Vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti v oblasti emisnej kontroly

Typ Vyhláška
Publikácia 2018-05-15
Naposledy aktualizované 2018-05-20
Stav Platný
Zdroj Slov-Lex
článkov 62
História noviel JSON API

§ 39

Vedenie evidencie skúšok z odbornej spôsobilosti [k § 93 ods. 11 zákona]

(1)

O výsledku skúšky z odbornej spôsobilosti spracuje skúšobná komisia zápisnicu o skúške z odbornej spôsobilosti, ktorá obsahuje

a)

číslo zápisnice,

b)

meno a priezvisko skúšanej osoby,

c)

dátum a miesto narodenia skúšanej osoby,

d)

dátum vykonania skúšky z odbornej spôsobilosti,

e)

výsledok hodnotenia skúšky z odbornej spôsobilosti,

f)

meno, priezvisko a podpis predsedu skúšobnej komisie a mená, priezviská a podpisy členov skúšobnej komisie,

g)

miesto a dátum spracovania zápisnice,

h)

odtlačok pečiatky predsedu skúšobnej komisie,

i)

poznámku; zapisuje sa dôvod vylúčenia zo skúšky z odbornej spôsobilosti podľa § 38 ods. 9 alebo iné skutočnosti zistené skúšobnou komisiou.

(2)

Zápisnicu o skúške z odbornej spôsobilosti zasiela technická služba osobe, ktorá je držiteľom povolenia na zriadenie pracoviska emisnej kontroly alebo oprávnenej osobe emisnej kontroly.

(3)

Evidenciu skúšok z odbornej spôsobilosti vedie technická služba v protokole o skúškach, ktorý obsahuje

a)

poradové číslo,

b)

meno, priezvisko a dátum narodenia skúšanej osoby,

c)

dátum vykonania skúšky z odbornej spôsobilosti,

d)

výsledok hodnotenia skúšky z odbornej spôsobilosti,

e)

podpis a odtlačok pečiatky predsedu skúšobnej komisie,

f)

podpisy členov skúšobnej komisie.

§ 40

Skúšobná komisia pre skúšky z odbornej spôsobilosti [k § 93 ods. 11 zákona]

Skúšobnú komisiu pre skúšky z odbornej spôsobilosti vymenovanú ministerstvom dopravy tvoria

a)

predseda skúšobnej komisie, ktorý je zároveň skúšobným komisárom; je ním zamestnanec ministerstva dopravy,

b)

najmenej traja ďalší členovia skúšobnej komisie, ktorými môžu byť

1.

zamestnanci ministerstva dopravy,

2.

zamestnanci technickej služby alebo

3.

nezávislí odborníci z praxe.

§ 41

Zoznam učebných odborov a študijných odborov oslobodených od skúšky z overenia znalostí o vozidlách [k § 94 ods. 7 zákona]

Od skúšky z overenia znalostí o vozidlách je oslobodená fyzická osoba, ktorá úspešne absolvovala vzdelanie v učebných odboroch alebo študijných odboroch uvedených v prílohe č. 8; ak ide o študijný odbor na vysokej škole, vyžaduje sa absolvovanie predmetov v oblastiach uvedených v § 32 ods. 1 písm. a).

§ 42

Skúška z overenia znalostí o vozidlách, jej obsah a rozsah, spôsob hodnotenia a zapisovania [k § 94 ods. 9 zákona]

(1)

Skúška z overenia znalostí o vozidlách pozostáva z písomného testu, ktorý obsahuje otázky z oblastí podľa § 32 ods. 1 písm. a).

(2)

Písomné testy pozostávajú zo súboru testov obsahujúcich desať otázok z oblastí podľa § 32 ods. 1 písm. a).

(3)

Čas na vypracovanie písomného testu je 120 minút.

(4)

Výsledok hodnotenia skúšky z overenia znalostí o vozidlách hodnotí skúšobná komisia klasifikačným stupňom

a)

„vyhovel“, ak skúšaná osoba dosiahla úspešnosť aspoň 80 % správnych odpovedí,

b)

„nevyhovel“, ak skúšaná osoba dosiahla úspešnosť menej ako 80 % správnych odpovedí.

(5)

Klasifikačným stupňom „nevyhovel“ skúšobná komisia hodnotí výsledok skúšky z overenia znalostí o vozidlách, ak je skúšaná osoba zo skúšky z overenia znalostí o vozidlách vylúčená, pretože využívala pomoc iných osôb, používala pomôcky bez prechádzajúceho súhlasu skúšobnej komisie alebo počas skúšky opustila miestnosť.

(6)

Skúšobná komisia prijíma rozhodnutie hlasovaním; pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu skúšobnej komisie.

§ 43

Vedenie evidencie skúšok z overenia znalostí o vozidlách [k § 94 ods. 9 zákona]

(1)

O výsledku skúšky z overenia znalostí o vozidlách spracuje skúšobná komisia zápisnicu o skúške z overenia znalostí o vozidlách, ktorá obsahuje

a)

číslo zápisnice,

b)

meno a priezvisko skúšanej osoby,

c)

dátum a miesto narodenia skúšanej osoby,

d)

dátum vykonania skúšky z overenia znalostí o vozidlách,

e)

výsledok hodnotenia skúšky z overenia znalostí o vozidlách,

f)

meno, priezvisko a podpis predsedu skúšobnej komisie a mená, priezviská a podpisy členov skúšobnej komisie,

g)

miesto a dátum spracovania zápisnice a odtlačok pečiatky technickej služby,

h)

poznámku; zapisuje sa dôvod vylúčenia zo skúšky z overenia znalostí o vozidlách podľa § 42 ods. 6 alebo iné skutočnosti zistené skúšobnou komisiou.

(2)

Zápisnicu o skúške z overenia znalostí o vozidlách zasiela technická služba osobe, ktorá je držiteľom povolenia na zriadenie pracoviska emisnej kontroly alebo oprávnenej osobe emisnej kontroly.

(3)

Evidenciu skúšok z overenia znalostí o vozidlách vedie technická služba v protokole o skúškach, ktorý obsahuje

a)

poradové číslo,

b)

meno, priezvisko a dátum narodenia skúšanej osoby,

c)

dátum vykonania skúšky z overenia znalostí o vozidlách,

d)

výsledok hodnotenia skúšky z overenia znalostí o vozidlách,

e)

podpis predsedu skúšobnej komisie, podpisy členov skúšobnej komisie a odtlačok pečiatky technickej služby.

§ 44

Skúšobná komisia pre skúšky z overenia znalostí o vozidlách [k § 94 ods. 9 zákona]

Skúšobnú komisiu pre skúšky z overenia znalostí o vozidlách vymenovanú ministerstvom dopravy tvoria

a)

predseda skúšobnej komisie; je ním zamestnanec technickej služby,

b)

najmenej dvaja ďalší členovia skúšobnej komisie, ktorými môžu byť

1.

zamestnanci technickej služby,

2.

vyučujúci vykonávajúci odbornú prípravu na skúšky z overenia znalostí o vozidlách alebo

3.

nezávislí odborníci z praxe.

§ 45

Vzor a náležitosti pečiatky používanej pri emisnej kontrole [k § 96 ods. 1 písm. c) zákona]

(1)

Pečiatka používaná pri emisnej kontrole má okrúhly tvar a obsahuje nápis „PRACOVISKO EMISNEJ KONTROLY“, štvormiestne identifikačné číslo a trojmiestne číslo technika emisnej kontroly, ktorému je pečiatka pridelená.

(2)

Vzor pečiatky používanej pri emisnej kontrole a jej náležitosti sú uvedené v prílohe č. 9.

§ 46

Členenie jednotlivých druhov paliva a jednotlivých druhov emisného systému [k § 113 ods. 4 zákona]

(1)

Na pracovisku emisnej kontroly sa vykonávajú emisné kontroly v závislosti od druhu paliva a emisného systému.

(2)

Emisnou kontrolou sa kontroluje motorové vozidlo s

a)

palivom benzín,

b)

palivom nafta,

c)

palivom skvapalnený ropný plyn,

d)

palivom zemný plyn,

e)

palivom etanol,

f)

palivom benzín a alternatívnym palivom skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn,

g)

palivom etanol a alternatívnym palivom skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn,

h)

duálnym pohonom s palivom nafta a skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn.

(3)

Vozidlo so zážihovým motorom mazané zmesou paliva a mazacieho oleja nepodlieha emisnej kontrole.

(4)

Za nezdokonalený emisný systém sa považuje výfuková sústava

a)

spaľovacieho motora vozidla bez zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín v emisiách z výfuku alebo

b)

zážihového spaľovacieho motora vozidla so zariadením na dodatočné znižovanie škodlivín v emisiách z výfuku, pri ktorom príprava zmesi nie je riadená v závislosti od obsahu voľného kyslíka vo výfukových plynoch.

(5)

Za zdokonalený emisný systém sa považuje výfuková sústava

a)

zážihového spaľovacieho motora vozidla so zariadením na dodatočné znižovanie škodlivín v emisiách výfuku, v ktorom príprava zmesi je riadená v závislosti od obsahu voľného kyslíka vo výfukových plynoch, alebo

b)

vznetového spaľovacieho motora vozidla so zariadením na dodatočné znižovanie škodlivín v emisiách výfuku vrátane NOx katalyzátorov alebo systémom selektívnej katalytickej redukcie (SCR) alebo systémom filtrácie tuhých znečisťujúcich látok.

(6)

Za systém palubnej diagnostiky OBD sa považuje systém palubnej diagnostiky stavu emisne relevantných komponentov motora vozidla a jeho príslušenstva.

(7)

Emisnou kontrolou sa kontroluje motorové vozidlo

a)

so zážihovým motorom s nezdokonaleným emisným systémom,

b)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom,

c)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom, ktoré je vybavené systémom palubnej diagnosticky OBD,

d)

so vznetovým motorom,

e)

so vznetovým motorom, ktoré je vybavené systémom palubnej diagnosticky OBD,

f)

s hybridným pohonom.

§ 47

Emisné limity motorových vozidiel v prevádzke [k § 115 ods. 1 zákona]

(1)

Pri emisnej kontrole musí motorové vozidlo plniť výrobcom určené podmienky a emisné limity motora. Ak výrobca neurčil emisné limity motora, musí spĺňať ustanovené emisné limity podľa odsekov 6, 7 a 9 až 12.

(2)

Ak výrobca neurčil hodnotu voľnobežných otáčok, voľnobežné otáčky pri meraní vozidiel

a)

kategórie M a N nesmú prekročiť 1000 min^-1,

b)

kategórie T nesmú prekročiť 1 200 min^-1,

c)

kategórie L3e, L4e, L5e, L6e a L7e nesmú prekročiť 1 500 min^-1.

(3)

Ak výrobca neurčil hodnotu zvýšených otáčok, pre vozidlá

a)

kategórie M, N a T so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom, zvýšené otáčky musia byť pri meraní v rozsahu 2 500 min-1 až 3 000 min^-1,

b)

kategórie L3e, L4e, L5e, L6e a L7e so zážihovým motorom, musia byť zvýšené otáčky pri meraní v rozsahu 2 500 min^-1 až 3 500 min^-1.

(4)

Ak výrobca neurčil hodnotu najväčších otáčok vozidla so vznetovým motorom, najväčšie otáčky nesmú prekročiť hodnotu otáčok najväčšieho výkonu zväčšenú o

a)

15 % pri mechanickej väzbe pedálu akcelerátora,

b)

30 % pri elektronickej väzbe pedálu akcelerátora alebo

c)

45 % pri vozidlách so zdokonaleným emisným systémom a systémom palubnej diagnostiky OBD.

(5)

Ak výrobca neurčil hodnoty pre kontrolu činnosti systému riadenia prípravy zmesi, hodnota zvlnenia napätia je najmenej 0,3 V alebo hodnota lambdaOBD je v rozsahu 0,97 až 1,03.

(6)

Objemová koncentrácia oxidu uhoľnatého a nespálených uhľovodíkov pri voľnobežných otáčkach nezaťaženého zážihového motora vozidla s nezdokonaleným emisným systémom nemôže prekročiť emisné limity určené výrobcom. Ak výrobca emisné limity neurčil, ustanovené emisné limity sú najviac

a)

6,0 % oxidu uhoľnatého a 2 000 ppm nespálených uhľovodíkov, ak ide o zážihový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 1972,

b)

4,5 % oxidu uhoľnatého a 1 200 ppm nespálených uhľovodíkov, ak ide o zážihový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 1985,

c)

3,5 % oxidu uhoľnatého a 800 ppm nespálených uhľovodíkov, ak ide o zážihový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1986.

(7)

Objemová koncentrácia oxidu uhoľnatého a hodnota lambda pri otáčkach nezaťaženého zážihového motora vozidla so zdokonaleným emisným systémom nemôžu prekročiť hodnoty určené výrobcom vozidla. Ak výrobca emisné limity neurčil, ustanovené emisné limity sú:

a)

najvyššia koncentrácia oxidu uhoľnatého pri voľnobežných otáčkach nemôže prekročiť hodnotu 0,5 % oxidu uhoľnatého a pre vozidlá prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. júla 2002 hodnotu 0,3 %,

b)

najvyššia koncentrácia oxidu uhoľnatého pri zvýšených otáčkach nemôže prekročiť hodnotu 0,3 % a pre vozidlá prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. júla 2002 hodnotu 0,2 %; hodnota lambda nemôže prekročiť hodnoty určené výrobcom vozidla alebo musí byť v rozsahu 0,97 až 1,03.

(8)

Objemová koncentrácia nespálených uhľovodíkov pri voľnobežných otáčkach nezaťaženého zážihového motora vozidla so zdokonaleným emisným systémom nemôže prekročiť ustanovený emisný limit alebo emisný limit určený výrobcom vozidla, ak je prísnejší ako limit ustanovený. Ustanovený emisný limit objemovej koncentrácie nespálených uhľovodíkov je:

a)

100 ppm pre vozidlá prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 2004,

b)

60 ppm pre vozidlá prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2005.

(9)

Objemová koncentrácia oxidu uhoľnatého na vozidle so vznetovým motorom prestavaným na zážihový motor s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn nemôže prekročiť limit ustanovený pre zážihový motor podľa roku výroby pôvodného vznetového motora.

(10)

Objemová koncentrácia oxidu uhoľnatého podľa odsekov 6, 7 a 9 pri prevádzke motora s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn nemôže prekročiť limit určený alebo ustanovený pre zážihový motor.

(11)

Objemová koncentrácia nespálených uhľovodíkov a hodnota lambda sa nekontrolujú pri prevádzke motora s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn.

(12)

Emisie viditeľných škodlivín výfukových plynov (dymivosť) vznetového motora vozidla kategórie M alebo N s pohonom na motorovú naftu alebo s duálnym pohonom na motorovú naftu a zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn zistené metódou voľnej akcelerácie nemôžu prekročiť emisné limity určené výrobcom vozidla. Ak výrobca emisné limity neurčil, ustanovené emisné limity sú najviac

a)

4,0 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 1979,

b)

3,0 m^-1, ak ide o preplňovaný vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1980 do 30. júna 2008,

c)

2,5 m^-1, ak ide o nepreplňovaný vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1980 do 30. júna 2008.

(13)

Emisie viditeľných škodlivín výfukových plynov (dymivosť) vznetového motora vozidla kategórie M alebo N s pohonom na motorovú naftu alebo s duálnym pohonom na motorovú naftu a zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn zistené metódou voľnej akcelerácie nemôžu prekročiť ustanovené emisné limity alebo emisné limity určené výrobcom vozidla, ak sú prísnejšie ako limity ustanovené. Ustanovené emisné limity pre emisie viditeľných škodlivín výfukových plynov (dymivosť) vznetového motora vozidla, sú najviac

a)

1,5 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. júla 2008,

b)

0,7 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2015,

c)

0,3 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2017.

(14)

Emisie viditeľných škodlivín výfukových plynov (dymivosť) vznetového motora vozidla kategórie L a T s pohonom na motorovú naftu alebo s duálnym pohonom na motorovú naftu a zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn zistené metódou voľnej akcelerácie nemôžu prekročiť ustanovené emisné limity, ktoré sú najviac

a)

4,0 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie do 31. decembra 1979,

b)

3,0 m^-1, ak ide o preplňovaný vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1980 do 31. decembra 2014,

c)

2,5 m^-1, ak ide o nepreplňovaný vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 1980 do 31. decembra 2014,

d)

1,5 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2015 do 31. decembra 2016,

e)

0,7 m^-1, ak ide o vznetový motor vozidla, ktoré je prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2017.

§ 48

Rozsah emisnej kontroly [k § 116 ods. 3 zákona]

(1)

Emisná kontrola pravidelná sa vykonáva na vozidlách

a)

so zážihovým motorom s nezdokonaleným emisným systémom v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

3.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

4.

kontroly plnenia podmienok merania,

5.

kontroly parametrov nastavenia motora,

6.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

7.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

8.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

9.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

b)

so zážihovým motorom s nezdokonaleným emisným systémom s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn alebo so vznetovým motorom prestavaným na zážihový motor s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla a identifikačných údajov schváleného typu plynového zariadenia s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

kontroly tesnosti plynovej palivovej sústavy,

3.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

4.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

5.

kontroly plnenia podmienok merania,

6.

kontroly parametrov nastavenia motora,

7.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla pre každý druh paliva,

8.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

9.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

10.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

c)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

3.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

4.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave, ak je ním vozidlo vybavené,

5.

kontroly plnenia podmienok merania,

6.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky alebo podobného diagnostického systému, ak je ním vozidlo vybavené,

7.

kontroly parametrov nastavenia motora,

8.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

9.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

10.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

11.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

d)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla a identifikačných údajov schváleného typu plynového zariadenia s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

kontroly tesnosti plynovej palivovej sústavy,

3.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

4.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

5.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave, ak je ním vozidlo vybavené,

6.

kontroly plnenia podmienok merania,

7.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky alebo podobného diagnostického systému, ak je ním vozidlo vybavené,

8.

kontroly parametrov nastavenia motora,

9.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla pre každý druh paliva,

10.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

11.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

12.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

e)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom kategórie M1 a N1 vybavených systémom palubnej diagnostiky OBD, ktoré sú prvýkrát prihlásené do evidencie po 1. januári 2005, v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle a identifikačných údajov motora vozidla s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

3.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

4.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave,

5.

kontroly plnenia podmienok merania,

6.

kontroly funkčnosti a indikácie indikátora systému palubnej diagnostiky OBD,

7.

kontroly systému palubnej diagnostiky OBD zameranej na overenie komunikácie so systémom palubnej diagnostiky OBD, získanie údajov potrebných na vykonanie emisnej kontroly, kontroly činnosti systému riadenia prípravy zmesi a zistenia obsahu pamäte porúch,

8.

kontroly parametrov nastavenia motora,

9.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

10.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

11.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

12.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

f)

so zážihovým motorom so zdokonaleným emisným systémom kategórie M1 a N1 vybavených systémom palubnej diagnostiky OBD, ktoré sú prvýkrát prihlásené do evidencie po 1. januári 2008, s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo zemný plyn v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla a identifikačných údajov schváleného typu plynového zariadenia s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

kontroly tesnosti plynovej palivovej sústavy,

3.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

4.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

5.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave,

6.

kontroly plnenia podmienok merania,

7.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky OBD,

8.

kontroly systému palubnej diagnostiky OBD zameranej na overenie komunikácie so systémom palubnej diagnostiky OBD, získanie údajov potrebných na vykonanie emisnej kontroly, kontroly činnosti systému riadenia prípravy zmesi a zistenia obsahu pamäte porúch,

9.

kontroly parametrov nastavenia motora,

10.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla pre každý druh paliva,

11.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

12.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

13.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

g)

so vznetovým motorom v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

3.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických komponentov, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

4.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave, ak je ním vozidlo vybavené,

5.

kontroly plnenia podmienok merania,

6.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky OBD alebo podobného diagnostického systému, ak je ním vozidlo vybavené,

7.

kontroly nastavenia motora,

8.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

9.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

10.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

11.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

h)

so vznetovým motorom a duálnym pohonom na motorovú naftu a zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla a identifikačných údajov schváleného typu plynového zariadenia s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

kontroly tesnosti plynovej palivovej sústavy,

3.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

4.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

5.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave, ak je ním vozidlo vybavené,

6.

kontroly plnenia podmienok merania,

7.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky OBD alebo podobného diagnostického systému, ak je ním vozidlo vybavené,

8.

kontroly nastavenia motora,

9.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

10.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

11.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

12.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

i)

so vznetovým motorom kategórie M1 a N1 vybavených systémom palubnej diagnostiky OBD, ktoré sú prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2008, v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

3.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

4.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave,

5.

kontroly plnenia podmienok merania,

6.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky OBD,

7.

kontroly nastavenia motora,

8.

kontroly systému palubnej diagnostiky OBD zameranej na overenie vytvorenia komunikácie so systémom palubnej diagnostiky OBD, získanie údajov potrebných na vykonanie emisnej kontroly, kontroly činnosti systému riadenia prípravy zmesi, zistenia obsahu pamäte porúch,

9.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

10.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

11.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

12.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

j)

so vznetovým motorom s duálnym pohonom na motorovú naftu a zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn kategórie M1 a N1 vybavených systémom palubnej diagnostiky OBD, ktoré sú prvýkrát prihlásené do evidencie od 1. januára 2008, v rozsahu

1.

porovnania identifikačných údajov a evidenčných údajov nachádzajúcich sa na vozidle, identifikačných údajov motora vozidla a identifikačných údajov schváleného typu plynového zariadenia s údajmi uvedenými v dokladoch vozidla,

2.

kontroly tesnosti plynovej palivovej sústavy,

3.

určenia hodnôt kontrolovaných parametrov a emisných limitov kontrolovaného vozidla,

4.

vizuálnej kontroly a posúdenia stavu, úplnosti, funkčnosti, tesnosti systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch,

5.

kontroly prítomnosti zariadenia na dodatočné znižovanie škodlivín vo výfukovej sústave,

6.

kontroly plnenia podmienok merania,

7.

kontroly funkčnosti indikátora systému palubnej diagnostiky OBD,

8.

kontroly nastavenia motora,

9.

kontroly systému palubnej diagnostiky OBD zameranej na overenie vytvorenia komunikácie so systémom palubnej diagnostiky OBD, získanie údajov potrebných na vykonanie emisnej kontroly, kontroly činnosti systému riadenia prípravy zmesi, zistenia obsahu pamäte porúch,

10.

kontroly plnenia emisných limitov vozidla,

11.

hodnotenia emisnej kontroly a záveru o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke,

12.

vyznačenia výsledku emisnej kontroly do dokladov o vykonaní emisnej kontroly,

13.

zaznamenania vozidla, jeho údajov a evidenčného čísla vozidla monitorovacím záznamovým zariadením a ich prenosu do databázy celoštátneho informačného systému,

k)

s hybridným pohonom v primeranom rozsahu podľa písmen a) až j), v závislosti od druhu použitého paliva a emisného systému.

(2)

Rozsah kontrolných položiek vychádza z harmonizovaných minimálnych požiadaviek na obsah a odporúčané metódy emisnej kontroly uvedených v prílohe č. 10.

(3)

Emisná kontrola zvláštna sa vykonáva v úplnom alebo čiastočnom rozsahu emisnej kontroly pravidelnej a podľa kontrolných položiek určených metodikou na vykonávanie emisných kontrol zvláštnych.

(4)

Emisná kontrola administratívna sa vykonáva v čiastočnom rozsahu emisnej kontroly pravidelnej a podľa kontrolných položiek určených metodikou na vykonávanie emisných kontrol administratívnych.

(5)

Opakovaná emisná kontrola sa vykonáva v plnom rozsahu pôvodnej emisnej kontroly s dôrazom na kontrolu odstránenia chýb zistených pri emisnej kontrole podľa odsekov 1 a 4, a to do 60 dní odo dňa vykonania pôvodnej kontroly.

(6)

Emisnú kontrolu podľa odsekov 1, 3 až 5 možno vykonať v mobilnom pracovisku emisnej kontroly za splnenia ďalších požiadaviek podľa § 23 ods. 5 a § 24 ods. 3 až 6 na vozidlách akejkoľvek kategórie podliehajúcej emisnej kontrole.

§ 49

Prípady nevykonania emisnej kontroly [k § 116 ods. 7 zákona]

Emisná kontrola sa nevykoná, ak

a)

nemožno naštartovať motor vozidla,

b)

vozidlo má zjavne neúplné výfukové potrubie,

c)

je zistený zjavný únik prevádzkových médií,

d)

niektorá súčasť technologického vybavenia pracoviska emisnej kontroly chýba, nefunguje alebo neplní predpísané podmienky,

e)

nie sú splnené požiadavky na prevádzku všetkých zariadení tvoriacich technologické vybavenie pracoviska emisnej kontroly určené výrobcom, najmä teplota a vlhkosť,

f)

v prípade prevádzkovania mobilného pracoviska emisnej kontroly pri náhlej zmene počasia, najmä v dôsledku dažďa, sneženia alebo mrazu, by mohlo dôjsť k ovplyvneniu bezpečnosti vykonávania emisnej kontroly alebo výsledkov merania, alebo

g)

prevádzkovateľ motorového vozidla pred emisnou kontrolou nepredloží ustanovené doklady podľa § 50.

§ 50

Doklady predkladané na emisnú kontrolu [k § 116 ods. 8 zákona]

(1)

Prevádzkovateľ vozidla alebo vodič vozidla na vykonanie

a)

emisnej kontroly pravidelnej, emisnej kontroly zvláštnej a emisnej kontroly administratívnej predkladá

1.

doklad vozidla alebo potvrdenie o zadržaní, ak ide o vozidlo, ktorému je doklad vozidla zadržaný alebo výpis z karty vozidla vydaný orgánom Policajného zboru, ak je doklad vozidla stratený,

2.

protokol o montáži plynového zariadenia, ak ide o vozidlo s pohonom na skvapalnený ropný plyn alebo s pohonom na zemný plyn, ak montáž plynového zariadenia je vykonaná v rámci prestavby vozidla v Slovenskej republike,

3.

kópiu platného dokladu o vykonaní emisnej kontroly v členskom štáte alebo zmluvnom štáte alebo doklady podľa § 29 ods. 8 zákona, ak ide o emisnú kontrolu administratívnu na základe § 45 ods. 1 písm. c) prvého bodu zákona a prevádzkovateľ pri schvaľovaní podľa § 29 zákona predložil doklad o vykonaní emisnej kontroly v členskom štáte alebo zmluvnom štáte,

b)

emisnej kontroly opakovanej predkladá doklady pre príslušný druh pôvodnej emisnej kontroly.

(2)

Prevádzkovateľ vozidla alebo vodič vozidla okrem dokladov uvedených v odseku 1 písm. a) na vykonanie emisnej kontroly pravidelnej

a)

v súvislosti s vydaním nového dokladu vozidla po hromadnej prestavbe podľa § 34 ods. 13 zákona predkladá

1.

doklad o vykonaní hromadnej prestavby podľa § 34 ods. 11 písm. b) zákona,

2.

kópiu schválenia hromadnej prestavby vrátane kópie základného technického opisu vozidla,

b)

z dôvodu povolenia výnimky z technických požiadaviek pre vozidlá podľa § 161 ods. 4 zákona predkladá opis žiadanej výnimky.

(3)

Prevádzkovateľ vozidla alebo vodič vozidla namiesto dokladov uvedených v odseku 1 písm. a)

a)

na vykonanie emisnej kontroly zvláštnej v súvislosti s vnútroštátnym schválením jednotlivo vyrobeného vozidla s obmedzenou prevádzkou podľa § 26 ods. 3 zákona predkladá identifikačné údaje a technické údaje vozidla v rozsahu uvádzanom v dokladoch vozidla,

b)

na vykonanie emisnej kontroly pravidelnej v súvislosti s uznaním typového schválenia EÚ jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu alebo zmluvného štátu, uznaním schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu alebo zmluvného štátu, alebo vnútroštátnym jednotlivým schválením jednotlivo dovezeného vozidla z tretieho štátu podľa § 29 ods. 3 zákona predkladá

1.

doklady vozidla z členského štátu alebo zmluvného štátu; ak má dve časti, musia byť predložené obidve časti,

2.

preklad dokladu podľa prvého bodu do štátneho jazyka,

3.

odborný posudok o kontrole originality vozidla základnej,

c)

na vykonanie emisnej kontroly pravidelnej v súvislosti s opätovným schválením jednotlivého vozidla na prevádzku v cestnej premávke podľa § 30 ods. 5 zákona predkladá

1.

doklad orgánu Policajného zboru o vyradení vozidla z evidencie vozidiel alebo doklad o schválení vozidla na prevádzku v cestnej premávke, ak vozidlo nepodliehalo prihláseniu do evidencie vozidiel,

2.

v prípade vozidla po odcudzení

2a.

doklad orgánu Policajného zboru o oznámení odcudzenia vozidla,

2b.

doklad orgánu Policajného zboru o vrátení vozidla,

2c.

doklady preukazujúce identifikáciu vozidla, najmä posudok kriminalisticko-expertízneho skúmania vozidla, oznámení odcudzenia vozidla,

d)

na vykonanie emisnej kontroly pravidelnej v súvislosti s dodatočným schválením jednotlivého vozidla na prevádzku v cestnej premávke podľa § 31 ods. 5 zákona predkladá

1.

doklad vozidla z osobitnej evidencie vozidiel vydaný príslušným orgánom podľa § 1 ods. 5 zákona,

2.

doklad o vyradení vozidla z osobitnej evidencie vozidiel vydaný príslušným orgánom podľa § 1 ods. 5 zákona,

3.

protokol o skúškach jednotlivého vozidla vydaný technickou službou overovania, z ktorého vyplýva, že vozidlo spĺňa ustanovené podmienky a technické požiadavky platné v čase výroby vozidla,

4.

návrh na spracovanie základného technického opisu vozidla vydaný technickou službou overovania.

(4)

Pri emisnej kontrole vozidla záchrannej služby určeného na prepravu infekčných materiálov alebo pacientov s infekčnými chorobami, vozidla určeného na prepravu uhynutých zvierat a vozidla pohrebnej služby sa okrem dokladov podľa odseku 1 predkladá aj potvrdenie o vykonanej dezinfekcii vozidla vykonanej pred vykonaním emisnej kontroly.

§ 51

Lehoty emisnej kontroly pravidelnej [k § 117 ods. 3 zákona]

(1)

Emisnej kontrole pravidelnej

a)

v lehote do štyroch rokov po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách podlieha vozidlo

1.

kategórie L3eA2,

2.

kategórie L3eA3,

3.

kategórie L4eA2,

4.

kategórie L4eA3,

5.

kategórie L5e so zdvihovým objemom motora presahujúcim 125 cm^3,

6.

kategórie L6e so zdvihovým objemom motora presahujúcim 125 cm^3,

7.

kategórie L7e so zdvihovým objemom motora presahujúcim 125 cm^3,

8.

kategórie M1 okrem vozidla kategórie M1 so zážihovým motorom s nezdokonaleným emisným systémom, ktoré podlieha emisnej kontrole pravidelnej v lehote do jedného roka po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v jednoročných lehotách,

9.

kategórie N1 okrem vozidla kategórie N1 so zážihovým motorom s nezdokonaleným emisným systémom, ktoré podlieha emisnej kontrole pravidelnej v lehote do jedného roka po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v jednoročných lehotách,

10.

kategórie T,

b)

v lehote do jedného roka po jeho prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v jednoročných lehotách podlieha vozidlo

1.

kategórie M2,

2.

kategórie M3,

3.

kategórie N2,

4.

kategórie N3,

5.

používané na taxislužbu,

6.

používané v autoškole ako výcvikové vozidlo,

7.

kategórie M a N používané

7a.

na zdravotnícku záchrannú službu, ak ide o vozidlá s právom prednostnej jazdy,

7b.

na banskú záchrannú službu, ak ide o vozidlá s právom prednostnej jazdy,

7c.

ako sanitné vozidlá,

7d.

na poruchovú službu plynárenských zariadení, ak ide o vozidlá s právom prednostnej jazdy.

(2)

Ak sa dátum prvého prihlásenia vozidla do evidencie nedá zistiť, ale známy je rok výroby vozidla, za prvé prihlásenie vozidla do evidencie sa považuje prvý deň roku výroby vozidla.

(3)

Ak sa rok prvého prihlásenia vozidla do evidencie uvedený v osvedčení o evidencii časti I a v osvedčení o evidencii časti II nezhoduje s rokom výroby vozidla, pričom medzi rokom výroby vozidla a rokom prvého prihlásenia vozidla do evidencie je rozdiel väčší ako 12 mesiacov, za prvé prihlásenie vozidla do evidencie sa na účely odseku 1 považuje prvý deň roku výroby vozidla.

(4)

Ak rok výroby vozidla nie je známy, považuje sa zaň modelový rok vozidla.

(5)

Lehota platnosti emisnej kontroly pravidelnej končí uplynutím lehoty platnosti, vykonaním novej emisnej kontroly pravidelnej alebo emisnej kontroly administratívnej.

§ 52

Prípady nariadenia emisnej kontroly pravidelnej mimo ustanovených lehôt [k § 118 ods. 1 zákona]

Vozidlo sa podrobí emisnej kontrole pravidelnej mimo ustanovených lehôt, ak nastane niektorý z týchto prípadov:

a)

vozidlo je pri emisnej kontrole zjavne nesprávne vyhodnotené,

b)

vozidlo je nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke a táto nespôsobilosť trvá,

c)

vozidlo je technicky nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke,

d)

prevádzkovateľ vozidla nepodrobil vozidlo emisnej kontrole pravidelnej v ustanovenej lehote,

e)

pri cestnej emisnej kontrole je vozidlo hodnotené s vážnou alebo nebezpečnou chybou,

f)

vozidlo je prevádzkované v cestnej premávke s vážnou alebo nebezpečnou chybou.

§ 53

Hodnotenie emisného stavu motorového vozidla [k § 119 ods. 7 zákona]

(1)

Emisná kontrola motorového vozidla pozostáva z kontrolných položiek. Každá kontrolná položka obsahuje zoznam možných chýb a úroveň ich závažnosti.

(2)

Pri emisnej kontrole sa stav vozidla a funkcia jednotlivých systémov, komponentov a samostatných technických jednotiek hodnotia chybami, ktoré patria do týchto skupín chýb:

a)

ľahké chyby, ktoré nemajú výrazný vplyv na životné prostredie alebo na bezpečnosť a prevádzku vozidla, ako aj iné menej významné prípady nezhody; vozidlo je „spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“,

b)

vážne chyby, ktoré môžu ovplyvniť bezpečnosť vozidla alebo životné prostredie alebo ohroziť iných účastníkov cestnej premávky, ako aj iné významnejšie prípady nezhody; vozidlo je „dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“,

c)

nebezpečné chyby, ktoré predstavujú priame a bezprostredné riziko pre bezpečnosť cestnej premávky alebo majú vplyv na životné prostredie a je potrebné zakázať používanie vozidla v cestnej premávke; vozidlo je „nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“.

(3)

Vozidlo, na ktorom sa zistia chyby patriace do viac než jednej skupiny chýb podľa odseku 2, sa vyhodnotí podľa chyby, ktorá zodpovedá najzávažnejšej chybe. Vozidlo vykazujúce viacero chýb v rámci rovnakej oblasti kontroly podľa vymedzenia rozsahu kontroly možno zaradiť do najbližšej skupiny závažnejších chýb, ak možno preukázať, že kombinovaný účinok týchto chýb vyúsťuje do vyššieho stupňa ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky.

(4)

Technický stav vozidla sa pri emisnej kontrole nevyhodnotí, ak nie je možné vykonať všetky predpísané kontrolné položky z dôvodu poruchy niektorého predpísaného zariadenia z technologického vybavenia pracoviska emisnej kontroly.

§ 54

Spôsob evidovania údajov o emisných kontrolách [k § 119 ods. 7 zákona]

(1)

Údaje o chybách zistených pri emisných kontrolách podľa jednotlivých kontrolných položiek a záverov o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti a nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke vedie a eviduje technik emisnej kontroly v celoštátnom informačnom systéme.

(2)

Údaje o emisných kontrolách a chybách podľa odseku 1 v rámci všetkých pracovísk emisnej kontroly vedie a eviduje technická služba v celoštátnom informačnom systéme.

§ 55

Závery o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla [k § 119 ods. 7 zákona]

(1)

Vozidlo sa považuje za „spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, ak emisná kontrola je vykonaná v ustanovenom rozsahu a na vozidle nie sú chyby alebo ak na vozidle sú ľahké chyby.

(2)

Vozidlo sa považuje za „dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, ak emisná kontrola je vykonaná v ustanovenom rozsahu a pri emisnej kontrole je zistená aspoň jedna vážna chyba a nie je zistená žiadna nebezpečná chyba.

(3)

Vozidlo sa považuje za „nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, ak

a)

emisná kontrola nie je vykonaná v ustanovenom rozsahu; to sa nevzťahuje na ukončenie emisnej kontroly podľa § 53 ods. 4,

b)

je na vozidle zistená aspoň jedna nebezpečná chyba alebo

c)

pri emisnej kontrole opakovanej sa opakovane zistí tá istá vážna chyba.

§ 56

Vzory a náležitosti dokladov vydávaných pri emisnej kontrole [k § 120 ods. 7 zákona]

(1)

Protokol o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola je tlačivo označené sériou SKA a šesťmiestnym evidenčným číslom. Po naplnení série SKA nasledujú série SKB až SKZ. Tlačivo okrem tohto označenia obsahuje údaje o druhu emisnej kontroly, identifikačné údaje vozidla, údaje o druhu pohonu vozidla, údaje o emisnom systéme vozidla, diagnostické údaje, zistené chyby, závery o spôsobilosti, dočasnej spôsobilosti alebo nespôsobilosti vozidla na prevádzku v cestnej premávke, údaje o čísle prideleného osvedčenia o emisnej kontrole a o čísle kontrolnej nálepky, identifikačné údaje o pracovisku emisnej kontroly, identifikačné údaje technika emisnej kontroly, dátum vykonania emisnej kontroly a čas uzavretia protokolu o emisnej kontrole vozidla, údaje o lehote platnosti emisnej kontroly a miesto na podpis prevádzkovateľa vozidla alebo vodiča vozidla, ktorým potvrdzuje oboznámenie sa so skutočnosťami zistenými pri emisnej kontrole.

(2)

Tlačivo dokladu podľa odseku 1 je vyhotovené na papieri najmenej 80 g · m-2 formátu A4, ktorý sa vyhotovuje v dvoch výtlačkoch. Lícna strana výtlačkov obsahuje ochrannú tlač s gilošovou grafikou tvorenou pozitívnymi linkami zelenej farby s odtieňom Pantone 348 U. V strede gilošovej grafiky je uvedený nápis „EK“. Séria a šesťmiestne evidenčné číslo sú na oboch výtlačkoch vyhotovené priamou kníhtlačou na lícnej strane s rezom písma OCR – B typ 47 OCR-B1.

(3)

Vzor tlačiva protokolu o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola je uvedený v prílohe č. 11.

(4)

Osvedčenie o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola je tlačivo označené sériou SKA a šesťmiestnym evidenčným číslom. Po naplnení série SKA nasledujú série SKB až SKZ. Tlačivo okrem tohto označenia obsahuje identifikačné údaje o vozidle, údaje o evidenčnom čísle vozidla, údaje o sérii a evidenčnom čísle pridelenej kontrolnej nálepky, údaj počítadla celkovej prejdenej vzdialenosti v čase kontroly, zistené chyby a úroveň ich závažnosti, výsledok emisnej kontroly, názov pracoviska emisnej kontroly, miesto a dátum kontroly, dátum vydania, údaje o lehote platnosti emisnej kontroly a ďalšie informácie.

(5)

Tlačivo dokladu podľa odseku 4 je vyhotovené na papieri najmenej 160 g · m-2 s rozmermi 85 mm × 54 mm (±1 mm). Lícna strana výtlačkov obsahuje ochrannú tlač s gilošovou grafikou tvorenou pozitívnymi linkami s odtieňom zelenej farby Pantone 348 U. Lícna strana obsahuje ochrannú podtlač a hologram s rozoznávacou značkou štátu „SK“.

(6)

Vzor tlačiva osvedčenie o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola je uvedený v prílohe č. 12.

(7)

Ochranné prvky tlačív dokladov podľa odsekov 1 a 4, ktorých špecifikácia a charakteristické vlastnosti nemôžu byť zverejnené, sa oznámia technickej službe v štádiu schvaľovania pred začatím ich výroby.

(8)

Kontrolná nálepka emisnej kontroly na vnútorné použitie je označená sériou SKAi a šesťmiestnym evidenčným číslom. Po naplnení série SKAi nasledujú série SKBi až SKZi. Kontrolná nálepka emisnej kontroly na vonkajšie použitie je označená sériou SKAo a šesťmiestnym evidenčným číslom. Po naplnení série SKAo nasledujú série SKBo až SKZo. Kontrolná nálepka emisnej kontroly okrem tohto označenia obsahuje symbol Európskej únie s rozlišovacím znakom Slovenskej republiky „SK“, symbol skratky emisnej kontroly „EK“ a miesto na vyznačenie mesiaca a roka platnosti emisnej kontroly.

(9)

Kontrolná nálepka emisnej kontroly podľa odseku 8 je vyhotovená z retroreflexnej fólie, ktorá musí mať kolorimetrické a fotometrické vlastnosti s ochrannými prvkami a prvkami spôsobujúcimi jej deštrukciu pri odlepení z vozidla a obsahuje skryté overovacie, ako aj viditeľné bezpečnostné znaky integrované v jej štruktúre.

(10)

Vzor kontrolnej nálepky emisnej kontroly a jej ďalšie náležitosti, špecifikácie a charakteristické vlastnosti sú uvedené v prílohe č. 13.

§ 57

Vyznačovanie výsledku emisnej kontroly [k § 120 ods. 8 zákona]

(1)

Výsledok emisnej kontroly sa zapisuje do protokolu o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola prostredníctvom celoštátneho informačného systému.

(2)

Pred začatím emisnej kontroly pravidelnej, emisnej kontroly administratívnej a emisnej kontroly opakovanej, technik emisnej kontroly odstráni z vozidla kontrolnú nálepku pridelenú pri predchádzajúcej emisnej kontrole.

(3)

Ak je vozidlo pri emisnej kontrole vyhodnotené ako „spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, do protokolu o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola sa vyznačí lehota platnosti emisnej kontroly podľa § 51, ktorá sa zároveň vyznačí do osvedčenia o emisnej kontrole a vyznačí na kontrolnej nálepke perforovaním; to platí aj pre vozidlá podľa § 117 ods. 4 zákona. Perforovanú kontrolnú nálepku na určené miesto podľa § 58 nalepí technik emisnej kontroly, ktorý emisnú kontrolu vykonal.

(4)

Ak je vozidlo pri emisnej kontrole vyhodnotené ako „dočasne spôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, do protokolu o emisnej kontrole vozidla sa zapíše lehota platnosti emisnej kontroly, ktorá sa obmedzí odo dňa vykonania na 60 dní, ktorá sa zároveň zapíše do osvedčenia o emisnej kontrole a vyznačí na kontrolnej nálepke perforovaním. Perforovanú kontrolnú nálepku na určené miesto podľa § 58 nalepí technik emisnej kontroly, ktorý emisnú kontrolu vykonal.

(5)

Ak je vozidlo pri emisnej kontrole vyhodnotené ako „nespôsobilé na prevádzku v cestnej premávke“, do protokolu o emisnej kontrole vozidla sa lehota platnosti emisnej kontroly nevyznačuje. Osvedčenie o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola a kontrolná nálepka sa nevydávajú.

(6)

Pri emisnej kontrole zvláštnej sa postupuje podľa odsekov 1, 3 až 5; druh nasledujúcej kontroly a lehota platnosti sa nevyznačuje, osvedčenie o kontrole technického stavu časť B – emisná kontrola a kontrolná nálepka sa nevydávajú.

(7)

Pri emisnej kontrole administratívnej sa postupuje podľa odsekov 1, 3 až 5. Lehota platnosti sa vyznačí podľa pôvodnej platnosti, ak sa postupuje podľa odseku 3.

(8)

Protokol o vykonanej emisnej kontrole sa na pracovisku emisnej kontroly uchováva päť rokov od vydania protokolu.

§ 58

Miesto umiestnenia a nalepenia kontrolnej nálepky [k § 120 ods. 8 zákona]

(1)

Kontrolná nálepka emisnej kontroly určená na vnútorné použitie sa neoddeliteľne nalepí na dolný pravý okraj vnútornej strany čelného skla vozidla tak, že je dobre viditeľná aj z vonkajšej prednej strany vozidla a že čo najmenej obmedzuje výhľad z vozidla vodičovi.

(2)

Kontrolná nálepka emisnej kontroly určená na vonkajšie použitie sa neoddeliteľne nalepí na zadnú kovovú časť motorového vozidla, ktoré nie je vybavené čelným sklom, čo najbližšie k evidenčnému číslu vozidla tak, že je dobre viditeľná z vonkajšej zadnej strany vozidla. Ak konštrukcia vozidla neumožňuje nalepiť kontrolnú nálepku na zadnú kovovú časť vozidla, nalepí sa na inú kovovú časť vozidla tak, že je dobre viditeľná z vonkajšej strany vozidla.

§ 59

Spoločné ustanovenie

Ak osvedčenie o evidencii časti II nie je vydané, na kontrolné položky spojené s osvedčením o evidencii časti II podľa tejto vyhlášky sa použije osvedčenie o evidencii.

§ 60

Prechodné ustanovenia

(1)

Oprávnená osoba emisnej kontroly, ktorá má udelené oprávnenie na vykonávanie emisnej kontroly podľa doterajších právnych predpisov a pracovisko emisnej kontroly nespĺňa najmenšie rozmery podľa § 23 ods. 2 alebo ods. 3, môže prevádzkovať také pracovisko emisnej kontroly do ukončenia činnosti.

(2)

Monitorovacie záznamové zariadenie podľa § 24 ods. 1 písm. g) musí spĺňať požiadavky podľa tejto vyhlášky od 20. mája 2019.

(3)

Zariadením na predĺženie výfukového vyústenia a na zjednotenie toku výfukových plynov podľa § 24 ods. 1 písm. q) musí byť pracovisko emisnej kontroly vybavené do 31. decembra 2020.

(4)

Vozidlá podľa § 51 písm. a) prvého až siedmeho bodu sa prvýkrát podrobia emisnej kontrole pravidelnej v termíne od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021, ak emisnej kontrole podliehajú a následne v ustanovených lehotách.

(5)

Pečiatky pracoviska emisnej kontroly podľa doterajších právnych predpisov sa považujú za rovnocenné s pečiatkami podľa tejto vyhlášky; tieto pečiatky možno používať až do ich výmeny technickou službou, najdlhšie do 31. decembra 2020.

(6)

Protokoly o emisnej kontrole motorového vozidla a osvedčenia o emisnej kontrole podľa doterajších právnych predpisov možno vydávať do vyčerpania ich skladových zásob, najdlhšie do 31. decembra 2019.

(7)

Pri predĺžení platnosti osvedčenia technika emisnej kontroly podľa § 170 ods. 7 písm. d) zákona sa doškoľovací kurz vykoná v rozsahu

a)

16 vyučovacích hodín teoretickej výučby a jednej vyučovacej hodiny odborných konzultácií so zameraním podľa § 35 ods. 1, ak technik emisnej kontroly má platné osvedčenia technika emisnej kontroly typov A, B a C vrátane pohonu LPG a NG podľa doterajších právnych predpisov,

b)

17 vyučovacích hodín teoretickej výučby a jednej vyučovacej hodiny odborných konzultácií so zameraním podľa § 35 ods. 1, ak technik emisnej kontroly má platné osvedčenia technika emisnej kontroly typov A, B a C bez pohonu LPG a NG podľa doterajších právnych predpisov,

c)

25 vyučovacích hodín teoretickej výučby a dvoch vyučovacích hodín odborných konzultácií so zameraním podľa § 35 ods. 1, ak technik emisnej kontroly má platné dve osvedčenia technika emisnej kontroly z typov A, B a C podľa doterajších právnych predpisov,

d)

34 vyučovacích hodín teoretickej výučby a dvoch vyučovacích hodín odborných konzultácií so zameraním podľa § 35 ods. 1, ak technik emisnej kontroly má platné jedno osvedčenie technika emisnej kontroly z typov A, B a C podľa doterajších právnych predpisov.

(8)

Tlačivá „Protokol o emisnej kontrole“ podľa doterajších právnych predpisov možno vydávať do 31. decembra 2018.

(9)

Tlačivá „Osvedčenie o emisnej kontrole“ podľa doterajších právnych predpisov možno vydávať do 31. decembra 2018.

(10)

Emisná kontrola vykonaná do 19. mája 2018 zostáva zachovaná do uplynutia lehoty určenej pri emisnej kontrole.

§ 61

Transpozičné ustanovenie

Touto vyhláškou sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie uvedené v prílohe č. 14.

§ 62

Účinnosť

Táto vyhláška nadobúda účinnosť 20. mája 2018.

Arpád Érsek v. r.

Čítanie tohto dokumentu nenahrádza čítanie oficiálneho textu uverejneného v Zbierke zákonov. Nenesieme zodpovednosť za prípadné nepresnosti vyplývajúce z konverzie originálu do tohto formátu.

Tento text je zverejnený za vlastných podmienok opätovného použitia zdroja Slov-Lex, nie pod licenciou Legalize ani pod licenciou voľného diela. Slov-Lex
verejná doména (úradné texty vylúčené z autorskoprávnej ochrany)