Vyhláška o náležitostech a členění regulačních výkazů včetně jejich vzorů a pravidlech pro sestavování regulačních výkazů

Typ Vyhláška
Publikace 2009-11-25
Naposledy aktualizováno 2009-12-01
Stav Platný
Zdroj e-Sbírka
článků 16
Historie novel JSON API

Výkaz 12-D1c) podklady: Výkaz podpory kombinované výroby elektřiny a tepla

[image omitted]

Výkaz 12-T1a): Výkaz rezervace kapacity a roční spotřeba elektřiny zákazníků z napěťové hladiny VVN a VN

[image omitted]

Výkaz 12-T1a): Výkaz rezervace kapacity a roční spotřeba elektřiny zákazníků z napěťové hladiny VVN a VN

[image omitted]

Výkaz 12-T1a) podklady: Výkaz rezervace kapacity a spotřeby elektřiny zákazníků na napěťových hladinách VVN a VN (dle jednotlivých měsíců)

[image omitted]

Výkaz 12-T1a) podklady: Výkaz rezervace kapacity a spotřeby elektřiny zákazníků na napěťových hladinách VVN a VN (dle jednotlivých měsíců)

[image omitted]

Výkaz 12-T1b): Výkaz tarifní statistiky pro odběr zákazníků z napěťové hladiny NN - kategorie maloodběru podnikatelů

[image omitted]

Výkaz 12-T1c): Výkaz tarifní statistiky pro odběr zákazníků z napěťové hladiny NN - kategorie maloodběru obyvatelstva

[image omitted]

Příloha č. 3 k vyhlášce č. 408/2009 Sb.

Pravidla pro sestavování regulačních výkazů číslo 13 pro držitele licence na přenos elektřiny

Pravidla stanovují způsob vyplňování regulačních výkazů, kterými jsou:

1. Výkaz 13-A: Výkaz aktiv a změn aktiv,
2. Výkaz 13-IA: Výkaz souhrnu investičních akcí,
3. Výkaz 13-HV: Výkaz výsledků hospodaření,
4. Výkaz 13-N: Výkaz nákladů,
5. Výkaz 13-I: Výkaz investičních výdajů,
6. Výkaz 13-B1: Výkaz roční bilance elektřiny držitele licence,
7. Výkazy 13-B2a), b), c): Výkazy maxim výkonů,
8. Výkazy 13-D1a), b): Výkazy podporovaných zdrojů,
9. Výkaz 13-D1a) podklady: Výkaz podpory obnovitelných zdrojů energie,
10. Výkaz 13-D1b) podklady: Výkaz podpory druhotných energetických zdrojů,
11. Výkaz 13-D1c) podklady: Výkaz podpory kombinované výroby elektřiny a tepla,
12. Výkaz 13-D3: Výkaz obchodu se systémovými a podpůrnými službami,
13. Výkaz 13-D3a): Výkaz nákladů na nákup podpůrných služeb z dlouhodobých a ročních kontraktů,
14. Výkaz ERÚ 1-12: Měsíční výkaz o výrobě a rozvodu elektřiny,
15. Výkaz ERÚ 2-01: Roční výkaz základních údajů o přenosové a distribuční soustavě,
16. Podklady pro vyhotovení schémat sítí elektrizační soustavy.
Vzory výkazů zveřejňuje Úřad způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Držitel licence vyplňuje výkazy podle dále uvedených pravidel.

Ve výkazu jsou uváděny hodnoty:

► aktiv (pořizovací a zůstatkové hodnoty), skutečného aktivovaného majetku, odpisů a vyřazeného majetku,

► plánů aktivovaného majetku, plány odpisů a vyřazeného majetku.

■ Pořizovací hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Zůstatková hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Aktivovaný majetek - jedná se o souhrnné hodnoty aktivovaného majetku na obnovu i rozvoj.

■ Odpisy - vykázány ze stávajícího i z nově aktivovaného majetku.

■ Vyřazený majetek - vykazovány zůstatkové hodnoty majetku vyřazeného z důvodu prodeje, darování, mank a škod. Plány vyřazeného majetku vyplňuje držitel licence, který s vyřazením majetku ve svých plánech počítá.

Majetek zahrnovaný do provozních aktiv:

Přímo přiřaditelný majetek

Jedná se o majetek, který slouží pro přenos elektřiny a lze jej jednoznačně přiřadit na jednotlivé technologie.

Majetek je vykazován v následující struktuře:

Vedení 400 kV ř. 3
Vedení 220 kV ř. 4
Vedení 110 kV ř. 5
Dispečink ř. 6
Transformovny ř. 7
Obchodní měření ř. 8
Obchod s přenosovými službami ř. 9

Podpůrný majetek – ř. 10

Jedná se o majetek, který slouží na podporu licencované činnosti přenos elektřiny, avšak nelze jej jednoznačně přiřadit na jednotlivé technologie.

Jedná se o přímo přiřaditelný majetek, který slouží pro činnost obchodování se systémovými a podpůrnými službami.

Jedná se o přímo přiřaditelný majetek, který slouží pro ostatní činnosti v rámci licence s výjimkou činnosti přenos elektřiny a obchod se systémovými a podpůrnými službami.

Jedná se o přímo přiřaditelný majetek sloužící pro ostatní činnosti, které nesouvisí s licencovanou činností.

Jedná se o majetek, který slouží všem činnostem držitele licence.

Majetek je vykazován v následující struktuře:

Pozemky, budovy a stavby ř. 22
Zařízení a inventář ř. 23
Software, hardware ř. 24
Studie a poradenství ř. 25
Ostatní ř. 26

Společný majetek je rozdělen na jednotlivé činnosti a technologie podle zůstatkové hodnoty přímo přiřaditelného majetku, pokud Úřad nestanoví jinak.

V této položce je uvedena celková hodnota majetku pořízeného pomocí finančního leasingu. Tato hodnota je připočtena k hodnotě jednotlivých položek vykázaného majetku a ve výpočtu z dlouhodobého majetku vykázaného ř. 29 odečtena pro srovnatelnost s rozvahou držitele licence.

Nezahrnovaná aktiva obsahují majetek, který podle § 3 odst. 3 nemůže být zahrnován.

V řádku 32 vedení 400 kV se vykazují km délky vedení 400 kV k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 33 vedení 220 kV se vykazují km délky vedení 220 kV k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 34 vedení 110 kV se vykazují km délky vedení 110 kV k 31. prosinci kalendářního roku.

■ Číslo investice - sloupec obsahuje číslo investice, pokud je investici přiděleno.

■ Název investice - sloupec obsahuje název investice.

■ Typ majetku - sloupec obsahuje informaci o tom, zda převládá přenos elektřiny, ostatní činnosti v rámci licence a obchod s podpůrnými a systémovými službami, nelicencované činnosti či společný majetek.

■ Typ zařízení - sloupec obsahuje informace o tom, zda převládá u:

Přenosu elektřiny:

► vedení 400 kV,

► vedení 220 kV,

► vedení 110 kV,

► dispečink,

► transformovny,

► obchodní měření,

► obchod s přenosovými službami,

► podpůrný majetek.

Ostatních činností v rámci licence a obchod s podpůrnými a systémovými službami:

► obchod s podpůrnými a systémovými službami,

► ostatní činnosti v rámci licence.

Nelicencované činnosti:

► stručně popsat (např. byt, bytový dům, rekreační objekt, apod.).

Společného majetku:

► J - jmenovitá stavba,

► G - globál (ostatní),

► pozemky, budovy a stavby,

► software, hardware,

► zařízení a inventář,

► studie a poradenství,

► ostatní,

příklad: jmenovitá stavba, pozemek se stavbou - J1 DŘT.

Definice jednotlivých druhů zařízení plně korespondují s definicí položek majetku ve výkazu aktiv 13-A, které jsou definovány v bodě 1 této přílohy.

■ Způsob realizace - sloupec obsahuje informaci o označení způsobu realizace investiční akce:

► vlastními silami,

► jinými subjekty.

■ Aktivovaný objem - sloupec obsahuje hodnoty aktivovaného majetku ve vykazovaném roce „i-2“ v případě, že jmenovitá hodnota investice přesahuje u:

► přenosu elektřiny objem 2,5 mil. Kč,

► ostatní činnosti v rámci licence a obchodu s podpůrnými a systémovými službami objem 2,5 mil. Kč,

► nelicencované činnosti objem 2,5 mil. Kč,

► společného majetku objem 2,5 mil. Kč.

Aktivovaný majetek, který je pod hranicí uvedených limitů bude uveden souhrnně jednou hodnotou pro činnosti přenosu elektřiny, ostatní činnosti v rámci licence a obchodu s podpůrnými a systémovými službami, nelicencované činnosti a společného majetku.

Ve výkazu je nutné pro každou investiční akci aktivovanou ve vykazovaném roce či v následujících dvou letech zadat nový řádek.

■ Celkem - sloupec obsahuje výnosy a náklady za celou účetní jednotku. Tato část plně koresponduje s účetním výkazem zisků a ztrát držitele licence.

■ Ostatní - sloupec obsahuje výnosy a náklady přímo nesouvisející s licencovanou činností přenos elektřiny.

■ Úprava - sloupec obsahuje nepovolené výnosy a náklady.

■ Licence - sloupec obsahuje celkové výnosy a náklady přímo související s licencovanou činností. Jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Přenos - sloupec obsahuje výnosy a náklady související s činností přenos elektřiny v souladu s regulačním pojetím této vyhlášky.

■ Systémové služby - sloupec obsahuje výnosy a náklady související s činností poskytování systémových a podpůrných služeb v souladu s regulačním pojetím této vyhlášky.

■ Aukce - sloupec obsahuje výnosy a náklady související s činností aukce v souladu s regulačním pojetím této vyhlášky.

■ CBT - sloupec obsahuje výnosy a náklady související s účastí v mechanismu kompenzace mezi provozovateli přenosových soustav (CBT).

■ Jiné činnosti - sloupec obsahuje výnosy a náklady související s jinými činnostmi v rámci licencované činnosti přenos elektřiny v souladu s cenovým rozhodnutím Úřadu.

■ ř. 2 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 5 - tržby z dané činnosti odpovídající struktuře podle cenového rozhodnutí;

■ ř. 6 - tržby související s mechanismem vyrovnání příspěvků na podporované zdroje (obnovitelné zdroje energie, druhotné energetické zdroje a kombinovaná výroba elektřiny a tepla); zahrnuje platby od zákazníků a vyrovnání plateb mezi držiteli licencí na distribuci elektřiny a držitelem licence na přenos elektřiny;

■ ř. 7 - tržby související s fakturací poplatků operátora trhu;

■ ř. 8 - časově rozlišené výnosy související s úhradou podílů účastníků trhu s elektřinou na nákladech spojených s připojením zařízení k přenosové soustavě;

■ ř. 9 - tržby z vypořádání rozdílů plynoucích ze zúčtování nákladů na odchylky operátorem trhu;

■ ř. 10 - tržby plynoucí od operátora trhu, které neodpovídají definici výše uvedeným řádků;

■ ř. 11 - tržby za redispečink;

■ ř. 12 - jiné tržby za vlastní výrobky a služby;

■ ř. 13 až 15 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 17 - výnosy související s provozními náklady ve smyslu bodu 4.1.3., které snižují povolené náklady jsou náhrady za škody způsobené na zařízení přenosové soustavy;

■ ř. 18 - ostatní výnosy mající charakter provozních výnosů, které neodpovídají definici výše uvedenému řádku;

■ ř. 20 - sekundární výnosy související s vnitropodnikovou alokací režie správních středisek;

■ ř. 21 - výnosy související s vnitropodnikovou alokací sekundárních nákladů, které nespadají do výše uvedených položek;

■ ř. 80 až 86 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 106 položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 23 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 26 - náklady na nákup elektřiny pro vlastní spotřebu držitele licence;

■ ř. 28 - náklady související s nákupem elektřiny ke krytí kontrahovaných ztrát;

■ ř. 29 - náklady na nákup elektřiny ke krytí ztrát souvisejících s naturálními úhradami tranzitních poplatků;

■ ř. 30 - náklady na nákup elektřiny ke krytí ztrát souvisejících s povinným výkupem elektřiny z obnovitelných zdrojů energie;

■ ř. 31 - náklady na nákup elektřiny ke krytí ztrát související s odchylkou predikovaného a skutečného diagramu ztrát;

■ ř. 32 - náklady související se spotřebou energie, která však zároveň nemůže být považována za ztráty a vlastní spotřebu elektřiny;

■ ř. 33 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 35 - náklady související s poskytováním podpůrných služeb;

■ ř. 36 - náklady související se službami zahraničních provozovatelů přenosových soustav;

■ ř. 38 - náklady související s podporou obnovitelných zdrojů energie, druhotných energetických zdrojů a kombinované výroby elektřiny a tepla (tj. povinný výkup i příspěvky k ceně a dále vyrovnání plateb mezi držiteli licencí na distribuci elektřiny a držitelem licence na přenos elektřiny, souvisejících s podporou uvedených zdrojů);

■ ř. 39 - náklady související s platbami za činnost zúčtování operátora trhu;

■ ř. 40 - náklady související s vypořádáním rozdílů plynoucích ze zúčtovacího mechanismu operátorem trhu;

■ ř. 41 - náklady na redispečink;

■ ř. 42 - jiné, výše neuvedené náklady na vlastní výrobky a služby;

■ ř. 43 - náklady na opravy a udržování;

■ ř. 46 - náklady na cestovné;

■ ř. 47 - náklady na reprezentaci;

■ ř. 48 - náklady nájemného finančního leasingu;

■ ř. 51 - placené nájemné, které není považováno za finanční leasing;

■ ř. 54 - služby související s nákupem informačních technologií a telekomunikačních služeb;

■ ř. 57 - náklady související s poskytováním konzultací a poradenských služeb;

■ ř. 60 - náklady mající charakter služeb, které neodpovídají definici výše uvedených řádků.

Nákladové položky ř. 43, 48 až 60 se člení na nákladové položky vynakládané držitelem licence:

■ ř. 64 až 68 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 69 - odpisy dlouhodobého majetku;

■ ř. 70 a 71 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 73 - náklady na pojištění (pokud je pojištění účtováno v rámci ostatních provozních nákladů);

■ ř. 74 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5), dále snížena o náklady na pojištění (pokud je pojištění účtováno v rámci ostatních provozních nákladů);

■ ř. 76 - sekundární náklady související s vnitropodnikovou alokací režie správních středisek;

■ ř. 77 - náklady související s vnitropodnikovou alokací sekundárních nákladů, které nespadají do výše uvedených položek;

■ ř. 88 až 94 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 96 - náklady na bankovní poplatky;

■ ř. 97 - náklady na pojištění (pokud pojištění není účtováno v rámci služeb);

■ ř. 98 - ostatní finanční náklady mimo bankovní poplatky a pojištění;

■ ř. 99 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 107 - položka je svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5).

■ ř. 103 a 104 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 110 a 111 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5).

Náklady související s pořízením majetku formou leasingu jsou upraveny v souladu s § 3 odst. 4.

Do položky „opravy“ se zahrnují náklady vynaložené na zachování produktivní kapacity přenosových zařízení.

Do položky „provozování a obsluha“ se zahrnují náklady na práci, materiály a služby všech činností souvisejících s provozováním a obsluhou přenosového zařízení.

Ostatní provozní náklady zahrnují náklady, které nejsou obsaženy v žádném z výše uvedených sloupců (většinou se účetně evidují přímo na objektu technologie).

Jedná se o odpisy dlouhodobého hmotného majetku a dlouhodobého nehmotného majetku přímo přiřaditelného k jednotlivým licencovaným činnostem.

Provozní režie jsou náklady provozu, a to zejména:

► náklady, které souvisí s přímým řízením přenosové činnosti;

► náklady, které jsou vynaloženy přímo na činnosti v rámci licence čísla 13, avšak mají charakter správní režie, přičemž není možné přiřazení na konkrétní činnost ani objektivní přímé rozvržení na jednotlivé činnosti.

Celková hodnota provozní režie je rozdělena na jednotlivé technologie podle rozvrhového klíče držitele licence. Držitel licence uvede tento klíč v komentáři k regulačním výkazům.

Provozní režie zahrnuje zejména:

► osobní náklady řídících, ekonomických a jiných administrativních pracovníků výrobních jednotek a provozních částí držitele licence (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► spotřebu režijního a kancelářského materiálu,

► odpisy majetku, který není možné objektivně přiřadit na konkrétní licencované činnosti nebo technologie (společné prostory, jiný společně využívaný majetek, dopravní prostředky řídících pracovníků),

► náklady kancelářských prostor provozu,

► ostatní společné náklady sloužící pro licencovanou činnost (zejména nákup společných externích služeb např. úklid, opravy společných provozních prostor apod.).

Správní režie zahrnuje náklady související se správou a řízením držitele licence jako celku. Obsahují zejména náklady na prezentaci držitele licence na veřejnosti, náklady finančního řízení souvisejícího s licencovanými a ostatními činnostmi držitele licence, společné náklady řízení informačních technologií, společné náklady řízení lidských zdrojů, případně další náklady společného charakteru.

Správní režie zahrnuje zejména:

► osobní náklady (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► spotřebu režijního a kancelářského materiálu,

► odpisy majetku, který je využíván při výkonu správních činností (společné prostory, jiný společně využívaný majetek, dopravní prostředky řídících pracovníků, informační systém),

► náklady kancelářských prostor,

► náklady na nákup externích služeb,

► ostatní náklady správního charakteru, které je možné považovat za oprávněné.

Do správní režie držitele licence nepatří daň z příjmů právnických osob.

Náklady jsou rozděleny na přenos elektřiny a obchod se systémovými a podpůrnými službami podle jednotlivých technologií.

Výše navržený obsah položek výkazu 13-N je možné přizpůsobit nastavenému controllingovému systému držitele licence.

Ve výkazu jsou uváděny hodnoty investičních výdajů související s pořízením provozních aktiv podle § 8 odst. 1 v členění podle činností v jednotlivých letech.

■ Obnova - náhrada stávajících zařízení za nové i když technicky dokonalejší tak, aby byla zachována jeho funkce z hlediska bezpečnosti, spolehlivosti, dodržení standardů, optimalizace provozních nákladů. To znamená, že prostou reprodukcí se nezvětšuje rozsah stávajících zařízení. Zahrnuje tedy vše, co nelze klasifikovat jako rozvoj.

■ Rozvoj - výstavba nových či rozšiřování stávajících zařízení přenosové soustavy realizovaná na základě rozhodnutí držitele licence, kdy nutnost rozšíření soustavy vyplývá z požadavků zákazníků a postupného růstu zatížení. Do této kategorie patří také pořízení nových zařízení z titulu plnění povinností držitele licence stanovených právními předpisy. Rozsah zařízení se rozvojem obvykle zvětšuje.

Zadávané technické jednotky se vztahují k hodnotám uvedeným v horní části tabulky.

V řádku 11 vedení 400 kV se vykazují změny km délky vedení 400 kV.

V řádku 12 vedení 220 kV se vykazují změny km délky vedení 220 kV.

V řádku 13 vedení 110 kV – se vykazují změny km délky vedení 110 kV.

Výkaz roční bilance elektřiny držitele licence se předkládá za uplynulý kalendářní rok „i-2“ a jako plán na regulovaný rok „i“.

► Objemy energií se vyplní v požadovaném dělení ve všech relevantních položkách.

► Provozovatel přenosové soustavy vykazuje množství přenesené energie na vstupu do přenosové soustavy v předávacích místech uvnitř přenosové soustavy v členění na jednotlivé dodavatele podle připojovacích míst a na výstupu z přenosové soustavy v členění na jednotlivé odběratele podle předávacích míst.

► U připojovacích a předávacích míst mezi přenosovou soustavou a zahraničními soustavami vykazuje držitel licence množství elektřiny podle hodnot exportu, importu a kontrahovaného tranzitu potvrzených provozovateli okolních soustav a zahrnutých do sjednaného salda.

► Vychází se z fyzikálních toků ročních objemů elektřiny v přenosové síti se zohledněním jednotlivých směrů vzájemných dodávek mezi držiteli licencí na distribuci a držitelem licence na přenos. Uvádí se tedy skutečné objemy energie a velikosti výkonů, dodávané a odebírané z přenosové soustavy v obou směrech včetně rozhraní PS/110 kV (nejedná se o bilanční salda). Ve výkazu jsou uváděny kategorie údajů podle níže uvedených pravidel:

► Dodávka z výroben elektřiny provozovaných dominantním výrobcem elektřiny v České republice do přenosové soustavy uvede se skutečná celková dodávka z výroben elektřiny provozovaných dominantním výrobcem elektřiny do přenosové soustavy v daném směru, tzn. včetně dodávek z výroben elektřiny do 110 kV vedení přenosové soustavy. Údaj je dále rozdělen na dodávku ze zdrojů využívajících obnovitelné zdroje energie a z ostatních energetických zdrojů.

► Dodávka z výroben elektřiny nezávislých výrobců (IPP) do přenosové soustavy týká se výroben elektřiny provozovaných jinými držiteli licence na výrobu elektřiny než je dominantní výrobce elektřiny v České republice; uvede se skutečná celková dodávka z těchto zdrojů do přenosové soustavy a dále zvlášť dodávka ze zdrojů využívajících obnovitelné zdroje energie a z ostatních energetických zdrojů.

► Import ze zahraničí přenosovou soustavou uvádí se celkový objem importované elektřiny pouze sítěmi přenosové soustavy. Údaje jsou vykázány zvlášť za kontrahovaný tranzit, systémový tranzit, dovoz pro účely havarijních výpomocí a regulační energie a ostatní import.

► Dodávka z distribučních soustav v daném směru zahrnuje též dodávku ze sítě 110 kV distribuční soustavy do sítě 110 kV přenosové soustavy (tj. nejen dodávku přes transformaci 110 kV/PS). Údaje jsou vykázány v členění dle jednotlivých regionálních distribučních soustav.

► Odběr zákazníků přímo připojených k přenosové soustavě.

► Dodávka do distribučních soustav v daném směru zahrnuje též dodávku ze sítě 110 kV přenosové soustavy do sítě distribuční soustavy na hladině 110 kV (tj. nejen dodávku přes transformaci PS/110 kV). Údaje jsou vykázány v členění dle jednotlivých regionálních distribučních soustav.

► Export do zahraničí přenosovou soustavou uvádí se celkový objem exportované elektřiny pouze přenosovou soustavou. Údaje jsou vykázány zvlášť za kontrahovaný tranzit, systémový tranzit, vývoz pro účely havarijních výpomocí a regulační energie a ostatní export.

► Ostatní spotřeba držitele licence uvede se spotřeba v rozvodnách přenosové soustavy napájená z přenosové soustavy.

► Ztráty v přenosové soustavě uvádí se celkový objem ztrát a dále údaje rozdělené na ztráty kryté povinným výkupem elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie a ztráty kryté z ostatních zdrojů.

V žádném případě nesmí dojít ke dvojímu vykazování toků energie.

Vykazují se měsíční maxima výkonů na rozhraních mezi přenosovou soustavou držitele licence a předávacími nebo odběrnými místy účastníků trhu s elektřinou.

Držitel licence vyplňuje měsíční hodinová maxima součtu bilančního salda výkonu na rozhraní sítě přenosové soustavy a distribučních soustav na hladině 110 kV. Maxima výkonů na rozhraní přenosové soustavy/distribuční soustavy zahrnují též výkony mezi přenosovou soustavou a distribuční soustavou na hladině 110 kV (tj. nejen dodávku přes transformaci PS/110 kV sítě distribuční soustavy).

Uvádí se měsíční hodinová maxima výkonů zákazníků připojených k přenosové soustavě.

Uvádí se měsíční hodinová maxima výkonu přečerpávací vodní elektrárny.

Vykazují se údaje související s podporou obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů.

Výkazy se souhrnnými hodnotami o výši výroby elektřiny v jednotlivých kategoriích zdrojů (v MWh/rok) se předkládají za uplynulý kalendářní rok „i-2“ a jako plán na regulovaný rok „i“ (Výkaz 13-D1a). Pro regulovaný rok „i“ se vyplní předpokládaný plán podporovaného množství elektřiny na základě hodnot uplatněných v roce předcházejícím regulovanému roku „i-1“ a podle předpokládaného odhadu.

Současně jsou za uplynulý kalendářní rok „i-2“ předkládány údaje o související výši podpory vyplacené držitelem licence výrobci (Výkaz 13-D1b).

Údaje jsou členěny v závislosti na tom, zda se uplatňuje systém podpory formou povinného výkupu elektřiny v režimu výkupních cen, nebo systém příspěvků k tržní ceně (zelených bonusů).

Ve výkazu se uvádí údaje o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie v členění podle jednotlivých výroben, včetně souvisejících tržeb. Vykazují se údaje o instalovaném výkonu výrobny a dále údaje o podporovaném množství elektřiny, a to za uplynulý kalendářní rok „i-2“ a jako plán na regulovaný rok „i“ a to dle režimu poskytované podpory ve vysokém a nízkém tarifu.

Pro regulovaný rok „i“ se vyplní předpokládaný plán podporovaného množství elektřiny na základě uplatněných hodnot v roce předcházejícím regulovanému roku „i-1“ a podle předpokládaného odhadu.

Ve výkazu se uvádí údaje o výrobě elektřiny z druhotných energetických zdrojů v členění podle jednotlivých výroben. Vykazují se údaje o instalovaném výkonu výrobny, datum uvedení výrobny do provozu a výše vyplacené podpory. Dále se uvádí údaje o podporovaném množství elektřiny (v MWh/rok), a to za uplynulý kalendářní rok „i-2“ a jako plán na regulovaný rok „i“.

Pro regulovaný rok „i“ se vyplní předpokládaný plán povinného výkupu na základě uplatněných hodnot v roce předcházejícím regulovanému roku „i-1“ a podle předpokládaného odhadu.

Ve výkazu se uvádí údaje o výrobě elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla v členění podle jednotlivých výroben, včetně souvisejících tržeb. Vykazují se údaje o instalovaném výkonu výrobny a dále údaje o podporovaném množství elektřiny, a to za uplynulý kalendářní rok „i-2“ a jako plán na regulovaný rok „i“.

Pro regulovaný rok „i“ se vyplní předpokládaný plán podporovaného množství elektřiny na základě uplatněných hodnot v roce předcházejícím regulovanému roku „i-1“ a podle předpokládaného odhadu.

Do výkazu se uvádí údaje o množství elektřiny, za které je hrazena platba za systémové služby, a to v členění podle jednotlivých kategorií účastníků trhu s elektřinou (zákazníci, výrobci). V případě výrobců jsou údaje dále rozděleny podle kategorie výrobců a podle držitele licence na distribuci, k jehož soustavě jsou zařízení výrobců připojena; lokální spotřeba výrobců v souladu s jiným právním předpisem^7) je dále členěna na ostatní spotřebu výrobců a cizí spotřebu v areálu výroben.

Výkaz se vyplňuje na základě údajů předložených výrobci, a to jako skutečnost za účetně ukončený kalendářní rok, plán a očekávanou skutečnost za rok, ve kterém je výkaz předkládán Úřadu, a dále plánované množství elektřiny v roce, pro který jsou Úřadem stanovovány ceny za systémové služby.

Do výkazu se dále uvádí odpovídající výnosy a náklady spojené s podpůrnými a systémovými službami, které jsou předkládány za účetně ukončený kalendářní rok.

Do výkazu se uvádí údaje celkových nákladů na nákup jednotlivých druhů podpůrných služeb z dlouhodobých a ročních kontraktů a údaje odpovídajících objemů pořízených služeb a to jako skutečnost za účetně ukončený kalendářní rok a dále plánované hodnoty pro regulovaný rok.

Ve výkazu držitel licence uvádí následující údaje:

► bilanční položky potřebné pro konstrukci bilance elektřiny (odkud byla elektřina opatřena, kam byla elektřina dodána, dovoz a vývoz, ztráty v sítích přenosové soustavy),

► spotřeba elektřiny brutto (spotřeba elektřiny v energetickém sektoru) rozdělená po krajích ČR.^

Ve výkazu držitel licence uvádí následující údaje:

► údaje o transformačních výkonech transformátorů 400, 220 a 110 kV na nižší napěťovou úroveň,

► trasy kabelových a venkovních vedení 400, 220 a 110 kV,

► počet transformátorů 400/220, 400/110, 220/110 a 110/VN.

Držitel licence předkládá souhrnný (součtový) výkaz.

Držitel licence předkládá následující informace:

► topologické trasy vedení 400, 220 a 110 kV,

► popisné údaje o vedeních 400, 220 a 110 kV atd.,

► poloha významných rozvoden držitele licence.

Výkaz 13-A: Výkaz aktiv a změn aktiv

[image omitted]

Výkaz 13-IA: Výkaz souhrnu investičních akcí

[image omitted]

Výkaz 13-HV: Výkaz výsledků hospodaření

[image omitted]

Výkaz 13-N: Výkaz nákladů

[image omitted]

Výkaz 13-I: Výkaz investičních výdajů

[image omitted]

Výkaz 13-B1: Výkaz roční bilance elektřiny držitele licence

[image omitted]

Výkaz 13-B2a): Měsíční hodinová maxima bilančních sald výkonů na rozhraní PS/110kV

[image omitted]

Výkaz 13-B2b): Měsíční hodinová maxima výkonů zákazníků z přenosové soustavy

[image omitted]

Výkaz 13-B2c): Měsíční hodinová maxima výkonu přečerpávacích vodních elektráren

[image omitted]

Výkaz 13-D1a): Výkaz podporovaných zdrojů energie-technické údaje

[image omitted]

Výkaz 13-D1b): Výkaz podporovaných zdrojů energie - výše vyplacené podpory

[image omitted]

Výkaz 13-D1a) podklady: Výkaz podpory obnovitelných zdrojů energie

[image omitted]

Výkaz 13-D1b) podklady: Výkaz podpory druhotných energetických zdrojů

[image omitted]

Výkaz 13-D1c) podklady: Výkaz podpory kombinované výroby elektřiny a tepla

[image omitted]

Výkaz 13-D3: Výkaz obchodu se systémovými a podpůrnými službami

[image omitted]

Výkaz 13-D3a): Výkaz nákladů na nákup podpůrných služeb z dlouhodobých a ročních kontraktů

[image omitted]

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 408/2009 Sb.

Pravidla pro sestavování regulačních výkazů číslo 22 pro držitele licence na distribuci plynu

Pravidla stanovují způsob vyplňování regulačních výkazů, kterými jsou:

1. Výkaz 22-A: Výkaz aktiv a změn aktiv,
2. Výkaz 22-IA: Výkaz souhrnu investičních akcí,
3. Výkaz 22-HV: Výkaz výsledků hospodaření,
4. Výkaz 22-N: Výkaz nákladů,
5. Výkaz 22-I: Výkaz investičních výdajů,
6. Výkaz 22-D: Výkaz vstupních údajů pro výpočet tarifů,
7. Výkaz 22-Bs: Výkaz distribuce zemního plynu - skutečnost,
8. Výkaz 22-Bp: Výkaz distribuce zemního plynu - plán,
9. Výkaz 22-T1: Výkaz tarifní statistika - skutečnost,
10. Výkaz 22-T2: Výkaz tarifní statistika - plán,
11. Výkaz 22-T3: Výkaz nákupu distribuce od jiného držitele licence na distribuci plynu,
12. Výkaz 22-T4: Výkaz vstupu do distribuční soustavy – výrobny,
13. Výkaz 22-T5: Výkaz prodeje distribuce jinému držiteli licence na distribuci plynu,
14. Výkaz 22-T6: Výkaz vstupu do distribuční soustavy a výstupu z distribuční soustavy - přeshraniční plynovody,
15. Výkaz 22-T7: Výkaz neoprávněně odebraného plynu a dosaženého denního maxima.
Vzory výkazů zveřejňuje Úřad způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Držitel licence vyplňuje výkazy podle dále uvedených pravidel.

Ve výkazu jsou uváděny hodnoty:

► aktiv (pořizovací a zůstatkové hodnoty), skutečného aktivovaného majetku, odpisů a vyřazeného majetku,

► plánů aktivovaného majetku, plány odpisů a vyřazeného majetku.

■ Pořizovací hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Zůstatková hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Aktivovaný majetek - jedná se o souhrnné hodnoty aktivovaného majetku na obnovu i rozvoj.

■ Odpisy - vykázány ze stávajícího i z nově aktivovaného majetku.

■ Vyřazený majetek - vykazovány zůstatkové hodnoty majetku vyřazeného z důvodu prodeje, darování, mank a škod. Plány vyřazeného majetku vyplňuje držitel licence, který s vyřazením majetku ve svých plánech počítá.

Majetek zahrnovaný do provozních aktiv:

Distribuce plynu dálkovody

Majetek pro provoz dálkovodního distribučního systému tvoří předávací stanice sloužící k nákupu plynu od držitele licence na přepravu plynu, vysokotlaké plynovody a jejich katodová ochrana a regulační stanice. K tomu náleží příslušná měřicí zařízení a přepočítávače. Patří sem také měřicí zařízení pro měření odběru plynu zákazníka přímo z dálkovodu.

Plynovody - ř. 7

Mezi hlavní položky patří zejména:

► VVTL a VTL plynovody,

► katodová ochrana.

Regulační stanice – celkem

Regulační stanice jsou přiřazeny dálkovodům podle výstupního tlaku.

Mezi hlavní položky patří zejména:

► předávací stanice,

► regulační stanice,

► odorizační stanice.

Regulační stanice jsou uváděny v členění na:

► technologickou část - ř. 9,

► stavební část ř. 10.

Měření — ř. 11

Mezi hlavní položky patří zejména:

► měřicí zařízení umístěná na dálkovodech.

Ostatní ř. 12

Jedná se o majetek, který je možné přímo přiřadit provozu dálkovodů sítí, ale nejedná se o technologický majetek.

Distribuce plynu místními sítěmi

Majetek pro provoz distribuce plynu místními sítěmi tvoří středotlaké a nízkotlaké plynovody, regulační stanice a měřicí zařízení.

Plynovody ř. 17

Mezi hlavní položky patří zejména:

► STL a NTL plynovody.

Regulační stanice

Mezi hlavní položky patří zejména:

► regulační stanice,

► odorizační stanice.

Regulační stanice jsou uváděny v členění na:

► technologickou část - ř. 19,

► stavební část - ř. 20.

Měření ř. 21

Mezi hlavní položky patří zejména:

► měřicí zařízení umístěná na místních sítích.

Ostatní ř. 22

Jedná se o majetek, který je možné přímo přiřadit provozu místních sítí, ale nejedná se o technologický majetek

Jedná se o majetek, který slouží pouze na podporu licencované činnosti distribuce plynu a nelze ho přímo přiřadit k provozu dálkovodů nebo místních sítí.

Podpůrný majetek je uváděn v členění na:

Dispečerské a řídicí systémy ř. 26
Telekomunikační zařízení ř. 27
Zabezpečovací systémy ř. 28
Studie, projekty, poradenství ř. 29
Ostatní podpůrný majetek ř. 30

Podpůrný majetek je rozdělen na distribuci plynu dálkovody a distribuci plynu místními sítěmi podle zůstatkové hodnoty přímo přiřaditelného majetku, pokud Úřad nestanoví jinak.

Řádek zahrnuje přímo přiřaditelný majetek nevztahující se k licencované činnosti distribuce plynu.

Jedná se o majetek, který slouží všem činnostem držitele licence.

Společný majetek je uváděn v členění na:

Informační systém ř. 35
Společné administrativní budovy ř. 36
Zařízení, inventář ř. 37
Ostatní společný majetek ř. 38

Společný majetek je rozdělen na distribuci plynu dálkovody, distribuci plynu místními sítěmi a ostatní činnosti podle zůstatkové hodnoty přímo přiřaditelného majetku, pokud Úřad nestanoví jinak.

Nezahrnovaná aktiva obsahují majetek vztahující se k licenci distribuce plynu, který podle § 3 odst. 3 nemůže být zahrnován.

Z výše uvedené souhrnné hodnoty jsou samostatně vykázány:

► goodwill ř. 40,

► opravné položky k majetku ř. 41.

V této položce je uvedena celková hodnota majetku pořízeného formou finančního leasingu. Tato hodnota je připočtena k hodnotě jednotlivých položek vykázaného majetku a ve výpočtu z dlouhodobého majetku vykázaného - ř. 43 odečtena pro srovnatelnost s rozvahou držitele licence.

V této položce je uvedena celková hodnota majetku odkoupeného od třetích stran z hodnoty majetku uvedeného v jednotlivých výše uvedených položkách.

Informace o darovaném majetku jsou uváděny v členění:

Změna hodnoty zařazeného darovaného majetku ve vykazovaném roce ř. 46
Odpisy zařazeného darovaného majetku ř. 47
Majetek získaný darem ř. 48

Zařazený darovaný majetek je vykazován v hodnotě změny pořizovací a zůstatkové ceny tohoto majetku během vykazovaného období.

Odpisy darovaného majetku představují roční odpis majetku získaného darem od prvního roku III. regulačního období.

V řádcích 50 a 55 plynovody provozované celkem - se vykazují km délky plynovodů provozovaných k 31. prosinci kalendářního roku, které jsou udávány včetně přípojek.

V řádcích 51 a 56 z toho plynovody, které nejsou v majetku držitele licence se vykazují km délky plynovodů, které nejsou v majetku držitele licence k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádcích 52 a 57 regulační stanice se vykazuje počet regulačních stanic jako celek k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádcích 53 a 58 odběrná místa se vykazuje počet odběrných míst jako celek k 31. prosinci kalendářního roku.

Úřad si v případě potřeby může vyžádat následující informace použité při výpočtu ceny odkupů:

Měrné spotřeby

Měrné spotřeby jsou zadány v členění podle jednotlivých typů odběru domácností.

Hodnoty jsou stanoveny na základě evidence držitele licence.

Minimální členění typů odběrů domácností:

► pouze vaření,

► vaření a příprava teplé užitkové vody,

► jednogenerační rodinný dům,

► dvougenerační rodinný dům,

► bytová jednotka,

► řadový rodinný dům,

► rekreační objekt.

Investiční ceník

Hodnoty jsou stanoveny na základě evidence držitele licence.

Minimální členění investičního ceníku:

► VTL RS, plynovody,

► nové plynovody nad 1 km,

► nové plynovody do 1km.

Struktura ceníku pro VTL RS plynovody:

► VTL RS 500,

► VTL RS 1200,

► VTL RS 2000,

► VTL RS 3000,

► VTL RS 5000,

► VTL RS 10000,

► VTL plynovody DN 80,

► VTL plynovody DN 100,

► VTL plynovody DN 150,

► VTL plynovody DN 200,

► VTL plynovody DN 300,

► VTL plynovody DN 500.

Struktura ceníku pro STL a NTL plynovody:

► PE 50,

► PE 63,

► PE 90,

► PE 110,

► PE 160,

► PE 225,

► PE 315,

► DN 300,

► DN 500.

v členění pro:

► chodník,

► lehká vozovka,

► střední vozovka,

► těžká vozovka,

► rostlý povrch, štěrk.

Přípojky v členění na:

► živičný povrch,

► rostlý povrch.

Ceny investičních prací jsou uvedeny ve výši platné pro vykazovaný rok. Do ceny investičních prací není započtena cena věcných břemen.

■ Číslo investice - sloupec obsahuje číslo investice, pokud je investici přiděleno.

■ Název investice - sloupec obsahuje název investice.

■ Typ majetku - sloupec obsahuje informaci o tom, zda se jedná o přímo přiřaditelný majetek, podpůrný majetek či společný majetek.

■ Typ sítě - sloupec obsahuje informaci o tom, zda převládají dálkovody či místní sítě a vyplňuje se pouze u přímo přiřaditelného majetku.

■ Typ zařízení - sloupec obsahuje informaci o tom, zda převládají u:

Přímo přiřaditelného majetku:

► plynovody,

► regulační stanice technologická část,

► regulační stanice stavební část,

► měření,

► ostatní.

Podpůrného majetku:

► dispečerské a řídící systémy,

► telekomunikační zařízení,

► zabezpečovací systémy,

► studie, projekty, poradenství,

► ostatní podpůrný majetek.

Společného majetku:

► informační systém,

► společné administrativní budovy,

► zařízení, inventář,

► ostatní společný majetek.

Definice jednotlivých druhů zařízení plně korespondují s definicí položek majetku ve výkazu aktiv 22-A, které jsou definovány v bodě 1 této přílohy.

■ Způsob realizace - sloupec obsahuje informaci o označení způsobu realizace investiční akce:

► vlastními silami,

► zprostředkovaně přes smlouvy o poskytování služeb (SLA smlouvy) uzavřené s jinými společnostmi se kterými držitel licence tvoří holding nebo jsou součástí téhož holdingu nebo jiného podnikatelského seskupení podle jiného právního předpisu^4) (dále jen „podnikatelské seskupení“),

► jinými subjekty,

► odkupem již existujícího majetku.

■ Aktivovaný objem - sloupec obsahuje hodnoty aktivovaného majetku ve vykazovaném roce „i-2“ v případě, že jmenovitá hodnota investice přesahuje u:

► dálkovodů objem 5 mil. Kč,

► místní sítě objem 1 mil. Kč,

► podpůrného majetku objem 1 mil. Kč,

► společného majetku objem 1 mil. Kč.

Aktivovaný majetek, který je pod hranicí uvedených limitů, bude uveden souhrnně jednou hodnotou pro dálkovody, místní sítě, podpůrný majetek a společný majetek. U odkupovaného majetku jsou uvedeny všechny realizované investiční akce, není tedy stanoven limit jejich hodnoty.

Ve výkazu je nutné pro každou investiční akci aktivovanou ve vykazovaném roce či v následujících dvou letech zadat nový řádek.

■ Celkem - sloupec obsahuje výnosy a náklady za celou účetní jednotku. Tato část plně koresponduje s účetním výkazem zisků a ztrát držitele licence.

■ Ostatní - sloupec obsahuje výnosy a náklady přímo nesouvisející s licencovanou činností distribuce plynu.

■ Licence - sloupec obsahuje výnosy a náklady přímo související s licencovanou činností. Jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence. Sloupec nebude primárně naplňován, nýbrž bude tvořen součtem sloupců „Úprava“ a „Distribuce“.

■ Úprava - sloupec obsahuje hodnoty úprav výnosy a náklady. Jedná se o nepovolené výnosy a náklady, rozdíly mezi regulačním pojetí finančního leasingu, odpisů apod. Sloupec nebude primárně naplňován, nýbrž bude tvořen rozdílem mezi sloupci „Distribuce“ a „Licence“.

■ Distribuce - sloupec obsahuje výnosy a náklady v souladu s touto vyhláškou.

■ ř. 2 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 5 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu s pevnou distribuční kapacitou na dobu neurčitou (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 6 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu s přerušitelnou distribuční kapacitou na dobu neurčitou (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 7 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu s pevnou měsíční distribuční kapacitou (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 8 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu za přerušitelnou měsíční distribuční kapacitu (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 9 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu za pevnou klouzavou distribuční kapacitu (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 10 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu do předávacího místa přeshraničního plynovodu se standardní kapacitou (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 11 - tržby od zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu o distribuci plynu do předávacího místa přeshraničního plynovodu s denní kapacitou (obsahuje tržby za stálou a variabilní složku ceny distribuce, stálou a variabilní složku přepravy do domácího bodu a tržby za služby operátora trhu);

■ ř. 12 - tržby od subjektů, které mají uzavřenu smlouvu o distribuci plynu se vstupem do distribuční soustavy v předávacím bodě přeshraničního plynovodu se standardní kapacitou;

■ ř. 13 - tržby od subjektů, které mají uzavřenu smlouvu o distribuci plynu se vstupem do distribuční soustavy v předávacím bodě přeshraničního plynovodu s denní kapacitou;

■ ř. 14 - tržby za vstup do distribuční soustavy z výroben plynu;

■ ř. 15 - tržby související s přetoky distribuce;

■ ř. 16 - tržby za překročení distribuční kapacity;

■ ř. 17 - tržby za vlastní výrobky a služby, které nejsou zařazeny do žádné z výše uvedených kategorií (součástí jsou také tržby za komoditu při zjištěném neoprávněném odběru);

■ ř. 18 až 20 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 22 - výnosy související s provozními náklady podle bodu 4.1.3., které snižují povolené náklady např.:

■ ř. 23 - ostatní provozní výnosy zahrnují výnosy, které nejsou obsaženy ve výše uvedeném řádku;

■ ř. 24 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 82 až 88 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 106 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5).

■ ř. 26 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 29 - spotřeba zemního plynu pro vlastní spotřebu technologickou (upřesnění odpovídá řádkům 6, 12 ve výkaze 22-Bs);

■ ř. 30 - náklady související s nákupem zemního plynu na krytí ztrát v distribuční soustavě;

■ ř. 31 - náklady na nákup energií, které nejsou určeny ke krytí vlastní, technologické spotřeby zemního plynu a krytí ztrát distribuční soustavy;

■ ř. 32 - položka svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 34, 37 a 38 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 39 - náklady nájemného finančního leasingu;

■ ř. 42 - placené nájemné, které není považováno za finanční leasing;

■ ř. 45 - služby související s nákupem informačních technologií;

■ ř. 48 - náklady související s poskytováním konzultací a poradenských služeb;

■ ř. 51 - náklady na zajišťování odečtů odběrných a předacích míst, cejchování a ověřování plynoměrů a souvisejících činností;

■ ř. 54 - placené distribuční služby okolních provozovatelů distribučních soustav (přetoky);

■ ř. 56 - náklady na rezervovanou pevnou kapacitu hrazené držiteli licence na přepravu plynu;

■ ř. 57 - náklady na variabilní složku ceny hrazené držiteli licence na přepravu plynu;

■ ř. 58 - náklady na zajištění služeb operátora trhu;

■ ř. 59 - náklady mající charakter služeb, které neodpovídají definici výše uvedených řádků.

Nákladové položky ř. 34, 39 až 51 a 59 se člení na nákladové položky vynakládané držitelem licence:

■ ř. 63 až 67 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 68 - u licencované činnosti distribuce plynu jsou pro všechny držitele licence stanoveny jednotné odpisové sazby pro vybrané druhy aktiv:

Klasifikace produktů Název Roční odpisová sazba (%)
332063 Plynoměry a přepočítavače 10
332065 Stanice katodové ochrany 12,5
332070 Regulační stanice – technologie 10
125111 Budovy průmyslové a skladové 2
125112 Budovy výrobní pro energetiku 2
221112 Plynovody 2,5
222112 Sítě místní plynovodní 2,5
221129 Stavby pro dálkovou přepravu a distribuci plynu 2
291121 Turbíny 5
291232 Vzduchová čerpadla 5
291235 Turbokompresory 5
222429 Elektropřípojky podzemní 3,3
125111 Regulační stanice – stavební část 3,3
221191 Oplocení staveb – vedení dálková trubní 7
221491 Oplocení staveb – vedení dálková elektrická 7
242091 Oplocení samostatné 7
211219 Komunikace 3,3

Tyto jednotné odpisové sazby určují minimální dobu životnosti vyjmenovaných skupin majetku. Odpisové sazby ostatních stálých aktiv vycházejí z odpisového plánu držitele licence.

■ ř. 69 a 70 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 72 - náklady na pojištění (pokud je pojištění účtováno v rámci ostatních provozních nákladů);

■ ř. 73 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5) snížená o náklady na pojištění (pokud je pojištění účtováno v rámci ostatních provozních nákladů);

■ ř. 75 - sekundární náklady související s vnitropodnikovým přeúčtováním činností souvisejících s provozováním distribuční sítě;

■ ř. 76 - sekundární náklady související s vnitropodnikovým přeúčtováním činností souvisejících s opravami a údržbou distribuční sítě;

■ ř. 77 - sekundární náklady související s vnitropodnikovou alokací provozní režie ostatních středisek mimo provozování, udržování a opravy;

■ ř. 78 - sekundární náklady související s vnitropodnikovou alokací režie správních středisek;

■ ř. 79 - sekundární náklady související s vnitropodnikovou alokací nákladů, které nespadají do výše uvedených položek;

■ ř. 90 až 94 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 96 - náklady na bankovní poplatky;

■ ř. 97 - náklady na pojištění (pokud pojištění není účtováno rámci služeb);

■ ř. 98 - finanční náklady mimo bankovních poplatků a pojištění;

■ ř. 99 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 107 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5).

■ ř. 103 a 104 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 110 a 111 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5).

Náklady související s pořízením majetku formou leasingu jsou upraveny v souladu s § 3 odst. 4.

Do položky „opravy“ se zahrnují náklady vynaložené na odstraňování zjištěných závad a poruch zařízení včetně výměny poškozených součástí a kontroly výsledku opravy.

Náklady na opravy zahrnují zejména:

► náklady na materiál, který byl přímo spotřebován při realizaci opravy (hlavní materiál, pomocný materiál),

► osobní náklady pracovníků, kteří realizují činnost oprav zařízení (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► režijní náklady střediska přímo se podílejícího na opravě (pomocný materiál, ochranné pomůcky, poplatky za telefon, doprava, příp. za jiné služby, kancelářský materiál, náklady kancelářských prostor apod.),

► cestovní a dopravní náklady pracovníků, kteří realizují opravy (cestovné, spotřeba pohonných hmot, nájemné za pronajatý dopravní prostředek zahrnující pojištění, dálniční známku apod.),

► náklady související s vybavením (nástroje, nářadí) pracovníků zajišťujících opravy,

► náklady na nákup ostatních externích služeb, které souvisí se zajištěním opravy zařízení,

► náklady na nákup externích oprav a ostatních nakoupených služeb souvisejících s jejich zajištěním,

► zásobovací režie, která obsahuje náklady vznikající při činnostech zásobování a skladování a zahrnuje zejména náklady na nákup a opatření, skladování, přejímání, vydávání a manipulaci skladových zásob v souvislosti s realizací opravy,

► náklady jiných vnitropodnikových útvarů, které se podílí na realizaci oprav (např. doprava, mechanizace).

Všechny uvedené náklady mohou být do příslušného řádku sloupce přiřazeny buď ve formě přímých nákladů, nebo jako součást sazby za provedenou práci ve formě sekundárních nákladů.

Do položky „provozování a obsluha“ se zahrnují náklady vynaložené na kontrolu a údržbu distribučního zařízení včetně měřicích zařízení.

Náklady na udržování a obsluhu zahrnují zejména:

► náklady na materiál, který byl přímo spotřebován při realizaci provozování a obsluhy (hlavní materiál, pomocný materiál),

► osobní náklady pracovníků, kteří realizují činnost provozování a obsluhu zařízení (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► režijní náklady střediska přímo se podílejícího na provozování a obsluze (pomocný materiál, ochranné pomůcky, poplatky za telefon, doprava, příp. za jiné služby, kancelářský materiál, náklady kancelářských prostor apod.),

► cestovní a dopravní náklady pracovníků, kteří realizují provozování a obsluhu (cestovné, spotřeba PHM, nájemné za pronajatý dopravní prostředek zahrnující pojištění, dálniční známku apod.),

► náklady související s vybavením (nástroje, nářadí) pracovníků zajišťujících provozování a obsluhu,

► náklady na nákup ostatních externích služeb, které souvisí se zajištěním provozování a obsluhy zařízení,

► náklady na nákup externích služeb souvisejících s provozováním a obsluhou,

► zásobovací režie, která obsahuje náklady vznikající při činnostech zásobování a skladování a zahrnuje zejména náklady na nákup a opatření, skladování, přejímání, vydávání a manipulaci skladových zásob v souvislosti s realizací provozování a obsluhy,

► náklady jiných vnitropodnikových útvarů, které se podílí na realizaci provozování a obsluhy (např. doprava, mechanizace).

Všechny uvedené náklady mohou být do příslušného řádku sloupce přiřazeny buď ve formě přímých nákladů, nebo jako součást sazby za provedenou práci ve formě sekundárních nákladů.

Ostatní provozní náklady zahrnují náklady, které nejsou obsaženy v žádné z výše uvedených položek, a lze je určit na některou ze sledovaných činností.

Ostatní provozní náklady zahrnují zejména:

► pojištění majetku (pokud je účtováno v provozních nákladech),

► poradenství, servis a údržba software,

► daně a poplatky,

► náhrady škod na cizích pozemcích,

► vlastní spotřeba plynu,

► ostatní externí služby (nájemné, geodetické práce, věcná břemena apod.),

► náklady na odečty u zákazníků.

Položku ostatní náklady snižují výnosy související s provozními náklady. Jedná se zejména o tyto položky:

► opětné připojení po přerušení z důvodu neplnění platebních povinností,

► neúspěšné reklamace měření,

► odstranění poruch na odběrném plynovém zařízení odběratele.

Odpisy jsou definovány v bodě 3.2.2. této přílohy, ř. 68.

Provozní režie jsou náklady provozu, a to zejména:

► náklady, které souvisí s přímým řízením distribuční činnosti,

► náklady, které jsou vynaloženy přímo na distribuční činnost, avšak mají charakter společných nákladů, přičemž není možné přiřazení na konkrétní činnost ani objektivní přímé rozvržení na jednotlivé činnosti.

Provozní režie distribuce zahrnují zejména:

► osobní náklady řídících, ekonomických a jiných administrativních pracovníků výrobních jednotek a provozních částí držitele licence (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► spotřebu režijního a kancelářského materiálu,

► odpisy majetku, který není možné objektivně přiřadit na konkrétní licencované činnosti (společné prostory, jiný společně využívaný majetek, dopravní prostředky řídících pracovníků),

► náklady kancelářských prostor,

► ostatní společné náklady sloužící pro licencovanou činnost (zejména nákup společných externích služeb např. úklid, opravy společných prostor apod.)

náklady středisek vedení dálkovodů, vedení čet provádějících opravy a udržování dálkovodů, střediska speciálních služeb (navrtávací soupravy apod.) a náklady čet dálkovodů,

► náklady středisek vedení čet provádějících opravy a udržování místních sítí, střediska speciálních služeb (balonovací soupravy apod.), kontroly zapáchavosti a náklady čet místních sítí,

► náklady středisek vedení rozvodu, vedení úseku údržby, vedení regulačních stanic, vedení úseku měření, vedení plynoměrové služby, dispečink, údržby elektronických systémů, technologická rezerva měřicích zařízení a měřicí techniky, náklady čet regulačních a odorizačních stanic.

Celková hodnota provozní režie je rozdělena na provoz dálkovodů a provoz místních sítí podle rozvrhového klíče držitele licence.

Správní režie jsou náklady související se správou a řízením držitele licence jako celku, snížené o výnosy této činnosti. Obsahují zejména náklady na prezentaci držitele licence na veřejnosti, náklady finančního řízení souvisejícího s licencovanými a ostatními činnostmi držitele licence, společné náklady řízení informačních technologií, společné náklady řízení lidských zdrojů, případně další náklady společného charakteru.

Správní režie držitele licence zahrnuje zejména:

► osobní náklady (mzdové náklady, sociální a zdravotní pojištění, případně další osobní náklady),

► spotřebu režijního a kancelářského materiálu,

► odpisy majetku, který je využíván při výkonu správních činností (společné prostory, jiný společně využívaný majetek, dopravní prostředky řídících pracovníků, informační systém),

► náklady na provoz kancelářských prostor,

► náklady na nákup externích služeb,

► ostatní náklady správního charakteru, které je možné považovat za oprávněné.

Do společných nákladů držitele licence nepatří daň z příjmů právnických osob.

Výše navržený obsah položek výkazu 22-N je možné přizpůsobit nastavenému controllingovému systému držitele licence. Držitel licence uvede odchylky v komentáři k regulačním výkazům.

Ve výkazu jsou uváděny hodnoty investičních výdajů souvisejících s pořízením provozních aktiv podle § 8 odst. 1 v jednotlivých letech. V jednotlivých položkách jsou zahrnuty odkupy.

■ Obnova - náhrada stávajících zařízení za nové i když technicky dokonalejší tak, aby byla zachována jeho funkce z hlediska bezpečnosti, spolehlivosti, dodržení standardů, optimalizace provozních nákladů. To znamená, že obnovou se nezvětšuje rozsah stávajících zařízení. Zahrnuje tedy vše, co nelze klasifikovat jako rozvoj.

■ Rozvoj - výstavba nových či rozšiřování stávajících zařízení distribuční soustavy realizovaná na základě rozhodnutí držitele licence, kdy nutnost rozšíření sítě vyplývá z požadavků zákazníků a postupného růstu zatížení. Do této kategorie patří také pořízení nových zařízení z titulu plnění povinností držitele licence stanovených právními předpisy. Rozsah zařízení se rozvojem obvykle zvětšuje.

Definice jednotlivých položek majetku plně korespondují s definicemi položek ve výkazu aktiv 22-A, které jsou definovány v bodě 1 této přílohy.

Zadávané technické jednotky se vztahují k hodnotám uvedeným v horní části tabulky.

V řádcích 34 a 38 plynovody provozované celkem se vykazují změny km délky plynovodů, které jsou udávány včetně přípojek.

V řádcích 35 a 39 regulační stanice se vykazují změny počtu regulačních stanic jako celek.

V řádcích 36 a 40 odběrná místa se vykazují změny počtu odběrných míst jako celek.

Výkaz je podkladem pro stanovení nákladů na měření a odečty potřebných pro rozdělení povolených výnosů do jednotlivých odběrných pásem. Obsahuje ve sloupci „b“ oddíl I. skutečné hodnoty nákladů na měření podle velikosti měřicích zařízení, oddíl II. náklady na odečet podle periodicity odečtů.

Ve sloupcích „c“ až „g“ se udávají skutečné počty měřicích zařízení a počty odečítaných odběrných míst s uvedenou periodicitou odečtů podle odběrných pásem. V řádku 11 se vyplňuje počet odběrných míst podle odběrných pásem.

V jednotlivých řádcích výkazu se uvádí:

■ ř. 1 až 6 sloupec b skutečné hodnoty nákladů na měření podle velikosti měřicích zařízení,

■ ř. 7 až 10 sloupec b skutečné náklady na odečty měřicích zařízení podle periodicity,

■ ř. 1 až 6 sloupce c, d, e, f, g skutečný počet měřicích zařízení,

■ ř. 7 až 10 sloupce c, d, e, f, g počet odečítaných odběrných míst s uvedenou periodicitou odečtů podle odběrných pásem,

■ ř. 11 sloupce c, d, e, f, g počet odběrných míst podle odběrných pásem.

Výkaz bilancuje množství plynu distribuovaného distribuční soustavou podle tlakové úrovně odběrných nebo předávacích míst do kterých je plyn distribuován v členění podle charakteru odběrného místa nebo užití distribuovaného plynu. Výkaz obsahuje rovněž množství bilančních ztrát v distribuční soustavě. Výkaz se vyplňuje skutečnými údaji za poslední uzavřený kalendářní rok.

V jednotlivých sloupcích výkazu se uvádí:

sloupec „b“ - distribuované množství podle členění uvedeného ve sloupci „a“, a to zvlášť za místní sítě a zvlášť za dálkovody,

sloupec „c“ - počet odběrných míst nebo předávacích míst podle členění uvedeného ve sloupci „a“, a to zvlášť za místní sítě a zvlášť za dálkovody.

Obsah jednotlivých řádků výkazu:

■ ř. 2, 8 - distribuované množství distribuční soustavou pro zákazníky v členění na dálkovody a místní sítě,

■ ř. 3, 9 - distribuované množství do jiných regionálních distribučních soustav, množství plynu vyfakturovaného v rámci odhalených neoprávněných odběrů za bilancovaný kalendářní rok a uniklý plyn při narušení sítě nezpůsobeného třetí stranou v člení na dálkovody a místní sítě,

■ ř. 4, 10 - distribuované množství do výstupního bodu přeshraničního plynovodu,

■ ř. 5, 11 - distribuované množství do plnících stanic CNG v členění na dálkovody a místní sítě,

■ ř. 6, 12 - distribuované množství pro vlastní technologickou spotřebu, která obsahuje plyn potřebný pro ohřev regulačních stanic, natlakování nových plynovodů, plyn vypuštěný při plánovaných opravách plynovodů a uniklý plyn při narušení sítě nezpůsobeného třetí osobou,

■ ř. 19 - bilanční ztráty obsahují úniky způsobené netěsnostmi v distribuční soustavě, rozdíly v měření, neodhalené neoprávněné odběry a rozdíly v odhadu nevyfakturovaného plynu.

Význam všech řádků je shodný s výše jmenovaným výkazem 22-Bs. Ve sloupcích „b“, „d“, „f“, „h“ se bilancuje distribuované množství a ve sloupcích „c“, „e“, „g“, „i“ počet odběrných míst v členění na dálkovody a místní sítě. Výkaz se vyplňuje plánovanými údaji na čtyři následující roky.

Výkaz je podkladem pro vyhodnocení skutečné distribuce plynu distribuční soustavou. Výkaz se předkládá v členění dle druhu uzavřených smluv o distribuci plynu podle druhu sjednané distribuční kapacity, která se sjednává jako: pevná distribuční kapacita na dobu neurčitou, přerušitelná distribuční kapacita na dobu neurčitou, pevná měsíční distribuční kapacita, přerušitelná měsíční distribuční kapacita a pevná klouzavá distribuční kapacita. Výkaz obsahuje skutečné údaje za poslední uzavřený kalendářní rok, distribuované množství, výši maximální denní přidělené kapacity, počet odběrných míst v jednotlivých kategoriích odběratelů a odběrných pásmech v členění na dálkovody a místní sítě. Ve stejném členění jsou uváděny tržby za distribuci plynu, tržby za denní přidělenou kapacitu (stálý plat) a tržby za služby operátora trhu. Odběrnými místy se pro tento výkaz rozumí odběrná místa zákazníků, předávací místa do jiné regionální distribuční soustavy (přetoky), předávací místa do lokálních distribučních soustav. Pro každý druh smlouvy se předkládá zvláštní vyhotovení výkazu. Distribuce do předávacích míst přeshraničních plynovodů je obsahem výkazu 22-T6.

V jednotlivých sloupcích výkazu se v členění uvedeném ve sloupci „a“ uvádí:

■ sloupec „b“ - distribuované množství,

■ sloupec „c“ - tržby za variabilní složku ceny včetně přepravy do domácího bodu,

■ sloupec „d“ - maximální denní přidělená kapacita,

■ sloupec „e“ - tržby za stálou složku ceny včetně přepravy do domácího bodu,

■ sloupec „f“ - počet odběrných míst,

■ sloupec „h“ - tržby za služby operátora trhu.

Výkaz slouží k rozdělení upravených povolených výnosů na regulovaný rok do jednotlivých odběrných pásem. Do tohoto výkazu se zadávají plánované údaje o distribuovaném množství, výši maximální přidělené denní kapacity a počtu odběrných míst podle jednotlivých kategorií odběratelů a odběrných pásem v členění na dálkovody a místní sítě. Tento výkaz obsahuje plánované údaje za dva následující roky po posledním uzavřeném roku.

Sloupce „b“, „c“, „d“ obsahují očekávanou skutečnost roku, ve kterém je výkaz předkládán, sloupce „e“, „f“, „g“ data plánovaná na regulovaný rok.

Výkaz je podkladem pro stanovení plánovaných nákladů na nákup distribuce od jiných provozovatelů regionálních distribučních soustav a podkladem pro stanovení korekčního faktoru. Do tohoto výkazu se zadávají údaje o nakoupeném množství distribuovaného plynu a maximální denní přidělené kapacitě v členění na dálkovody a místní sítě. Ve výkazu jsou uváděny skutečné údaje za poslední uzavřený kalendářní rok.

Jednotlivé sloupce výkazu obsahují:

■ sloupec „a“ - identifikaci držitele licence, od které se nakupují distribuční služby,

■ sloupec „b“ - distribuované množství,

■ sloupec „c“ - náklady na distribuované množství,

■ sloupec „d“ - maximální denní přidělenou kapacitu,

■ sloupec „e“ - náklady na denní přidělenou kapacitu.

Výkaz je určen pro sledování výnosů ze vstupu do distribučních soustav z výroben plynu. Ve výkaze se zadává množství plynu vstupujícího do distribuční soustavy od držitelů licence na výrobu plynu v členění na dálkovody a místní sítě včetně tržeb za vstup do distribuční soustavy.

Jednotlivé sloupce výkazu obsahují:

■ sloupec „a“ - identifikace držitele licence na výrobu plynu (vstupní bod),

■ sloupec „b“ - množství plynu vstupujícího do distribuční soustavy,

■ sloupec „c“ - tržby za množství vstupujícího plynu,

■ sloupec „d“ - maximální denní přidělenou kapacitu,

■ sloupec „e“ - tržby za denní přidělenou kapacitu.

Do tohoto výkazu se zadávají údaje o prodaném množství distribuovaného plynu a maximální denní přidělené kapacitě v členění na dálkovody a místní sítě. Ve výkazu jsou uváděny skutečné údaje za poslední uzavřený kalendářní rok.

Jednotlivé sloupce výkazu obsahují:

■ sloupec „a“ - držitele licence na distribuci plynu, které se prodávají distribuční služby,

■ sloupec „b“ - distribuované množství,

■ sloupec „c“ - tržby za distribuované množství,

■ sloupec „d“ - maximální denní přidělenou kapacitu,

■ sloupec „e“ - tržby za denní přidělenou kapacitu.

Výkaz je určen pro sledování výnosů ze vstupu a výstupu distribuční soustavy. Ve výkaze je uvedeno množství plynu vstupujícího do distribuční soustavy a množství plynu vystupujícího z distribuční soustavy v členění na dálkovody a místní sítě. Výkaz se předkládá v členění dle druhu uzavřených smluv o distribuci plynu podle druhu sjednané distribuční kapacity, která se sjednává jako: pevná distribuční kapacita na dobu neurčitou, přerušitelná distribuční kapacita na dobu neurčitou, pevná měsíční distribuční kapacita, přerušitelná měsíční distribuční kapacita a pevná klouzavá distribuční kapacita.

V jednotlivých řádcích výkazu se uvádí:

■ ř. 1 až 21 sloupec „a“ název předávacího místa do vstupního bodu soustavy,

■ ř. 24 až 44 sloupec „a“ název předávacího místa z výstupního bodu soustavy,

■ ř. 1 až 21 sloupec „b“ množství plynu vstupujícího do distribuční soustavy,

■ ř. 24 až 44 sloupec „b“ množství plynu vystupujícího z distribuční soustavy,

■ ř. 1 až 21 sloupec „c“ tržby za množství vstupujícího plynu,

■ ř. 24 až 44 sloupec „c“ tržby za množství vystupujícího plynu,

■ ř. 1 až 21 sloupec „d“ maximální denní přidělená kapacita ve vstupním bodě,

■ ř. 24 až 44 sloupec „d“ maximální denní přidělaná kapacita ve výstupním bodě,

■ ř. 1 až 21 sloupec „e“ tržby za denní přidělenou kapacitu ve vstupním bodě,

■ ř. 24 až 44 sloupec „e“ tržby ze denní přidělanou kapacitu ve výstupním bodě.

Do tohoto výkazu se zadává zjištěné množství neoprávněně odebraného plynu a množství plynu uniklého při porušení distribuční soustavy způsobené třetí osobou a celkové tržby za vyfakturovaný neoprávněně odebraný plyn a vyfakturované množství plynu při narušení sítí způsobených třetí osobou. Dále se do výkazu zadává hodnota dosaženého denního maxima za celou osobu (držitele licence).

Jednotlivé sloupce výkazu obsahují:

■ sloupec „b“ - množství neoprávněně odebraného plynu a množství uniklého plynu při narušení sítí způsobených třetí osobou,

■ sloupec „c“ - tržby za vyfakturovaný neoprávněně odebraný plyn a vyfakturované množství plynu při porušení distribuční soustavy způsobené třetí osobou,

■ sloupec „d“ - dosažené denní maximum.

Výkaz 22-A: Výkaz aktiv a změn aktiv

[image omitted]

Výkaz 22-IA: Výkaz souhrnu investičních akcí

[image omitted]

Výkaz 22-HV: Výkaz výsledků hospodaření

[image omitted]

Výkaz 22-N: Výkaz nákladů

[image omitted]

Výkaz 22-I: Výkaz investičních výdajů

[image omitted]

Výkaz 22-D: Výkaz vstupních údajů pro výpočet tarifů

[image omitted]

Výkaz 22-Bs: Výkaz distribuce zemního plynu - skutečnost

[image omitted]

Výkaz 22-Bp: Výkaz distribuce zemního plynu - plán

[image omitted]

Výkaz 22-T1: Výkaz tarifní statistika - skutečnost

[image omitted]

Výkaz 22-T2: Výkaz tarifní statistika - plán

[image omitted]

Výkaz 22-T3: Výkaz nákupu distribuce od jiného držitele licence na distribuci plynu

[image omitted]

Výkaz 22-T4: Výkaz vstupu do distribuční soustavy - výrobny

[image omitted]

Výkaz 22-T5: Výkaz prodeje distribuce jinému držiteli licence na distribuci plynu

[image omitted]

Výkaz 22-T6: Výkaz vstupu do distribuční soustavy a výstupu z distribuční soustavy - přeshraniční plynovody

[image omitted]

Výkaz 22-T7: Výkaz neoprávněně odebraného plynu a dosaženého denního maxima

[image omitted]

Příloha č. 5 k vyhlášce č. 408/2009 Sb.

Pravidla pro sestavování regulačních výkazů číslo 23 pro držitele licence na přepravu plynu

Pravidla stanovují způsob vyplňování regulačních výkazů, kterými jsou:

1. Výkaz 23-A: Výkaz aktiv a změn aktiv,
2. Výkaz 23-IA: Výkaz souhrnu investičních akcí,
3. Výkaz 23-HV: Výkaz výsledků hospodaření,
4. Výkaz 23-N: Výkaz nákladů,
5. Výkaz 23-I: Výkaz investičních výdajů,
6. Výkaz 23-D1: Výkaz využití tranzitního systému,
7. Výkaz 23-D2: Výkaz denní rezervované pevné kapacity na vstupních a výstupních bodech pro standardní smlouvy o přepravě plynu uzavřené na dobu trvání delší než 11 měsíců,
8. Výkaz 23-D3: Výkaz dosaženého denního maxima na vstupních a výstupních bodech,
9. Výkaz 23-D4: Výkaz denní rezervované pevné kapacity na vstupních a výstupních bodech pro standardní smlouvy o přepravě plynu,
10. Výkaz 23-D5: Výkaz denní rezervované pevné kapacity na vstupních a výstupních bodech pro smlouvy o přepravě plynu na denní bázi,
11. Výkaz 23-D6: Výkaz denních hodnot přepravené energie,
12. Výkaz 23-D7: Výkaz hodnot pro výpočet korekčního faktoru,
13. Výkaz 23-D8: Výkaz technických jednotek,
14. Výkaz 23-D9: Výkaz celkové denní rezervované pevné kapacity.
Vzory výkazů zveřejňuje Úřad způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Držitel licence vyplňuje výkazy podle dále uvedených pravidel.

Ve výkazu jsou uváděny hodnoty:

► aktiv (pořizovací a zůstatkové hodnoty), skutečného aktivovaného majetku, odpisů a vyřazeného majetku,

► plánů aktivovaného majetku, plány odpisů a vyřazeného majetku.

■ Pořizovací hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Zůstatková hodnota aktiv - jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Aktivovaný majetek - jedná se o souhrnné hodnoty aktivovaného majetku na obnovu i rozvoj.

■ Odpisy - vykázány ze stávajícího i z nově aktivovaného majetku.

■ Vyřazený majetek - vykazovány zůstatkové hodnoty majetku vyřazeného z důvodu prodeje, darování, mank a škod. Plány vyřazeného majetku vyplňuje držitel licence, který s vyřazením majetku ve svých plánech počítá.

Majetek zahrnovaný do provozních aktiv

Tranzitní přeprava

Přímo přiřaditelný majetek u tranzitní přepravy má převážně technologický charakter a zahrnuje zejména tyto položky:

Tranzitní plynovody se jmenovitými průměry od DN 800 do DN 1 400 ř. 7
Hraniční předávací stanice ř. 8
Kompresní stanice ř. 9

Vnitrostátní přeprava

Přímo přiřaditelný majetek u vnitrostátní přepravy má převážně technologický charakter a zahrnuje zejména tyto položky:

Vnitrostátní plynovody se jmenovitými průměry od DN 65 do DN 700 ř. 14
Vnitrostátní předávací stanice ř. 15

Podpůrný majetek

Podpůrný majetek slouží činnostem tranzitní přeprava a vnitrostátní přeprava a zahrnuje zejména:

► technický dispečink,

► technologický informační systém,

► vedení provozního úseku držitele licence,

► majetek údržby,

► vedení přepravních provozních oblastí,

► provozování přepravních technologií, které nelze přímo přiřadit,

► netechnologické objekty, sklady, doprava.

Podpůrný majetek je rozvrhován na činnost tranzitní přepravy a na činnost vnitrostátní přepravy podle zůstatkové hodnoty přímo přiřaditelného majetku, pokud Úřad nestanoví jinak.

Ostatní činnost - ř. 23

Přímo přiřaditelný majetek u ostatní činnosti.

Společný majetek

Jedná se o majetek, který slouží všem činnostem držitele licence.

Společný majetek je uváděn v členění:

Informační systémy ř. 26
Společné administrativní budovy ř. 27
Zařízení, inventář ř. 28
Studie a projekty ř. 29
Ostatní ř. 30

Společný majetek je rozvrhován na činnost tranzitní přepravy, na činnost vnitrostátní přepravy a na ostatní činnosti podle zůstatkové hodnoty přímo přiřaditelného majetku, pokud Úřad nestanoví jinak.

V této položce je uvedena celková hodnota majetku pořízeného formou finančního leasingu. Tato hodnota je připočtena k hodnotě jednotlivých položek vykázaného majetku a ve výpočtu z dlouhodobého majetku vykázaného ř. 35 odečtena pro srovnatelnost s rozvahou držitele licence.

Nezahrnovaná aktiva obsahují majetek vztahující se k licencované činnosti přeprava plynu, který podle § 3 odst. 3 nemůže být zahrnován.

Z výše uvedené souhrnné hodnoty jsou samostatně vykázány:

► goodwill ř. 33,

► opravné položky k majetku ř. 34.

V řádku 38 tranzitní plynovody se vykazují km délky tranzitních plynovodů k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 39 hraniční předávací stanice se vykazuje počet hraničních předávacích stanic k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 40 kompresní stanice se vykazuje počet kompresních stanic k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 42 vnitrostátní VVTL plynovody se vykazují km délky vnitrostátních plynovodů k 31. prosinci kalendářního roku.

V řádku 43 vnitrostátní předávací stanice se vykazuje počet vnitrostátních předávacích stanic k 31. prosinci kalendářního roku.

■ Číslo investice - sloupec obsahuje číslo investice, pokud je investici přiděleno.

■ Název investice - sloupec obsahuje název investice.

■ Typ majetku - sloupec obsahuje informaci o tom, zda se jedná o přímo přiřaditelný majetek, podpůrný majetek či společný majetek.

■ Typ činnosti - sloupec obsahuje informaci o tom, zda převládá tranzitní přeprava či vnitrostátní přeprava a vyplňuje se pouze u přímo přiřaditelného majetku.

■ Typ zařízení - sloupec obsahuje informaci o tom, zda převládá u:

Přímo přiřaditelného majetku tranzitní přeprava:

► tranzitní plynovody,

► hraniční předávací stanice,

► kompresní stanice.

Přímo přiřaditelného majetku vnitrostátní přeprava:

► plynovody VVTL,

► vnitrostátní předávací stanice.

Podpůrného majetku:

► technický dispečink,

► netechnologické objekty, sklady, doprava,

► ostatní.

Společného majetku:

► informační systém,

► společné administrativní budovy,

► zařízení, inventář,

► studie, projekty,

► ostatní společný majetek.

Definice jednotlivých druhů zařízení plně korespondují s definicí položek majetku ve výkazu aktiv 23-A, které jsou definovány v bodě 1 této přílohy.

■ Způsob realizace - sloupec obsahuje informaci o označení způsobu realizace investiční akce:

► vlastními silami,

► zprostředkovaně přes smlouvy o poskytování služeb (SLA smlouvy) uzavřenými s jinými společnostmi, se kterými držitel licence tvoří holding nebo jsou součástí téhož holdingu nebo jiného podnikatelského seskupení podle jiného právního předpisu^4) (dále jen „podnikatelské seskupení“),

► jinými subjekty,

► odkupem již existujícího majetku.

■ Aktivovaný objem - sloupec obsahuje hodnoty aktivovaného majetku ve vykazovaném roce „i-2“, v případě že jmenovitá hodnota investice přesahuje u:

► tranzitní přepravy objem 5 mil. Kč,

► vnitrostátní přepravy objem 5 mil. Kč,

► podpůrného majetku objem 1 mil. Kč,

► společného majetku objem 1 mil. Kč.

Aktivovaný majetek, který je pod hranicí uvedených limitů, bude uveden souhrnně jednou hodnotou pro tranzitní přepravu, vnitrostátní přepravu, podpůrný majetek a společný majetek. U odkupovaného majetku jsou uvedeny všechny realizované investiční akce, není tedy stanoven limit jejich hodnoty.

Ve výkazu je nutné pro každou investiční akci aktivovanou ve vykazovaném roce či v následujících dvou letech zadat nový řádek.

■ Název - do sloupce se vyplňuje na řádcích 8 až 11, 15 až 18, 23 až 26, 30 až 33, 38 až 41, 45 až 48, 53 až 56 a 60 až 63 název každého hraničního bodu, na řádcích 12, 13, 19, 20, 27, 28, 34, 35, 42, 43, 49, 50, 57, 58, 64 a 65 název virtuálního zásobníku plynu, a na řádcích 78 až 89 název každé tranzitní trasy. V případě potřeby lze přidat další řádky.

■ Celkem - sloupec obsahuje výnosy a náklady za celou účetní jednotku. Tato část plně koresponduje s účetním výkazem zisků a ztrát držitele licence.

■ Ostatní - sloupec obsahuje výnosy a náklady přímo nesouvisejících s licencovanou činností. Pokud je držitel licence souběžným držitelem licencí, výnosy a náklady související s další licencovanou činností uvede v tomto sloupci.

■ Licence - sloupec obsahuje výnosy a náklady přímo související s licencovanou činností. Jedná se o hodnoty, které jsou vykázány v účetnictví držitele licence.

■ Úprava - sloupec obsahuje rozdílové hodnoty výnosy a náklady. Jedná se o nepovolené výnosy a náklady.

■ Tranzit - sloupec obsahuje výnosy a náklady činnosti tranzit. Tyto hodnoty jsou již očištěné o nepovolené výnosy a náklady. Jedná se o hodnoty před provedením alokace části nákladů tranzitu na vnitrostátní přepravu.

■ Přeprava - sloupec obsahuje výnosy a náklady činnosti vnitrostátní přeprava plynu. Tyto hodnoty jsou již očištěné o nepovolené výnosy a náklady. Jedná se o hodnoty před provedením alokace části nákladů tranzitu na vnitrostátní přepravu.

■ ř. 2 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 5 - tržby z přepravy zemního plynu, které jsou dále rozděleny na řádcích podle typu smluv o přepravě plynu;

■ ř. 6 - tržby za standardní pevnou přepravní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu v členění podle příslušných vstupních a výstupních bodů;

■ ř. 8 až 11 - tržby za standardní pevnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního hraničního bodu;

■ ř. 12 a 13 - tržby za standardní pevnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního bodu virtuálního zásobníku;

■ ř. 15 až 18 - tržby za standardní pevnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního hraničního bodu;

■ ř. 19 a 20 - tržby za standardní smlouvy s pevnou kapacitou dle názvu výstupního bodu do virtuálního zásobníku;

■ ř. 21 - tržby za denní pevnou přepravní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu v členění podle příslušných vstupních a výstupních bodů;

■ ř. 23 až 26 - tržby za denní pevnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního hraničního bodu;

■ ř. 27 a 28 - tržby za denní pevnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního bodu z virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 30 až 33 - tržby za denní pevnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního hraničního bodu;

■ ř. 34 a 35 - tržby za denní pevnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního bodu do virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 36 - tržby za standardní přerušitelnou přepravní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu v členění podle příslušných vstupních a výstupních bodů;

■ ř. 38 až 41 - tržby za standardní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního hraničního bodu;

■ ř. 42 a 43 - tržby za standardní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního bodu z virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 45 až 48 - tržby za standardní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního hraničního bodu;

■ ř. 49 a 50 - tržby za standardní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního bodu do virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 51 - tržby za denní přerušitelnou přepravní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu v členění podle příslušných vstupních a výstupních bodů;

■ ř. 53 až 56 - tržby za denní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního hraničního bodu;

■ ř. 57 a 58 - tržby za denní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu vstupního bodu z virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 60 až 63 - tržby za denní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního hraničního bodu;

■ ř. 64 a 65 - tržby za denní přerušitelnou přepravní kapacitu dle názvu výstupního bodu do virtuálního zásobníku plynu;

■ ř. 67 až 71 - vyplňují se tržby vybrané od přímo připojených zákazníků podle typu přepravní kapacity;

■ ř. 72 - tržby za rezervovanou pevnou kapacitu vybrané od provozovatelů distribučních soustav ve vstupním a výstupním domácím bodě;

■ ř. 73 - tržby za variabilní složku ceny vybrané od provozovatelů distribučních soustav ve vstupním a výstupním domácím bodě;

■ ř. 74 - tržby za variabilní složku ceny vybrané na výstupních bodech do virtuálních zásobníků plynu;

■ ř. 75 - tržby za variabilní složku ceny vybrané na výstupních hraničních bodech;

■ ř. 76 - vyplňují se případné další tržby z přepravy plynu;

■ ř. 78 až 89 - vyplňují se tržby z tranzitu plynu vybrané za pevnou roční kapacitu na každém páru vstupního a výstupního bodu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu;

■ ř. 90 - vyplňují se tržby z tranzitu plynu vybrané za pevnou měsíční kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu;

■ ř. 91 - vyplňují se tržby z tranzitu plynu vybrané za pevnou denní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu;

■ ř. 92 - vyplňují se tržby z tranzitu plynu vybrané za přerušitelnou denní kapacitu, v příloze k regulačním výkazům dle přílohy č. 8 bude uveden počet uzavřených smluv tohoto typu;

■ ř. 94 - vyplňují se tržby za tranzitní služby s názvem „wheeling“;

■ ř. 95 - vyplňují se tržby z tranzitu plynu vybrané za ostatní tranzitní služby;

■ ř. 96 - tržby inkasované držitelem licence za překročení smluvené kapacity;

■ ř.97 - tržby související s fakturací bilančních odchylek vybraných účastníků trhu s plynem v souladu s právním předpisem, kterým se stanoví pravidla trhu s plynem;

■ ř. 98 - tržby z odprodeje chybějícího bilančního plynu účastníkům trhu s plynem v souladu s právním předpisem, kterým se stanoví pravidla trhu s plynem;

■ ř. 99 - tržby z prodeje plynu;

■ ř. 100 - tržby představující tržby za vlastní výrobky a služby, které nespadají do žádných výše uvedených kategorií;

■ ř. 102 - změnu stavu zásob bilančního zemního plynu;

■ ř. 103 - změna stavu zásob, které nespadají do výše uvedené kategorie;

■ ř. 104 a 105 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 107 - výnosy, které snižují povolené náklady a jedná se o náhrady za škody způsobené na přepravním zařízení;

■ ř. 108 - ostatní výnosy mající charakter provozních výnosů, které neodpovídají definici výše uvedenému řádku;

■ ř. 109 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 164 až 170 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 188 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5).

Ve výkazu budou tržby z tranzitu (ř. 77) členěny na jednotlivé položky (řádky 78 až 95) až od 1. ledna 2011.

■ ř. 111 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 114 - náklady spojené se spotřebou zemního plynu na pohon kompresních stanic;

■ ř. 115 - náklady na nákup zemního plynu určeného k pokrytí ztrát v přepravní soustavě;

■ ř. 116 - spotřeba energií mimo výše uvedené položky (bilanční plyn, spotřeba na pohon kompresních stanic, ztráty);

■ ř. 117 - položka svým obsahem i názvem je v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 118 - náklady na odkup přebývajícího bilančního plynu v rámci vyrovnávání plynárenské soustavy v souladu s právním předpisem, kterým se stanoví pravidla trhu s plynem;

■ ř. 120 - náklady vynaložené na vyrovnávání přepravní soustavy na základě smlouvy o poskytování flexibility;

■ ř. 121 - náklady na opravy a udržování;

■ ř. 124 a 125 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 126 - náklady nájemného finančního leasingu;

■ ř. 129 - placené nájemné, které není považováno za finanční leasing;

■ ř. 132 - služby související s nákupem informačních technologií;

■ ř. 135 - náklady související s poskytováním konzultací a poradenských služeb;

■ ř. 138 - náklady zajišťování odečtů odběrných a předacích míst, cejchování a ověřování plynoměrů a souvisejících činností;

■ ř. 141 - náklady mající charakter služeb, které neodpovídají definici výše uvedených řádků.

Nákladové položky ř. 121, 126 až 141 se člení na nákladové položky vynakládané držitelem licence:

■ ř. 145 až 149 - položky jsou svým obsahem i názvem v souladu s jiným právním předpisem^5);

■ ř. 150 - u licencované činnosti přeprava plynu jsou pro držitele licence stanoveny jednotné odpisové sazby pro vybrané druhy aktiv:

Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.

Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla. e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)