Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2023

Typ Zákon
Publikace 2022-12-28
Naposledy aktualizováno 2023-01-01
Stav Platný
Zdroj e-Sbírka
článků 5
Historie novel JSON API

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 8 800 000 | | Výdaje celkem | 273 353 093 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 3 800 000 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 5 000 000 | | | v tom: | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 5 000 000 | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže | 273 353 093 | | v tom: | výdaje spojené s výkonem předsednictví ČR v Radě Evropské unie | 0 | | ostatní výdaje na zabezpečení plnění úkolů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže | 273 353 093 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 151 075 457 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 51 063 504 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 2 981 445 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 19 053 497 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 120 145 178 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 9 873 600 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 43 000 000 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 41

Ukazatele kapitoly 355 Ústav pro studium totalitních režimů

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 193 808 789 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 0 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů OSS Ústavu pro studium totalitních režimů | 102 505 340 | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Archivu bezpečnostních složek | 91 303 449 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 118 887 874 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 39 914 657 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 2 287 641 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 80 375 879 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 34 006 143 | | | Výdaje na výzkum, vývoj a inovace celkem včetně programů spolufinancovaných z prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu celkem | 0 | | v tom: | institucionální podpora celkem 4) | 0 | | účelová podpora celkem 4) | 0 | | | podíl prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | Účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 5) | 0 | | | Zahraniční rozvojová spolupráce | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

^3) z rozpočtu EU a z prostředků finančních mechanismů

^4) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 1 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

^5) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

strana 42

Ukazatele kapitoly 358 Ústavní soud

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 241 412 885 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Ústavního soudu | 241 412 885 | | v tom: | platy soudců | 44 493 600 | | ostatní výdaje na zajištění činnosti Ústavního soudu | 196 919 285 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 138 080 516 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 41 930 257 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 2 463 860 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 78 599 416 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 11 644 372 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 43

Ukazatele kapitoly 359 Úřad Národní rozpočtové rady

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 26 286 994 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Úřadu Národní rozpočtové rady | 26 286 994 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 14 340 575 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 4 847 115 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 163 804 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 8 140 175 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 44

Ukazatele kapitoly 361 Akademie věd České republiky

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 392 975 | | Výdaje celkem | 7 177 502 810 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 392 975 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 392 975 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 0 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Infrastruktura výzkumu | 7 177 502 810 | | Programy výzkumu | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 54 161 319 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 18 306 525 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 888 991 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 44 449 579 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Výdaje na výzkum, vývoj a inovace celkem včetně programů spolufinancovaných z prostředků zahraničních programů 3) | 7 177 502 810 | | | v tom: | ze státního rozpočtu celkem | 7 177 109 835 | | v tom: | institucionální podpora celkem 4) | 7 177 109 835 | | účelová podpora celkem 4) | 0 | | | podíl prostředků zahraničních programů 3) | 392 975 | | | Účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 5) | 0 | | | Institucionální podpora výzkumných organizací 5) | 5 476 325 608 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 3 043 225 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 2 650 250 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 392 975 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

^3) z rozpočtu EU a z prostředků finančních mechanismů

^4) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 1 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

^5) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

strana 45

Ukazatele kapitoly 362 Národní sportovní agentura

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 6 908 296 695 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Národní sportovní agentury | 156 640 419 | | Dotace do oblasti sportu | 6 751 656 276 | | | v tom: | rozvoj a podpora sportu | 4 593 656 276 | | sportovní reprezentace | 1 780 000 000 | | | podpora významných sportovních akcí | 378 000 000 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 44 624 731 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 14 820 606 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 805 622 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 8 725 920 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 31 555 211 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 1 110 821 290 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 46

Ukazatele kapitoly 363 Nejvyšší stavební úřad

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Nejvyššího stavebního úřadu | 0 | | Výdaje spojené s výkonem předsednictví ČR v Radě Evropské unie | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 0 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 0 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 0 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 47

Ukazatele kapitoly 364 Digitální a informační agentura

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 0 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Digitální a informační agentury | 0 | | v tom: | výdaje spojené se správou základních registrů | 0 | | ostatní výdaje na zabezpečení plnění úkolů Digitální a informační agentury | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 0 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 0 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 0 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 0 | | | Výdaje na výzkum, vývoj a inovace celkem včetně programů spolufinancovaných z prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu celkem | 0 | | v tom: | institucionální podpora celkem 4) | 0 | | účelová podpora celkem 4) | 0 | | | podíl prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | Účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 5) | 0 | | | Institucionální podpora výzkumných organizací 5) | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

^3) z rozpočtu EU a z prostředků finančních mechanismů

^4) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 1 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

^5) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

strana 48

Ukazatele kapitoly 371 Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 33 383 441 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí | 33 383 441 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 16 647 340 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 5 626 801 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 318 946 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 1 764 059 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 6 540 481 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 7 642 800 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 6 589 400 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 49

Ukazatele kapitoly 372 Rada pro rozhlasové a televizní vysílání

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 3 500 000 | | Výdaje celkem | 74 917 734 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 3 000 000 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 500 000 | | | v tom: ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 500 000 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání celkem | 74 917 734 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 43 799 416 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 14 804 202 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 516 466 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 1 730 881 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 24 092 439 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 958 000 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 50

Ukazatele kapitoly 373 Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 23 319 886 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře | 23 319 886 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 15 443 671 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 5 219 961 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 302 874 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 3 051 644 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 12 092 027 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 0 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 51

Ukazatele kapitoly 374 Správa státních hmotných rezerv

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 40 000 000 | | Výdaje celkem | 3 778 578 416 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 40 000 000 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 0 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 40 000 000 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Civilní připravenost na krizové stavy | 3 771 658 416 | | Zabezpečení potřeb ozbrojených sil | 6 920 000 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 209 826 254 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 70 921 274 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 4 199 375 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 104 627 308 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 103 841 417 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 3 771 658 416 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 213 122 300 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 52

Ukazatele kapitoly 375 Státní úřad pro jadernou bezpečnost

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 235 361 000 | | Výdaje celkem | 472 955 196 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 234 961 000 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 400 000 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 0 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 400 000 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost | 472 955 196 | | v tom: | výdaje Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na výkon funkcí | 472 955 196 | | výdaje Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na rozvojové programy | 0 | | | výdaje spojené s výkonem předsednictví ČR v Radě Evropské unie | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 154 216 883 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 52 125 305 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 3 064 324 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 14 127 680 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 139 088 503 | | | Výdaje na výzkum, vývoj a inovace celkem včetně programů spolufinancovaných z prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu celkem | 0 | | v tom: | institucionální podpora celkem 4) | 0 | | účelová podpora celkem 4) | 0 | | | podíl prostředků zahraničních programů 3) | 0 | | | Účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 5) | 0 | | | Zahraniční rozvojová spolupráce | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 5 300 000 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 203 111 307 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

^3) z rozpočtu EU a z prostředků finančních mechanismů

^4) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 1 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

^5) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

strana 53

Ukazatele kapitoly 376 Generální inspekce bezpečnostních sborů

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 78 898 436 | | Výdaje celkem | 519 503 730 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti | 78 638 436 | | | v tom: | pojistné na důchodové pojištění | 70 601 000 | | pojistné na nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti | 8 037 436 | | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 260 000 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 260 000 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Generální inspekce bezpečnostních sborů | 431 992 625 | | Sociální dávky | 87 511 105 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 274 852 772 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 92 483 145 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 5 455 476 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 29 913 899 | | | Platy zaměstnanců bezpečnostních sborů a ozbrojených sil ve služebním poměru | 242 859 833 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Zahraniční rozvojová spolupráce | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 9 964 000 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 54

Ukazatele kapitoly 377 Technologická agentura České republiky

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 734 272 980 | | Výdaje celkem | 6 327 572 010 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 734 272 980 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 700 487 654 | | příjmy z prostředků finančních mechanismů | 33 785 326 | | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje Kanceláře Technologické agentury ČR | 243 834 795 | | Dotace jiným subjektům | 6 083 737 215 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 96 555 989 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 32 635 924 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 1 810 643 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 90 532 154 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Výdaje na výzkum, vývoj a inovace celkem včetně programů spolufinancovaných z prostředků zahraničních programů 3) | 6 327 572 010 | | | v tom: | ze státního rozpočtu celkem | 5 593 299 030 | | v tom: | institucionální podpora celkem 4) | 223 061 815 | | účelová podpora celkem 4) | 5 370 237 215 | | | podíl prostředků zahraničních programů 3) | 734 272 980 | | | Účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací 5) | 5 370 237 215 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 701 763 875 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 1 276 221 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 700 487 654 | | | Výdaje na společné projekty, které jsou zcela nebo částečně financovány z prostředků finančních mechanismů celkem | 39 635 825 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 5 850 499 | | podíl prostředků finančních mechanismů | 33 785 326 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

^3) z rozpočtu EU a z prostředků finančních mechanismů

^4) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 1 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

^5) výdaje na výzkum, vývoj a inovace podle § 6 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů

strana 55

Ukazatele kapitoly 378 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 4 549 810 | | Výdaje celkem | 616 610 013 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 4 549 810 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 4 149 810 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 400 000 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost | 616 610 013 | | Výdaje spojené s výkonem předsednictví ČR v Radě Evropské unie | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 233 025 017 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 78 762 458 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 4 644 429 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 232 221 369 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 6 287 591 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 2 137 781 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 4 149 810 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 118 536 107 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 56

Ukazatele kapitoly 381 Nejvyšší kontrolní úřad

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 625 517 | | Výdaje celkem | 630 992 091 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 625 517 | | | v tom: | příjmy z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 625 517 | | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Výdaje na zabezpečení plnění úkolů Nejvyššího kontrolního úřadu | 630 992 091 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 373 687 829 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 126 306 486 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 6 814 004 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 340 700 235 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Zajištění přípravy na krizové situace podle zákona č. 240/2000 Sb. | 0 | | | Výdaje spolufinancované zcela nebo částečně z rozpočtu Evropské unie bez společné zemědělské politiky celkem | 0 | | | v tom: | ze státního rozpočtu | 0 | | podíl rozpočtu Evropské unie | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 16 600 000 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

strana 57

Ukazatele kapitoly 396 Státní dluh

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 0 | | Výdaje celkem | 69 966 880 286 | | | Financování | | | | --- | --- | --- | | | Změna stavu státního dluhu | 296 448 870 760 | | Změna stavu na účtech státních finančních aktiv 8) | -1 448 870 760 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 0 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | | v tom: | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 0 | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Obsluha státního dluhu | 69 966 880 286 | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^8) včetně jaderného účtu a zvláštního účtu rezervy důchodového pojištění

strana 58

Ukazatele kapitoly 397 Operace státních finančních aktiv

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 2 611 500 000 | | Výdaje celkem | 380 000 000 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 9) | 1 700 000 000 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 911 500 000 | | | v tom: | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem 10) | 911 500 000 | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Transfery do jiných kapitol | 185 000 000 | | v tom: | transfery pro výdaje státu na sociální politiku | 0 | | ostatní transfery do jiných kapitol | 185 000 000 | | | Ostatní výdaje | 195 000 000 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | | |

^9) zahrnují příjmy na účtech státních finančních aktiv - odvody od původců radioaktivních odpadů na jaderný účet

^10) zahrnují příjmy na účtech státních finančních aktiv - včetně ostatních příjmů na jaderném účtu a zvláštním účtu rezervy důchodového pojištění

strana 59

Ukazatele kapitoly 398 Všeobecná pokladní správa

| v Kč | | | | Souhrnné ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Příjmy celkem | 990 151 260 800 | | Výdaje celkem | 358 519 256 425 | | | Specifické ukazatele - příjmy | | | | --- | --- | --- | | | Daňové příjmy 1) | 940 170 180 000 | | Nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 49 981 080 800 | | | v tom: | ostatní nedaňové příjmy, kapitálové příjmy a přijaté transfery celkem | 49 981 080 800 | | Specifické ukazatele - výdaje | | | | --- | --- | --- | | | Vládní rozpočtová rezerva | 10 785 000 000 | | Rezerva na řešení krizových situací, jejich předcházení a odstraňování jejich následků (zákon č. 240/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů) | 140 000 000 | | | Rezerva na mimořádné výdaje podle zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému | 60 000 000 | | | Stavební spoření | 4 400 000 000 | | | Podpora exportu; majetková újma; státní záruky; investiční pobídky | 259 507 000 | | | Sociální výdaje; náhrady; neziskové a podobné organizace | 9 260 330 000 | | | Finanční vztahy státního rozpočtu k rozpočtům krajů (s výjimkou hlavního města Prahy) - viz příloha č. 5 | 1 898 681 000 | | | Finanční vztahy státního rozpočtu k rozpočtům obcí v úhrnech po jednotlivých krajích (s výjimkou hlavního města Prahy) - viz příloha č. 6 | 10 783 120 200 | | | Finanční vztah státního rozpočtu k rozpočtu hlavního města Prahy - viz příloha č. 7 | 1 320 632 800 | | | Další prostředky pro územní samosprávné celky | 85 000 000 | | | Transfery veřejným rozpočtům ústřední úrovně | 141 758 573 854 | | | Ostatní výdaje | 112 913 411 571 | | | Odvody do rozpočtu Evropské unie | 64 500 000 000 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 355 000 000 | | | Prostředky na odstraňování důsledků povodní a na následnou obnovu | 0 | | | Výdaje vzniklé v průběhu roku, které nelze věcně zařadit do ostatních specifických ukazatelů | 0 | | | Průřezové ukazatele | | | | --- | --- | --- | | | Platy zaměstnanců a ostatní platby za provedenou práci | 0 | | Povinné pojistné placené zaměstnavatelem 2) | 0 | | | Základní příděl fondu kulturních a sociálních potřeb | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru vyjma zaměstnanců na služebních místech | 0 | | | Platy zaměstnanců bezpečnostních sborů a ozbrojených sil ve služebním poměru | 0 | | | Platy zaměstnanců na služebních místech dle zákona o státní službě | 0 | | | Platy zaměstnanců v pracovním poměru odvozované od platů ústavních činitelů | 0 | | | Výdaje vedené v informačním systému programového financování EDS/SMVS celkem | 355 000 000 | |

^1) bez příjmů z povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti

^2) povinné pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění

Příloha č. 5 k zákonu č. 449/2022 Sb.

FINANČNÍ VZTAHY STÁTNÍHO ROZPOČTU K ROZPOČTŮM KRAJŮ

(s výjimkou hlavního města Prahy)

| v Kč | | | KRAJ | Příspěvek na výkon státní správy celkem | | --- | --- | | Středočeský | 208 661 300 | | Jihočeský | 141 778 500 | | Plzeňský | 134 277 100 | | Karlovarský | 92 100 800 | | Ústecký | 160 914 500 | | Liberecký | 115 205 700 | | Královéhradecký | 129 506 600 | | Pardubický | 126 092 100 | | Kraj Vysočina | 124 728 600 | | Jihomoravský | 196 053 000 | | Olomoucký | 140 403 600 | | Zlínský | 133 592 100 | | Moravskoslezský | 195 367 100 | | Úhrn | 1 898 681 000 | | --- | --- |

Postup pro stanovení výše příspěvku:

Výše příspěvku pro jednotlivé kraje je stanovena na základě adekvátního počtu celých úředních úvazků zabývajících se přeneseným výkonem státní správy, a dále na základě částky určené Ministerstvem vnitra na pokrytí jednoho adekvátního úvazku po zohlednění míry krytí. Pro výpočet míry krytí 76,16 % je počítáno s průměrnými náklady na jeden úvazek přenesené působnosti, které jsou dle analýzy Ministerstva vnitra rovny 873 671 Kč.

K rozdělení adekvátních úvazků byly stanoveny koeficienty kvadratické funkce. Ta každému kraji určí adekvátní počet úředních úvazků zabývajících se výkonem přenesené působnosti takto:

x = Aobyv^2 + Bobyv + C, kde

„x“ je adekvátní počet úvazků a „obyv“ je počet obyvatel daného kraje k 1. 1. 2022.

Koeficienty
A -0,0000000000695134
B 0,000269899
C 60,49490997

Východiskem pro objem příspěvku krajům na výkon státní správy pro rok 2023 je výsledná částka příspěvku z roku 2022 valorizovaná o 5 %. V této částce je zahrnut i dopad zákona č. 364/2021 Sb, kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů. S ohledem na nové kompetence krajských úřadů náleží každému kraji 1 051 000 Kč, v úhrnu je rozděleno 13 663 000 Kč.

Nadto je součástí příspěvku pro kraje platba na zajištění agendy digitální technické mapy, jež bude výkonem přenesené působnosti od 1. 7. 2023. Skládá se z pevné části na provoz systému a pohyblivé části na aktualizaci dat, která vychází z počtu obyvatel kraje. V úhrnu je rozděleno 67 843 833 Kč.

Pro rok 2023 byl příspěvek na výkon státní správy pro kraje v úhrnu navýšen o 8,9 %.

Celková částka příspěvku se dle matematických zásad zaokrouhluje na celé stokoruny.

Příloha č. 6 k zákonu č. 449/2022 Sb.

FINANČNÍ VZTAHY STÁTNÍHO ROZPOČTU K ROZPOČTŮM OBCÍ V ÚHRNECH PO JEDNOTLIVÝCH KRAJÍCH

(s výjimkou hlavního města Prahy)

| v Kč | | | KRAJ | Příspěvek na výkon státní správy celkem*) | | --- | --- | | Středočeský | 1 623 902 100 | | Jihočeský | 752 122 100 | | Plzeňský | 709 189 100 | | Karlovarský | 332 997 200 | | Ústecký | 880 547 900 | | Liberecký | 487 993 500 | | Královéhradecký | 641 638 700 | | Pardubický | 617 082 100 | | Kraj Vysočina | 630 725 800 | | Jihomoravský | 1 415 522 300 | | Olomoucký | 691 324 600 | | Zlínský | 667 816 700 | | Moravskoslezský | 1 332 258 100 | | Úhrn | 10 783 120 200 | | --- | --- |

*) viz příloha č. 8 - Postup pro stanovení výše příspěvku na výkon státní správy jednotlivým obcím s výjimkou hlavního města Prahy

Příloha č. 7 k zákonu č. 449/2022 Sb.

FINANČNÍ VZTAH STÁTNÍHO ROZPOČTU K ROZPOČTU HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

| | v Kč | | | | Praha jako obec | Praha jako kraj | Celkem | | | --- | --- | --- | --- | | Příspěvek na výkon státní správy | 1 214 949 765 | 105 683 059 | 1 320 632 824 | | Úhrn | 1 320 632 800 | | |

Postup pro stanovení výše příspěvku

Výše příspěvku na výkon státní správy pro hlavní město Prahu zahrnuje částky určené postupem stanoveným v části 1.A), 1.B), 1.C), 1.D), 1.E), 1.F), 1.G), 1.H), 1.I) a 2. Takto zjištěná hodnota se zaokrouhluje na celé stokoruny podle matematických zásad.

Výše příspěvku se stanoví na základě pevné sazby na každých 100 obyvatel. Příspěvek je tedy násobkem pevné sazby a jedné setiny celkového počtu obyvatel v území. Pro rok 2023 je sazba meziročně upravena na 78 743 Kč. Výsledný příspěvek zohledňuje změnu počtu obyvatel hlavního města Prahy podle údajů Českého statistického úřadu se stavem k 1. 1. 2022.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 22 648 314 Kč k pokrytí financování vydávání občanských průkazů jednotlivými úřady městských částí.

Úřad městské části obdrží příspěvek za každou přijatou žádost o vydání občanského průkazu zpracovanou v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek náleží pouze za žádosti o vydání občanského průkazu s dobou vydání do 30 dnů. Částka za jednu přijatou žádost pro rok 2023 činí 141 Kč.

Další příspěvek obdrží úřad městské části, který ve stejném období při vydání občanského průkazu provedl aktivaci jeho elektronického čipu a představil jeho funkce. Částka za každou provedenou aktivaci pro rok 2023 činí 35 Kč.

Počty podaných žádostí o vydání a počty aktivovaných občanských průkazů jsou převzaty z informačního systému spravovaného Ministerstvem vnitra.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 6 883 056 Kč k pokrytí financování vydávání řidičských průkazů Magistrátem hlavního města Prahy.

Magistrát hlavního města Prahy obdrží příspěvek za každou přijatou žádost o vydání řidičského průkazu zpracovanou v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek nenáleží za přijatou žádost o vydání řidičského průkazu s dobou vydání do pěti pracovních dnů a žádost o vydání nového řidičského průkazu, u kterých byl vybrán správní poplatek. Částka za jednu přijatou žádost pro rok 2023 činí 141 Kč.

Počty podaných žádostí o vydání jsou převzaty z informačního systému spravovaného Ministerstvem dopravy.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 43 138 048 Kč k pokrytí financování úkonů učiněných v rámci jednotlivých matričních úřadů.

Celkový objem prostředků určených na financování matričních úřadů tvoří výkonová složka, která je rozdělena na základě počtu sledovaných úkonů. Úřad městské části, jejíž matriční úřad provedl v rozhodném období od 1. 1. do 31. 12. 2021 úkon, obdrží za jeho provedení příspěvek. Za každý provedený zápis v knize narození obdrží úřad městské části příspěvek ve výši 768 Kč. Za každý provedený zápis v knize manželství nebo partnerství obdrží úřad městské části nebo Magistrát hl. m. Prahy příspěvek ve výši 3 072 Kč a za každý provedený zápis v knize úmrtí obdrží úřad městské části příspěvek 1 024 Kč. Za každý úkon určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů obdrží úřad městské části příspěvek ve výši 256 Kč.

Počty zápisů vycházejí ze statistického zjišťování prováděného Českým statistickým úřadem. Počty úkonů určení otcovství vycházejí ze zjišťování Ministerstva vnitra realizovaného u Magistrátu hlavního města Prahy, který údaje poskytl a verifikoval.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 27 663 500 Kč k pokrytí financování veřejného opatrovnictví k zabezpečení 907 opatrovanců.

Předmětné financování se týká opatrovnictví zletilých osob, a to jak těch, které byly omezeny ve svéprávnosti podle § 55 občanského zákoníku ve spojení s jeho § 62, tak i těch, které omezeny nebyly a kterým byl podle § 469 občanského zákoníku jmenován opatrovník na základě jejich návrhu z důvodu obtíží, které jim působí jejich špatný zdravotní stav při správě jmění nebo hájení práv. V těchto případech je zde pravomocný rozsudek soudu, který jmenuje městskou část veřejným opatrovníkem nikoliv jen pro jedno konkrétní řízení, ale pro komplexní výkon práv a povinností spojených s dlouhodobou omezenou schopností opatrovance zajišťovat své potřeby vlastními silami. Financování se týkají i případy opatrovnictví, kdy se městská část stane dočasně opatrovníkem přímo ze zákona podle § 468 občanského zákoníku. Jedná se o případy, kdy zemřel dosavadní opatrovník (fyzická osoba) nebo kdy došlo k odvolání stávajícího opatrovníka bez jmenování nového (toto opatrovnictví zaniká právní mocí rozsudku o ustanovení nového opatrovníka).

Zároveň nehraje roli faktická přítomnost opatrovance v obci, tedy zda k rozhodnému dni pobýval na jiném místě (například ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb), nebo zda jde o osobu migrující v dalších obcích. Jedná se pouze o živé osoby pod opatrovnictvím obcí.

Financování se netýká procesního opatrovnictví osob, u kterých není známo, kde pobývají, nebo osob neznámých, které se účastní určitého právního jednání. Netýká se taktéž ustanovení městské části jako osoby určené pro provedení určitých jednotlivých právních jednání, nebo jíž je svěřena správa majetku osoby již během řízení o svéprávnosti podle § 58 občanského zákoníku. Netýká se ani procesního opatrovnictví pro řízení o svéprávnosti, opatrovnictví nebo některých podpůrných opatření podle § 37 zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, nebo jiného procesního opatrovnictví.

Městská část jako veřejný opatrovník obdrží příspěvek za každého svěřeného opatrovance. Rozhodným dnem pro nárok na příspěvek je 31. březen 2022. K tomuto datu bylo prostřednictvím Magistrátu hlavního města Prahy realizováno ve všech městských částech zjišťování skutečného stavu o počtu svěřených opatrovanců. Následně byly takto zjištěné počty zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva vnitra s cílem umožnit městským částem zjištěné skutečnosti verifikovat. Na změny v počtu opatrovanců v průběhu roku není brán zřetel.

Částka za jednoho opatrovance pro rok 2023 činí 30 500 Kč.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 3 456 000 Kč k zabezpečení činnosti jednotných kontaktních míst Úřadu městské části Praha 1 a Úřadu městské části Praha 7. Pro městskou část Praha 1 příspěvek činí 3 024 000 Kč za 1040 zaevidovaných a následně řešených dotazů klientů a pro městskou část Praha 7 příspěvek činí 432 000 Kč za 148 zaevidovaných a následně řešených dotazů klientů.

Obecní živnostenské úřady podle ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, věznění pozdějších předpisů, plní funkci jednotného kontaktního místa podle zákona č. 222/2009, o volném pohybu služeb, ve znění pozdějších předpisů. Seznam jednotných kontaktních míst je stanoven přílohou vyhlášky č. 248/2009 Sb., kterou se stanoví seznam jednotných kontaktních míst.

Úřad městské části pro rok 2023 obdrží příspěvek 72 000 Kč za každých započatých 25 řešených dotazů na jednotném kontaktním místě v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek nenáleží za duplicitní dotazy.

Počty dotazů jsou převzaty z informačního systému vedeného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 11 254 546 Kč k pokrytí financování agendy úřadu územního plánování.

Vedle části příspěvku pro hlavní město Prahu podle části 1 .A), který zahrnuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí výkonu agendy úřadů územního plánování, v souladu s platnou právní úpravou, tj. zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, obdrží Magistrát hlavního města Prahy další část příspěvku. Agenda uvedená ve větě první byla do zákona č. 183/2006 Sb. doplněna zákonem č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Magistrát hlavního města Prahy obdrží příspěvek za každé závazné stanovisko vydané v období od 1. 1. do 31. 12. 2021 podle § 96b zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění zákona č. 225/2017 Sb. Částka pro rok 2023 zajeden úkon činí 2 741 Kč.

Počty závazných stanovisek, které nejsou samostatným rozhodnutím ve správním řízení, vycházejí z rezortního zjišťování prováděného Ministerstvem pro místní rozvoj.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 87 764 096 Kč k pokrytí financování agendy živnostenských úřadů.

Vedle části příspěvku pro hlavní město Prahu podle části 1 .A), který zahrnuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí výkonu agendy živnostenských úřadů, v souladu s platnou právní úpravou, tj. zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, ve znění pozdějších předpisů, obdrží úřad městské části další část příspěvku.

Úřad městské části obdrží příspěvek za každé avízo, tj. změnu a doplnění údajů ze základních registrů a určených informačních systémů, zpracované v období od 1. 1. do 31. 12. 2021 podle § 49, 56 a 60 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Částka za jedno zpracované avízo pro rok 2023 činí 343 Kč.

Počty zpracovaných avíz vycházejí z živnostenského rejstříku spravovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 7 849 258 Kč k pokrytí agendy zkušebních komisařů.

Vedle části příspěvku pro hlavní město Prahu podle části 1 .A), který zahrnuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí agendy zkušebních komisařů v souladu splatnou právní úpravou, tj. zákonem č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, obdrží Magistrát hlavního města Prahy další část příspěvku.

Magistrát hlavního města Prahy obdrží příspěvek za každou část zkoušky z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla vykonané v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Za každou provedenou zkoušku z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy u skupin A, B, T, C a D včetně podskupin obdrží příspěvek ve výši 109 Kč. Za každou provedenou zkoušku ze znalosti ovládání a údržby u skupin C a D včetně podskupin obdrží příspěvek 82 Kč. Za každou provedenou zkoušku z praktické jízdy u skupin A, B a T včetně podskupin obdrží příspěvek 328 Kč a u skupin C a D příspěvek 410 Kč. Za každou provedenou zkoušku z profesní způsobilosti řidiče obdrží příspěvek 219 Kč.

Počty vykonaných zkoušek vycházejí z údajů informačního systému spravovaného Ministerstvem dopravy.

Výkon působnosti, která je svěřena orgánům krajů v souladu s ustanovením § 31 odst. 1 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů

Východiskem pro objem příspěvku na výkon státní správy pro rok 2023 je výsledná částka příspěvku pro rok 2022 navýšená o 5 %. V tomto navýšení je zahrnut i dopad zákona č. 364/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie v oblasti invazních nepůvodních druhů, přičemž s ohledem na nové kompetence krajských úřadů náleží hlavnímu městu Praze 1 051 000 Kč.

Příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu se navyšuje o částku 7 156 167 Kč na zajištění agendy digitální technické mapy, jež bude výkonem přenesené působnosti od 1. 7. 2023. Částka se skládá z pevné části na provoz systému a pohyblivé části na aktualizaci dat, která vychází z počtu obyvatel hlavního města Prahy.

Pro rok 2023 byl příspěvek na výkon státní správy pro hlavní město Prahu jako kraj navýšen v úhrnu o 12,6 %.

Příloha č. 8 k zákonu č. 449/2022 Sb.

Postup pro stanovení výše příspěvku na výkon státní správy jednotlivým obcím s výjimkou hlavního města Prahy

Výše příspěvku „P“ se stanoví jako součet částek vypočítaných podle rozsahu působnosti na základě níže uvedeného vzorce. ^2),3) U některých obcí se navíc přičte částka uvedená v části 1.D) a 1.H).

Vzorec:

P=BA+SO×SO

Výše příspěvku^4) je závislá:

Hodnoty koeficientů „A“ a „B“ jsou stanoveny v závislosti na rozsahu přenesené působnosti výkonu státní správy a na celkovém objemu finančních prostředků pro daný rozsah působnosti (např. u obce, která je stavebním úřadem, se sčítají dvě částky vypočítané na základě dosazení koeficientů „A“ a „B“ uvedených v tabulce v řádcích 1 a 3 do výše uvedeného vzorce).

Rozsah působnosti A B
Základní působnost 26,82512484 6830500,49
Působnost matričního úřadu 270,7447506 15415649,9
Působnost stavebního úřadu 58,40805134 13651966,4
Působnost pověřeného obecního úřadu 230,3915176 27427070,5

^1) § 62 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení).

^2) Do vzorce se dosazuje počet obyvatel správního obvodu vyjádřený v tisících. U základní působnosti, kde správní obvod je menší než 300 obyvatel, je pro účely výpočtu příspěvku podle vzorce stanoven správní obvod na 300 obyvatel.

^3) Příspěvky se podle rozsahu působnosti obce sčítají.

^4) Pro rok 2023 byl celkový objem příspěvku valorizován o 5 % podle jednotlivých působností. Byla zohledněna změna počtu obyvatel a počtu opatrovanců.

^5) Velikost správních obvodů je propočtena na počty obyvatel obcí podle bilance obyvatel České republiky k 1. 1. 2022 vydané Českým statistickým úřadem, podle vyhlášky č. 345/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem, a vyhlášky č. 346/2020 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s rozšířenou působností, území obvodů hlavního města Prahy a příslušnosti některých obcí do jiného okresu, a vyhlášky č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Celková částka příspěvku zjištěná výše uvedeným propočtem se podle matematických zásad zaokrouhluje na celé stokoruny.

Výše příspěvku se stanoví jako součet částek vypočtených podle vzorce 1 a vzorce 2.^3), 6) Navíc se přičte částka uvedená v části 1.F), 1.G), 1.H), 1.I), 1.J) a 1.K) za výkonové složky příspěvku a u některých obcí se přičte i částka uvedená v části 1.C), 1.D) a 1.E).

Vzorec 1:

P1=BA+SO×SO

Vzorec 2:

P2=C*(1-SCSO)×SO

Výše příspěvku^4) je závislá:

Hodnoty koeficientů „A“, „B“ a „C“ jsou stanoveny v závislosti na rozsahu přenesené působnosti výkonu státní správy a na celkovém objemu finančních prostředků pro daný rozsah působnosti a činí:

Rozsah působnosti A B C
Základní působnost 27,50472889 1495203,63 0
Působnost matričního úřadu 279,9706316 6129265,02 5139,847748
Působnost stavebního úřadu 35,95860294 4782091,85 9503,536255
Působnost pověřeného obecního úřadu 44,22238979 8663660,48 10815,67996
Působnost obce s rozšířenou působností 1,265291823 3950471,56 34503,20351

^6) Do vzorce 1 a vzorce 2 se dosazuje počet obyvatel správního obvodu, resp. správního centra vyjádřený v tisících. V případě, že správní obvod obce s rozšířenou působností je menší než 15 tis. obyvatel, je pro účely výpočtu příspěvku ve vzorci 1 stanoven správní obvod na 15 tis. obyvatel.

Celková částka příspěvku zjištěná výše uvedeným propočtem se podle matematických zásad zaokrouhluje na celé stokoruny.

Obec Výše příspěvku v Kč
Černošice7) 12 995 412
Nýřany7) 5 877 644
Šlapanice7) 8 709 570
Brno8), 9), 10), 11) 201 605 049
z toho zvláštní matrika9), 10) 11 672 850
Ostrava8), 12) 139 953 949
Plzeň8), 13) 35 563 585

^7) § 6 zákona č. 51/2020 Sb., o územně správním členění státu a o změně souvisejících zákonů (zákon o územně správním členění státu). Ve výši příspěvku pro rok 2023 je zohledněna změna počtu zaměstnanců na detašovaném pracovišti i změna velikosti správního obvodu obcí s rozšířenou působností. Velikost správního obvodu je vyjádřena počtem obyvatel.

^8) Obce, které vykonávaly do 31. 12. 2002 působnost okresního úřadu podle § 10 zákona č. 147/2000 Sb., o okresních úřadech, ve znění zákona č. 320/2001 Sb. (Poznámka: zákon č. 147/2000 Sb. byl zrušen ke dni 1. 1. 2003).

^9) § 3 odst. 5 zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

^10) § 31 až 37 zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky a o změně některých zákonů (zákon o státním občanství České republiky), ve znění zákona č. 207/2019 Sb.

^11) V částce je zahrnut příspěvek 16 628 736 Kč ve prospěch matričních úřadů statutárního města Brno. Částka je odvozena od počtu sledovaných úkonů podle části 1.H).

^12) V částce je zahrnut příspěvek 12 449 792 Kč ve prospěch matričních úřadů statutárního města Ostrava. Částka je odvozena od počtu sledovaných úkonů podle části 1.H).

^13) V částce je zahrnut příspěvek 9 934 080 Kč ve prospěch matričních úřadů statutárního města Plzeň. Částka je odvozena od počtu sledovaných úkonů podle části 1.H).

Předmětné financování se týká opatrovnictví zletilých osob, a to jak těch, které byly omezeny ve svéprávnosti podle § 55 občanského zákoníku ve spojení s jeho § 62, tak i těch, které omezeny nebyly a kterým byl podle § 469 občanského zákoníku jmenován opatrovník na základě jejich návrhu z důvodu obtíží, které jim působí jejich špatný zdravotní stav při správě jmění nebo hájení práv. V těchto případech je zde pravomocný rozsudek soudu, který jmenuje obec veřejným opatrovníkem nikoliv jen pro jedno konkrétní řízení, ale pro komplexní výkon práv a povinností spojených s dlouhodobou omezenou schopností opatrovance zajišťovat své potřeby vlastními silami. Financování se týkají případy opatrovnictví, kdy se obec stane dočasně opatrovníkem přímo ze zákona podle § 468 občanského zákoníku. Jedná se o případy, kdy zemřel dosavadní opatrovník (fyzická osoba) nebo kdy došlo k odvolání stávajícího opatrovníka bez jmenování nového (toto opatrovnictví zaniká právní mocí rozsudku o ustanovení nového opatrovníka).

Zároveň nehraje roli faktická přítomnost opatrovance v obci, tedy zda k rozhodnému dni pobýval na jiném místě (například ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb), nebo zda jde o osobu migrující v dalších obcích. Jedná se pouze o živé osoby pod opatrovnictvím obcí.

Financování se netýká procesního opatrovnictví osob, u kterých není známo, kde pobývají, nebo osob neznámých, které se účastní určitého právního jednání. Netýká se taktéž ustanovení obce jako osoby určené pro provedení určitých jednotlivých právních jednání, nebo jíž je svěřena správa majetku osoby již během řízení o svéprávnosti podle § 58 občanského zákoníku. Netýká se ani procesního opatrovnictví pro řízení o svéprávnosti, opatrovnictví nebo některých podpůrných opatření podle § 37 zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, nebo jiného procesního opatrovnictví.

Obce jako veřejní opatrovníci obdrží příspěvek za každého svěřeného opatrovance. Rozhodným dnem pro nárok na příspěvek je 31. březen 2022. K tomuto datu bylo ve všech obcích prostřednictvím krajských úřadů realizováno zjišťování skutečného stavu o počtu svěřených opatrovanců. Následně byly počty za každou obec zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva vnitra s cílem umožnit obcím zjištěné skutečnosti verifikovat. Na změny v počtu opatrovanců v průběhu roku není brán zřetel.

Částka za jednoho opatrovance pro rok 2023 činí 30 500 Kč.

Obecní živnostenské úřady podle ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, ve znění pozdějších předpisů, plní funkci jednotného kontaktního místa podle zákona č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb, ve znění pozdějších předpisů. Seznam jednotných kontaktních míst je stanoven přílohou vyhlášky č. 248/2009 Sb., kterou se stanoví seznam jednotných kontaktních míst.

Obce pro rok 2023 obdrží příspěvek 72 000 Kč za každých započatých 25 řešených dotazů na jednotném kontaktním místě v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek nenáleží za duplicitní dotazy.

Počty dotazů jsou převzaty z informačního systému vedeného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Obce s rozšířenou působností obdrží příspěvek za každou přijatou žádost o vydání občanského průkazu zpracovanou v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek náleží pouze za žádosti o vydání občanského průkazu s dobou vydání do 30 dnů. Částka za jednu přijatou žádost pro rok 2023 činí 141 Kč.

Další příspěvek obdrží obec, která ve stejném období při vydání občanského průkazu provedla aktivaci jeho elektronického čipu a představila jeho funkce. Částka za každou provedenou aktivaci pro rok 2023 činí 35 Kč.

Počty podaných žádostí o vydání a počty aktivovaných občanských průkazů jsou převzaty z informačního systému spravovaného Ministerstvem vnitra.

Obce s rozšířenou působností obdrží příspěvek za každou přijatou žádost o vydání řidičského průkazu zpracovanou v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Příspěvek nenáleží za přijatou žádost o vydání řidičského průkazu s dobou vydání do pěti pracovních dnů a žádost o vydání nového řidičského průkazu, u kterých byl inkasován správní poplatek. Částka za jednu přijatou žádost pro rok 2023 činí 141 Kč.

Počty podaných žádostí o vydání jsou převzaty z informačního systému spravovaného Ministerstvem dopravy.

Celkový objem prostředků určených na financování matričních úřadů tvoří dvě části. První část je obcím alokována na základě vzorců a koeficientů, které zahrnují počet obyvatel ve správním obvodu viz část 1.A) a 1.B). Druhá část je rozdělena na základě počtu sledovaných úkonů. Obce, jejichž matriční úřad provedl v rozhodném období od 1. 1. do 31. 12. 2021 některý ze sledovaných úkonů, obdrží příspěvek. Za každý provedený zápis v knize narození obdrží příspěvek ve výši 768 Kč. Za každý provedený zápis v knize manželství nebo partnerství obdrží příspěvek ve výši 3 072 Kč a za každý provedený zápis v knize úmrtí obdrží příspěvek 1 024 Kč. Za každý úkon určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů obdrží příspěvek ve výši 256 Kč.

V případě obcí s rozšířenou působností se zvláštním postavením, které vykonávaly do 31. 12. 2002 působnost okresního úřadu podle § 10 zákona č. 147/2000 Sb., o okresních úřadech, který byl ke dni 1. 1. 2003 zrušen, je financována jen výkonová složka, a to z důvodu vznikající úspory z rozsahu. Částky za provedené úkony odpovídají výše uvedenému. Výše příspěvku je přičtena k celkovému příspěvku na zvláštní postavení, viz část 1.C).

Počty zápisů vycházejí ze statistického zjišťování prováděného Českým statistickým úřadem. Počty úkonů určení otcovství vycházejí ze zjišťování Ministerstva vnitra realizovaného na obecních úřadech s působností matričního úřadu, které údaje poskytly a verifikovaly.

Vedle části příspěvku pro obce s rozšířenou působností podle části 1.B), který obsahuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí výkonu agendy úřadů územního plánování, v souladu s platnou právní úpravou, tj. zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, obdrží obce s rozšířenou působností další část příspěvku. Agenda uvedená ve větě první byla do zákona č. 183/2006 Sb. doplněna zákonem č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Obce s rozšířenou působností obdrží příspěvek za každé závazné stanovisko vydané v období od 1. 1. do 31. 12. 2021 podle § 96b zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění zákona č. 225/2017 Sb. Částka zajeden úkon pro rok 2023 činí 2 741 Kč.

Počty závazných stanovisek, které nejsou samostatným rozhodnutím ve správním řízení, vycházejí z resortního zjišťování prováděného Ministerstvem pro místní rozvoj.

Vedle části příspěvku pro obce s rozšířenou působností podle části 1.B), který obsahuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí výkonu agendy živnostenských úřadů, v souladu s platnou právní úpravou, tj. zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 570/1991 Sb., o živnostenských úřadech, ve znění pozdějších předpisů, obdrží obce s rozšířenou působností další část příspěvku.

Obce s rozšířenou působností obdrží příspěvek za každé avízo, tj. změnu a doplnění údajů ze základních registrů a určených informačních systémů, zpracované v období od 1. 1. do 31. 12. 2021 podle § 49, 56 a 60 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Částka za jedno zpracované avízo pro rok 2023 činí 343 Kč.

Počty zpracovaných avíz vycházejí z živnostenského rejstříku spravovaného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Vedle části příspěvku pro obce s rozšířenou působností podle části 1.B), který zahrnuje i poměrnou část příspěvku na pokrytí agendy zkušebních komisařů v souladu s platnou právní úpravou, tj. zákonem č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, obdrží obce s rozšířenou působností další část příspěvku.

Obce s rozšířenou působností obdrží příspěvek za každou část zkoušky z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla vykonané v období od 1. 1. do 31. 12. 2021. Za každou provedenou zkoušku z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy u skupin A, B, T, C a D včetně podskupin obdrží příspěvek ve výši 109 Kč. Za každou provedenou zkoušku ze znalosti ovládání a údržby u skupin C a D včetně podskupin obdrží příspěvek 82 Kč. Za každou provedenou zkoušku z praktické jízdy u skupin A, B a T včetně podskupin obdrží příspěvek 328 Kč a u skupin C a D příspěvek 410 Kč. Za každou provedenou zkoušku z profesní způsobilosti řidiče obdrží příspěvek 219 Kč.

Počty vykonaných zkoušek vycházejí z údajů informačního systému spravovaného Ministerstvem dopravy.

Pokud krajský úřad nebo Ministerstvo vnitra zcela výjimečně rozhodne o převodu výkonu přenesené působnosti v průběhu kalendářního roku, náleží příslušná část příspěvku na výkon státní správy dosavadního vykonavatele té obci, která povinnost výkonu přenesené působnosti přebírá, a to vždy v poměrné části příspěvku od začátku měsíce následujícího po rozhodnutí krajského úřadu nebo Ministerstva vnitra. Krajský úřad o svém rozhodnutí a s tím souvisejícími změnami správních obvodů výkonu přenesené působnosti jednotlivých obcí neprodleně informuje Ministerstvo vnitra a Ministerstvo financí.

V případě jmenování správce obce Ministerstvem vnitra rozhodne krajský úřad o převedení poměrné části příspěvku na výkon státní správy v přenesené působnosti náležejícího dotčené obci na obec, kterou nově svým rozhodnutím pověřil k dočasnému výkonu přenesené působnosti. Převedená část příspěvku odpovídá poměru počtu dnů, po které správce obce svou činnost vykonává, a celkového počtu 365 dnů v kalendářním roce. Krajský úřad vydá v kalendářním roce takovéto rozhodnutí vždy s účinností maximálně do 31. 12. téhož roku. Pokud činnost správce obce bude pokračovat i po tomto datu, vydá krajský úřad vždy nové rozhodnutí, ve kterém zohlední novou skladbu příspěvku na výkon přenesené působnosti v novém kalendářním roce.

Příloha č. 9 k zákonu č. 449/2022 Sb.

SEZNAM DOTACÍ V ROCE 2023 PODLE § 3 odst. 2 ZÁKONA Č. 449/2022 Sb.

| v Kč | | | | | | číslo kapitoly | kapitola | příjemce dotace | účel dotace | částka | | --- | --- | --- | --- | --- | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Masarykovo demokratické hnutí | na projekty a činnost organizace | 1 530 000 | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Ústav TGM, o.p.s. | na projekty a činnost organizace | 1 800 000 | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Československá obec legionářská | na projekty a činnost organizace | 6 000 000 | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Platforma evropské paměti a svědomí | na projekty a činnost organizace | 500 000 | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Spolek pro zachování odkazu českého odboje | na projekty a činnost organizace | 250 000 | | 398 | Všeobecná pokladní správa | Spolek Bez komunistů.cz | na projekty a činnost organizace | 250 000 |

Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.

Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla. e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)