5 zákona se vedou
- a) v písemné formě na formulářích, jejichž vzor je uveden v příloze č. 4, nebo
- b) v elektronické podobě za předpokladu, že vytištěné sestavy budou obsahovat minimálně údaje, které jsou součástí vzoru v příloze č. 4, a budou archivovány pro účely kontroly prováděné Ústavem.
§ 7
Obchodní rozmnožovací materiál
(K § 11 zákona)
Jako obchodní rozmnožovací materiál lze uvádět do oběhu rozmnožovací materiál druhů uvedených v druhovém seznamu jako zemědělské druhy s výjimkou obilnin, brambor a jiných okopanin, pokud bylo vydáno povolení podle § 40 odst. 1 zákona.
§ 8
Směs osiv
[K § 12 odst. 4 a § 19 odst. 13 písm. e) zákona]
(1) Směsi osiv odrůd jednoho nebo více druhů (dále jen „směs“), jejíž výrobu nebo uvádění do oběhu dodavatel Ústavu ohlásí, přidělí Ústav registrační číslo způsobem uvedeným v příloze č. 6.
(2) Způsob míchání musí zaručit rovnoměrnost složení směsi v partii i v jednotlivých obalech podle hmotnostního procentického podílu oznámeného dodavatelem při registraci směsi.
(3) Dodavatel, který vyrábí směs pro zemědělskou výrobu nebo směs k využití mimo zemědělskou výrobu, vede o každé vyrobené směsi evidenci na formuláři, jehož vzor je uveden v příloze č. 4.
(4) Směs smí být uváděna do oběhu pouze v uzavřených a označených obalech nebo v malém balení. Směs nesmí být při prodeji konečnému spotřebiteli^2) dále rozvažována.
§ 9
Sazenice zeleniny
[K § 15 a § 19 odst. 7 písm. i) zákona]
(1) Požadované vlastnosti sazenic zeleninových druhů jsou uvedeny v příloze č. 9.
(2) Sazenice zeleniny určené k uvádění do oběhu se ukládají do obalů zabraňujících jejich poškození a záměnu nebo smíchání jednotlivých partií. Dojde-li během balení, skladování, přepravy nebo při dodání ke smíchání partií sazenic zeleniny různého původu, provede dodavatel záznam o složení nové partie a o původu jejích jednotlivých složek.
(3) Obaly se sazenicemi zeleniny určené k uvádění do oběhu se opatřují návěskou, štítkem nebo jiným obdobným dokladem; tyto doklady musí být vyrobeny z vhodného materiálu a nesmí být použity opakovaně.
Doklad obsahuje
- a) text „ES kvalita“,
- b) název členského státu nebo jeho kód,
- c) označení příslušného úřadu nebo jeho kód,
- d) registrační číslo dodavatele,
- e) název dodavatele,
- f) číslo partie sazenic zeleniny uváděné do oběhu,
- g) datum vystavení dokladu,
- h) číslo partie osiva u sazenic zeleniny pěstovaných z osiva,
- i) název druhu a odrůdy zeleniny,
- j) latinský název rodu a druhu zeleniny, je-li zároveň rostlinolékařským pasem podle zvláštního zákona,^3)
- k) množství,
- l) při dovozu ze třetích zemí údaj o zemi původu; tento údaj musí být zřetelně vyznačen.
(4) Je-li rozmnožovací materiál sazenic zeleniny opatřen rostlinolékařským pasem podle zvláštního zákona,^3) nahrazuje tento pas údaje uvedené v odstavci 3 s výjimkou údajů uvedených pod písmeny a), c), i) a l). Tyto údaje musí být zřetelně odděleny.
(5) Kritické body sledované ve výrobním procesu sazenic zeleniny jsou uvedeny v příloze č. 9.
(6) Kontrola kritických bodů výrobního procesu se provádí u dodavatele nejméně jednou ročně; podléhají jí všechny sazenice zeleniny uváděné do oběhu s výjimkou prodeje konečnému spotřebiteli.^2)
(7) Ústav nebo jím pověřená osoba kontroluje dodržování kritických bodů podle postupů uvedených v příloze č. 9.
(8) Evidence pro sazenice zeleniny musí být vedena řádně, jednotlivé údaje na sebe musí navazovat tak, aby byly kontrolovatelné Ústavem nebo pověřenou osobou. Záznamy se uchovávají po dobu nejméně jednoho roku. Evidence může být vedena
- a) v písemné formě na formulářích, jejichž vzor je uveden v příloze č. 4, nebo
- b) v elektronické podobě za předpokladu, že vytištěné sestavy budou obsahovat minimálně údaje, které jsou součástí vzoru v příloze č. 4, a budou archivovány pro účely kontroly prováděné Ústavem.
(9) Ustanovení odstavců 5, 7 a 8 se nevztahují na sazenice zeleniny určené pro konečného spotřebitele.^2)
(10) Sadba česneku, cibule a šalotky musí splňovat kromě ustanovení odstavců 2, 3, 4, 8 a 9 rovněž následující požadavky:
- a) rozmnožovací materiál musí pocházet z množitelského porostu, který byl kontrolován,
- b) množitelský porost byl prost škodlivých organizmů uvedených v příloze č. 9 nebo byl proti těmto organizmům vhodným způsobem ošetřen,
- c) vlastnosti rozmnožovacího materiálu odpovídají požadavkům stanoveným v příloze č. 9.
§ 10
Odborná způsobilost žadatele o registraci
[K § 16 odst. 1 písm. a) zákona]
(1) Žadatel o registraci podle § 16 odst. 1 zákona prokazuje odbornou způsobilost u Ústavu
- a) předložením originálu nebo úředně ověřené kopie
-
- výučního listu v případě středního odborného vzdělání v oboru zahradník nebo v příbuzném zemědělském oboru,
-
- maturitního vysvědčení v případě středního odborného vzdělání v oboru zahradník nebo v příbuzném zemědělském oboru,
-
- vysokoškolského diplomu o absolvování studijního programu v oblasti zemědělství, nebo
- b) předložením písemného prohlášení o zastupující osobě, která prokáže svoji odbornou způsobilost způsobem uvedeným v písmenu a).
(2) Pokud žadatel o registraci nesplňuje požadavky na vzdělání podle odstavce 1 písm. a), je možné udělit registraci za předpokladu předložení originálu nebo úředně ověřené kopie dokladu o dosažení minimálně středoškolského vzdělání i jiného zaměření a absolvování teoretického a praktického proškolení u Ústavu. Postup proškolování zveřejní Ústav ve Věstníku.
(3) Při uznávání odborné kvalifikace nebo jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie se postupuje podle zvláštního zákona.^4)
§ 11
Oznámení o zahájení činnosti
(K § 16 odst. 4 zákona)
Vzor formuláře k oznámení o zahájení činnosti dodavatele, který nepodléhá registraci podle § 16 odst. 1 zákona, je uveden v příloze č. 4.
§ 12
Kvalifikační a technické předpoklady způsobilosti pověřených osob a způsob jejich prokazování
(K § 17 odst. 7 zákona)
(1) Kvalifikační předpoklady způsobilosti fyzických osob podle § 17 odst. 2 zákona jsou
- a) vysokoškolské vzdělání v akreditovaném bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu v oblasti zemědělství nebo se zaměřením na biologii, s minimální dvouletou praxí v oboru, nebo
- b) úplné střední odborné, popřípadě vyšší odborné vzdělání v oborech zemědělství s minimálně dvouletou praxí v oboru, nebo
- c) minimálně středoškolské vzdělání i jiného zaměření, pokud žadatel prokáže alespoň tříletou praxi v oboru. Pro účely prokázání znalostí podle odstavce 2 organizuje Ústav školení teoretické v délce minimálně tří měsíců a praktické podle povahy činnosti, kterou bude vykonávat. Postup školení zveřejní Ústav ve Věstníku. Absolvování školení však není podmínkou pro připuštění ke zkoušce podle odstavce 2.
(2) Osoby uvedené v § 17 odst. 1 a 2 zákona prokáží rozsah potřebných znalostí formou zkušebního testu nebo ústní zkoušky a složením též praktické zkoušky před komisí jmenovanou Ústavem. Okruhy otázek zveřejňuje Ústav ve Věstníku. Pro účely průběžného vzdělávání osob organizuje Ústav odborné semináře a školení.
(3) Osoby uvedené v § 17 odst. 1 a 2 zákona prokazují technické předpoklady
- a) předáním seznamu laboratorního vybavení používaného k provádění dílčích úkonů při uznávacím řízení na základě smlouvy podle § 17 odst. 1 zákona. U metrologického vybavení, uvedeného na předaném seznamu, se předkládají ověřovací protokoly Českého metrologického institutu nebo Akreditovanou kalibrační laboratoří,
- b) prostřednictvím internetového připojení. Počítačové vybavení s připojením k internetu je základním technickým předpokladem osob uvedených v § 17 odst. 2 zákona.
(4) Ústav vede evidenci o pověřených osobách, kvalifikačních zkouškách, školeních a systému průběžného vzdělávání pověřených osob.
(5) Při uznávání odborné kvalifikace nebo jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie se postupuje podle zvláštního zákona.^4)
§ 13
Dovoz rozmnožovacího materiálu
(K § 18 zákona)
Množství rozmnožovacího materiálu dováženého podle § 18 odst. 5 písm. b) zákona nesmí přesáhnout množství potřebné na založení množitelského porostu o výměře do 5 hektarů (předstihové množení), v případě sadby brambor do 10 hektarů.
§ 14
Označování a balení rozmnožovacího materiálu
(K § 19 zákona)
(1) Každý obal rozmnožovacího materiálu musí být viditelně, zřetelně a nezaměnitelně označen způsobem, který vylučuje záměnu nebo pochybnost o obsahu.
(2) K označování rozmnožovacího materiálu jsou používány v závislosti na kategorii a generaci nebo stupni rozmnožovacího materiálu
- a) úřední návěsky minimálního rozměru a barvy podle odstavce 3, nebo
- b) návěsky využívané pro mezinárodní obchod podle pravidel Mezinárodní asociace pro zkoušení semen a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj, nebo
- c) návěsky dodavatele minimálního rozměru a barvy podle odstavce 3
-
- pro rozmnožovací materiál povolený Ministerstvem zemědělství podle § 40 zákona, nebo
-
- pro kategorii standardní rozmnožovací materiál, nebo
- d) návěsky dodavatele vylučující záměnu s podmínkami uvedenými v písmenech a) až c) v ostatních případech.
(3) Minimální rozměr návěsek pro zemědělské druhy a zeleniny je 110 mm x 67 mm; barvy návěsek pro kategorie a generace nebo stupně rozmnožovacího materiálu, způsob použití a vzory úředních návěsek jsou uvedeny v příloze č. 10.
(4) Za úřední návěsku se považuje
- a) návěska, nebo
- b) nalepovací etiketa, nebo
- c) potisk obalů minimálně stejných rozměrů a barvy stanovených v odstavci 3, nebo
- d) všitý pruh neroztržitelné fólie minimálně stejných rozměrů a barvy, jaké jsou stanoveny v odstavci 3.
(5) Úřední návěska musí být zhotovena z neroztržitelného nebo špatně odstranitelného materiálu a nesmí být použita opakovaně. Potisk obalů může být proveden jen formou tisku předepsaných údajů nesmazatelnou barvou a pod úředním dohledem.
(6) Každý obal opatřený úřední návěskou nebo návěskou pro mezinárodní obchod podle odstavce 2 písm. b) musí být zajištěn úřední pojistkou tak, aby nebylo možné obal otevřít bez toho, že by bylo zřetelně patrné jeho otevření; návěsky, které jsou na obal přivazovány, musí být upevněny pod úřední pojistkou.
(7) Za úřední pojistku se považuje
- a) plomba z nebarveného plechu,
- b) nálepka nebo samolepící páska neodstranitelná bez porušení,
- c) prošitá návěska u strojově zašívaných obalů,
- d) ventilový uzávěr obalu uzavíraný tlakem osiva,
- e) samolepící nebo svařovací uzávěr papírových nebo plastikových obalů, které nemají jiný otvor a nemohou být otevřeny bez porušení,
- f) strojově prošitý obal zamezující záměně,
- g) plechový obal, který nelze otevřít bez poškození,
- h) vázací materiál, který nemůže být otevřen bez porušení.
(8) U neuzavřených obalů se opatření podle odstavců 7 a 8 nahrazuje viditelně umístěnou a na obal připevněnou návěskou a doprovodným dokladem příslušné partie nebo její části. Je-li přepravována sadba brambor volně ložená, je návěska součástí doprovodných dokladů.
(9) Další požadavky, které musí úřední návěska splňovat, kromě požadavků uvedených v § 19 odst. 7 zákona, jsou
- a) údaje o úpravě osiva obrušováním, inkrustací, obalováním, umístěním do výsevových pásů a další způsoby, pokud byly použity,
- b) údaje o kalibraci,
- c) údaje o třídění,
- d) u obalovaného osiva počet semen na jednotku hmotnosti,
- e) údaje o počtu semen při použití údaje „výsevní jednotka“ a počet výsevních jednotek v obalu,
- f) údaje o způsobu chemického ošetření,
- g) u směsi osiv označení účelu použití „směs osiva pro...“ a název směsi,
- h) u krmných plodin uvedení účelu použití s určením pro další množení nebo pro výrobu pícnin nebo pro technické účely,
- i) u hybridních odrůd a linií označení „hybrid“ nebo „komponent“ podle účelu použití,
- j) u sdružených odrůd název odrůdy s doplňkem „sdružená odrůda“,
- k) u rozmnožovacího materiálu pro ekologické zemědělství označení „určeno pro ekologické zemědělství“,
- l) u rozmnožovacího materiálu pocházejícího z geneticky modifikovaného organizmu musí být při uvádění do oběhu na návěsce a na viditelném místě obalu uvedeno označení „geneticky modifikovaný organizmus“,
- m) u rozmnožovacího materiálu odrůd x Festulolium^5) (hybrid z křížení druhů rodu kostřava s druhy rodu jílek [Festuca spp. x Lolium spp.]) uvedení názvů druhů v rámci rodů Festuca a Lolium, z jejichž křížení daná odrůda pochází.
(10) U odrůd zeleniny obecně známých před 1. červnem 1970 může být na návěsce uveden odkaz na určité udržovací šlechtění, pokud to udržovatel odrůdy předem oznámí Ústavu nebo příslušnému úřadu jiného členského státu. Tento odkaz se uvede za názvem odrůdy, od něhož musí být zřetelně oddělen pomlčkou, a nesmí být uveden výrazněji než samotný název odrůdy. V souvislosti s uvedeným udržovacím šlechtěním nesmí být poukazováno na žádné zvláštní vlastnosti odrůdy.
(11) Návěsky pro mezinárodní obchod podle odstavce 2 písm. b) musí obsahovat údaje předepsané pravidly schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj uvedené v příloze č. 10.
(12) Rozmnožovací materiál vegetativně množených druhů musí být balen tak, aby při skladování a přepravě nemohlo dojít ke znehodnocení v důsledku biologického poškození a k smíchání nebo záměně nebo k mechanickému poškození. Jako obaly se používají pytle umožňující prodyšnost, ohradové palety, kontejnery, sadbovače nebo palety pro sazenice nebo jiné obaly zajišťující uchování deklarovaných vlastností rozmnožovacího materiálu.
(13) Rozmnožovací materiál, u kterého nebylo ukončeno uznávací řízení (osivo s neukončenou certifikací), se značí návěskami šedé barvy; hmotnost partie není přitom omezena.
(14) Dojde-li z důvodů poškození nebo nutnosti použití jiných obalů k potřebě nového balení rozmnožovacího materiálu, musí být pod úředním dohledem provedeno
- a) odstranění původních plomb a návěsek,
- b) přebalení původního rozmnožovacího materiálu do nových obalů,
- c) opětovné uzavření s novou návěskou a plombou.
(15) Nová návěska na rozmnožovacím materiálu znovu přebaleném podle odstavce 14 musí obsahovat všechny původní informace a údaje včetně textu „znovu baleno a označeno“.
(16) Jestliže došlo k novému balení podle odstavců 14 a 15 u rozmnožovacího materiálu zahraničního původu, Ústav si vyžádá předchozí souhlas příslušného úřadu ze země původu. U členských států se souhlas nevyžaduje, uvede-li dodavatel na žádosti stanovisko osoby, která rozmnožovací materiál dodala.
§ 15
Malé balení
[K § 19 odst. 13 písm. f) zákona]
(1) Nejvyšší hmotnost nebo počet kusů, které se považují za malé balení, a způsob jejich označování jsou uvedeny pro jednotlivé druhy v příloze č. 11.
(2) Za malé balení je považováno i balení vzniklé rozvažováním z větších obalů.
§ 16
Zrušovací ustanovení
Zrušuje se vyhláška č. 191/1996 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o odrůdách, osivu a sadbě pěstovaných rostlin.
§ 17
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem jejího vyhlášení s výjimkou ustanovení § 7, které nabývá účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii v platnost.
Ministr:
Ing. Palas v. r.
Příloha č. 1 k vyhlášce č. 175/2004 Sb.
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu, na sled předplodin na pozemku v předcházejících letech, na počet a termíny přehlídek množitelských porostů, na minimální vzdálenost množitelského porostu od porostů stejného nebo příbuzného druhu, na vlastnosti množitelských porostů, na přípustné limity zjišťované u množitelského porostu úředními zkouškami, na vlastnosti pozemku a na vlastnost půdy, na které je množitelský porost a rozmnožovací materiál pěstován
Členění přílohy č. 1
Část I Požadavky na množitelské porosty a osivo obilnin
Část II Požadavky na množitelské porosty a osivo kukuřic a čiroků
Část III Požadavky na množitelské porosty a osivo trav
Část IV Požadavky na množitelské porosty a osivo luskovin
Část V Požadavky na množitelské porosty a osivo jetelovin
Část VI Požadavky na množitelské porosty a osivo jiných krmných plodin
Část VII Požadavky na množitelské porosty a osivo olejnin a přadných rostlin
Část VIII Požadavky na množitelské porosty a sadbu brambor
Část IX Požadavky na množitelské porosty a osivo řep
Část X Požadavky na množitelské porosty a osivo zelenin
Členění jednotlivých částí přílohy č. 1
Oddíl 1 Přehled druhů
Oddíl 2 Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Oddíl 3 Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Oddíl 4 Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Oddíl 5 Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Poznámka:
Označení kategorií a generací (stupňů) je uváděno v souladu s přílohou č. 10.
Část I
Požadavky na množitelské porosty a osivo obilnin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab. 1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Ječmen | Hordeum vulgare L. |
| Lesknice kanárská**) | Phalaris canariensis L. |
| Oves | Avena sativa L. |
| Pšenice setá | Triticum aestivum L.emend. Fiori et Paol |
| Pšenice tvrdá | Triticum durum Desf. |
| Pšenice špalda | Triticum spelta L. |
| Žito | Secale cereale L. |
| Tritikale | x Triticosecale Wittm. |
| Pohanka obecná*) | Fagopyrum esculentum Moench. |
| Proso seté *) | Panicum miliaceum L. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
**) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, ale zařazené v předpisech EU.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab.2
| Kategorie | První přehlídka ve fázi | Druhá přehlídka v době | Předplodiny (počet roků) |
|---|---|---|---|
| SE, E, včetně osiva komponentů hybridních odrůd | od vymetání do kvetení | dozrávání | 2 2) |
| C | od vymetání do zralosti | - | 1 2) |
| C - osivo hybridních odrůd | od vymetání do kvetení | dozrávání | 1 2) |
1) Množení je možné jen na pozemcích, na kterých v předchozím roce nebyla pěstována obilnina a dva roky tentýž druh.
2) Množení je možné jen na pozemcích, na kterých v předchozím roce nebyla pěstována obilnina.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– minimální časový interval mezi množením porostů obilnin stejného druhu je dva roky. V případě stejného druhu, odrůdy a kategorie smí být množeno osivo na stejném pozemku bez časového omezení, ale musí být dodržena odrůdová čistota.
– hybridní odrůdy nesmí být vysévány na stejném pozemku v následujícím roce.
– množitelské porosty obilnin musí být přehlídnuty alespoň jednou a to ve fázi po vymetání.
– počet přehlídek hybridních odrůd – je shodný s Tab.2.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab.3
| Druh | Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech - obilniny navzájem | Prostorová izolace – nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení (tj. od jiných odrůd, komponentů a hybridů stejného druhu a od jiných druhů) | ||
|---|---|---|---|---|---|
| od jiné odrůdy téhož druhu | od jiných druhů | ||||
| druh | vzdálenost | ||||
| pšenice setá, tvrdá a špalda | SE, E | 1,0 | - | - | - |
| C | 1,0 | - | - | - | |
| žito | SE, E | 1,0 | 300 | tritikale | 50 |
| C | 1,0 | 250 | tritikale | 20 | |
| komponenty | 1,0 | 1000 | tritikale | 50 | |
| komp. bez otcovské pylové sterility | 600 | tritikale | 50 | ||
| C/H | 1,0 | 500 | tritikale | 50 | |
| tritikale | SE, E | 1,0 | 50 | žita | 300 |
| C | 1,0 | 20 | žita | 250 | |
| ječmen | SE, E | 1,0 | 1001) | - | |
| C | 1,0 | 1001) | - | ||
| oves | SE, E | 1,0 | - | - | - |
| C | 1,0 | - | - | - | |
| pohanka obecná | SE, E | 1,0 | 200 | od jiného druhu pohanky | 200 |
| C | 1,0 | 200 | 200 | ||
| proso seté | SE, E | 1,0 | - | - | - |
| C | 1,0 | - | - | - | |
| lesknice kanárská | SE,E | 1,0 | - | - | - |
| C | 1,0 | - | - | - |
1) Mezi odrůdami stejné formy (ozimá, jarní) s rozdílným počtem řad v klasu.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– množitelské porosty určené k výrobě certifikovaného rozmnožovacího materiálu hybridních odrůd pšenice, ječmene, ovsa musí být izolované od nežádoucích zdrojů pylu. Opylovaný rodičovský komponent musí být vzdálený více než 25 m od jakýchkoliv odrůd stejného druhu, mimo porostů opylujícího rodičovského komponentu.
– v případě produkce hybridních odrůd žita odpovídají minimální izolační vzdálenosti tabulce č.3.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený počet rostlin na 100 m2 porostu jiných odrůd a zřetelně odchylných typů 2) |
|---|---|---|
| pšenice setá, tvrdá a špalda 1) 3) | SE, E | 20 |
| C | 100 | |
| žito 1) 3) | SE, E, | 20 |
| C | 100 | |
| tritikale 1) | SE, E | 20 |
| C | 100 | |
| ječmen 3) | SE, E | 20 |
| C | 40 | |
| oves | SE, E | 20 |
| C | 40 | |
| pohanka obecná | SE,E | 3 |
| C | 10 | |
| proso seté | SE,E | 3 |
| C | 10 | |
| lesknice kanárská | SE,E | 3 |
| C | 10 |
1) Vzájemných druhových příměsí tritikale - žito, tritikale - pšenice a jiných forem v rámci druhu u tritikale v SE, E 2 rostliny, v C 4 rostliny na 100 m^2
2) Včetně jarních a ozimých forem (kromě tritikale), u ječmenů též rostlin s rozdílným počtem řad.
3) Platí též pro hybridní odrůdy, hodnocení porostů bude pak prováděno na základě metodiky dodané šlechtitelem.
Další požadavky:
– zjištěný výskyt jiných druhů obilovin a ovsa hluchého včetně ostatních plevelných ovsů a jejich hybridů a fatuoidů v kusech na 100 m^2 se uvede v záznamu o výsledku přehlídky množitelského porostu,
– množitelský porost nesmí být zaplevelen (včetně kulturních druhů) natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Tab. 4.2
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený počet (popř. %) rostlin napadených chorobami na 100 m2 porostu | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| fuzariozy v klasech | sněť prašná pšeničná | sněť stébelná | sněť prašná ječmenná | prašná sněť ovesná | sněť prosová | sněti rodu Tilletia ssp. s výjimkou T.controversa | sněť zakrslá | sněť tvrdá ječmenná | pruhovitost ječmene | ||
| (Fusarium ssp.) | (Ustilago tritici) | (Urocystis occulta) | (Ustilago nuda) | (Ustilago avenae) | (Sphacelo-theca panici miliaceli) | (Tilletia controversa) | (Ustilago hordei) | (Drechslera graminea, Pyrenophora graminea) | |||
| pšenice setá, tvrdá a špalda | SE, E | 3% | 5 | - | - | - | - | 0 | nesmí se vyskytovat | - | - |
| C | 5% | 20 | - | - | - | - | 1 | - | - | ||
| žito 1) | SE, E | 3% | - | 5 | - | - | - | - | 1 | - | - |
| C | 5% | - | 20 | - | - | - | 1 | - | - | ||
| ječmen | SE, E | 3% | - | - | 5 | - | - | - | 1 | 0 | 10 |
| C | 5% | - | - | 20 | - | - | - | 1 | 1 | 10 | |
| tritikale 1) | SE, E | 3% | - | 5 | - | - | - | - | nesmí se vyskytovat | - | - |
| C | 5% | - | 20 | - | - | - | - | - | |||
| oves | SE, E | - | - | - | - | 1 | - | - | 1 | - | - |
| C | - | - | - | - | 1 | - | - | 1 | - | - | |
| proso seté | SE,E | - | - | - | - | - | 1 | - | - | - | - |
| C | - | - | - | - | - | 3 | - | - | - | - | |
| lesknice kanárská | SE,E | - | - | - | - | - | 1 | - | - | - | - |
| C | - | - | - | - | - | 3 | - | - | - | - |
1) Maximální počet rostlin na nichž se vyskytují sklerocia paličkovice nachové (Claviceps purpurea) je u základního rozmnožovacího materiálu 10 rostlin na 100 m^2 a u certifikovaného rozmnožovacího materiálu 20 rostlin na 100 m^2 - nesleduje se na souvratích a okrajích pozemku.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Minimální čistota odrůdy v %, nejvyšší povolený počet rostlin jiných odrůd a zřetelně odchylných typů v ks/100m^2
| Druh | SE,E | C1 | C2 |
|---|---|---|---|
| pšenice, ječmen, oves | 99,9% tj. 30 rostlin na 100m2 | 99,7% tj. 90 rostlin na 100m2 | 99,0% tj. 300 rostlin na 100m2 |
| samosprašné odrůdy kříženců tritikale | 99,7% tj. 90 rostlin na 100m2 | 99,0% tj. 300 rostlin na 100m2 | 98,0% tj. 600 rostlin na 100m2 |
u cizosprašných druhů
| druh | SE, E | C |
|---|---|---|
| žito a cizosprašné odrůdy tritikale | 3 rostliny na 100m2 | 10 rostlin na 100 m2 |
u hybridních odrůd
| druh | rodičovské linie | konečný hybrid |
|---|---|---|
| pšenice, ječmen, oves | 99,9% tj. 30 rostlin na 100m2 | 99,7% tj. 90 rostlin na 100m2 |
| žito | 3 rostliny na 100m2 | 10 rostlin na 100m2 |
Další požadavky:
– pokud je při výrobě hybridní odrůdy použita otcovská sterilita, úroveň sterility otcovského komponentu je nejméně 98%,
– odrůdová čistota hybridních odrůd se stanoví posklizňovou kontrolou provedenou před certifikací osiva s použitím mezinárodně odsouhlasených testů na hybridnost osiva s výjimkou žita,
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů ve vzorku podle sloupce 11 - počet semen | Hmotnost vzorku pro zkoušku podle sloupce 6 – 11 | Námel a zlomky námele v množství dle sloupce 11 | Podíl zadiny nejvýše 3% pod síty s otvory2) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druh | Kat. osiva | Vlhkost nejvýše 1) | Klíčivost nejméně | Čistota nejméně | celkem | z toho podle sloupce 6 | z toho podle sloupce 8 | |||||
| jiných rostl, druhů | jiných druhů obilnin | ostat. rost. druhy kromě obilnin | ředkev ohnice | oves hluchý a plevelné ovsy, jejich hybridy a fatuoidy a pýr plazivý | ||||||||
| % | % | % | ks | ks | ks | ks | ks | v gramech | ks | v mm | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| ječmen 4) | SE,E | 15,0 | 85 | 99,0 | 8 | 2 | 6 | 2 | 0 | 1000 | - | 2,2 (2,0) |
| C | 15,0 | 85 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | 6 | 0 | 1000 | - | 2,2 (2,0) | |
| lesknice kanárská | SE,E | 14,0 | 75 | 98,0 | 8 | 2 | - | - | 0 | 200 | - | - |
| C | 14,0 | 75 | 98,0 | 20 | 10 | - | - | 0 | 200 | - | - | |
| pšenice setá, 3) tvrdá 3)a špalda | SE,E | 15,0 | 85 | 99,0 | 8 | 2 | 6 | 2 | 0 | 1000 | - | 2,2 (2,0) |
| C | 15,0 | 85 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | 6 | 0 | 1000 | - | 2,2 (2,0) | |
| žito | SE,E | 15,0 | 85 | 98,0 | 8 | 2 | 6 | - | 0 | 1000 | 1 | 1,8 |
| C | 15,0 | 85 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | - | 0 | 1000 | 3 u nehybridů 4,5 u hybridů | 1,8 | |
| tritikale | SE,E | 15,0 | 80 | 98,0 | 8 | 2 | 6 | 2 | 0 | 1000 | - | 2,0 |
| C | 15,0 | 80 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | 6 | 0 | 1000 | - | 2,0 | |
| oves 5,6) odrůdy ovsa nahého5,6) | SE,E | 15,0 | 85 | 99,0 | 8 | 2 | 6 | 2 | 0 | 1000 | - | 1,8 |
| C | 15,0 | 85 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | 6 | 0 | 1000 | - | 1,8 | |
| SE,E | 14,0 | 85 | 99,0 | 8 | 2 | 6 | 2 | 0 | 1000 | - | 1,5 | |
| C | 14,0 | 75 | 98,0 | 20 | 14 | 14 | 6 | 0 | 1000 | - | 1,5 | |
| pohanka obecná | SE,E | 14,0 | 80 | 98,0 | 6 | 4 | 2 | 1 | 0 | 600 | - | - |
| C | 14,0 | 80 | 97,0 | 12 | 6 | 6 | 3 | 0 | 600 | - | - | |
| proso seté 7) | SE,E | 14,0 | 85 | 98,0 | 3 | 1 | 2 | - | - | 150 | - | - |
| C | 14,0 | 85 | 97,0 | 6 | 2 | 4 | - | - | 150 | - | - |
1) Osivo ozimých obilnin určené k výsevu v roce sklizně max 17,0%, osivo jarních obilnin určené k výsevu v nejbližším vegetačním období po roce sklizně max. 16%.
2) Pro pšenici jarní a ječmen ozimý platí údaje uvedené v závorkách.
3) V 1000 g pšenice ozimé nejvýše 100 zrn v pluchách.
4) U ječmene nejvýše 1% obilek s osinou delší než délka zrna.
5) Obsah jiných odrůd s odlišnou barvou zrna v kat. SE, E 10 ks, v kat. C 30 ks.
6) V osivu ovsa nahého nejvýše 5% obilek v pluchách.
7) Obsah jiných odrůd s odlišnou barvou zrna v 1000 g v kat. SE, E 10 ks, v kat. C 50 ks.
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část II
Požadavky na množitelské porosty a osivo kukuřic a čiroků
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab.1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Kukuřice | Zea mays L. |
| Čirok obecný | Sorghum bicolor (L.) Moench |
| Čirok súdánská tráva | Sorghum sudanense (Piper) Stapf. |
| Čirok x súdánská tráva | Sorghum bicolor (L) Moench x Sorghum sudanense (Piper) Stapf. |
Přehled základních typů linií a hybridů
Tab.1.1
| Kategorie | Název | Popis |
|---|---|---|
| základní osivo (komponenty pro tvorbu hybridů) | L - inbrední linie | soubor rostlin stejného původu geneticky identických |
| SLc – sesterský liniový hybrid | první generace vzniklá křížením mezi dvěmi sesterskými inbredními liniemi dle metodiky šlechtitele | |
| certifikované osivo (konečný hybrid) nebo základní osivo (komponenty pro tvorbu hybridů) | Sc- dvouliniový hybrid | první generace vzniklá křížením mezi dvěmi inbredními liniemi dle metodiky šlechtitele |
| Tc- tříliniový hybrid | první generace vzniklá křížením mezi inbrední linií a jednoduchým hybridem dle metodiky šlechtitele | |
| certifikované osivo | Dc- čtyřliniový hybrid | první generace vzniklá křížením mezi dvěma jednoduchými hybridy dle metodiky šlechtitele |
| top cross hybrid | první generace vzniklá křížením mezi inbrední linií nebo jednoduchým hybridem a nehybridní odrůdou dle metodiky šlechtitele | |
| meziodrůdový hybrid | první generace vzniklá křížením mezi rostlinami pocházejícími ze základního osiva dvou nehybridních odrůd dle metodiky šlechtitele |
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab.2
| kategorie | Název | Přehlídka porostů ve fázi | Množení po stejném druhu nejdříve za (počet roků) | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| kukuřice | ||||||
| základní osivo | komponenty pro výrobu hybridů | před metáním | na začátku kvetení 1) 3) | v plném kvetení | na konci kvetení2) | 1 |
| certifikované osivo | finální hybridy | 1 4) | ||||
| čirok, čirok sudanská tráva, čirok x sudanská tráva | ||||||
| základní osivo | komponenty pro výrobu hybridů | - | na začátku kvetení | v plném kvetení | na konci kvetení | 1 |
| certifikované osivo | finální hybridy | 14) | ||||
| u nehybridních odrůd bude provedena jedna přehlídka na konci kvetení |
1) Období, kdy se objeví první blizny rostlin mateřského komponentu schopné přijímat pyl.
2) Období, kdy ještě jsou blizny schopny přijímat pyl.
3) K zamítnutí porostu může dojít, jsou-li vysunuty blizny u více jak 5% rostlin mateřského komponentu
4) V případě stejné předplodiny bude provedena minimálně jedna polní přehlídka na dodatečné odstranění divoce rostoucích rostlin.
Čiroky - kontrola odstranění laty - za prášící laty se považují laty o délce 50 mm a více, postranní větvičky a kombinace obou pokud prašníky přesahují pluchy a obsahují pyl.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky jsou shodné s hodnotami uvedenými v Tab. 2
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab. 3
| Druh | Kategorie | Nejmenší vzdálenost od cizího prášícího zdroje stejného nebo příbuzného druhu1) v m |
|---|---|---|
| kukuřice | základní osivo – komponenty | 200 |
| C- s liniovým otcovským komp. | 200 | |
| - bez liniového otcov. komp. | 200 | |
| čirok, čirok sudanská tráva, čirok x sudanská tráva | základní osivo - komponenty | 300 |
| E | 300 | |
| C | 300 |
1) U čiroků též od čiroku halepského (Sorghum halepense)
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
Požadavky na prostorovou izolaci
| kategorie | nejmenší vzdálenost od cizího prášícího zdroje v m | |
|---|---|---|
| kukuřice | čiroky | |
| základní osivo | 200 | 400(u hybridů) 300 |
| C s liniovým otcovským komp. | 200 | 200 |
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1 a)
| Druh | Kategorie | Nejvyšší povolený počet rostlin jiných odrůd a zřetelně odchylných typů v(%) | Nejvyšší dovolený výskyt prášících rostlin ve fertilní formě 3) (%) | Nejvyšší povolený výskyt prášících rostlin ve sterilní formě v každé přehlídce 1),2) (%) | |
|---|---|---|---|---|---|
| v každé z 2.-4. př. | max. součet 2.-4. př. | ||||
| kukuřice | základní osivo | 0,1 | 0,5 | 1,0 | 1,0 |
| C | 0,2 | 1,0 | 2,0 | 2,0 |
1) Při množení sterilní formy není povolena kastrace již prášících rostlin
2) Při výrobě šlechtitelského materiálu linií – 0,2%.
3) Za prášící rostlinu se považuje ta rostlina, u které se alespoň na 50 mm kteréhokoliv stébla vynořily prašníky a práší, nebo prášily.
Další požadavky:
– otcovský komponent se odstraňuje po odkvětu, nejpozději však do zahájení sklizně.
Nejvyšší povolený počet rostlin neodpovídající odrůdě
Tab. 4.1 b)
| Druh | základní osivo (%) | certifikované osivo - prášící rostliny v samčím rodičovském komponentu (%) | certifikované osivo - rostliny v samicím rodičovském komponentu (%) |
|---|---|---|---|
| čirok, čirok sudanská tráva, čirok x sudanská tráva | při kvetení 0,1 | 0,1 | při kvetení 0,3 |
| ve zralosti 0,1 | ve zralosti 0,1 |
Tam, kde rostliny mateřského rodičovského komponentu mají blizny schopné opylení, nesmí výskyt pylově fertilních rostlin přesáhnout 0,1 % rostlin.
U množitelských porostů volně se opylujících a syntetických odrůd čiroků nesmí počet rostlin neodpovídajících odrůdě přesáhnout u:
E 3 ks na 100 m^2
C 10 ks na 100 m^2
Tam, kde byl k výrobě certifikovaného osiva hybridních odrůd kukuřice a čiroků použit mateřský pylově sterilní komponent, který neobnovuje pylovou fertilitu bude osivo vyráběno:
- buď smícháním partií osiva v poměrech, které odpovídají odrůdě, kde na jedné straně byl použit mateřský pylově sterilní komponent a na druhé straně otcovský pylově fertilní komponent.
- nebo pěstováním metřského pylově sterilního komponentu a otcovského pylově fertilního komponentu v poměrech, které odpovídají odrůdě. Vzájemné poměry jednotlivých komponentů se zjistí během polní přehlídky.
Tab. 4.2
| Nejvyšší dovolený výskyt napadených rostlin [%] | |
|---|---|
| Sorosporium holci-sorghi | 5 |
| Ustilago maydis | 5 |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Minimální čistota odrůdy v %
| základní osivo | certifikované osivo | |
|---|---|---|
| nehybridní odrůdy | 99,5% | 99,0% |
| hybridní odrůdy | 99,9% | 99,8% |
– v případě rozmnožovacího materiálu hybridních odrůd neodpovídají požadavkům ty porosty, které při přehlídce mají 5 % a více rostlin opylovaného rodičovského komponentu schopné opylení, jestliže počet rostlin, který již nemá pyl nebo ještě má pyl překročí 0,5 % u základního a 1 % u certifikovaného rozmnožovacího materiálu, při kterékoliv přehlídce nebo jestliže překročí 1 % u základního a 2 % u certifikovaného rozmnožovacího materiálu při součtu pozorování ze 3. přehlídek.
– odrůdová čistota opylujícího rodičovského komponentu musí být nejméně 99,0%.
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům.
Oddíl 5.
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| Druh1) | Kategorie osiva | Vlhkost | Klíčivost | Čistota | Jiné rostl, druhy celkem (ks) |
|---|---|---|---|---|---|
| (%) | (%) | (%) | |||
| čiroky | základní osivo | 14,0 | 80 | 98,0 | 0 |
| C | 14,0 | 80 | 98,0 | 0 | |
| čirok – sudánská tráva | SE, E | 14,0 | 80 | 98,0 | 0 |
| C | 14,0 | 80 | 98,0 | 0 | |
| kukuřice | základní osivo | 14,0 | 90 | 98,0 | 0 |
| C | 14,0 | 90 | 98,0 | 0 |
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší, v případě linií až o 20%. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část III
Požadavky na množitelské porosty a osivo trav
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab. 1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Bojínek cibulkatý | Phleum bertolonii DC. |
| Bojínek luční | Phleum pratense L. |
| Jílek hybridní | Lolium x boucheanum Kunth |
| Jílek mnohokvětý | Lolium multiflorum Lam. |
| Jílek vytrvalý | Lolium perenne L. |
| Kostřava červená | Festuca rubra L. |
| Kostřava luční | Festucapratensis Hudson |
| Kostřava ovčí | Festuca ovina L. |
| Kostřava rákosovitá | Festuca arundinacea Schreber |
| Lesknice vodní | Phalaris aquatica L. |
| Lipnice bahenní | Poa palustris L. |
| Lipnice hajní | Poa nemoralis L. |
| Lipnice luční | Poa pratensis L. |
| Lipnice obecná | Poa trivialis L. |
| Lipnice roční | Poa annua L. |
| Ovsík vyvýšený | Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J.S. et K.B. Presl |
| Psárka luční | Alopecurus pratensis L. |
| Psineček veliký | Agrostis gigantea Roth |
| Psineček psí | Agrostis canina L. |
| Psineček tenký | Agrostis capillaris L. (syn.: Agrostis tenuis Sibth.) |
| Psineček výbězkatý | Agrostis stolonifera L. |
| Srha laločnatá | Dactylis glomerata L. |
| Sveřep sitecký | Bromus sitchensis Trin. |
| Sveřep samužníkovitý | Bromus catharticus Vahl |
| Trojštět žlutavý | Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. |
| Festulolium kříženci rodů kostřava x jílek | X Festulolium kříženci rodů Festuca x Lolium |
| Lesknice menší*) | Phalaris minor Retz. |
| Lesknice rákosovitá*) | Phalaris arundinacea L. |
| Lipnice smáčknutá*) | Poa compressa L. |
| Medyněk vlnatý*) | Holcus lanatus L. |
| Metlice trsnatá*) | Deschampsia caespitosa (L.) P.Beauv. |
| Poháňka hřebenitá*) | Cynosurus cristatus L. |
| Pýr hřebenitý*) | Agropyron cristatum (L.) Gaertn. |
| Srha hajní*) | Dactylis polygama Horv. |
| Sveřep bezbranný*) | Bromus inermis Leyss. |
| Tomka vonná*) | Anthoxanthum odoratum L. |
| Troskut prstnatý*) | Cynodon dactylon (L.) Pers. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2
| Kategorie | Přehlídka ve fázi | Porosty nemohou být zakládány (rok výsevu) na pozemcích, na kterých byly v předcházejícím období pěstovány | |
|---|---|---|---|
| počet roků | Předplodina1) | ||
| SE, E, C | od vymetání do počátku zrání | 3 | trávy |
1) Jetelotrávy za předpokladu, že v porostu byl obsažen druh, jehož množitelský porost bude na tomto pozemku založen.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– minimální časový interval mezi množením porostů stejného druhu jsou 2 roky. V případě stejného druhu, odrůdy a kategorie smí být množeno osivo na stejném pozemku bez časového omezení, ale musí být dodržena odrůdová čistota.
– množitelské porosty musí být přehlídnuty alespoň jednou a to ve fázi kvetení.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab. 3.
| Porosty ze kterých bude vyrobeno osivo určené | Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech 1) | Prostorová izolace – nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení2)3) | |
|---|---|---|---|---|
| Vzdálenost | ||||
| pole do 2 ha | pole nad 2 ha | |||
| do dalšího množení | SE, E, C | 1 | 200 | 100 |
| pro výrobu pícnin nebo technické účely | SE, E, C | 1 | 1004) | 504) |
1) Od sousedních porostů trav včetně fertilních volně rostoucích travních společenstev.
2) Mezi odrůdami u druhů:
bojínků, jílků, kostřav, ovsíku vyvýšeného, lipnic (vyjma luční) psinečků, srh, sveřepů, trojštětu žlutavého, psárky luční a mezirodových kříženců loloidního a festucoidního typu.
3) Navzájem mezi druhy:
jílků a kříženců s jílky loloidního typu a kříženců s jílky festucoidního typu a kostřavy rákosovité.
4) Žadatel uvede na žádosti o uznání množitelského porostu „určeno pro výrobu pícnin nebo technické účely“. Na návěskách vyprodukovaného osiva bude uvedeno: osivo není určeno do dalšího množení.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky na izolační vzdálenosti jsou shodné s Tab.3.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1
| Nejvyšší dovolený počet jiných rostlin na 100 m2 | kategorie | ||
|---|---|---|---|
| SE,E | C | ||
| jiné kulturní (plevelné) druhy obtížně rozlišitelné (tab. 4.2) | 2 | 10 | |
| jiné odrůdy a zřetelně odchylné typy | 3 | 10 | |
| oves hluchý | 3 | 5 | |
| šťovíky kadeřavý a tupolistý | 10 | 30 | |
| kokotice a psárka polní | nesmí se | nesmí se | |
| vyskytovat | vyskytovat | ||
| rostliny napadené | - snětí: Ustilago spp. | 3 | 15 |
| - plísní dusivou: Epichloe typhina | 5 | 5 |
Tab. 4.2
| Druh | Jiné kulturní (plevelné) druhy obtížně rozlišitelné | |
|---|---|---|
| bojínek cibulkatý | bojínek luční | |
| bojínek luční | bojínek cibulkatý | |
| jílek hybridní | ostatní jílky a jejich kříženci s kostřavami loloidního typu | |
| jílek mnohokvětý | ostatní jílky a jejich kříženci s kostřavami loloidního typu | |
| jílek vytrvalý | ostatní jílky a jejich kříženci s kostřavami loloidního typu | |
| kostřava červená | kostřavy červ. navzájem a kostřavy ovčí | |
| kostřava luční | - | |
| kostřava ovčí | kostřavy ovčí navzájem a kostřavy červené | |
| kostřava rákosovitá | kříženci kostřav a jílků festucoidního typu | |
| lesknice kanárská | jiné lesknice, proso, (ježatky, bér) | |
| lesknice rákosovitá | jiné lesknice, proso, (ježatky, bér) | |
| lesknice vodní | jiné lesknice, proso, (ježatky, bér) | |
| lipnice bahenní | ostatní lipnice mimo roční a obecnou | |
| Iipnice hajní | ostatní lipnice mimo roční a obecnou | |
| lipnice luční | ostatní lipnice mimo roční a obecnou | |
| lipnice obecná | ostatní lipnice mimo roční | |
| lipnice roční | ostatní lipnice a obecnou | |
| lipnice smáčknutá | ostatní lipnice mimo roční a obecnou | |
| medyněk vlnatý | metlice trsnatá (chundelka metlice) | |
| metlice trsnatá | medyněk vlnatý (chundelka metlice) | |
| ovsík vyvýšený | - | |
| poháňka hřebenitá | - | |
| psárka luční | (psárka kolénkatá) | |
| psineček veliký | ostatní psinečky | |
| psineček psí | ostatní psinečky | |
| psineček tenký | ostatní psinečky | |
| psineček výběžkatý | ostatní psinečky | |
| pýr hřebenitý | (pýr plazivý) | |
| srha hajní | srha laločnatá | |
| srha laločnatá | srha hajní | |
| sveřep bezbranný | ostatní sveřepy | |
| sveřep sitecký | ostatní sveřepy | |
| sveřep samužníkovitý | ostatní sveřepy | |
| tomka vonná | - | |
| trojštět žlutavý | - | |
| festulolium kříženci rodů kostřava x jílek | loloidního typu | tetraploidní odrůdy jílku mnohokvět. a hybrid, a kříženec jílku mnohokvětého x kostř. loloidního typu |
| festucoidního typu | kostřava rákosovitá |
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Požadavky na druhovou a odrůdovou čistotu jsou:
| Druhová čistota | ||
|---|---|---|
| jílky v jílcích: | SE,E | 1 odchylná rostlina na 50 m2 |
| C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 | |
| ostatní druhy v semeni | SE,E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| těžko rozlišitelné | C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
| Odrůdová čistota | ||
| lipnice luční: | SE,E | 1 odchylná rostlina na 20 m2 |
| C | 4 odchylné rostliny na 10 m2 | |
| apomiktické kultury | C | 6 odchylných rostlin na 10 m2 |
| ostatní druhy | SE, E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
Další požadavky:
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům,
– zdravotní stav musí být takový, aby zaručil přesné stanovení druhové a odrůdové čistoty.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů | Hmotnost vzorku pro zkoušku dle sl. 10-15 | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druh | Kategorie | Vlhkost nejvýše | Klíčivost nejméně | Čistota nejméně | vztaženo na hmotnost základního vzorku | ve vzorku dle sl.16 počet semen | |||||||||
| celk. | v množství dle sl.6 | jedn. | odlišné od sl.7 nebo 10 | ||||||||||||
| z toho | druh | pýr | kokotice | psárka polní | šťovík tupol. a kadeř. | oves hluchý a fatuoidy | |||||||||
| jedn. druh | pýr | psárka polní | |||||||||||||
| % | % | % | % | % | % | % | ks | ks | ks | ks | ks | ks | g | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | L 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| bojínek luční | SE,E C | 14,0 | 80 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 2 5 | 0 | 10 |
| bojínek cibulkatý | SE,E C | 14,0 | 80 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 2 5 | 0 | 10 |
| jílek mnohokvětý (it.) | SE,E C | 14,0 | 75 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 60 |
| jílek vytrvalý (angl.) | SE,E C | 14,0 | 80 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 60 |
| jílek mnohokvětý x kostřava luční | SE,E C | 14,0 | 75 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 60 |
| ostatní jílky a kříženci s kostř. jílk. typu | SE,E C | 14,0 | 75 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 60 |
| kostřava luční a kříženci s jílky kostřavovitého typu | SE,E C | 14,0 | 80 | 95,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 505) 606) 505) 606) |
| kostřava červená | SE,E C | 14,0 | 75 | 90,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 30 |
| kostřava ovčí | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 25 |
| kostřava rákosovitá | SE,E C | 14,0 | 80 | 95,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 50 |
| lesknice vodní, rákosovitá, menší | SE,E C | 14,0 | 75 | 96,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 40 |
| lipnice luční, hajní, smáčknutá, bahenní, obecná | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,3 2,0 | 1,0 3) | 0,3 | 0,3 | 20 4) | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 5 |
| lipnice roční | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,3 2,0 | 1,0 3) | 0,3 | 0,3 | 20 4) | 1 | 0 | 1 | 1 5 | 0 | 10 |
| medyněk vlnatý | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,4 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 1) | 1 | 0 | 1 | 1 3 | 0 | 10 |
| metlice trsnatá | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,4 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 1 3 | 0 | 10 |
| ovsík vyvýšený | SE,E C | 14,0 | 75 | 90,0 | 0,3 3,0 | 1,0 7) | 0,5 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 80 |
| pohánka hřebenitá | SE,E C | 14,0 | 80 | 90,0 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 1) | 1 | 0 | 1 | 1 3 | 0 | 20 |
| psárka luční | SE,E C | 14,0 | 70 | 75,0 | 0,3 2,5 | 1,0 7) | 0,3 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 30 |
| psineček výběžkatý, tenký, psí | SE,E C | 14,0 | 75 | 90,0 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 2,5 |
| psineček obrovský | SE,E C | 14,0 | 80 | 90,0 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 2,5 |
| pýr hřebenitý | SE,E C | 14,0 | 80 | 90,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 1 | 2 5 | 0 | 40 |
| srha laločnatá, hajní | SE,E C | 14,0 | 80 | 90,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 1) | 5 | 0 | 5 | 2 5 | 0 | 30 |
| sveřep bezbranný | SE,E C | 14,0 | 75 | 97,0 | 0,4 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 | 5 | 0 | 5 | 5 10 | 0 | 90 |
| sveřep bezbranný, samužníkovitý, sitecký | SE,E C | 14,0 | 75 | 97,0 | 0,4 1,5 | 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 | 5 | 0 | 5 | 5 10 | 0 | 200 |
| tomka vonná | SE,E C | 14,0 | 75 | 85,0 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 20 |
| trojštět žlutavý | SE,E C | 14,0 | 70 | 75,0 | 0,3 3,0 | 1,0 7) | 0,3 | 0,3 | 20 2) | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 5 |
| troskut prstnatý | SE,E C | 14,0 | 70 | 90 | 0,3 2,0 | 1,0 | 0,3 | 0,3 | 20 | 1 | 0 | 1 | 1 2 | 0 | 10 |
1) V osivu trav (mimo metlice, lipnice, trojštětu, psinečků, bojínků) se nepovažuje za příměs 80 ks lipnic sp. v kat. SE, E.
2) U osiva trojštětu se nepovažuje za příměs 20 ks lipnic v kat.SE, E.
3) V osivu lipnic v kat.C v základním vzorku se výskyt semen jiných druhů lipnic do 0,8% hmotnosti nepovažuje za příměs.
4) V osivu lipnic v kat. SE, E se uvedený počet semen nevztahuje na semena jiných druhů lipnic, nejvyšší výskyt jiných druhů lipnic v dílčím vzorku (sl. 16) může být v kat. SE, E 1 ks v 500 ks semen.
5) Platí pro kostřavu luční.
6) Platí pro křížence s jílky kostřavovitého typu.
7) Stanovené procento příměsi semen jednoho druhu se nevztahuje na příměs lipnice.
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část IV
Požadavky na množitelské porosty a osivo luskovin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab. 1
| Český název | Latinsky název |
|---|---|
| Bob polní | Vicia faba L. |
| Hrách polní (včetně pelušky) | Pisum sativum L. |
| Lupina bílá | Lupinus albus L. |
| Lupina úzkolistá | Lupinus angustifolius L. |
| Lupina žlutá | Lupinus luteus L. |
| Vikev huňatá | Vicia villosa Roth |
| Vikev panonská | Vicia pannonica Crantz |
| Vikev setá | Vicia sativa L. |
| Čočka jedlá*) | Lens culinaris Medik. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– v rámci schémat je Sója - Glycine max (L.) Merr. zařazena do skupiny luskovin.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2
| Kategorie | První přehlídka ve fázi | Druhá přehlídka v době | Porosty nemohou být zakládány na pozemcích, na kterých byly v předchozích letech pěstovány luskoviny stejného rodu 1)2) |
|---|---|---|---|
| osivo předstupňů SE základní osivo E | kvetení | dozrávání | 3 roky |
| certifikované osivo C | kvetení | dozrávání | 3 roky |
1) Platí i pro luskovinoobilné směsky, za směsku je považován porost se 100 a více rostlinami příslušného druhu na 100m^2.
2) Týká se i zeleninových variet luskovin.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– minimální časový interval mezi množením porostů luskovin stejného druhu jsou tři roky. V případě stejného druhu, odrůdy a kategorie smí být množeno osivo na stejném pozemku bez časového omezení, ale musí být dodržena odrůdová čistota.
– množitelské porosty luskovin musí být přehlídnuty alespoň jednou a to ve fázi kvetení.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab. 3.
| Izolace k zamezení mechanické příměsi – luskoviny navzájem v metrech | Prostorová izolace – nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení (tj. od jiných odrůd, komponentů a hybridů stejného druhu a od jiných druhů) | |||
|---|---|---|---|---|
| Druh | Kategorie | |||
| Porosty pro výrobu osiva | Vzdálenost v m | |||
| bob | SE, E, C | 1 | ||
| čočka | SE, E, C | 1 | určeného do množení | |
| hrách (včetně pelušky)1) | SE, E, C | 2 | o výměře | |
| lupina | do 2 ha | 200 | ||
| - bílá - žlutá | SE, E, C | 1 | nad 2 ha | 100 |
| - úzkolistá | určené pro výrobu pícnin nebo technické účely o výměře do 2 ha nad 2 ha | |||
| vikev - huňatá - setá - panonská | SE, E, C | 1 | 1002) 502) |
1) U hrachu se izolační vzdálenost vztahuje na vzdálenost mezi hrachem a peluškou a mezi odrůdami hrachu listového a úponkového.
2) Žadatel uvede na žádosti o uznání množitelského porostu „určeno pro výrobu pícnin nebo technické účely“. Na návěskách vyprodukovaného osiva bude uvedeno: osivo není určeno do dalšího množení.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky na izolační vzdálenosti jsou shodné s Tab.3.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený počet rostlin na 100 m2 porostu | Nejvyšší počet rostlin napadených Colleotrichum spp. na 100 m2 porostu | Nejvyšší počet rostlin napadených Ascochyta spp. na luscích na 100 m2 porostu | |
|---|---|---|---|---|---|
| jiných druhů luskovin a forem1) v rámci druhu | jiných odrůd a zřetelně odchylných typů | ||||
| bob | SE, E | 1 | 22) | - | 5 |
| C | 10 | 10 2) | - | 15 | |
| čočka | SE, E | 1 | 2 | - | - |
| C | 8 | 10 | - | - | |
| hrách (včetně | SE, E | 1 | 2 | - | 5 |
| pelušky) | C | 10 | 10 | - | 15 |
| lupina | |||||
| - bílá | SE, E | 1 | 3 | 5 | - |
| - žlutá | C | 10 | 10 | 15 | - |
| - úzkolistá | |||||
| vikev | |||||
| - huňatá | SE, E | 1 | 3 | - | 5 |
| - setá | C | 10 | 10 | - | 15 |
| - panonská |
1) Jarní a ozimé formy, listový a úponkový hrách, bob s ukončeným a neukončeným kvetením.
2) U typů s ukončeným kvetením v kat. SE, E 4 rostliny a kat. C 30 rostlin na 100 m^2.
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen natolik, aby u něho bylo možné hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Minimální čistota odrůdy v %, nejvyšší povolený počet rostlin jiných odrůd a zřetelně odchylných typů v ks/100m^2
| druh | SE, E | Cl | C2 |
|---|---|---|---|
| hrách setý včetně pelušky | 99,7 % tj. 20 rostlin na 100m2 | 99,0 % tj. 70 rostlin na 100m2 | 98,0 % tj. 140 rostlin na 100m2 |
| bob sója | 99,5 % tj.35 rostlin na 100m2 | 99,0 % tj. 70 rostlin na 100m2 | 99,0 % tj. 70 rostlin na 100m2 |
Povolený počet jiných odrůd a zřetelně odchylných typů u všech ostatních druhů kromě hrachu, pelušky,bobu a sóji:
SE, E 3 rostliny na 100 m^2
C 10 rostlin na 100 m^2
Porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
| | | | Klíčivost | | Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů | | | | | | | | | | | Druh | Kateg. osiva | Vlhkost nejvýše | Klíč. nejméně | tvrdá | Čistota nejméně | vztaženo na hmotnost zákl.vzorku | ve vzorku podle sloupce 14 | Hmot. vzorku pro zk. | Další požadavky | | | | | | | | semena1) | celkem | v množství dle sl.7 | celkem | odlišně od sl.8 nebo 10 | | | | | | | | | | | | | | | | jedn. druhu | komo-nice | komonice | oves hl., plev.ovsy a kokotice | šťovík tupolistý a kadeřavý | dle sloupce 10-13 | | | | | | | | % | % | % | % | % | % | % | ks | ks | ks | ks | g | % | | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | bob | SE, E C | 16,0 | 80 | 5 | 98,0 | 0,3 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | | | čočka | SE, E C | 16,0 | 80 | 20 | 99,0 | | | | 20 | | 0 | | 600 | | | hrách (vč. pelušky) | SE, E C | 16,0 | 80 | - | 98,0 | 0,3 0,5 | 0,3 | 0,3 | | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | | | lupina - bílá - žlutá | SE, E C | 16,0 | 80 | 20 | 98,0 | 0,3 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | 2,3) | | lupina úzkolistá | SE, E C | 16,0 | 75 | 20 | 98,0 | 0,3 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | 2.,3) | | vikev huňatá | SE, E C | 16,0 | 85 | 20 | 98,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | | | vikev setá, panonská | SE, E C | 16,0 | 85 | 20 | 98,0 98,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | 2 5 | 1000 | |
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část V
Požadavky na množitelské porosty a osivo jetelovin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab.1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Jetel alexandrijský | Trifolium alexandrinum L. |
| Jetel luční | Trifolium pratense L. |
| Jetel nachový | Trifolium incarnatum L. |
| Jetel perský (zvrácený) | Trifolium resupinatum L. |
| Jetel plazivý | Trifolium repens L. |
| Jetel švédský | Trifolium hybridum L. |
| Pískavice řecké seno**) | Trigonella foenum graceum L. |
| Kopyšník**) | Hedysarum coronarium L. |
| Štírovník růžkatý | Lotus corniculatus L. |
| Tolice dětelová | Medicago lupulina L. |
| Vičenec | Onobrychis viciifolia Scop. |
| Vojtěška setá | Medicago sativa L. |
| Vojtěška proměnlivá | Medicago x varia T.Martyn |
| Čičorka pestrá*) | Coronilla varia L. |
| Jetel prostřední*) | Trifolium medium L. |
| Komonice bílá*) | Melilotus alba Medik. |
| Štírovník jednoletý*) | Lotus ornithopodioides L. |
| Úročník bolhoj*) | Anthyllis vulneraria L. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se provádí pouze u registrovaných odrůd.
**) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, ale zařazené v předpisech EU.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2
| Kategorie | přehlídka ve fázi | Porosty nemohou být zakládány (rok výsevu) na pozemcích, na kterých byly v předcházejícím období pěstovány: | |
|---|---|---|---|
| počet roků | Předplodina1) | ||
| SE, E, C | od kvetení do počátku zrání | 3 | jeteloviny |
1) Jetelotrávy za předpokladu, že v porostu byl obsažen druh, jehož množitelský porost bude na tomto pozemku založen.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– minimální časový interval mezi množením porostů stejného druhu jsou tři roky. V případě stejného druhu, odrůdy a kategorie smí být množeno osivo na stejném pozemku bez časového omezení, ale musí být dodržena odrůdová čistota.
– množitelské porosty musí být přehlídnuty alespoň jednou a to ve fázi kvetení.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab. 3.
| Porosty ze kterých bude vyrobeno osivo určené | Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech | Prostorová izolace – nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení | |
|---|---|---|---|---|
| Vzdálenost | ||||
| pole do 2 ha | pole nad 2 ha | |||
| do dalšího množení | SE, E, C | 1 | 200 | 100 |
| pro výrobu pícnin nebo technické účely | SE, E, C | 1 | 1001) | 501) |
1) Žadatel uvede na žádosti o uznání množitelského porostu „určeno pro výrobu pícnin nebo technické účely“. Na návěskách vyprodukovaného osiva bude uvedeno: osivo není určeno do dalšího množení.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky na izolační vzdálenosti jsou shodné s Tab. 3.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1
| Druh | Nejvyšší dovolený počet rostlin na 100 m2 porostů | kategorie | |
|---|---|---|---|
| SE, E | C | ||
| jetel luční a vojtěška | jiné kulturní druhy obtížně čistitelné (tab. 4.2) | 5 | 10 |
| jiné odrůdy a zřetelně odchylné typy | 3 | 10 | |
| plevelné druhy - šťovíky kadeřavý a tupolistý, komonice | 5 | 10 | |
| rostliny napadené virovými chorobami | 10% | 10% | |
| ostatní jeteloviny | jiné kulturní druhy obtížně čistitelné (tab. 4.2) | 5 | 30 |
| jiné odrůdy a zřetelně odchylné typy | 3 | 10 | |
| plevelné druhy - šťovíky kadeřavý a tupolistý, komonice | 5 | 10 | |
| rostliny napadené virovými chorobami | 10% | 10% | |
| všechny jeteloviny | kokotice a záraza | nesmí se vyskytovat |
Tab. 4.2
| Druh | Jiné kulturní druhy obtížně čistitelné |
|---|---|
| čičorka pestrá | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětelová |
| jetel alexandrijský | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel luční | štírovník růž., komonice a vojtěška setá |
| jetel nachový | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel perský | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel plazivý | štírovníky |
| jetel prostřední | jetel luční, jetel švédský a štírovníky |
| jetel švédský | jetel plazivý a štírovníky |
| komonice bílá | jetel švédský, štírovník růž., jetel luční, vojtěška |
| kopyšník tmavý | - |
| pískavice řecké seno | - |
| štírovník jednoletý | jetel luční, jetel švédský a ostatní štírovníky |
| štírovník růžkatý | jetel luční, jetel švédský a ostatní štírovníky |
| tolice dětelová | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
| úročník bolhoj | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel. |
| vičenec ligrus | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a jetel luční |
| vojtěška setá | jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
| vojtěška proměnlivá | jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Požadavky na druhovou a odrůdovou čistotu porostu jsou:
| Druhová čistota | ||
|---|---|---|
| Ostatní druhy v semeni | SE, E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| těžko rozlišitelné | C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
| Odrůdová čistota | ||
| Jiné odrůdy nebo | SE, E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| odchylné typy | C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
Další požadavky:
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům,
– zdravotní stav musí být takový, aby zaručil přesné stanovení druhové a odrůdové čistoty.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.
Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla.
e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)