Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů
Čl. I
Vyhláška č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění vyhlášky č. 55/2000 Sb., vyhlášky č. 135/2000 Sb., vyhlášky č. 449/2000 Sb., vyhlášky č. 101/2002 Sb., vyhlášky č. 291/2002 Sb., vyhlášky č. 493/2005 Sb., vyhlášky č. 620/2006 Sb., vyhlášky č. 331/2007 Sb., vyhlášky č. 439/2008 Sb., vyhlášky č. 244/2009 Sb., vyhlášky č. 472/2009 Sb., vyhlášky č. 397/2010 Sb., vyhlášky č. 411/2011 Sb., vyhlášky č. 467/2012 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 238/2013 Sb., vyhlášky č. 421/2013 Sb., vyhlášky č. 326/2014 Sb., vyhlášky č. 350/2015 Sb., vyhlášky č. 421/2016 Sb., vyhlášky č. 354/2017 Sb., vyhlášky č. 143/2018 Sb., vyhlášky č. 301/2018 Sb., vyhlášky č. 269/2019 Sb., vyhlášky č. 259/2020 Sb., vyhlášky č. 563/2020 Sb., vyhlášky č. 243/2021 Sb., vyhlášky č. 482/2021 Sb., vyhlášky č. 313/2022 Sb., vyhlášky č. 320/2023 Sb. a vyhlášky č. 347/2024 Sb., se mění takto:
-
- V příloze v Kapitole 1 se na konci tabulky na nový řádek doplňuje bod 20, který zní:
| 20. | BMI | Index tělesné hmotnosti (Body mass index) |
|---|---|---|
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 3 podbodě 2 se slova „za určitých podmínek. Pokud není u výkonu uvedeno jinak, je touto podmínkou provedení výkonu ze zdravotní indikace“ nahrazují slovy „jen při splnění určitých podmínek, nebo je jeho úhrada omezena maximální frekvencí, případně je hrazen jen částečně ve stanovené výši a za daných podmínek; schválení zdravotní pojišťovnou není v těchto případech nutné“.
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 3 podbodě 3 se slova „se souhlasem příslušné zdravotní pojišťovny“ nahrazují slovy „jen za určitých podmínek a po schválení zdravotní pojišťovnou“.
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 6 podbodě 6.2.4 indexu 3 se slova „nebo zvláštní odbornou způsobilostí, případně po absolvování dlouhodobého kurzu fyzioterapeutických technik podle dřívějších právních předpisů“ zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 6 podbodě 6.5 písm. a) se číslo „3,901“ nahrazuje číslem „3,9946“, číslo „2,3237“ se nahrazuje číslem „2,3795“ a číslo „3,1368“ se nahrazuje číslem „3,2121“.
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 6 podbodě 6.5 písmeno c) zní:
- „c) Základní minutová sazba nositelů výkonů se vypočte tak, že se k současné hodnotě přičte průměrná roční míra inflace, měřená indexem spotřebitelských cen, za uplynulý kalendářní rok publikovaná Českým statistickým úřadem. Takto vypočtená základní minutová sazba nositelů výkonů se zaokrouhluje na čtyři desetinná místa a použije se v době od 1. ledna do 31. prosince následujícího kalendářního roku.“.
-
- V příloze v Kapitole 2 bodě 6 podbodě 6.6 se věta „Osobní náklady nositelů výkonů ∑i=1n(IiMSiČNi) se zaokrouhlují na dvě desetinná místa.“ nahrazuje větou „Osobní náklady nositelů výkonů I * MS * ČN se zaokrouhlují na dvě desetinná místa.“.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 2 v tabulce se za první řádek vkládá výkon č. 02220, který zní:
| 02220 | Rychlotest strep a - přímý průkaz antigenu streptococcus pyogenes (strep a) v ordinaci |
|---|---|
-
- V příloze v Kapitole 4 se bod 3 zrušuje.
Dosavadní body 4 až 50 se včetně svých podbodů označují jako body 3 až 49.
-
- V příloze v Kapitole 4 se za bod 27 vkládá nový bod 28, který včetně nadpisu zní:
- „28. 607 – ORTOPEDICKÁ PROTETIKA
Výkony odbornosti 607 lze vykázat pouze pro zdravotnický prostředek zhotovený podle předpisu zdravotnického pracovníka, kterým kvalifikovaný zdravotnický pracovník vydává individuální návrh charakteristik zdravotnického prostředku určeného k použití pouze pro jednoho konkrétního pacienta; tyto výkony nelze vykázat pro sériově zhotovované zdravotnické prostředky.“.
Dosavadní body 28 až 49 se včetně svých podbodů označují jako body 29 až 50.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 33 podbodě 33.2.3.1 podbodě 11 se slova „hmotnost 40 %“ nahrazují textem „BMI>40“ a slova „a více náležité tělesné hmotnosti“ se zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 35a na konci první tabulky se doplňuje řádek
| Srpkovitá anémie | D 57.0-3 |
|---|---|
na konci druhé tabulky se doplňují řádky
| Avaskulární nekróza (zejména hlavice femuru) | M87.0-9 | 40x |
|---|---|---|
| Intersticiální cystitida | N30.1 | 40x |
a ve druhé tabulce se řádek
| Tinitus | H93.1 | 30x |
|---|---|---|
zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 44 větě první se slovo „pobytových“ zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 44 se podbod 44.2 zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 4 bodě 47 větě druhé se slova „na základě písemné indikace praktického lékaře, nebo nejdéle 14 kalendářních dnů po ukončení hospitalizace na základě indikace ošetřujícího lékaře za hospitalizace“ nahrazují slovy „pouze na základě indikace lékaře provedené podle zákona o veřejném zdravotním pojištění“.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 1 se za položku 10 vkládají položky 11 a 12, které znějí:
- „11. 00018 je Ošetřovací den dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti s ventilací (dDIOP s ventilací).
-
- 00019 je Ošetřovací den dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti bez ventilace (dDIOP bez ventilace).“.
Dosavadní položky 11 až 51 se označují jako položky 13 až 53.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 1 se za položku 28 vkládá položka 29, která zní:
- „29. 00038 je Dlouhodobá lůžková péče poskytovaná dětem v Centrech komplexní péče.“.
Dosavadní položky 29 až 53 se označují jako položky 30 až 54.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 3 se podbod 1 zrušuje.
Dosavadní podbody 2 a 3 se označují jako podbody 1 a 2.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 3 se věty „Výkony agregované do výkonu OD zdravotní pojišťovna neuhradí v den, kdy je pacient hospitalizován, a to ani poskytovateli lůžkové péče, kde je pacient hospitalizován, ani jiným poskytovatelům. V případě, že poskytovatel požaduje provedení výkonu agregovaného do OD od jiného poskytovatele, uvede do žádosti o provedení výkonu, že se jedná o hospitalizovaného pacienta. Vyžádaný výkon uhradí vyžadující poskytovatel tomu poskytovateli, který výkon provedl ve výši odpovídající úhradám z veřejného zdravotního pojištění.“ nahrazují větou „Rozdělení výkonů na výkony započitatelné v rámci hospitalizační péče a výkony započitatelné v rámci ambulantní péče se řídí Metodikou sestavení hospitalizačního případu v systému CZ-DRG, vydávanou Ústavem zdravotnických informací jako součást Klasifikace DRG podle § 41a zákona o veřejném zdravotním pojištění.“.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 3 se podbody 3.1 až 3.3 zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 5 se bod 4 zrušuje.
Dosavadní body 5 až 10 se včetně svých podbodů označují jako body 4 až 9.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 4 se podbod 4.1 zrušuje.
Dosavadní podbod 4.2 se označuje jako podbod 4.1.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 4.1 se za položku 00017 vkládají položky 00018 a 00019, které znějí:
| 00018 | 22 304 |
|---|---|
| 00019 | 11 122 |
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 4.1 se za položku 00035 vkládá položka 00038, která zní:
| 00038 | 3 377 |
|---|---|
-
- V příloze v Kapitole 5 se bod 5 zrušuje.
Dosavadní body 6 až 9 se označují jako body 5 až 8 a dosavadní podbody 6.1 až 6.1.13 se označují jako podbody 5.1 až 5.1.13.
-
- V příloze v Kapitole 5 se na konci bodu 5 doplňují body 5.1.14, 5.1.15 a 5.1.16, které znějí:
- „5.1.14. Obligatorní obsah OD dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti s ventilací (dDIOP s ventilací)
Jedná se o OD 00018. Výkon lze nasmlouvat pouze poskytovateli, který zároveň poskytuje akutní lůžkovou péči včetně intenzivní péče v oboru 301 - dětské lékařství nebo 708 - anesteziologie a intenzivní medicína a má k dispozici základní statimová vyšetření komplementu (laboratorní a zobrazovací metody).
Obligatorním obsahem OD dDIOP s ventilací je:
-
- Pacient ve věku do dne dovršení 19 let s diagnózou život ohrožujícího nebo život limitujícího onemocnění, který vyžaduje dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči s nutností ventilační podpory.
-
- U pacienta je indikována ventilační podpora - invazivní nebo neinvazivní, trvalá nebo intermitentní.
-
- Pacient nemůže být umístěn v domácím prostředí v programu domácí umělé plicní ventilaci (DUPV), včetně případů selhání DUPV.
-
- Pacient s potřebou intenzivní ošetřovatelské péče včetně záznamu této péče ve zdravotnické dokumentaci pacienta, ošetřovatelská vizita (plán péče) s přehodnocením plánu ošetřovatelské péče minimálně 1krát týdně.
-
- U pacienta probíhá v pracovní dny rehabilitace fyzioterapeutem v minimálním rozsahu 30 minut denně individuální léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě podle vstupního individuálního kineziologického rozboru plus 30 minut dechová rehabilitace a o rehabilitaci je činěn zápis do zdravotnické dokumentace.
-
- Trvalá nebo intermitentní neinvazivní monitorace základních životních funkcí pacienta (minimálně SpO2, TF, DF, FiO2, zornice, TT, Comfort scale nebo jiné skóre bolesti nebo diskomfortu u dětí se zápisem minimálně 2x denně (TT, stav vědomí, zornice) a 4krát denně (SpO2, TF, FiO2, DF, Comfort scale) ve zdravotnické dokumentaci.
-
- Medicínské intervence (farmakoterapie, úprava ventilačních parametrů, léčebný režim, vedení výživy) a vedení lékařské dokumentace se zápisem do dokumentace minimálně 2krát denně.
-
- Odůvodněnost indikace statimových vyšetření, stejně jako případná indikace konziliárních vyšetření, nebo laboratorních výkonů a vyšetření komplementu, musí jednoznačně vyplývat ze záznamů ve zdravotnické dokumentaci.
-
- K úhradě z veřejného zdravotního pojištění nelze vykázat zdravotní služby poskytnuté pojištěnci v rámci odbornosti 901, 902; činnost psychologa a fyzioterapeuta je zakalkulována ve výkonu OD.
-
- Vzhledem k charakteru dDIOP s ventilací poskytnuté pojištěncům ve věku do dne dovršení 19 let (intenzivní péče) je v souladu se seznamem zdravotních výkonů u všech OD kategorie pacienta rovna 1.
-
- Nelze vykazovat ZUM.
-
- Poskytovatel je povinen zajistit okamžitou dostupnost v rámci zdravotnického zařízení: laboratoř klinické biochemie, radiodiagnostika (RTG).
-
- Poskytovatel je povinen zajistit dostupnost formou konziliární služby: mikrobiologie, chirurgie, pediatrie, neurologie, ergoterapie.
-
- Pravidla pro setrvání na lůžku dDIOP s ventilací:
- a) Nadále existuje překážka překladu pacienta do domácí péče v programu domácí umělé plicní ventilace, tento stav se přehodnocuje nejméně 1krát za 90 dnů.
- b) Aktualizace plánu budoucí péče nejméně 1krát za 90 dnů. Plán budoucí péče reflektuje s ohledem na aktuální zdravotní stav názory a postoje jak rodiny dětského pacienta a jeho samotného, je-li těchto úvah mentálně schopen, nebo jeho zákonných zástupců, tak i zdravotnických pracovníků, kteří o pacienta pečují.
- c) Pokud pacient nadále nevyžaduje ventilační podporu, je přeložen na lůžko dDIOP bez ventilace.
- 5.1.15. Obligatorní obsah OD dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti bez ventilace (dDIOP bez ventilace)
Jedná se o OD 00019. Výkon lze nasmlouvat pouze poskytovateli akutní lůžkové péče, který zároveň poskytuje akutní lůžkovou péči v oboru 301 - dětské lékařství a má k dispozici základní statimová vyšetření komplementu (laboratorní a zobrazovací metody).
Obligatorním obsahem OD dDIOP bez ventilace je:
-
- Pacient ve věku do dne dovršení 19 let s diagnózou život ohrožujícího nebo život limitujícího onemocnění, který vyžaduje dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči bez nutnosti ventilační podpory.
-
- Pacient nemůže být umístěn do domácí péče včetně případů selhání domácí péče.
-
- Pacient s potřebou intenzivní ošetřovatelské péče včetně záznamu této péče ve zdravotnické dokumentaci pacienta, ošetřovatelská vizita s přehodnocením plánu ošetřovatelské péče alespoň 1krát týdně.
-
- U pacienta probíhá v pracovní dny rehabilitace fyzioterapeutem v minimálním rozsahu 30 minut denně individuální léčebná tělesná výchova na neurofyziologickém podkladě podle vstupního individuálního kineziologického rozboru plus 30 minut dechová rehabilitace a o rehabilitaci je činěn každý den zápis do zdravotnické dokumentace.
-
- Trvalá nebo intermitentní neinvazivní monitorace základních životních funkcí pacienta (minimálně SpO2, TF, DF, TT, Comfort scale nebo jiné skóre bolesti nebo diskomfortu u dětí se zápisem minimálně 2x (TT, stav vědomí) a 4krát denně (SpO2, TF, DF, Comfort scale) ve zdravotnické dokumentaci.
-
- Medicínské intervence (farmakoterapie, léčebný režim) a vedení lékařské dokumentace se zápisem do dokumentace minimálně 2krát denně.
-
- Odůvodněnost indikace statimových vyšetření stejně jako případná indikace konziliárních vyšetření, nebo laboratorních výkonů a vyšetření komplementu, musí jednoznačně vyplývat ze záznamů ve zdravotnické dokumentaci.
-
- K úhradě z veřejného zdravotního pojištění nelze vykázat zdravotní služby poskytnuté pojištěnci v rámci odbornosti 901 a 902; činnost psychologa, fyzioterapeuta je zakalkulována ve výkonu OD.
-
- Vzhledem k charakteru dDIOP bez ventilace poskytnuté pojištěncům ve věku do dne dovršení 19 let (intenzivní péče) je v souladu se seznamem zdravotních výkonů u všech OD kategorie pacienta rovna 1.
-
- Nelze vykazovat ZUM.
-
- Poskytovatel je povinen zajistit okamžitou dostupnost v rámci zdravotnického zařízení: laboratoř klinické biochemie, radiodiagnostika (RTG).
-
- Poskytovatel je povinen zajistit dostupnost formou konziliární služby: mikrobiologie, chirurgie, pediatrie, neurologie, logopedie, ergoterapie.
-
- Pravidla pro setrvání na lůžku dDIOP bez ventilace:
- a) Nadále existuje překážka překladu pacienta do domácí péče, nebo do jiného zařízení, tento stav se přehodnocuje nejméně 1krát za 90 dnů.
- b) Aktualizace plánu budoucí péče nejméně 1krát za 90 dnů. Plán budoucí péče reflektuje v souvislosti s vývojem zdravotního stavu názory a postoje jak rodiny dětského pacienta a jeho samotného, je-li těchto úvah mentálně schopen, nebo jeho zákonných zástupců, tak i zdravotnických pracovníků, kteří o pacienta pečují.
- 5.1.16. Obligatorní obsah OD dlouhodobé lůžkové péče poskytované dětem v Centrech komplexní péče (DLP v CKP)
Jedná se o OD 00038. Výkon lze nasmlouvat pouze s poskytovateli zřizujícími Centra komplexní péče pro děti.
DLP v CKP je poskytována nezletilým pacientům se somatickým život ohrožujícím nebo život limitujícím onemocněním, jejichž zdravotní stav nelze léčebnou péčí podstatně zlepšit a bez soustavného poskytování, především ošetřovatelské péče, se zhoršuje. DLP v CKP je dále poskytována nezletilému pacientovi, u kterého již nelze poskytovat laickou péči na náležité odborné úrovni v domácím prostředí, a to z důvodu komplikovaného zdravotního stavu pacienta nebo jehož vývoj je trvale ohrožen chronickým onemocněním. Jeho zdravotní stav je stabilizovaný, ale vyžaduje poskytování nepřetržité kontinuální ošetřovatelské péče, bez které se zdravotní stav pacienta zhoršuje.
Součástí péče je zejména ošetřovatelská péče, včetně monitorování výživy a rehabilitační péče v rozsahu rehabilitačního ošetřovatelství (polohování, nácvik denních činností vedoucích k zachování nebo ke zvýšení soběstačnosti pacientů). Nedílnou součástí péče je intenzivní odborná rehabilitace (individuální fyzioterapie, pohybová léčba pomocí přístrojů a fyzikální terapie).
Obligatorním obsahem OD 00038 jsou:
-
- Komplexní medicínské intervence, farmakoterapie, ošetřovatelský proces, rehabilitace (péče fyzioterapeuta, dětského klinického psychologa nebo klinického psychologa, klinického logopeda, nutričního terapeuta), léčebný režim, vedení zdravotnické dokumentace.
-
- Kritéria pro přijetí pacienta do DLP v CKP pro děti:
- a) Pacient je přijat do zařízení na základě žádosti k umístění dítěte na lůžko dlouhodobé lůžkové péče nebo žádosti k umístění dítěte na lůžko zdravotní respitní péče v Centru komplexní péče.
- b) DLP v CKP je poskytována na základě indikace ošetřujícího lékaře.
- c) Zdravotní respitní péče na lůžku DLP v CKP je indikována na základě posouzení registrujícího poskytovatele nezletilého pacienta nebo poskytovatele ambulantní péče v oboru praktické lékařství pro děti a dorost nebo pediatrie.
- d) Další kritéria pro přijetí pacienta do DLP v CKP pro děti:
- nezletilý pacient se somatickým život ohrožujícím nebo život limitujícím onemocněním, s významnou funkční poruchou v oblasti kognitivního deficitu nebo oblasti soběstačnosti,
- zdravotní stav pacienta je v době přijetí stabilizovaný,
- pacientův stav má omezený funkční potenciál,
- zdravotní stav pacienta vyžaduj e pobyt v zařízení s nepřetržitou ošetřovatelskou péčí, bez které se zdravotní stav zhoršuje,
- potřeba ošetřovatelské péče překračuje možnosti domácí péče.
-
- Kritéria setrvání pacienta v péči:
Průběh hospitalizace je zaměřen na management chronické medikace nebo spolupráce s klinickým farmakologem, management bolesti – zajištění individuálního a specifického přístupu, management nutrice – sledování nutričního stavu a spolupráce s nutričním terapeutem a podle potřeby stanovení individuálního nutričního plánu, posouzení kognitivních funkcí (například testy u indikovaných stavů), funkční posouzení pacienta, specifická ošetřovatelská péče, rehabilitační a obecně paliativní péče, spolupráce s rodinou a management přechodu do domácí péče.
Doba léčby je řešena v závislosti na potřebě ošetřovatelské péče nebo obecně paliativní péče. Základní vyšetření je provedeno minimálně při příjmu a ukončení hospitalizace nebo při změně funkčního stavu pacienta, vyhotovení souhrnu informací (epikrízy) a přehodnocení stavu podle vnitřních předpisů pracoviště, minimálně 1krát za 4 týdny. Ošetřující lékař vypracuje do doby 1 měsíce souhrn informací (epikrízu) o průběhu vyšetření, léčby a plán dalšího léčebného postupu, kde se vyjádří k předpokladu délky další léčby v rámci tohoto typu péče.
-
- Kritéria propuštění nebo překladu pacienta:
Za předpokladu zlepšení zdravotního stavu pacienta nebo zvládnutí stavu ve vlastním sociálním prostředí je pacient propuštěn do vlastního sociálního prostředí nebo zařízení nahrazující vlastní sociální prostředí (pobytové sociální služby). Za předpokladu zhoršení zdravotního stavuje pacient přeložen na odpovídající lůžko akutní péče.“.
-
- V příloze v Kapitole 5 bodě 8 se věty první až třetí zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 6 bodě 1 se za větu pátou na samostatný řádek vkládají věty „Pro OD 00090 se vykazuje kategorie pacienta 3. Pro OD 00091 se vykazuje kategorie pacienta 3, 4 nebo 5 podle dalších charakteristik tohoto pacienta. Pro OD 00021 a 00026 se pro pacienty s ochranným léčením vykazuje kategorie pacienta 5.“.
-
- V příloze v Kapitole 7 bodě 1 věty první až devátá znějí:
„K výkonům autorské odbornosti 001, 002, 005, 006, 008, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 (vyjma nefrologických hemoeliminačních metod), 109, 110, 120, 116, 201, 202, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 222, 301, 302, 303, 304, 305, 350, 355, 360, 370, 306, 308, 309, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 409, 710, 720, 801, 802, 807, 808, 809, 812, 813, 814, 815, 816, 817, 818, 819, 823, 901, 902, 903, 904, 905, 910, 913, 914, 917, 920, 922, 925, 926, 931, 935 a 999 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 4,58 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 115, 117, 215, 312, 413, 697, 719, 806 a 810 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 6,86 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 108 (pouze nefrologické hemoeliminační metody), 203, 414, 501, 502, 503, 504, 505, 506, 507, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 701, 702, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 799, 780 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 5,50 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 611, 612, 613, 614, 615, 616, 711, 714, 715, 716 a 717 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 8,24 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 521, 522, 523, 524, 525, 526, 527, 621, 622, 623, 624, 625, 626, 721, 724, 725, 726, 727 a 728 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 11,00 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 531, 532, 533, 534, 535, 536, 537, 631, 632, 633, 634, 635, 636, 731, 734, 735, 736 a 737 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 16,50 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 911, 916, 919, 921 a 927 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 3,37 bodu za jednu minutu času výkonu.
K výkonům autorské odbornosti 014 a 015 je přiřazena minutová režijní sazba ve výši 5,73 bodu za jednu minutu času výkonu.
Minutová režijní sazba za jednu minutu času výkonu přiřazená touto vyhláškou k výkonům jednotlivých autorských odborností se vypočte tak, že se k současné hodnotě přičte průměrná roční míra inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) za uplynulý kalendářní rok publikovaná Českým statistickým úřadem.“.
-
- V příloze v Kapitole 7 bodě 2.1 se text „44,89-145,83“ nahrazuje textem „45,97-149,33“.
-
- V příloze v Kapitole 7 bodě 2.2 se číslo „269,19“ nahrazuje číslem „275,65“.
-
- V příloze v Kapitole 001 - všeobecné praktické lékařství se za výkon č. 01040 vkládá výkon č. 01050, který zní:
| „01050 | CÍLENÉ ORIENTAČNÍ ULTRAZVUKOVÉ VYŠETŘENÍ (POCUS) V ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE | ||
|---|---|---|---|
| Point-of-Care využití ultrazvuku (POCUS) k diferenciální diagnostice prováděné přímo v ordinaci praktického lékaře, sloužící k rychlému posouzení vybrané oblasti těla nebo orgánu podle klinického podezření a k okamžitému rozhodnutí o dalším diagnostickém nebo léčebném postupu. Výkon je cílený a nenahrazuje komplexní ultrazvukové vyšetření specialistou. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | ||
| OF: | 1/1 den | ||
| OM: | A - pouze ambulantně | ||
| Čas výkonu (ČV): | 0 | ZUM: | Ne |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 001 - všeobecné praktické lékařství výkony č. 01210 a 01211 znějí:
| „01210 | TEST MENTÁLNÍCH FUNKCÍ V ORDINACI PRAKTICKÉHO LÉKAŘE | | | | | | Obsahem výkonu je standardní test kognitivních funkcí normovaný pro českou populaci, jako je Montrealský kognitivní test (MoCA test), nebo Mini-Mental State Examination (MMSE) doplněný testem hodin, Addenbrookský kognitivní test (ACE) nebo další validované testy pro českou populaci (například POBAV, ALBA). Výkon se vykazuje: a) u bezpříznakových pacientů v rámci časného záchytu demence v případě pozitivního výsledku testu MiniCog - frekvenční omezení 1krát za 2 roky, b) u pacientů s nově zachycenými příznaky poruchy mentálních funkcí - frekvenční omezení 1krát za 1 rok, c) u dispenzarizovaných pacientů s demencí v ordinaci praktického lékaře ke zhodnocení vývoje kognitivních funkcí a ověření efektu léčby; testování se ukončuje při progresi do terminální demence - frekvenční omezení 4krát za 1 rok. | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | L2 | 2 | 30 | | | | OF: | 4/1 rok | | | | | OM: | A - pouze ambulantně | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | ZUM: | Ne | | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ne | | | 01211 | PÉČE O PACIENTA S DEMENCÍ PRAKTICKÝM LÉKAŘEM | | | | | | Vyšetření pacienta s Alzheimerovou nemocí nebo jinou demencí, který je dispenzarizován u všeobecného praktického lékaře. Pokud pacient preferuje péči všeobecného praktického lékaře, nemusí být vyšetřen u specialisty. | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | L3 | 3 | 20 | | | | OF: | 2/1 rok | | | | | OM: | A - pouze ambulantně | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | ZUM: | Ne | | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 001 - všeobecné praktické lékařství popisu výkonu č. 15118 se věta čtvrtá zrušuje, v části OF se slova „od 50 let“ zrušují a za slova „1/2 roky“ se vkládají slova „ , 45–74 let“.
-
- V příloze v Kapitole 001 - všeobecné praktické lékařství popisu výkonu č. 15119 části OF se slova „od 50 let“ zrušují a za slova „1/2 roky“ se vkládají slova „ , 45–74 let“.
-
- V příloze v Kapitole 002 - praktické lékařství pro děti a dorost a pediatrie se za výkon č. 02039 vkládají výkony č. 02040, 02041 a 02050, které znějí:
| „02040 | SIGNÁLNÍ VÝKON ČASNÝ ZÁCHYT OČNÍCH VAD U DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU - VÝSLEDEK POZITIVNÍ | ||
|---|---|---|---|
| Signální výkon s výsledkem screeningového vyšetření - pozitivní. Vykazuje se s výkonem č. 02036. Současně je výkon vykazován u sdílejících odborností spolu s výkonem základního vyšetření, pokud je vyšetření indikováno na podkladě pozitivního nálezu u odbornosti 002. V odbornosti 705 se výkon vykazuje s výkonem č. 75022, v odbornosti 905 s výkonem č. 75171 a v odbornosti 927 s výkonem č. 06512. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | ||
| OF: | 1/1 den | ||
| OM: | A - pouze ambulantně | ||
| Čas výkonu (ČV): | 0 | ZUM: | Ne |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne |
| 02041 | SIGNÁLNÍ VÝKON ČASNÝ ZÁCHYT OČNÍCH VAD U DĚTÍ PŘEDŠKOLNÍHO VĚKU - VÝSLEDEK NEGATIVNÍ | ||
| --- | --- | --- | --- |
| Signální výkon s výsledkem screeningového vyšetření - negativní. Vykazuje se s výkonem č. 02036. Současně je výkon vykazován u sdílejících odborností spolu s výkonem základního vyšetření, pokud je vyšetření indikováno na podkladě pozitivního nálezu u odbornosti 002. V odbornosti 705 se výkon vykazuje s výkonem č. 75022, v odbornosti 905 s výkonem č. 75171 a v odbornosti 927 s výkonem č. 06512. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | ||
| OF: | 1/1 den | ||
| OM: | A - pouze ambulantně | ||
| Čas výkonu (ČV): | 0 | ZUM: | Ne |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne |
| 02050 | HODNOCENÍ KOJENÍ (ZPŮSOBU VÝŽIVY) U DĚTÍ DO 1 ROKU | ||
| Jedná se o zhodnocení kojení dítěte ve 2 týdnech, 6 a 12 měsících života spojené s vykázáním diagnózy, která definuje způsob jeho výživy. Diagnózy se vykazují kódy podle Mezinárodní klasifikace nemocí: výlučně kojené dítě: Z00.11, dítě kojené a dokrmované formulí: Z00.12, dítě nekojené: Z00.13. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX |
| --- | --- | --- | --- |
| L3 | 3 | ||
| OF: | 3/život | ||
| OM: | A - pouze ambulantně | ||
| Čas výkonu (ČV): | 1 | ZUM: | |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 002 - praktické lékařství pro děti a dorost a pediatrie popisu výkonu č. 02125 v části OM se slova „A - pouze ambulantně“ nahrazují slovy „bez omezení“.
-
- V příloze v Kapitole 014 - klinická stomatologie popisu výkonu č. 04410 se v části Kategorie slova „W - hrazen za určitých podmínek“ nahrazují slovy „P - hrazen plně“.
-
- V příloze v Kapitole 105 - gastroenterologie se za výkon č. 15023 vkládá výkon č. 15040, který zní:
| „15040 | SIGNÁLNÍ VÝKON NEODKLADNÁ DIGESTIVNÍ ENDOSKOPIE | ||
|---|---|---|---|
| Výkon se vykazuje společně s výkony č. 15401, 15403, 15404, 15410, 15430 pokud jsou provedeny u akutního pacienta v neodkladném režimu do 24 hodin od prvního kontaktu z důvodu emergentní medicínské indikace. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | ||
| OF: | bez omezení | ||
| OM: | bez omezení | ||
| Čas výkonu (ČV): | 0 | ZUM: | Ne |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 105 - gastroenterologie názvu výkonu č. 15195 se slovo „TRANZIENTNÍ“ zrušuje, za slovo „ELASTOGRAFIE“ se vkládá slovo „JATER“ a v popisu výkonu se za slovo „mechanického“ vkládají slova „nebo ultrazvukového“.
-
- V příloze v Kapitole 115 - gastroenterologie - skupina 1 popisu výkonu č. 15068 části Bodová hodnota se číslo „2413,98“ nahrazuje číslem „2435,71“.
-
- V příloze v Kapitole 115 - gastroenterologie - skupina 1 popisu výkonů č. 15101, 15103, 15105 a 15107 větě první se slova „starších 50“ nahrazují slovy „ve věku 45-74“ a v části OF se slova „1/1 rok“ nahrazují slovy „1/10 let“.
-
- V příloze v Kapitole 115 - gastroenterologie - skupina 1 výkon č. 15210 zní:
| „15210 | ANOREKTÁLNÍ MANOMETRIE S VYSOKÝM ROZLIŠENÍM (HIGH-RESOLUTION ANOREKTÁLNÍ MANOMETRIE - HRAM) | | | | | | Objektivizace a kvantifikace funkce análního svěrače, hodnocení rektoanální koordinace, posouzení základních rektoanálních reflexů a korelace subjektivních pocitů vyšetřovaného s objektivními poměry kapacity rekta. Výkon je indikován při funkční anorektální dysfunkci (fekální inkontinence, terminální zácpa, funkční anorektální bolest). Použití 3D sondy je indikováno v případech, kdy přináší vyšší diagnostickou hodnotu oproti 2D: | | | | | 1. | Asymetrické defekty svěrače - po porodním poranění, operacích nebo traumatu. | | | | | 2. | Nejasná inkontinence stolice - u pacientů s hraničními nálezy ve 2D HRAM, kde 3D detekuje nerovnoměrnou aktivitu sfinkteru nebo skrytou svalovou dysfunkci m. puborectalis. | | | | | 3. | Podezření na rektální intususcepci nebo rektokélu u poklesu pánevního dna - pomáhá určit, zda je nutné další vyšetření (dynamická defekografie). | | | | | 4. | Zácpa a defekační dyssynergie - odhalení paradoxní kontrakce m. puborectalis při tlačení, což je klíčové pro rozlišení funkční poruchy od mechanické obstrukce (intususcepce, rektokéla) a následnou volbu terapie. | | | | | 5. | Komplexní poruchy pánevního dna - u pacientek s anorektálními a urogynekologickými obtížemi. | | | | | 6. | Monitorování účinnosti fyzioterapie - u pacientů s inkontinencí lze sledovat zlepšení funkce jednotlivých částí svěrače, u pacientů s terminální funkční zácpu pak zlepšení paradoxní kontrakce m. puborectalis při tlačení. | | | | | 7. | Pooperační monitorování - sledování změn v tlakovém profilu v jednotlivých částech svěrače po chirurgických zákrocích. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 60 | | OF: | 4/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 60 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+157,97 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 115 - gastroenterologie - skupina 1 se za výkon č. 15960 vkládají výkony č. 15964 a 15965, které znějí:
| „15964 | ENDOSKOPICKÁ VAKUOVÁ TERAPIE (EVT) | | | | | | Pokročilá metoda endoluminální léčby perforací, leaků a dehiscencí v trávicí trubici, zejména v jícnu, žaludku a rektu, přičemž etiologie defektů je různá (pooperační anastomotické dehiscence, perforace způsobené intervencemi, spontánní perforace apod.). Základem EVT je aplikace absorpční pěnové houby, která je katétrem připojena na externí sací pumpu generující podtlak. Tato terapie zajišťuje lokální drenáž, aktivně podporuje hojení defektu a zabraňuje šíření zánětu. Různé formy houby (pěnový válec, stent s houbou) umožňují přizpůsobit léčbu individuálním potřebám pacienta. Výkon navazuje na jeden z výkonů č. 15401, 15402, 15403, 15404, 15408, 51417 nebo 51423. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | OF: | 1/1 den, 10/1 rok | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ne | | | 15965 | ENDOSKOPICKÁ NEKREKTOMIE | | | | | | Endoskopická nekrektomie je technikou terapeutické digestivní endoskopie, která navazuje na endosonograficky navigovanou drenáž (výkon č. 15066) symptomatické pankreatické nekrotické kolekce jako následku akutní nekrotizující pankreatitidy. Podstatou je přímý endoskopický vstup do dutiny zavedeným stentem a debridement odloučených nekrotických hmot s cílem vygranulování a postupného zániku patologické kolekce. Výkon lze vykázat pouze na pracovištích se statusem Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 90 | | OF: | 1/1 den, 10/1 rok | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 90 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+149,53 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 107 - kardiologie se za výkon č. 17223 vkládají výkony č. 17225, 17226 a 17228, které znějí:
| „17225 | KONTINUÁLNÍ VÍCEDENNÍ (2 až 7 DNÍ) SLEDOVÁNÍ EKG AMBULANTNĚ | | | | | | Ambulantní kontinuální vícedenní (2 až 7 dní) EKG monitorace holterovským systémem umožňující rozsáhlou kontrolu a korekci automatické analýzy dat s klinickými obtížemi pacienta. Indikace: Pacient s málo frekventními obtížemi (palpitace, presynkopa, synkopa) s podezřením na arytmický původ. Pacient po katetrizační ablaci z důvodu posouzení efektivity výkonu a možnosti vysazení antikoagulační nebo antiarytmické léčby. U pacienta je vysoká pravděpodobnost, že během sledování bude zachycena a dokumentována arytmická etiologie klinických obtíží. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 17226 a 17240. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 60 | | OF: | 2/6 měsíců | | | | | OM: | A - pouze ambulantně | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 60 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+690,42 | ZULP: | Ne | | | 17226 | KONTINUÁLNÍ DLOUHODOBÉ SLEDOVÁNÍ EKG AMBULANTNĚ | | | | | | Indikace: Pacient po cévní mozkové příhodě (CMP) nebo tranzitorní ischemické atace (TIA) s podezřením na kardioemboligenní etiologii (nejčastěji fibrilaci síní, popřípadě jiné poruchy srdečního rytmu). Pacient se závažnými málo frekventními klinickými příznaky (bezvědomí, synkopa, výrazné palpitace aj.) s podezřením na arytmický původ obtíží. Indikují obory neurologie a kardiologie. Popis výkonu: Příprava kůže pacienta, připojení jednorázových EKG elektrod (podle typu přístroje), připojení pacientské jednotky, poučení pacienta, administrativní úkony. Odpojení pacientské jednotky a sejmutí elektrod po 30 dnech, očištění kůže. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 17225 a 17240. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 90 | | OF: | 1/1 rok, v případě recidivy 2/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 90 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+1 110,63 | ZULP: | Ne | | | 17228 | DISTANČNÍ MONITORING PACIENTŮ S HORŠÍCÍM SE POKROČILÝM SRDEČNÍM SELHÁNÍM | | | | | | Jedná se o vzdálené pravidelné sledování pacientů s indikačními kritérii: | | | | | - | Pacient s pokročilým symptomatickým CHSS, NYHA II-III (IV pouze u kandidátů HTx a MSP), EF LK < 0,40. | | | | | - | Maximalizovaná léčba HFrEF (RAAS blokátor, BB, MRA, gliflozin, diuretikum, event. Další indikované molekuly, ověřená lékovým záznamem, event. plasmatických hladin. | | | | | - | Důležitá je dokumentace jedné nebo více rehospitalizací pro dekompenzaci CHSS ročně, anebo nutnost opakovaného jednodenního managementu dekompenzace CHSS (ambulantní podání diuretické terapie aj.). | | | | | - | Schopnost obsluhovat aplikaci, periferní systémy měření a digitálně komunikovat s centrem/lékařem CHSS. | | | | | - | Podepsaný informovaný souhlas s léčbou CHHS pomocí digitálních technologií v souladu s platnými zákonnými ustanoveními. | | | | | - | Tento výkon není primárně zamýšlen jako náhrada dispenzární prohlídky. Primárním ukazatelem tohoto výkonu je riziko horšícího se CHSS, včasná intervence a co nejdelší udržení pacienta v ambulantním režimu péče. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 20 | | OF: | 6/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 107 - kardiologie se na konci popisu výkonu č. 17240 doplňuje věta „Výkon lze vykázat pouze v případech, kdy monitorace EKG je do 24 hod včetně.“ a v části OF se slova „6/1 čtvrtletí“ nahrazují slovy „2/1 čtvrtletí, 8/1 rok“.
-
- V příloze v Kapitole 107 - kardiologie názvu výkonu č. 17251 se za slovo „PODKOŽNÍHO“ vkládají slova „NEBO EXTRAVASKULÁRNÍHO“, v popisu výkonu větě první se za slovo „podkožního“ vkládají slova „nebo extravaskulárního“ a v části OM se slova „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“.
-
- V příloze v Kapitole 107 - kardiologie 107 názvu výkonu č. 17253 se za slovo „PODKOŽNÍHO“ vkládají slova „NEBO EXTRAVASKULÁRNÍHO“, v popisu výkonu větě první se za slova „defibrilátoru (S-ICD)“ vkládají slova „nebo extravaskulárního defibrilátoru (EV-ICD)“, slova „implantovaným S-ICD“ se nahrazují slovy „implantovaným S-ICD/EV-ICD“, ve větě druhé se slova „Reimplantace S-ICD“ nahrazují slovy „Reimplantace S-ICD/EV-ICD“ a v části OM se slova „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“.
-
- V příloze v Kapitole 117 - kardiologie - skupina 1 se za výkon č. 17210 vkládají výkony č. 17212 a 17218, které znějí:
| „17212 | KATETROVÁ LÉČBA PLICNÍ EMBOLIE | | | | | | Jedná se o život zachraňující výkon u pacientů s akutní plicní embolií se středním až vysokým rizikem úmrtí. Léčba je určena pacientům s kontraindikací podání fibrinolýzy, v případě jejího selhání, nebo vysokého klinického rizika krvácivých komplikací. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 90 | | | | | | | | OF: | 2/1 rok | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 90 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+9668,02 | ZULP: | Ne | | | 17218 | IMPLANTACE SENZORU PRO KONTINUÁLNÍ MĚŘENÍ INVAZIVNÍCH TLAKŮ | | | | | | Výkon je určený pro optimalizaci a prevenci komplikací léčby srdečního selhání u pacientů podle indikačních kritérií. Výkon se provádí za hospitalizace femorálním přístupem za kontroly polohy katetru fluoroskopem společně s podáním antitrombotických léčivých přípravků. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 60 | | | | | | | | OF: | 1/1 rok | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 60 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+13814,89 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 117 - kardiologie - skupina 1 popisu výkonu č. 55211 části OM se slova „H - pouze při hospitalizaci“ nahrazují slovy „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“.
-
- V příloze v Kapitole 117 - kardiologie - skupina 1 popisu výkonu č. 55213 části OM se slova „S - pouze na specializovaném pracovišti“ nahrazují slovy „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“.
-
- V příloze v Kapitole 117 - kardiologie - skupina 1 se za výkon č. 89427 vkládá výkon č. 89428, který zní:
| „89428 | KATETRIZAČNÍ RENÁLNÍ DENERVACE | | | | | | Tato léčba je určena pro pacienty s ověřenou rezistentní arteriální hypertenzí. Indikace výkonu: | | | | | - | Jedná se o pravou rezistentní systolicko-diastolickou hypertenzi u osob mladších 65 let, kdy nemocní jsou léčeni nejméně trojkombinací antihypertenziv včetně diuretik v maximálních tolerovaných dávkách. | | | | | - | Trojkombinace by měla obsahovat RAS blokátor, blokátor kalciového kanálu a diuretikum. | | | | | - | Pravá rezistentní hypertenze by měla být ověřena 24 hod. monitorováním TK, kdy průměrný 24 hod. TK je vyšší než 130/80 mmHg. | | | | | - | U nemocných má být potvrzena plná adherence k léčbě měřením hladin antihypertenziv nebo jejich metabolitů. Hladiny všech užívaných antihypertenziv by měly býti detekovatelné. Pouhá kontrola lékového záznamu není dostatečná k ověření adherence. U všech nemocných by nejprve měla být vyloučena sekundární hypertenze v některém z 8 specializovaných hypertenzních center v České republice. | | | | | - | Odhadovaná renální funkce (eGFR) by měla být nad 40 ml/min/1,73m2, resp. nad 0,67 ml/sec. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 60 | | OF: | 1/3 roky | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 60 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+9537,77 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze za Kapitolu 110 - klinická osteologie se vkládá Kapitola 120 - klinická výživa a intenzivní metabolická péče, která včetně nadpisu zní:
| „Kapitola 120 - klinická výživa a intenzivní metabolická péče |
|---|
| 12031 | KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ NUTRICIONISTOU | |||
|---|---|---|---|---|
| Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| L3 | 3 | 60 | ||
| OF: | 1/1 den | |||
| OM: | bez omezení | |||
| Čas výkonu (ČV): | 60 | ZUM: | Ne | |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+8 | ZULP: | Ne | |
| 12032 | CÍLENÉ VYŠETŘENÍ NUTRICIONISTOU | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| L3 | 3 | 40 | ||
| OF: | 1/1 den | |||
| OM: | bez omezení | |||
| Čas výkonu (ČV): | 40 | ZUM: | Ne | |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+8 | ZULP: | Ne | |
| 12033 | KONTROLNÍ VYŠETŘENÍ NUTRICIONISTOU | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| L3 | 3 | 20 | ||
| OF: | 1/1 den | |||
| OM: | bez omezení | |||
| Čas výkonu (ČV): | 20 | ZUM: | Ne | |
| Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+4 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 205 - pneumologie a ftizeologie popisu výkonů č. 25024 a 25025 části Bodová hodnota se číslo „4,71“ nahrazuje číslem „4,56“.
-
- V příloze v Kapitole 205 - pneumologie a ftizeologie popisu výkonu č. 25243 se věta „Výkon nelze vykázat s výkonem č. 09125.“ zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 215 - pneumologie a ftizeologie - skupina 1 názvu výkonu č. 25151 se slova „- PŘIČTI K ZÁKLADNÍMU VÝKONU“ zrušují, na začátku popisu se vkládají věty „Výkon se přičítá k základnímu výkonu č. 25113. Výkon je indikován v případě periferní plicní léze.“, věta „Výkon kalkulován pro jednu lézi.“ se zrušuje, v části OF se slova „2/1 den, 24/1 rok“ nahrazují slovy „1/1 den, 2/1 rok“ a v části Bodová hodnota se číslo „1348,85“ nahrazuje číslem „758,75“.
-
- V příloze v Kapitole 209 - neurologie se za výkon č. 29282 vkládá výkon č. 29283, který zní:
| „29283 | DISTANČNÍ KONZULTACE PACIENTA S PARKINSONOVOU NEMOCÍ LÉČENÉHO PUMPOVÝM SYSTÉMEM | | | | | | Jedná se o provedení distanční konzultace u pacientů s Parkinsonovou nemocí léčených pumpovým systémem, kteří se nemohou dostavit do zdravotnického zařízení. Konzultace může proběhnout pro potřeby sledování klinického stavu pacienta nebo při změně jeho zdravotního stavu. Výkon nelze vykazovat při prvním kontaktu. Ve zdravotnické dokumentaci je nutné uvést důvod upřednostnění distanční konzultace, souhlas pacienta s touto formou konzultace a přesný čas spojení, tj. začátek a konec tohoto výkonu. Výkon probíhá ambulantně a je vázán pouze na specializovaná extrapyramidová centra. Výkonu je přítomen lékař - neurolog. Výkon lze vykazovat u pacientů s diagnózou: Nemoci nervové soustavy - Diagnózy G20 Parkinsonova nemoc. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 20 | | | | S2 | 2 | 10 | | OF: | 1/1 den, 12/1 rok | | | | | OM: | SA - pouze na spec. prac. ambulantně | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze na konci Kapitoly 209 - neurologie se doplňují výkony č. 29530 a 29570, které znějí:
| „29530 | UNILATERÁLNÍ LÉČEBNÁ NITROSVALOVÁ APLIKACE BOTULOTOXINU POVRCHOVÝCH SVALŮ OBLIČEJE BEZ NAVIGACE | | | | | | Jedná se o provedení nitrosvalové aplikace botulotoxinu typu A k léčebným účelům bez USG nebo EMG navigace. Indikací k tomuto výkonu je dystonie nebo hemispasmus povrchových svalů obličeje. Výkon probíhá ambulantně. U výkonu je přítomen lékař - neurolog. Výkon lze vykázat u pacientů s diagnózou: Nemoci nervové soustavy - Skupina diagnóz: G24.x Dystonie a G51.3 Klonický hemifaciální spazmus. Vykazuje se s výkonem č. 09569 nebo 09567. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 20 | | OF: | 1/1 den, 4/1 rok | | | | | OM: | SA - pouze na spec. prac. ambulantně | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+19,99 | ZULP: | Ano | | | 29570 | NEURO-OFTALMOLOGICKÁ MEZIOBOROVÁ KONZULTACE | | | | | | Konzultace neurologa a oftalmologa o pacientovi s příznaky postižení zrakové dráhy, kde lze očekávat příčiny příznaků zasahující do obou specializací. Výkon lze vykázat u dg.: Nemoci zrakového nervu a zrakových drah: H46, H47, H48; Poruchy vidění a slepota: H53, H54; Nemoci nervové soustavy: G35, G36, G43.8., G45.3. Výstupem konzultace je společný diagnostický a terapeutický plán dalšího postupu. Vykázání výkonu navazuje na předchozí komplexní nebo cílené neurologické a zároveň na komplexní nebo cílené oftalmologické vyšetření. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 20 | | OF: | 1/1 den, 4/1 rok | | | | | OM: | SA - pouze na spec. prac. ambulantně | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 222 - transfuzní lékařství se za výkon č. 22135 vkládají výkony č. 22136, 22137, 22138, 22150, 22160 a 22161, které znějí:
| „22136 | PŘÍMÝ ANTIGLOBULINOVÝ TEST – UPŘESNĚNÍ TYPU SENZIBILIZACE IGG, IGA, IGM, C3C, C3D, SLOUPCOVÁ AGLUTINACE | | | | | | Reakce erytrocytů s monospecifickými séry, kterými se rozumí IgG, IgA, IgM, C3d, C3c v mikrozkumavkách gelové karty. Umožňuje detekci senzibilizace erytrocytů in vivo imunoglobuliny IgG, IgA, IgM a složkami aktivovaného komplementu C3c, C3d pomocí monospecifických sér obsažených v mikrozkumavkách gelové matrix (metoda sloupcové aglutinace). Provádí se při pozitivitě PAT (ke zjištění typu senzibilizace), při negativitě PAT (pro odhalení senzibilizace dalšími složkami nedetekovatelnými v PAT - IgM, IgA, C3c) u autoimunních hemolytických anemií (AIHA), při diagnostice HON (hemolytického onemocnění novorozence) a při vyšetřování potransfuzní hemolytické reakce. Tento výkon nelze vykázat s výkonem č. 22134. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den, 15/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+270,55 | ZULP: | Ne | | | 22137 | PŘÍMÝ ANTIGLOBULINOVÝ TEST – KVANTITATIVNÍ VYŠETŘENÍ IGG SENZIBILIZACE, SLOUPCOVOU AGLUTINACÍ | | | | | | Množství IgG protilátky navázané in vivo na erytrocyty pacienta je detekováno pomocí reakce erytrocytů pacienta s protilátkou proti lidskému IgG obsažené v gelové matrix sloupce gelové karty v různém stupni ředění (anti-IgG 1:10, 1:30, 1:100, 1:300, 1:1000, ctl), (metoda sloupcové aglutinace). Provádí se v případě nálezu IgG senzibilizace erytrocytů (ve vyšetření upřesnění typu senzibilizace) u autoimunních hemolytických anemií, při diagnostice HON a také při vyšetřování potransfuzní reakce. Tento výkon nelze vykázat s výkonem č. 22135. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den, 15/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+254,82 | ZULP: | Ne | | | 22138 | PŘÍMÝ ANTIGLOBULINOVÝ TEST – STANOVENÍ KLINICKY VÝZNAMNÝCH PODTŘÍD IGG A JEJICH TITRU METODOU SLOUPCOVÉ AGLUTINACE | | | | | | Erytrocyty reagují s monospecifickými séry anti-IgG1, anti-IgG3 o 2 různých ředěních (1:1, 1:100), které jsou obsažené v gelové matrix jednotlivých mikrozkumavek gelové karty (metoda sloupcové aglutinace). Provádí se v případě nálezu IgG senzibilizace erytrocytů v testech upřesnění typu senzibilizace pro stanovení klinického významu senzibilizující protilátky IgG u AIHA, při diagnostice HON a také je součástí vyšetření hemolytických potransfúzních reakcí. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den, 15/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+315,03 | ZULP: | Ne | | | 22150 | NEUTRALIZACE INTERFERENCÍ ZPŮSOBENÝCH TERAPEUTICKOU ANTI-CD38 PROTILÁTKOU PŘI PŘEDTRANSFUZNÍM VYŠETŘENÍ | | | | | | Tato metoda umožňuje provést předtransfúzní vyšetření u pacientů léčených přípravky s terapeutickou monoklonální protilátkou anti-CD38. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 10 | | OF: | 8/1 týden, 30/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+537,32 | ZULP: | Ne | | | 22160 | VYŠETŘENÍ PROTILÁTEK ASOCIOVANÝCH S HIT (HEPARINEM INDUKOVANÁ TROMBOCYTOPENIE) A VITT (VAKCÍNOU INDUKOVANÁ IMUNITNÍ TROMBOTICKÁ TROMBOCYTOPENIE VYVOLANÁ VAKCINACÍ PROTI SARS-COV-2) - STATIM | | | | | | Provádí se při suspekci HIT (Heparinem indukované trombocytopenie) v rámci diferenciální diagnostiky pacienta s poklesem trombocytů nebo trombotickými komplikacemi, k detekci protilátky asociované s HIT. Protilátka obvykle vzniká při léčbě pacienta heparinem, nicméně může vzniknou i bez expozice heparinu imunizací pacienta bakteriálními povrchy imitujícími strukturu heparinu. Vyšetření se provádí ELISA testem nebo chemiluminiscenčním testem na přístroji BIOFLASH. ELISA test se provádí také při suspekci VITT (vakcínou indukovaná imunitní trombotická trombocytopenie) v rámci diferenciální diagnostiky pacienta s trombotickými komplikacemi po očkování proti onemocnění COVID-19, jelikož je schopen rovněž detekovat protilátku působící VITT . | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 67 | | OF: | 3/1 měsíc, 6/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 180 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+1784,59 | ZULP: | Ne | | | 22161 | VYŠETŘENÍ TROMBOCYTÁRNÍCH PROTILÁTEK MAIPA TESTEM - V SÉRII 10 TESTŮ | | | | | | Stanovení protilátek v séru nemocných na zjištění alo- nebo autoimunní trombocytopenie (ITP, FNAIT, potransfuzní purpury, refrakternosti na podání trombocytů). Vyšetření specifických antitrombocytových protilátek (anti-gpIIb/IIIa, Ia/IIa, Ib/X, anti-HPA-1-5) v séru/plazmě pacienta metodou MAIPA. Sérum nebo plazma pacienta reaguje s trombocyty skupiny 0 s otypovanými HPA antigeny. Po inkubaci je přidána monoklonální protilátka proti jednotlivým glykoproteinovým komplexům (IIb/IIIa, Ia/IIa, Ib/IX). Poté jsou lyzovány membrány trombocytů. Uvolněné glykoproteinové komplexy s možnou navázanou protilátkou ze vzorku pacienta, jsou skrze monoklonální protilátku uchyceny do jamky stripu. Přítomnost specifické antitrombocytové protilátky je detekována pomocí sekundární protilátky proti lidskému IgG značené enzymem a přidání barevného substrátu enzymu. Barevná reakce je změřena na ELISA readeru a výsledek vyhodnocen. Diagnostika ITP, PTP, FNAIT, potransfuzní purpury. Umožňuje detekci volných protilátek i protilátek vázaných na trombocyty. V případě pozitivity testu se dále provádí určení specificity protilátky. S výkonem č. 22217 a 22125 lze vykázat pouze v případě negativity tohoto testu. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | S2 | 2 | 25 | | OF: | 2/1 měsíc, 6/1 rok, pro těhotné 12/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 36 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+1658,48 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 304 - neonatologie názvu výkonu č. 34007 se slovo „LAKTACE“ nahrazuje slovy „O KOJENÍ V ŠESTINEDĚLÍ“ a v části OF se číslo „4“ nahrazuje číslem „6“.
-
- V příloze v Kapitole 305 - psychiatrie se za výkon č. 35117 vkládá výkon č. 35500, který zní:
| „35500 | DIGITÁLNÍ KOGNITIVNĚ BEHAVIORÁLNÍ TERAPIE | | | | | | Digitální kognitivně behaviorální terapie (KBT) je efektivní pro široké spektrum psychických poruch, u nichž lze využít strukturované a standardizované přístupy. Je určena pacientům s psychickými poruchami, pro které existují zavedené a metodologicky ověřené léčebné postupy založené na principech KBT a u nichž indikující lékař posoudil tuto formu terapie jako vhodnou. Výkon je kalkulován pro jeden modul, čímž je míněná jedna terapeutická jednotka obsahující definované terapeutické postupy. Ověření splnění podmínek pro zahájení terapie a administrativní vstup pacienta do programu je součástí vstupního modulu. Z tohoto důvodu se při zahájení terapie vykazuje výkon 2krát v jednom dni. První a druhý modul je nutné aplikovat za sebou, přičemž objem práce nositelů a celková časová dotace jsou v součtu dvojnásobné. Součástí výkonu je průběžné využívání standardizovaných psychodiagnostických dotazníků k monitorování klinického stavu pacienta. Nelze vykazovat při hospitalizaci na psychiatrickém lůžku. Nelze vykazovat v souběhu s jinou prezenční psychoterapií u poskytovatele zdravotních služeb. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 5 | | | | K1 | 1 | 25 | | OF: | 2/1 den, 26/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 306 - dětská a dorostová psychiatrie výkon č. 36048 zní:
| „36048 | ŠKÁLOVÁNÍ V DĚTSKÉ A DOROSTOVÉ PSYCHIATRII | | | | | | | Výkon je používán ke škálování pomocí škál užívaných dětskými psychiatry pro hodnocení nebo zjištění hloubky a závažnosti psychických poruch, případně k vyloučení nebo potvrzení zvažované poruchy. Jedná se zejména o oblast diagnostiky poruch autistického spektra, depresivních a úzkostných poruch, poruch pozornosti a aktivity. Indikace k použití jednotlivých škál v rámci jednotlivých diagnostických okruhů uvažovaných pedopsychiatrem: | | | | | | 1) | Úzkostně -depresivní -suicidální -disociativní- traumatický- psychotický diagnostický okruh: CDI - Škála dětské depresivity - posouzení hloubky deprese, v průběhu léčby také ke zhodnocení reakce na zavedenou terapii. A-DES - posouzení hloubky disociativního prožívání, CASPI zhodnocení míry suicidality, RCMAS - škála dětské úzkosti, TSCC - hodnocení traumatických symptomů u dětí, Piers-Harris 2 Dotazník sebepojetí u dětí a adolescentů, CBCL - škála posouzení behaviorálních a emocionální projevu dětí a adolescentů. TSCYC - hodnocení traumatických symptomů u mladších dětí. | | | | | | 2) | Okruh diagnóz: Poruchy chování, opoziční vzdor, porucha exekutivních funkcí a ADHD: Posuzovací škála pozornosti a chování - Conners 3-modul Sebeposouzení, Učitel, Rodič, škála hodnocení exekutivních funkcí BRIEF. | | | | | | 3) | Okruh diagnostiky autistických poruch: specializované škály CARS, ADOS-2, ADI-R, CAST. | | | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | | | | L3 | 3 | 30 | | OF: | 5/1 den, 12/1 rok | | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ne | | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | | |
-
- V příloze v Kapitole 306 - dětská a dorostová psychiatrie popisu výkonu č. 36073 části OF se slova „4/1 den, 12/1 rok“ nahrazují slovy „4/1 den, 20/1 rok“.
-
- V příloze na konci Kapitoly 306 - dětská a dorostová psychiatrie se doplňuje výkon č. 36092, který zní:
| „36092 | PŘÍPRAVA A PŘECHOD PACIENTA Z PÉČE DĚTSKÉHO A DOROSTOVÉHO PSYCHIATRA DO PÉČE PSYCHIATRA PRO DOSPĚLÉ | | | | | | Příprava na přechod a vlastní přechod pedopsychiatrického pacienta (do 18 let včetně) do péče psychiatra pro dospělé zohledňuje význam přípravy (psychoterapeutického vedení) staršího adolescenta na změnu charakteru psychiatrické péče v psychiatrické ambulanci pro dospělé. Obsahuje také přípravu zdravotnické dokumentace, edukativní pohovor s rodiči a pomoc s volbou psychiatra pro dospělé. Je vykazován současně s cíleným nebo kontrolním klinickým vyšetřením, případně i bez klinického vyšetření. Frekvenční omezení 4krát za 1 rok v posledním roce péče pedopsychiatrické ambulance. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | OF: | 2/1 den, 4/1 rok | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 402 - klinická onkologie se za výkon č. 42023 vkládají výkony č. 42050 a 42051, které znějí:
| „42050 | ONKOLOGICKÝ STACIONÁŘ S DÉLKOU POBYTU DO 12 HODIN | | | | | | Výkon zohledňuje náročnost péče o onkologické pacienty. Délka pobytu ve stacionáři max. do 12 hod. K výkonu se nevykazuje OD 00040, OD 00041, OD 00042. V případě výkonů odbornosti 402 a 403 výkonu předchází výkon č. 51881. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | | | S3 | 3 | 60 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | SA - pouze na spec. prac. ambulantně | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 90 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ano | | | 42051 | PLÁN PÉČE U POJIŠTĚNCE S NOVĚ DIAGNOSTIKOVANÝM ONKOLOGICKÝM ONEMOCNĚNÍM | | | | | | Výkon zohledňuje zvýšenou náročnost péče o onkologické pacienty spojenou se sdělováním diagnózy, seznámením s možnostmi a riziky léčby, sestavením léčebného plánu, zajištěním dalších potřebných vyšetření, koordinací péče, včetně nutné administrativy a dalšího terapeutického postupu. Výkonu předchází výkon č. 51881. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | OF: | 3/1 rok | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 403 - radiační onkologie se za výkon č. 43023 vkládají výkony č. 43041 a 43043, které znějí:
| „43041 | HLOUBKOVÁ HYPERTERMIE - PLÁNOVÁNÍ | | | | | | Po napolohování pacienta je vytvořen 3D obraz, zakreslena cílová struktura a naplánována aplikace. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | | | K2 | 2 | 75 | | OF: | 2/1 týden | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 75 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+492,35 | ZULP: | Ne | | | 43043 | HLOUBKOVÁ HYPERTERMIE - 1 APLIKACE | | | | | | Příprava a průběh hloubkové hypertermie je analogický procesu radioterapie. Po vytvoření 3D obrazu je zakreslena cílová struktura, naplánována aplikace a proveden vlastní ohřev přesně definovaného cílového objemu na patřičnou teplotu. Benefit byl prokázán u nádorů hlavy a krku, sarkomů, zhoubných nádorů oblasti břicha a pánve nebo recidiv kontraindikovaných k operačnímu výkonu. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 90 | | | | K2 | 2 | 90 | | OF: | 2/1 týden po dobu radioterapie nebo chemoterapie | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 90 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+2994,79 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 403 - radiační onkologie se za výkon č. 43050 vkládá výkon č. 43080, který zní:
| „43080 | RADIOTERAPIE ŘÍZENÁ OBRAZEM S 4D ZOBRAZENÍM (4D-CBCT) | | | | | | 4D zobrazení vyhodnocuje polohu cílového objemu v čase v závislosti na dýchání a jiných periodických pohybech vnitřních orgánů. Má uplatnění zejména u nádorů plic, mediastina, jater, jaterního hilu a nádorů dutiny břišní. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 43641. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 45 | | | | K2 | 2 | 45 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 45 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+880,33 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze na konci Kapitoly 403 - radiační onkologie se doplňuje výkon č. 43666, který zní:
| „43666 | OBRAZEM ŘÍZENÁ STEREOTAKTICKÁ RADIOTERAPIE S INTRAFRAKČNÍ MONITORACÍ POLOHY CÍLOVÉHO OBJEMU (IG-STX) | | | | | | Intrafrakční monitorace polohy markerů uložených do nádorového ložiska nebo jeho těsné blízkosti s přerušením radioterapie při nežádoucí změně lokalizace. Vhodná u cílových objemů, které v průběhu vlastního ozáření mohou přes fixaci měnit svoji polohu například v oblasti hrudníku, břicha nebo pánve. Markery se zavádí pouze 1krát za sérii. Výkon se vykazuje s výkony č. 43613, 43637, 43639. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 120 | | | | K1 | 1 | 120 | | OF: | 1/1 den, 3/1 týden, 8 frakcí za ozařovací sérii | | | | | OM: | S - pouze na specializovaném pracovišti | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 120 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+2202,16 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 403 - radiační onkologie - skupina 1 popisu výkonů č. 43652 a 43653 se v části Kategorie slova „Z - hrazen po schválení zdravotní pojišťovnou“ nahrazují slovy „W - hrazen za určitých podmínek“.
-
- V příloze v Kapitole 404 - dermatovenerologie popis výkonu č. 44281 zní:
„Vyšetření videomikroskopem umožňující počítačové analýzy obrazu, archivaci snímků vyšetřovaných lézí, případně i porovnávání jejich vývoje, s možností přiřazení doplňující dokumentace (např. histologie) a odborných konzultací (teledermatologie). Význam v diagnostice a prevenci pigmentových projevů a nádorů.“.
-
- V příloze v Kapitole 414 - dermatovenerologie - skupina 1 popisu výkonu č. 44239 se slovo „odstraňováním“ nahrazuje slovem „odstraněním“ a v části Bodová hodnota se číslo „240,12“ nahrazuje číslem „326,42“.
-
- V příloze v Kapitole 414 - dermatovenerologie - skupina 1 popis výkonu č. 44245 zní:
„Odstranění molusek lege artis. Frekvenční omezení 1/1 týden platí pro počet molusek do 15. Pro snesení více než 15 molusek je frekvenční omezení 2/1 týden.“,
v části ZUM se slovo „Ano“ nahrazuje slovem „Ne“, v části ZULP se slovo „Ano“ nahrazuje slovem „Ne“ a v části Bodová hodnota se číslo „9,33“ nahrazuje číslem „303,02“.
-
- V příloze v Kapitole 501 - chirurgie se za výkon č. 51023 vkládá výkon č. 51414, který zní:
| „51414 | TRANSANÁLNÍ ODSTRANĚNÍ ZDRAVOTNICKÉHO PROSTŘEDKU NEBO CIZÍHO TĚLESA Z REKTA | | | | | | Výkon obsahuje transanální odstranění vnitřního zařízení nebo cizího tělesa z rekta včetně možného odstranění rektální tamponády nebo odstranění rektální rourky. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+31,66 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51413 vkládá výkon č. 51416, který zní:
| „51416 | INCIZE ANU A PERIANÁLNÍ TKÁNĚ | | | | | | Výkon obsahuje incizi anu a perianální tkáně včetně možných následujících výkonů: anální fistulotomie, anální sfinkterotomie, incize análního septa, discize perianální fistuly, levé laterální anální sfinkterotomie, jiné incize perianální tkáně, zadní (posterior) anální sfinkterotomie nebo podřezání perianální tkáně. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 10 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 10 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+166,21 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se výkon č. 51417 zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51416 vkládá výkon č. 51418, který zní:
| „51418 | LIGACE ANÁLNÍ TKÁNĚ | | | | | | Výkon obsahuje ligaci anální tkáně včetně možných následujících výkonů: podvaz anální tkáně, zastavení pooperačního krvácení z anu, hemostáza análního krvácení, kontrola pooperačního krvácení z anu, Barronova ligatura hemoroidů. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 20 | | OF: | 1/1 den, 1/1 měsíc | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+173,63 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se výkon č. 51423 zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51420 vkládá výkon č. 51424, který zní:
| „51424 | LOKÁLNÍ EXCIZE LÉZE ANU | | | | | | Výkon obsahuje odstranění lokální excize léze anu včetně možné excize chronické anální fisury, excize análního polypu, excize perianálních kožních znamének nebo excize análních bradavic. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+220,21 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 na konci popisu výkonu č. 51425 se doplňují věty „Výkon nezahrnuje redukci léze v oblasti anu nebo rekta (výkon č. 51426), jakým je kauterizace hemoroidů, kryalizace hemoroidů, ošetření hemoroidů pomocí infračervené koagulace nebo jiné metody ošetření hemoroidů (laser). Nelze vykázat s výkony č. 51433, 15980, 51418 a 51426.“ a v části Bodová hodnota se číslo „306,08“ nahrazuje číslem „236,18“.
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51425 vkládá výkon č. 51426, který zní:
| „51426 | REDUKCE LÉZE V OBLASTI ANU NEBO REKTA | | | | | | Výkon obsahuje redukci léze v oblasti anu nebo rekta včetně možných následujících výkonů: kauterizace hemoroidů, kryalizace hemoroidů, ošetření hemoroidů pomocí infračervené koagulace a jiné metody ošetření hemoroidů (laser). | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 30 | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 30 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+228,49 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se výkon č. 51431 zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51426 vkládá výkon č. 51435, který zní:
| „51435 | PLASTIKA ANU | | | | | | Výkon obsahuje úpravu anu včetně možných následujících výkonů: anorafie (anorhafie), uzavření anální píštěle, sfinkteroplastiky, ošetření anální fisury (plastika fisury anu), plastiky lacerace sfinkteru anu, plastiky akutního porodního poranění, ruptury nebo trhliny anu, plastiky zastaralého porodního poranění, ruptury nebo trhliny anu, sutury lacerace anu, excize perianální fistuly nebo excize perianální fistuly se zavedením setonu. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 45 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 45 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+363,25 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51511 vkládají výkony č. 51512 a 51520, které znějí:
| „51512 | VIDEOREKTOSKOPIE | | | | | | Předoperační a pooperační hodnocení nálezu v oblasti rekta s digitálním záznamem. Výkon slouží k předoperační diagnostice nálezu pro maligní tumory, eventuelně i benigní léze, dále pro kontrolu anastomózy a pooperačních komplikací. Nelze kombinovat s výkonem č. 15402 Rektoskopie a 15403 Koloskopie neúplná (nebo sigmoideoskopie). | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 20 | | OF: | 1/1 den, 4/1 rok | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 20 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+48,61 | ZULP: | Ne | | | 51520 | CHIRURGICKÁ SEPARACE KOMPONENT BŘIŠNÍ STĚNY | | | | --- | --- | --- | --- | | | Operace je indikována jako doplňkový výkon u pacientů s primárními, incisionálními nebo parastomálními kýlami v případech, kdy není možné dosáhnout bezpečného a funkčního uzávěru defektu břišní stěny standardními chirurgickými technikami. Typicky se jedná o pacienty s loss of domain, kdy objem kýlního vaku tvoří podstatnou část původního obsahu dutiny břišní. V těchto případech by přímá repozice a uzávěr mohly vést k rozvoji život ohrožujícího abdominálního kompartmentového syndromu (ACS). Indikací jsou rovněž pacienti s rozsáhlými defekty břišní stěny bez přítomnosti loss of domain, kde však velikost defektu znemožňuje jeho uzávěr bez využití doplňkových technik, jako je právě fasciální trakce. Výkon není určen k samostatnému vykazování. Výkon lze vykázat s výkony č. 51517, 51519 nebo 51514. | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | | | | OF: | 1/1 rok | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | 0 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 na konci popisu výkonu č. 51811 se doplňuje věta „Pro incizi a drenáž abscesu nebo hematomu v oblasti anu nebo rekta se vykazuje výkon č. 51816.“.
-
- V příloze v Kapitole 511 - chirurgie - skupina 1 se za výkon č. 51811 vkládá výkon č. 51816, který zní:
| „51816 | INCIZE A DRENÁŽ ABSCESU NEBO HEMATOMU V OBLASTI ANU NEBO REKTA | | | | | | Výkon obsahuje incizi a drenáž abscesu nebo hematomu v oblasti anu nebo rekta včetně možných následujících výkonů: drenáž ischiorektálního abscesu, drenáž pelvikorektálního abscesu, drenáž abscesu rektovaginálního septa, proktostomie pro drenáž pomocí katétru, proktotomie pro drenáž, drenáž anorektálního abscesu, drenáž perianálního abscesu, fistulotomie, incize perianálního abscesu, perkutánní drenáž perianálního abscesu. Nelze vykázat s výkonem č. 51811. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 10 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 10 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+282,09 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 521 - chirurgie - skupina 2 výkon č. 51411 zní:
| „51411 | ENDOSKOPICKÁ DESTRUKCE LÉZE NEBO TKÁNĚ REKTA | | | | | | Výkon obsahuje endoskopickou destrukci léze nebo tkáně rekta včetně možné endoskopické ablace léze rekta. Nelze vykázat s výkony č. 51433, 15980, 51418 a 51426. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 130 | | OF: | 1/1 den | | | | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 130 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+365,62 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 521 - chirurgie - skupina 2 se za výkon č. 51513 vkládá výkon č. 51514, který zní:
| „51514 | OPERACE VENTRÁLNÍ KÝLY LAPAROSKOPICKY | ||
|---|---|---|---|
| Operace je indikována v souladu s doporučením Evropské herniologické společnosti podle její klasifikace u pacientů s primárními, incisionálními a parastomálními kýlami. | |||
| Kategorie: | P - hrazen plně | ||
| OF: | 1/1 den | ||
| OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | ||
| ZUM: | Ano | ||
| Bodová hodnota: | 0 | ZULP: | Ne“. |
-
- V příloze v Kapitole 531 - chirurgie - skupina 3 názvu výkonu č. 51415 se slova „ABDOMINOPERINEÁLNÍ, VAGINÁLNÍ, SAKRÁLNÍ AMPUTACE“ nahrazují slovy „TOTÁLNÍ EXCIZE“, v části OM se slova „H - pouze při hospitalizaci“ nahrazují slovy „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“ a v tabulce nositelů se řádek
| L2 | 2 | 240 |
|---|---|---|
zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 531 - chirurgie - skupina 3 název výkonu č. 51421 zní: „ANÁLNÍ NEBO PERINEÁLNÍ GRACILOPLASTIKA“, popis výkonu zní:
„Výkon obsahuje anální nebo perineální graciloplastiku včetně možných následujících výkonů: Anoplastika, anorektoplastika, dynamická graciloplastika, graciloplastika – transpozice musculus gracilis nebo transpozice anu.“ a v tabulce nositelů se řádek
| L3 | 3 | 240 |
|---|---|---|
zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 531 - chirurgie - skupina 3 popisu výkonů č. 51765 a 51767 se věty „K výkonu se dále vykazuje výkon 76703 - Materiál k robotickému výkonu à 30 min. Operace navazuje na výkon zavedení portů pro robotickou operaci 76701.“ zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 531 - chirurgie - skupina 3 popisu výkonu č. 51800 se věty pátá a šestá zrušují.
-
- V příloze v Kapitole 535 - kardiochirurgie - skupina 3 v názvu výkonu č. 55300 se za slovo „SÍNÍCH“ vkládají slova „ , SRDEČNÍCH KOMORÁCH“.
-
- V příloze v Kapitole 535 - kardiochirurgie - skupina 3 v názvu výkonu č. 55416 se slovo „ATRIOVENTRIKULÁRNÍCH“ nahrazuje slovem „SRDEČNÍCH“, za slovo „SÍNÍCH“ se vkládají slova „ , SRDEČNÍCH KOMORÁCH“ a slova „(LEAR OPERACE)“ se zrušují, v popisu výkonu se slovo „atrioventrikulárních“ nahrazuje slovem „srdečních“ a slovo „miniinvazivní“ se nahrazuje slovy „roboticky asistované“.
-
- V příloze v Kapitole 633 - gynekologie a porodnictví - skupina 3 popisu výkonu č. 63634 se věta druhá nahrazuje větou „Vykazuje se s výkonem č. 76801.“ a věta čtvrtá se zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 635 - orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 3 se za výkon č. 65519 vkládá výkon č. 65520, který zní:
| „65520 | PRIMÁRNÍ REKONSTRUKCE MĚKKÝCH TKÁNÍ VOLNÝM LALOKEM V OBLASTI HLAVY A KRKU | | | | | | Odběr měkkotkáňového volného laloku, úprava, přenos do příjmového místa, rekonstrukce defektu, mikrosutura, uzávěr odběrového místa. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 71823 a 56419. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 180 | | | | | | | | OF: | 3/život | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 180 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+5627,85 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 635 - orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 3 se za výkon č. 65521 vkládají výkony č. 65522 a 65524, které znějí:
| „65522 | PRIMÁRNÍ REKONSTRUKCE KOSTI VOLNÝM LALOKEM V OBLASTI HLAVY A KRKU | | | | | | Odběr volného laloku s kostní komponentou, úprava, přenos do příjmového místa, rekonstrukce defektu mikrosutura, osteosyntéza, uzávěr odběrového místa. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 71823 a 56419. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 240 | | | | | | | | OF: | 3/život | | | | | OM: | SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 240 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+6610,23 | ZULP: | Ano | | | 65524 | SEKUNDÁRNÍ REKONSTRUKCE MĚKKÝCH TKÁNÍ VOLNÝM LALOKEM V OBLASTI HLAVY A KRKU | | | | | | Příprava příjmového místa, úprava okrajů defektu, vyhledání příjmových cév. Odběr měkkotkáňového volného laloku, úprava, přenos do příjmového místa, rekonstrukce defektu, mikrosutura, uzávěr odběrového místa. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 71823 a 56419. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 360 | | | | L3 | 3 | 180 | | | | | | | | OF: | 3/život | | | | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 360 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+11638,72 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 635 - orální a maxilofaciální chirurgie - skupina 3 se za výkon č. 65525 vkládá výkon č. 65526, který zní:
| „65526 | SEKUNDÁRNÍ REKONSTRUKCE KOSTI VOLNÝM LALOKEM V OBLASTI HLAVY A KRKU | | | | | | Příprava příjmového místa, úprava okrajů defektu a kosti, vyhledání příjmových cév. Odběr volného laloku s kostní komponentou, úprava, přenos do příjmového místa, rekonstrukce defektu mikrosutura, osteosyntéza, uzávěr odběrového místa. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 71823 a 56419. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 420 | | | | L3 | 3 | 210 | | | | | | | | OF: | 3/život | | | | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 420 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+12995,62 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 636 - ortopedie - skupina 3 výkonu č. 66449 se v části OM slova „SH - pouze na spec. prac. při hospitalizaci“ nahrazují slovy „H - pouze při hospitalizaci“.
-
- V příloze v Kapitole 636 - ortopedie - skupina 3 výkonu č. 66649 se v části OM slova „S - pouze na specializovaném pracovišti“ nahrazují slovy „H - pouze při hospitalizaci“.
-
- V příloze v Kapitole 636 - ortopedie - skupina 3 popisu výkonu č. 66652 se věta poslední zrušuje.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika popisu výkonu č. 67111 se v části OM slova „bez omezení“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“ a na konci popisu výkonu se doplňují věty „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami dolních končetin, které vyžadují korekci nebo stabilizaci dolní končetiny při chůzi, a dále u pacientů se syndromem diabetické nohy. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 67117.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika na konci popisu výkonu č. 67113 se doplňují věty „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami dolních končetin, které vyžadují korekci nebo stabilizaci dolní končetiny při chůzi, a dále u pacientů se syndromem diabetické nohy. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 67117.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika na konci popisu výkonu č. 67116 se doplňuje věta „Lze vykázat u pacientů s neuropatickým postižením dolních končetin, syndromem diabetické nohy, stavech po úrazech a operacích dolních končetin, u pacientů s kombinovanými deformitami chodidel před plánovaným operačním výkonem.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika na konci popisu výkonu č. 67117 se doplňují věty „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami dolních končetin a trupu vyžadující korekci nebo stabilizaci, dále u pacientů se syndromem diabetické nohy. Výkon nelze vykazovat s výkony č. 67111 a 67113.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika popisu výkonů č. 67211 a 67213 se v části OM slova „bez omezení“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika výkonu č. 67217 se v části OM slova „bez omezení“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“ a na konci popisu výkonu se doplňuje věta „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami končetin a trupu vyžadující korekci nebo stabilizaci, dále u pacientů se syndromem diabetické nohy.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika na konci popisu výkonu č. 67219 se doplňují věty „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami končetin a trupu vyžadující korekci nebo stabilizaci, dále u pacientů se syndromem diabetické nohy. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 67223.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika na konci popisu výkonu č. 67221 se doplňuje věta „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami končetin a trupu vyžadující korekci nebo stabilizaci, dále u pacientů se syndromem diabetické nohy.“.
-
- V příloze v Kapitole 607 - ortopedická protetika popisu výkonu č. 67223 se v části OM slova „bez omezení“ nahrazují slovy „S - pouze na specializovaném pracovišti“ a na konci popisu výkonu se doplňují věty „Výkon lze vykázat u pacientů s vrozenou nebo získanou ztrátou končetiny, u pacientů s neuromuskulárním postižením, těžkými deformitami končetin a trupu vyžadující korekci nebo stabilizaci, dále u pacientů se syndromem diabetické nohy. Výkon nelze vykazovat s výkonem č. 67219.“.
-
- V příloze v Kapitole 701 - otorinolaryngologie výkon č. 71123 zní:
| „71123 | ROTAČNÍ TESTY K VYŠETŘENÍ PORUCH ROVNOVÁHY | | | | | | Vyšetření rotačních testů bez použití ENG. Výkon nelze vykázat s výkonem č. 71127. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 25 | | OF: | 1/1 den, 4/1 rok | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 25 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+1,17 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 701 - otorinolaryngologie výkonu č. 71214 v tabulce nositelů v části Nositel se text „L2“ nahrazuje textem „L3“ a v části INDX se číslo „2“ nahrazuje číslem „3“.
-
- V příloze v Kapitole 701 - otorinolaryngologie výkon č. 71565 zní:
| „71565 | POLITZERACE | | | | | | Instrumentální výkon k provzdušnění středouší. Oboustranný výkon. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 10 | | OF: | 1/1 den, 15/1 čtvrtletí | | | | | OM: | bez omezení | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 10 | | ZUM: | Ne | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+0 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 výkonu č. 71213 v tabulce nositelů v části Nositel se text „L2“ nahrazuje textem „L3“, v části INDX se číslo „2“ nahrazuje číslem „3“ a v části Bodová hodnota se číslo „137,55“ nahrazuje číslem „176,18“.
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 výkonu č. 71521 se v části OM slova „bez omezení“ nahrazují slovy „H - pouze při hospitalizaci“ a tabulka nositelů zní:
| Nositel | INDX | Čas (ČN) |
|---|---|---|
| L3 | 3 | 60 |
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 výkonu č. 71525 v tabulce nositelů v části Nositel se text „L2“ nahrazuje textem „L3“ a v části INDX se číslo „2“ nahrazuje číslem „3“.
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 výkonu č. 71631 v tabulce nositelů v části Nositel se text „L2“ nahrazuje textem „L3“ a v části INDX se číslo „2“ nahrazuje číslem „3“ a v části Bodová hodnota se číslo „7,90“ nahrazuje číslem „15,50“.
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 se za výkon č. 71649 vkládá výkon č. 71712, který zní:
| „71712 | AUGMENTACE HLASIVKY | | | | | | Augmentace hlasivky se užívá k léčbě glottické nedostatečnosti, která vede k chrapotu, tichému hlasu, hlasové únavě, dýchavičnosti, popřípadě dušnosti a dechovou námahou při mluvení nebo poruše kašlacího reflexu. Indikací je především obrna hlasivky (J38.0), chronická atrofická laryngitis (J37.0), presbyfonie, pooperační stavy a jiné patologie vedoucí k chrapotu (R49.0). Výkon se vykazuje s výkonem laterality. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 60 | | OF: | 2/1 rok | | | | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 60 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČV*RO+1644,48 | ZULP: | Ano“. | |
-
- V příloze v Kapitole 711 - otorinolaryngologie - skupina 1 výkonu č. 71767 v tabulce nositelů v části Nositel se text „L2“ nahrazuje textem „L3“ a v části INDX se číslo „2“ nahrazuje číslem „3“.
-
- V příloze v Kapitole 721 - otorinolaryngologie - skupina 2 výkony č. 71763 a 71765 znějí:
| „71763 | TONZILEKTOMIE (JEDNOSTRANNÝ VÝKON) | | | | | | Chirurgické odstranění patrové tonzily (tonzilektomie, tonzilotomie, rozšířená tonzilektomie) se provádí v celkové anestezii (vzácně i v místní anestezii). Odstraňuje se 1 tonzila nebo 2 tonzily. Čas výkonu je kalkulován pro jednu stranu. V případě oboustranné tonzilektomie se výkon vykazuje 2krát. Vykazuje se s výkonem laterality. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L3 | 3 | 45 | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 45 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+530,23 | ZULP: | Ne | | | 71765 | ADENOTOMIE | | | | | | Jedná se o operační výkon v nosohltanu v celkové anestezii za použití endoskopického instrumentária. | | | | | | | | | | | Kategorie: | P - hrazen plně | Nositel | INDX | Čas (ČN) | | --- | --- | --- | --- | --- | | | | L2 | 2 | 45 | | OM: | H - pouze při hospitalizaci | | | | | | | | | | | Čas výkonu (ČV): | 45 | | ZUM: | Ano | | Bodová hodnota: | ∑i=1n(IiMSiČNi)+ČVRO+668,12 | ZULP: | Ne“. | |
-
- V příloze v Kapitole 721 - otorinolaryngologie - skupina 2 se za výkon č. 71799 vkládají výkony č. 71801 a 71803, které znějí:
Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.
Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla.
e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)