Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 275/1998 Sb., o agrochemickém zkoušení zemědělských půd a zjišťování půdních vlastností lesních pozemků, ve znění pozdějších předpisů
Čl. I
Vyhláška č. 275/1998 Sb., o agrochemickém zkoušení zemědělských půd a zjišťování půdních vlastností lesních pozemků, ve znění vyhlášky č. 477/2000 Sb., vyhlášky č. 400/2004 Sb. a vyhlášky č. 335/2017 Sb., se mění takto:
Název právního předpisu zní: „Vyhláška o agrochemickém zkoušení a monitoringu zemědělských půd a zjišťování půdních vlastností lesních pozemků“.
V úvodní větě se slova „§ 16 písm. d) a e)“ nahrazují slovy „§ 10 odst. 8 a § 11 odst. 5“ a slova „pomocných rostlinných přípravcích“ se nahrazují slovy „rostlinných biostimulantech“.
V § 1 odst. 3 se písmeno b) zrušuje.
Dosavadní písmena c) až e) se označují jako písmena b) až d).
V § 1 odst. 3 písm. b) se slova „s tím, že vrchní deseticentimetrová vrstva půdy se z použité sondovací tyče odstraňuje“ zrušují.
V § 1 odst. 3 písm. d) se číslo „30“ nahrazuje číslem „40“.
V § 1 se za odstavec 3 vkládá nový odstavec 4, který zní:
„(4) Vlastník zemědělské půdy nebo zemědělský podnikatel, který odebírá pro vlastní účely půdní vzorek, ho odebere tak, že u trvalých travních porostů v bramborářské a horské oblasti odebere v průměru jeden vzorek na ploše 7 ha a u trvalých travních porostů v řepařské a kukuřičné oblasti jeden vzorek na ploše 10 ha. Odběr vzorku se provádí do hloubky 15 cm s tím, že drnová vrstva půdy se z použité sondovací tyče odstraňuje.“.
Dosavadní odstavce 4 až 6 se označují jako odstavce 5 až 7.
V § 2 odstavec 1 zní:
„(1) V půdních vzorcích pro agrochemické zkoušení zemědělských půd se zjišťuje
- a) půdní reakce, obsah uhličitanů a potřeba vápnění,
- b) obsah fosforu, draslíku, hořčíku a vápníku extrahovaného z půdy metodou Mehlich 3,
- c) obsah bóru, mědi, manganu, zinku a železa extrahovaného z půdy metodou Mehlich 3,
- d) obsah síry a hliníku extrahovaného z půdy metodou Mehlich 3,
- e) kationtová výměnná kapacita součtovou metodou.“.
V § 2 se odstavec 2 zrušuje.
Dosavadní odstavce 3 až 6 se označují jako odstavce 2 až 5.
V § 3 odst. 3 se za slovo „rozborů“ vkládají slova „agrochemického zkoušení“.
V § 3 odst. 3 se na konci doplňuje věta „Kritéria pro hodnocení obsahu rizikových prvků a rizikových látek jsou uvedena v příloze č. 1 vyhlášky o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy^1).“.
Doplňuje se poznámka pod čarou č. 1, která zní:
„^1) Vyhláška č. 153/2016 Sb., o stanovení podrobností ochrany kvality zemědělské půdy a o změně vyhlášky č. 13/1994 Sb., kterou se upravují některé podrobnosti ochrany zemědělského půdního fondu, ve znění vyhlášky č. 271/2019 Sb.“.
V § 4 odst. 1 se slova „(opad, fermentační a humusový horizont) z“ nahrazují slovy „(opad, fermentační a humusový horizont) z definované“.
V § 4 odst. 1 se za slovo „plochy“ vkládá slovo „zpravidla“.
V § 4 odst. 2 se slovo „odebere“ nahrazuje slovem „odeberou“.
V § 4 odst. 2 se slova „vzorek z“ nahrazují slovy „2 vzorky podle diagnostických horizontů; u horizontu organominerálního zpravidla do“.
V § 4 odst. 2 se slova „do 10“ nahrazují číslem „10“.
V § 4 odst. 2 se za slovo „a“ vkládají slova „u minerálního horizontu přibližně“.
V § 4 se doplňuje odstavec 4, který zní:
„(4) Z každého odběrového místa se odebere vzorek vegetativních orgánů lesních dřevin, zahrnující jehlice běžného a předchozího roku nebo listy. Odběr se provádí z osluněné strany v horní části koruny převážně z mladších porostů.“.
V § 5 odst. 1 písm. a) se za slovo „hořčík“ vkládají slova „, rizikové prvky“.
V § 5 odst. 1 písm. b) se za slovo „v“ vkládají slova „organominerálních a“.
V § 5 odst. 1 písm. b) se slovo „přístupné“ zrušuje.
V § 5 odst. 1 písm. b) se za slovo „živiny“ vkládají slova „, rizikové prvky“.
V § 5 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
„(2) Rozborem vegetativních orgánů lesních dřevin se stanoví obsahy makroživin a dalších prvků, vyžadují-li to místní podmínky.“.
Dosavadní odstavec 2 se označuje jako odstavec 3.
V § 5 odst. 3 se za slovo „rozbory“ vkládají slova „půdních vzorků a vzorků vegetativních orgánů lesních dřevin odebraných z“.
Příloha č. 1 zní:
„Příloha č. 1
Rizikové prvky a rizikové látky sledované při agrochemickém zkoušení zemědělských půd a monitoringu zemědělských půd
Parametry sledované v agrochemickém zkoušení zemědělských půd
Živiny: P, K, Mg, Ca a pH
Mikroprvky: B, Cu, Fe, Mn, Zn
Obsah síry a hliníku
Orientační stanovení obsahu uhličitanů
Potřeba vápnění
Stanovení organické hmoty půdy (Cox, TOC, NTOT, glomalin, Q4/6, případně další markery)
Rizikové prvky a látky sledované při ohrožení kvality zemědělské půdy
As, Be, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, V, Zn
Polycyklické aromatické uhlovodíky – stanoveny jako součet 12 individuálních uhlovodíků: [naftalen, fenantren, antracen, fluoranten, pyren, benzo(a)antracen, chrysen, benzo(b)fluoranten, benzo(k)fluoranten, benzo(a)pyren, benzo(ghi)perylen, indeno(1,2,3-cd) pyren]
Polychlorované bifenyly (PCB)
DDT, HCB, HCH Polychlorované dibenzodioxiny (PCDD) a dibenzofurany (PCDF) [suma PCDD a PCDF vyjádřená v toxických ekvivalentech Světové zdravotnické organizace (WHO) za použití WHO-TEF (toxických ekvivalenčních faktorů), 2005]
C10-C40
Parametry sledované při monitoringu půd
Objemová vlhkost, objemová hmotnost redukovaná, pórovitost, maximální kapilární vodní kapacita, vzdušná kapacita, zrnitost
Rizikové prvky: As, Be, Cd, Co, Cr, Cu, Mo, Ni, Pb, V, Zn, Hg
Živiny: P, K, Mg, Ca a pH
Mikroprvky: B, Cu, Fe, Mn, Zn
Stanovení organické hmoty půdy (Cox, TOC, NTOT, glomalin, Q4/6, případně další markery)
Dusík minerální
Sorpční kapacita půdy
Mikrobiologický rozbor
Polycyklické aromatické uhlovodíky – stanoveny jako součet 16 individuálních uhlovodíků:
[naftalen, acenaftylen, acenaften, fluoren, fenantren, antracen, fluoranten, pyren, benzo(a)antracen, chrysen, benzo(b)fluoranten, benzo(k)fluoranten, benzo(a)pyren, dibenzo(ah)antracen, benzo(ghi)perylen, indeno(1,2,3-cd)pyren]
Polychlorované bifenyly (PCB)
Perzistentní organochlorové pesticidy
Rezidua pesticidů
C10-C40“.
Příloha č. 2 zní:
„Příloha č. 2
Metody používané pro chemické, fyzikální a mikrobiologické rozbory zemědělských půd a lesních pozemků
| Číslo postupu ústavu1) | Název postupu |
|---|---|
| 10600.1 | Stanovení obsahu reziduí pesticidů metodou LC-MS |
| 10610.1 | Stanovení obsahu reziduí pesticidů metodou GC-MS |
| 30010.1 | Úprava půdních vzorků pro fyzikálně-chemické rozbory |
| 30011.1 | Úprava čerstvých půdních vzorků |
| 30012.1 | Úprava půdních vzorků lyofilizací |
| 30013.1 | Úprava půdních vzorků pro stanovení organických kontaminantů |
| 30020.1 | Stanovení vlhkosti gravimetricky |
| 30030.1 | Orientační stanovení obsahu uhličitanů |
| 30040.1 | Stanovení výměnného pH půd extrakcí 0,01M CaCl2 |
| 30042.1 | Stanovení pH ve vodě |
| 30068.1 | Příprava půdního extraktu podle Mehlicha 3 |
| 30050.2 | Stanovení podílu H+ v sorpčním komplexu půdy podle Adamse a Evanse |
| 30071.1 | Stanovení vápníku a hořčíku v extraktu podle Mehlicha 3 metodou FAAS |
| 30072.1 | Stanovení fosforu v extraktu podle Mehlicha 3 metodou spektrofotometrie SP |
| 30073.1 | Stanovení draslíku v extraktu podle Mehlicha 3 metodou FAES |
| 30074.1 | Analýza extraktu podle Mehlicha 3 metodou ICP-OES |
| 30180.1 | Stanovení potenciální kationtové výměnné kapacity podle Mehlicha |
| 30181.1 | Stanovení výměnného sodíku a draslíku v sorpčním komplexu půdy podle Mehlicha |
| 30182.1 | Stanovení výměnného hořčíku a vápníku v sorpčním komplexu půdy podle Mehlicha |
| 30210.1 | Stanovení kationtové výměnné kapacity součtovou metodou |
| 30230.1 | Příprava extraktu pro stanovení aktuální kationtové výměnné kapacity a výměnných kationtů |
| 30234.1 | Stanovení výměnné acidity titrací |
| 30235.1 | Výpočet aktuální kationtové výměnné kapacity a stupně nasycení |
| 30236.1 | Stanovení výměnných kationtů metodou ICP-OES |
| 30240.1 | Stanovení obsahu skeletu |
| 30250.1 | Stanovení zrnitostního složení |
| 30260.1 | Orientační určení druhu půdy hmatovou zkouškou |
| 30270.1 | Stanovení fyzikálních vlastností půd |
| 30280.1 | Příprava půdního extraktu DTPA-TEA |
| 30282.1 | Analýza půdního extraktu DTPA-TEA (podle Lindsaye a Norvella) metodou ICP-OES |
| 30290.1 | Příprava půdního extraktu vodou za varu (podle Bergera a Truoga) |
| 30292.1 | Stanovení bóru metodou ICP-OES |
| 30350.1 | Extrakce půd lučavkou královskou |
| 30360.1 | Extrakce půd 2M kyselinou dusičnou |
| 30460.1 | Stanovení rtuti na přístroji AMA-254 |
| 30500.1 | Analýza mineralizátů metodou ICP-OES |
| 30600.1 | Extrakce půd 1M roztokem dusičnanu amonného |
| 30630.1 | Analýza půdního extraktu metodou ICP-MS |
| 30660.1 | Stanovení polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH) metodou HPLC |
| 30670.1 | Stanovení polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH) metodou GC-MS/MS |
| 30680.1 | Stanovení polychlorovaných bifenylů (PCB) metodou GC-MS/MS |
| 30690.1 | Stanovení organochlorových pesticidů (OCP) metodou GC-MS/MS |
| 10600.1 | Stanovení obsahu reziduí pesticidů metodou LC-MS |
| 10610.1 | Stanovení obsahu reziduí pesticidů metodou GC-MS |
| 30720.1 | Stanovení obsahu uhlovodíků C10-C40 metodou GC/FID |
| 30900.1 | Stanovení ztráty žíháním |
| 30930.1 | Příprava vzorků a extrakce pro stanovení dusičnanového a amonného dusíku |
| 30932.1 | Stanovení dusičnanového dusíku metodou UV spektrofotometrie |
| 30936.1 | Stanovení amonného dusíku spektrofotometricky |
| 30980.2 | Stanovení obsahu COX, TOC, NTOT, glomalinu a barevného kvocientu Q4/6 metodou NIRS |
| 30990.1 | Stanovení celkového uhlíku, dusíku a síry elementární analýzou |
| 30995.1 | Stanovení uhlíku a dusíku elementární analýzou |
| 31050.1 | Měření bazální respirace, substrátem indukované respirace a respiračních růstových křivek systémem OxiTop |
| 31080.1 | Krátkodobá nitrifikační aktivita (SNA) |
| 40018.1 | Mineralizace směsí H2SO4 + H2O2 |
| 40030.1 | Mineralizace HNO3 + H2O2 |
| 40034.1 | Mineralizace na suché cestě |
| 40053.1 | Stanovení celkového dusíku |
| 40090.1 | Stanovení P, Ca, Mg, K, Na metodou ICP-OES |
| 40100.1 | Stanovení mikroelementů metodou ICP-OES |
^1) Jednotné pracovní postupy – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský“.
Příloha č. 3 zní:
„Příloha č. 3
Kritéria pro hodnocení výsledků chemických rozborů zemědělských půd
Kritéria hodnocení obsahu fosforu, draslíku a hořčíku (Mehlich 3)
1.1 Orná půda
ObsahFosfor (mg.kg^-1)Půda, stanovení SP^1)Půda, stanovení ICP^2)do pH 7,2nad pH 7,2do pH 7,2nad pH 7,2Nízkýdo 35do 25do 40do 30Vyhovující36-6526-5541-7031-60Dobrý66-9056-8071-10061-90Vysoký91-13581-125101-15091-140Velmi vysokýnad 135nad 125nad 150nad 140
ObsahDraslík (mg.kg^-1)Hořčík (mg.kg^-1)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)lehkástřednítěžkálehkástřednítěžkáNízkýdo 90do 100do 150do 90do 100do 120Vyhovující91-140101-150151-22091-140101-150121-170Dobrý141-230151-240221-310141-190151-220171-240Vysoký231-300241-310311-380191-285221-330241-460Velmi vysokýnad 300nad 310nad 380nad 285nad 330nad 460
1.2 Sady a vinice (speciální kultury)
ObsahFosfor (mg.kg^-1)Půda, stanovení SP^1)Půda, stanovení ICP^2)do pH 7,2nad pH 7,2do pH 7,2nad pH 7,2Nízkýdo 40do 30do 45do 35Vyhovující41-8031-7046-9036-80Dobrý81-14571-12591-16081-140Vysoký146-180126-180161-200141-200Velmi vysokýnad 180nad 180nad 200nad 200
ObsahDraslík (mg.kg^-1)Hořčík (mg.kg^-1)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)lehkástřednítěžkálehkástřednítěžkáNízkýdo 90do 110do 150do 80do 105do 150Vyhovující91-180111-200151-24081-180106-190151-240Dobrý181-270201-290241-330181-300191-310241-340Vysoký271-360291-380331-420301-425311-480341-580Velmi vysokýnad 360nad 380nad 420nad 425nad 480nad 580
1.3 Chmelnice
ObsahFosfor (mg.kg^-1)Půda, stanovení SP^1)Půda, stanovení ICP^2)do pH 7,2nad pH 7,2do pH 7,2nad pH 7,2Nízkýdo 125do 110do 140do 120Vyhovující126-180111-160141-200121-180Dobrý181-235161-215201-260181-240Vysoký236-290216-270261-320241-300Velmi vysokýnad 290nad 270nad 320nad 300
ObsahDraslík (mg.kg^-1)Hořčík (mg.kg^-1)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)lehkástřednítěžkálehkástřednítěžkáNízkýdo 150do 190do 260do 135do 160do 210Vyhovující151-240191-300261-350136-210161-250211-300Dobrý241-350301-390351-440211-280251-320301-370Vysoký351-450391-480441-530281-400321-460371-530Velmi vysokýnad 450nad 480nad 530nad 400nad 460nad 530
1.4 Trvalé travní porosty
ObsahFosfor (mg.kg^-1)Půda, stanovení SP^1)Půda, stanovení ICP^2)Nízkýdo 25do 25Vyhovující26-4526-50Dobrý46-8051-90Vysoký81-12091-130Velmi vysokýnad 120nad 130
ObsahDraslík (mg.kg^-1)Hořčík (mg.kg^-1)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)Půda, stanovení ICP^1), AAS^3)lehkástřednítěžkálehkástřednítěžkáNízkýdo 60do 70do 100do 60do 85do 120Vyhovující61-12071-140101-18061-9086-130121-170Dobrý121-210141-230181-28091-140131-170171-230Vysoký211-280231-300281-350141-190171-230231-280Velmi vysokýnad 280nad 300nad 350nad 190nad 230nad 280
Vysvětlivky:
^1) SP stanovení spektrofotometricky
^2) ICP stanovení metodou ICP-OES (Optická emisní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem) nebo ICP-MS (Hmotnostní spektrometrie s indukčně vázaným plazmatem)
^3) AAS stanovení metodou atomové absorpční spektrometrie
Hodnocení síry (Mehlich 3)
Pro zjištění aktuálního obsahu síry a pro plánování hnojení sírou se doporučuje stanovení metodou Mehlich 3 s koncovým měřením pomocí optické emisní spektrometrie (ICP). Hodnocení je vyjádřeno slovním popisem.Pro určení intenzity hnojení sírou je možné vycházet z výsledků stanovení obsahu síry dle metody Mehlich 3 a dále z nároků pěstované plodiny na síru a z očekávaného výnosu.
Hodnocení obsahu síry (Mehlich 3)
HodnoceníSíra (mg.kg^-1) stanovení ICP^1)vysoké rizikodo 5středně vysoké riziko5–15mírné riziko16–25
Kritéria hodnocení obsahu bóru, manganu, mědi, zinku a železa ve všech kulturách (Mehlich 3)
PrvkyPůdní druhObsah (mg.kg^-1) stanovení ICP^1)nízkýstřednívysokýBór(L) Lehká půdado 0,550,56-0,85nad 0,85(S) Střední půdado 0,700,71-1,20nad 1,20(T) Těžká půdado 0,850,86-1,65nad 1,65ManganL, S, Tdo 7071-180nad 180MěďL, S, Tdo 1,601,61-4,50nad 4,50ZinekL, S, Tdo 2,202,21-5,00nad 5,00ŽelezoL, S, Tdo 8081-330nad 330
Kritéria pro hodnocení obsahu uhličitanů v půdách
% uhličitanůhodnocení obsahu uhličitanů0žádný0,1–0,5nízký0,6–3,0střední3,1–5,0vysokýnad 5,0velmi vysoký
Kritéria pro hodnocení půdní reakce
hodnota pHpůdní reakcedo 4,5extrémně kyselá4,6–5,0silně kyselá5,1–5,5kyselá5,6–6,5slabě kyselá6,6–7,2neutrální7,3–7,7alkalickánad 7,7silně alkalická
Potřeba vápnění
6.1 Orná půda a ovocné sady
lehká půdastřední půdatěžká půdapHt CaO.ha^–1pHt CaO.ha^-1pHt CaO.ha^-1do 4,51,20do 4,51,50do 4,51,704,6–5,00,804,6–5,01,004,6–5,01,255,1–5,50,605,1–5,50,705,1–5,50,855,6–5,70,305,6–6,00,405,6–6,00,506,1–6,50,206,1–6,50,256,6–6,70,20
6.2 Vinice
lehká půdastřední půdatěžká půdapHt CaO.ha^-1pHt CaO.ha^-1pHt CaO.ha^-1do 4,50,60do 4,51,00do 4,51,304,6–5,00,454,6–5,00,704,6–5,00,905,1–5,50,305,1–5,50,505,1–5,50,605,6–6,00,205,6–6,50,305,6–6,50,406,6–6,90,20
6.3 Chmelnice
pHlehká půdastřední půdatěžká půdat CaO.ha^-1do 4,50,601,001,304,6–5,00,450,700,905,1–5,50,300,500,605,6–6,50,200,300,406,6–6,90,200,200,20
6.4 Trvalé travní porosty
lehká půdastřední půdatěžká půdapHt CaO.ha^–1pHt CaO.ha^-1pHt CaO.ha^-1do 4,50,50do 4,50,70do 4,50,904,6–5,00,304,6–5,00,504,6–5,00,70“.
Čl. II
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2027, s výjimkou
- a) ustanovení čl. I bodu 1, které nabývá účinnosti dnem následujícím po dni jejího vyhlášení.
Ministr:
Ing. Šebestyán, MBA, v. r.
Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.
Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla.
e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)