Vyhláška Ministerstva zdravotnictví, kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 1/1998 Sb., kterou se stanoví požadavky na jakost, postup při přípravě, zkoušení, uchovávání a dávkování léčiv (Český lékopis 1997)
Čl. I
Změny Českého lékopisu 1997 vydaného v příloze k vyhlášce Ministerstva zdravotnictví č. 1/1998 Sb. jsou obsaženy v příloze této vyhlášky.
Čl. II
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2000.
Ministr:
MUDr. David, CSc. v. r.
Příloha k vyhlášce č. 296/1999 Sb.
ČESKÝ LÉKOPIS 1997
-
DOPLNĚK 1999
Změny Českého lékopisu 1997
V příloze vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 1/1998 ze dne 9. prosince 1997, kterou se stanoví požadavky na jakost, postup při přípravě, zkoušení, uchovávání a dávkování léčiv, se provedou tyto změny^1):
^1) Změny označené (E) jsou převzaté z Ph. Eur. 3 - Suppl. 1999
| str. 13 (E) | Značky a symboly |
|---|---|
až 4. řádek zdola:
| nový text: | C.I.P. | Collection de Bactéries de l’Institut Pasteur |
|---|---|---|
| B.P. 52, 25 Rue du Docteur Roux | ||
| 75724 Paris Cedex 15, France | ||
| I.P. | Collection Nationale de Culture de Microorganismes (C.N.C.M.) | |
| Institut Pasteur, | ||
| 25 Rue du Docteur Roux | ||
| 75724 Paris Cedex 15, France | ||
| str. 32 | Fyzikální a fyzikálně-chemické metody | |
| --- | --- |
Odstavec Červený roztok:
řádek:
současný text: ... peroxidu vodíku zředěného R ...
nový text: .... peroxidu vodíku zředěného RS ...
řádek:
současný text: ... kyseliny sírové zředěné R ...
nový text: ... kyseliny sírové zředěné RS ...
Odstavec Modrý roztok:
řádek:
současný text: ... kyseliny octové zředěné R ...
nový text: ... kyseliny octové zředěné RS ...
str. 38
řádek zdola:
současný text: **Použije se roztok bromthymolové modři R1
nový text: **Použije se modř bromthymolová RS1
str. 64 (E)
Odstavec Počet teoretických pater, 1. řádek:
současný text: ... izotermických podmínek ...
nový text: ... izokratických podmínek ...
| str. 84 | Zkoušky totožnosti |
|---|---|
Název odstavce Amoniové soli se nahrazuje názvem Amonné soli
Název odstavce Amoniové soli a soli těkavých bází se nahrazuje názvem Amonné soli a soli těkavých bází
str. 85
Odstavec Bromidy, b), 3. řádek:
současný text: ... kyseliny octové R ...
nový text: ... kyseliny octové RS...
str. 88
řádek:
současný text: ... amoniaku 26% RS...
nový text: ... amoniaku 26% R ...
Odstavec Olovo, a) a b), 1. řádek:
současný text: ... kyseliny octové R ...
nový text: ... kyseliny octové RS ...
Odstavec Salicylany, a), 2. řádek:
současný text:... kyseliny octové R ...
nový text: ... kyseliny octové RS...
str. 89
Odstavec Vápník, b) 1. řádek:
současný text: ... kyseliny octové R ...
nový text: ... kyseliny octové RS ...
| str. 96 | Limitní zkoušky |
|---|---|
Odstavec 2.4.8 Těžké kovy, Metoda A, 4. řádek:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text: ... 2 ml předepsaného vodného roztoku ...
str. 97
řádek:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text: ... 2 ml předepsaného vodného roztoku ...
Odstavec Metoda B:
řádek:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text:... 2 ml předepsaného vodného roztoku ...
až 9. řádek:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text: ... 2 ml předepsaného vodného roztoku ...
Odstavec Metoda C:
řádek zdola:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text: ... 2 ml roztoku získaného ze zkoušené látky ...
řádek zdola:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text:... 2 ml roztoku získaného ze zkoušené látky ...
str. 98
Odstavec Metoda D:
řádek zdola:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text:... 2 ml roztoku získaného ze zkoušené látky ...
řádek zdola:
současný text: ... 2 ml zkoušeného roztoku ...
nový text: ... 2 ml roztoku získaného ze zkoušené látky ...
str. 100
Odstavec 2.4.13 Sírany, 4. řádek:
současný text: ... kyseliny octové R ...
nový text: ... kyseliny octové RS ...
str. 110
a 6. řádek:
současný text: - vodíku pro chromatografii R jako nosného plynu při průtokové rychlosti 30 cm/min až 50cm/min nebo helia pro chromatografii R při průtokové rychlosti 20 cm/min až 35 cm/s. ...
nový text: - vodíku pro chromatografii R jako nosného plynu při průtokové rychlosti 30 cm/s až 50 cm/s nebo helia pro chromatografii R při průtokové rychlosti 20 cm/s až 35 cm/s. ...
| str. 114 | 2.4.25 Zbytkový ethylenoxid a dioxan |
|---|---|
Odstavec B, 11. řádek:
současný text: ... a 0,10 ml dioxanu RS1...
nový text: ... a 0,10 ml dioxanu RS...
str. 114 (E)
Odstavec B, 12. řádek:
současný text: ... homogenní roztok.
nový text: ... homogenní roztok a nechá se stát 45 min při 70 °C.
| str. 118 | Stanovení obsahu |
|---|---|
řádek pod Tab. 2.5.4-1:
současný text: ... bromidu jodného R ...
nový text: ... bromidu jodného RS ...
str. 119
řádek zdola:
současný text: ... fenolfialein R ...
nový text: ...fenolfialein RS ...
str. 121
Odstavec Vápník, 2. řádek:
současný text: ... kyseliny kalkonkarbonové s chloridem sodným R ...
nový text: ... kyseliny kalkonkarboxylové s chloridem sodným R ...
| str. 155 | Biologické zkoušky |
|---|---|
Odstavec Tlumivý roztok s chloridem sodným a s peptonem o pH 7,0, 1., 2. a 3. řádek:
Vypouští se ^5), včetně patové poznámky: ^5) odpovídá 0,067 mol/l.
| str. 198 (E) | 2.7.4 Stanovení účinnosti krevního koagulačního faktoru VIII |
|---|---|
Odstavec Zkoumadla, 14., 15. a 16. řádek:
současný text: ... Konečná koncentrace fosfolipidu během tvorby faktoru Xa je 1 nmol/l až 50 nmol/l, nejlépe 10 nmol/l až 35 nmol/l. Zkoumadlo obsahuje ionty vápníku v konečné koncentraci 5 nmol/l až 15 mmol/l. ...
nový text: ... Konečná koncentrace fosfolipidu během tvorby faktoru Xa je 1 μmol/l až 50 μmol/l, nejlépe 10 μmol/l až 35 μmol/l. Zkoumadlo obsahuje ionty vápníku v konečné koncentraci 5 mmol/I až 15 mmol/l. ...
| str. 216 | Farmakognostické metody |
|---|---|
Tab. N-1, sloupec Požadovaný obsah silice v ml/kg, 3. řádek:
současný text: ≥ 10,0
nový text: >10,0
str. 329
Odstavec Zbytek po odpaření, 2. řádek:
současný text: ... nejvýše 0,2 mg ...
nový text: ... nejvýše 2,0 mg ...
| str. 614 (E) | Statistické analýzy výsledků biologických zkoušek |
|---|---|
Tab. 3.2.8.1-VI Analýza rozptylu s vyloučením dat o přípravku Z, sloupec P, 2. řádek:
současný text: > 0,05
nový text: < 0,05
| str. 762 | Doporučené dávky některých oficinálních léčiv používaných u zvířat |
|---|---|
Odstavec PROCAINI HYDROCHLORIDUM, 5. řádek:
současný text: ... C, F: 2% roztok až na 20 ml (0,2 g)
nový text: ... C, F: 1% roztok až na 20 ml (0,2 g)
str. 767
Odstavec TRIAMCINOLONI ACETONIDUM:
řádek:
současný text: F: 0,11-022 mg.kg^-1 ...
nový text: F: 0,11-0,22 mg.kg^-1 ...
řádek:
současný text: intraartric. …
nový text: intraartic. …
| str. 786 (E) | Aciclovirum |
|---|---|
a 5. řádek:
současný text: ... nejméně 7 (počítáno V0 z píku odpovídajícího kyselině octové). ...
nový text: ... nejméně 7 (V0se vypočítá za použití dimethylsulfoxidu R). ...
| str. 788 | Acidum aceticum 99% |
|---|---|
Odstavec Redukující látky, 2. a 3. řádek:
současný text: ... dichromanu draselného 0,167 mol/l VS ...
nový text: ... dichromanu draselného 0,0167 mol/l VS ...
| str. 813 | Acidum hydrochloricum 35% |
|---|---|
Odstavec Volný chlor, 3. řádek:
současný text: ... (4 μg/ml).
nový text: ... (4 μg/g).
Odstavec Sírany, 3. řádek:
současný text: ... (20 μg/ml).
nový text: ... (20 μg/g).
Odstavec Arsen, 2. řádek:
současný text: ... (2 μg/ml).
nový text: ... (2 μg/g).
Odstavec Těžké kovy, 3. řádek:
současný text:... (2 μg/ml).
nový text: ... (2 μg/g).
| str. 814 | Acidum hydrochloricum 10% |
|---|---|
Odstavec Volný chlor, 3. řádek:
současný text: ... (1 μg/ml).
nový text: ... (1 μg/g).
Odstavec Sírany, 3. řádek:
současný text: ... (5 μg/ml).
nový text: ... (5 μg/g).
Odstavec Arsen, 2. řádek:
současný text :... (0,5 μg/ml).
nový text: ... (0,5 μg/g).
| str. 836 | Acidum salicylicum |
|---|---|
Odstavec Vzhled roztoku, 1. řádek:
současný text: 1,0 g se rozpustí v lihu 96% R. ...
nový text: 1,0 g se rozpustí v 10 ml lihu 96% R. ...
str. 837
Odstavec Sírany, 5. a 6. řádek:
současný text: ... chloridu vápenatého R ...
nový text: ... chloridu bamatého R ...
| str. 843 | Acidum tiaprofenicum |
|---|---|
Odstavec Těžké kovy, 2. řádek:
současný text: ... roztoku olova (10 μg Pb).
nový text: ... roztoku olova (10 μg Pb/ml).
| str. 852 | Adeps lanae |
|---|---|
Odstavec Parafíny, 6. a 7. řádek:
současný text: ... Eluáty se spojí, předestilují, odpaří se ...
nový text: ... Eluáty se spojí, zahustí se destilací na malý objem, odpaří se ...
| str. 854 | Adeps lanae cum aqua |
|---|---|
Odstavec Parafíny, 7. řádek:
současný text: ... Eluáty se spojí, předestilují, odpaří se ...
nový text: ... Eluáty se spojí, zahustí se destilací na malý objem, odpaří se ...
| str. 896 (E) | Alprazolamum |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 8. a 9. řádek:
současný text: ... naplněné silikagelem fenylsilanizovaným pro chromatografii R (5 μm),
nový text: ... naplněné silikagelem fenylsilanizovaným pro chromatografii R1 (5 μm),
| str. 926 | Ammonii chloridum |
|---|---|
Odstavec Roztok S:
současný text: ... vodě destilované ...
nový text: ... vodě destilované R ...
| str. 950 | Ampicillinum natricum |
|---|---|
a 7. řádek zdola:
Vypouští se věta: Počítáno na bezvodou látku, obsahuje 92,5 % až 100,5 % sloučeniny C16H18N3NaO4S.
str. 953 (E)
Odstavec Stanovení obsahu, 2. a 1. řádek zdola:
současný text: ... Nastříkne se porovnávací roztok (b). ...
nový text: ... Nastříkne se 50 μl porovnávacího roztoku (b). ...
| str. 972 | Anisi stellati fructus |
|---|---|
Název odstavce Voda, semimikrostanovení (2.2.13) se nahrazuje názvem Voda, stanovení destilací (2.2.13).
| str. 975 | Apomorphini hydrochloridum |
|---|---|
Strukturní vzorec se nahrazuje vzorcem:
[image omitted]
| str. 987 | Aqua puriflcata |
|---|---|
řádek:
současný text: ... Pseudomonas aerigunosa ...
nový text: ... Pseudomonas aeruginosa ...
| str. 1055 | Bergamottae etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: 4,2 % až 6,5 %. 5 g se odpařuje na vodní lázni 6 h.
nový text: 4,2 % až 6,5 %; 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 1070 (E) | Betamethasoni dipropionas |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 7. a 6. řádek zdola:
současný text: ... není větší než 0,75násobek plochy hlavního píku na chromatogramu porovnávacího roztoku (b) (2,0 %) ...
nový text: ... není větší než 0,75násobek plochy hlavního píku na chromatogramu porovnávacího roztoku (b) (1,5 %) ...
Odstavec Stanovení obsahu, 1. řádek:
současný text: 50,0 g se rozpustí ...
nový text: 50,0 mg se rozpustí ...
| str. 1087 | Betulae folium |
|---|---|
Odstavec Stanovení obsahu, 10. řádek:
současný text: ... roztoku chloridu hlinitého RS ...
nový text: ... chloridu hlinitého RS1 ...
| str. 1124 | Butylhydroxyanisolum |
|---|---|
a 9. řádek zdola:
současný text: Je to 2terc.butyl-4-methoxyphenol. Může obsahovat nejvýše 10,0% 3-terc.butyl-4-methoxyphenolu.
nový text: Je to 2-terc.butyl-4-methoxyfenol. Může obsahovat nejvýše 10,0% 3-terc.butyl-4-methoxyfenolu.
| str. 1129 | Butylscopolamini bromidum |
|---|---|
Název článku se nahrazuje názvem Butylscopolaminii bromidum.
| str. 1131 | Cacao oleum |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti A, 6. řádek:
současný text: ... roztokem rhodamidu R ...
nový text: ... roztokem rhodaminu B R ...
str. 1132
Odstavec Číslo zmýdelnění:
současný text: ... 192 až 198.
nový text: ... 192 až 198; stanoví se s 2,00 g zkoušené látky.
| str. 1136 | Calcii dobesilas |
|---|---|
V článku Calcii dobesilas v odstavci Synonyma se název Calcii dobesilas monohydricum nahrazuje názvem Calcii dobesilas monohydricus
str. 1137
Odstavec Stanovení obsahu, 3. řádek:
současný text: ... odpovídá 10,91 mg ...
nový text: ... odpovídá 10,46 mg ...
| str. 1190 (E) | Carbonei dioxidum |
|---|---|
Odstavec Celková síra, 5. řádek zdola:
současný text: ... sirovodíku R v oxidu uhličitém R1 ...
nový text: ... sirovodíku R1 v oxidu uhličitém R1 ...
| str. 1203 | Carvi etheroleum |
|---|---|
Doplňuje se CAS 68917-82-8.
str. 1204
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
Odstavec Rozpustnost v lihu (2.8.10) se doplňuje o text:
Je rozpustná v 1 objemovém dílu lihu R (90%) (V/V).
| str. 1207 | Caryophylli etheroleum |
|---|---|
Na konci článku Caryophylli etheroleum se doplňuje vzorový chromatogram:
[image omitted]
| str. 1212 (E) | Cefaclorum |
|---|---|
Odstavec Nečistota C. Vzorec a název se nahrazují:
[image omitted]
C. kyselina (6R,7R)-7-[(2S)-2-amino-2-fenylacetamido]-3-chlor-8-oxo-5-thia-1-azabicyklo[4,2,0]okt-2-en-2-karboxylová,
Odstavec Nečistota E. Vzorec a název se nahrzují:
[image omitted]
E. kyselina 2-[(2R)-2-amino-2-fenylacetytamido]-2-(5-chlor-3,4-dihydro-2H-1,3-thiazin-2-yl)octová,
| str. 1230 (E) | Cefotaximum natricum |
|---|---|
Vzorec Nečistoty C se nahrazuje:
[image omitted]
str. 1231
Odstavec Nečistota E:
současný text: ... N-[5aR,GR)-1,4,6,7- ...
nový text: ... N-(5aR,6R)-1,4,6,7- ...
| str. 1248 | Cellulosi pulvis |
|---|---|
Tabulka vnitřní viskozity
Nový text 1. řádku tabulky:
| ηrel | 0,00 | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,04 | 0,05 | 0,06 | 0,07 | 0,08 | 0,09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
str. 1249 (E)
Za řádek začínající 9,9 se vloží řádek:
| ηrel | 0,0 | 0,1 | 0,2 | 0,3 | 0,4 | 0,5 | 0,6 | 0,7 | 0,8 | 0,9 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| str. 1258 | Cetirizini dihydrochloridum | |||||||||
| --- | --- |
řádek zdola:
současný text: ... (RS)-4-(4-chlorbenzhydryl)-1-acetoxyethylpiperaziniumdichlorid. ...
nový text: ... (RS)-4-(4-chlorbenzhydryl)-1-karboxymethoxyethylpiperazinium-dichlorid. ...
str. 1261
Odstavec Nečistota E:
současný text: E. kyselina (RS)-2-{2-[2-[4-(4-chlorbenzhydryl)piperazm-1-yl]ethoxy]}octová (ethoxycetirizin),
nový text: E. kyselina (RS)-2-{2-[2-[4-(4-chlorbenzhydryl)piperazin-1-yl]ethoxy]ethoxy}-octová (ethoxycetirizin),
| str. 1314 | Chlortalidonum |
|---|---|
Název odstavce Specifická optická otáčivost (2.2.7) se nahrazuje názvem Optická otáčivost (2.2.7).
| str. 1342 | Ciprofloxacinum hydrochloridum |
|---|---|
Název článku se nahrazuje názvem Ciprofloxacini hydrochloridum.
| str. 1372 | Cloroxinum |
|---|---|
Odstavec Absorbance, 1. řádek:
současný text: ... v kyselině chlorovodíkové RS1 ...
nový text: ... v kyselině chlorovodíkové 10% RS ...
| str. 1382 | Codeini dihydrogenophosphas hemihydricus |
|---|---|
Český název Hemihydrát dihydrogenkodeiniumfosfatu se opravuje na název Hemihydrát kodeiniumdihydrogenfosfatu.
| str. 1384 | Codeini dihydrogenophosphas sesquihydricus |
|---|---|
Český název Seskvihydrát dihydrogenkodeiniumfosfatu se opravuje na název Seskvihydrát kodeiniumdihydrogenfosfatu.
| str. 1414 | Coriandri etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 1424 | Crataegi folium cum flore |
|---|---|
Odstavec Stanovení obsahu:
řádek:
současný text: ... kyseliny chlorovodíkové RS1 ...
nový text: ... kyseliny chlorovodíkové RS ...
řádek:
současný text: ... chloridu hlinitého RS ...
nový text: ... chloridu hlinitého RS1 ...
| str. 1468 | Desmopressinum |
|---|---|
řádek zdola:
současný text: Nastříkne se 50 ml ...
nový text: Nastříkne se 50 μl ...
řádek zdola:
současný text: Nastříkne se 50 ml. ..
nový text: Nastříkne se 50 μl ...
| str. 1523 | Dihydroergotamini mesilas |
|---|---|
a 3. řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: Je to dihydroergotaminiummethansulfonat, tj. (5'S,10R)-5'-benzyl-9,10-dihydro-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-ergotamantrion-methansulfonat. ...
nový text: Je to (5'S,10R)-5'-benzyl-9,10-dihydro-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-trioxoer-gotaman-6-iummethansulfonat. ...
| str. 1525 | Dihydroergotamini tartras |
|---|---|
Strukturní vzorec se nahrazuje vzorcem:
[image omitted]
a 3. řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: Je to (5'S,10R)-5'-benzyl-9,10-dihydro-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-ergotamantrion-(2R,3R)-tartarat.
nový text: Je to bis[(5'S,10R)-5'-benzyl-9,10-dihydro-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-trioxoergotaman-6-iumtartarat.
| str. 1527 | Dihydrostreptomycini sulfas |
|---|---|
Strukturní vzorec se nahrazuje vzorcem:
[image omitted]
řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: ... -streptamonium}trisulfat ...
nový text: ... -streptaminium}trisulfat ...
| str. 1578 (E) | Doxycyclini hyclas |
|---|---|
Odstavec Označování, 3. řádek:
současný text: - prostá pyrogenních látek.
nový text: - prostá bakteriálních endotoxinů.
| str. 1603 | Epinephrini hydrogenotartras |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti A, 2. řádek:
současný text: ... amoniak 17,5% R ...
nový text: ... amoniak 17,5% RS ...
| str. 1608 (E) | Ergocalciferolum |
|---|---|
Odstavec Redukující látky, 1. řádek zdola:
současný text: ... absorbance porovnávacího roztoku (2 μg/l).
nový text: ... absorbance porovnávacího roztoku (20 μg/l).
| str. 1612 | Ergotamini tartras |
|---|---|
řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: Je to bis[(5'S)-5'-benzyl-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-trioxoergotamonium]-(2R,3R)-tartarat.
nový text: Je to bis[(5'S)-5'-benzyl-12'-hydroxy-2'-methyl-3',6',18-trioxoergotaman-6-ium]-tartarat.
| str. 1647 (E) | Ethylcellulosum |
|---|---|
Odstavec Stanovení obsahu, 9. řádek zdola:
současný text: Vypočítá se obsah jodethanu v procentech podle vzorce: ...
nový text: Vypočítá se obsah ethoxyskupin v procentech podle vzorce: ...
| str. 1654 | Ethylis biscoumacetas |
|---|---|
Odstavec Jiné organické látky:
řádek:
současný text: ... v methanolu R ...
nový text: ... v chloroformu R ...
řádek:
současný text: ... v methanolu R ...
nový text: ... v chloroformu R ...
řádek:
současný text: ... methanolem R ...
nový text: ... chloroformem R ...
řádek:
současný text: ... methanolem R ...
nový text: ... chloroformem R ...
| str. 1705 | Fluocinoloni acetonidum |
|---|---|
řádek zdola:
současný text: Porovnávací roztok (a). ...
nový text: Porovnávací roztok (b). ...
| str. 1708 | Fluoresceinum natricum |
|---|---|
Odstavec Zinek, 2. řádek:
současný text: ... kyanoželeznatanu draselného RS ...
nový text: ... hexakyanoželeznatanu draselného RS ...
| str. 1712 (E) | Fluoxetini hydrochloridum |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 11. řádek zdola:
současný text: Na chromatogramu zkoušeného roztoku (a) plocha žádného píku odpovídající fluoxetinu nečistotě C není větší než 0,0015násobek plochy hlavního píku na chromatogramu zkoušeného roztoku (a) (0,15 %).
nový text: Na chromatogramu zkoušeného roztoku (b) plocha žádného píku odpovídající nečistotě C není větší než 0,0015násobek plochy hlavního píku (0,15 %).
| str. 1728 | Foeniculi etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 8,0 %.
nový text: Nejvýše 8,0 % (0,08 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 1730 | Framycetini sulfas |
|---|---|
řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: ... -streptamoniumsulfat ...
nový text: ... -streptaminiumsulfat ...
| str. 1736 | Fructosum |
|---|---|
Odstavec D, 2. řádek:
současný text: ... kyseliny chlorovodíkové zředěné R ...
nový text: ... kyseliny chlorovodíkové zředěné RS...
| str. 1742 | Galla |
|---|---|
Odstavec Ztráta sušením, 1. řádek:
současný text: ... práškované drogy se suší ...
nový text: ... práškované drogy (355) se suší...
Odstavec Celkový popel:
současný text: ... Nejvýše 1,0 %.
nový text: ... Nejvýše 2,0 %.
Odstavec Stanovení obsahu:
a 12. řádek:
současný text: ... se intenzivně protřepává, pak se zfiltruje. 2,0 ml filtrátu se smíchá s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
nový text: ... se intenzivně protřepává, pak se zfiltruje. 5,0 ml filtrátu se zředí vodou R na 25,0 ml. 2,0 ml tohoto roztoku se smíchají s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
a 16. řádek:
současný text: ... 5,0 ml tohoto roztoku se smíchá s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
nový text: ... 5,0 ml roztoku se zředí vodou R na 100,0 ml. 2,0 ml tohoto roztoku se smíchají s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
| str. 1747 | Gelatina |
|---|---|
Odstavec Peroxidy, 1. řádek:
současný text: ... smíchá se s oxidem vanadičným v kyselině sírové RS ...
nový text: ... smíchá se s 2 ml oxidu vanadičného v kyselině sírové RS ...
| str. 1754 | Geranii etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Zbytek po odpaření silice je nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 1772 | Glycerolum |
|---|---|
Odstavec Estery, 4. a 5. řádek:
současný text: ... Na změnu zbarvení indikátoru se spotřebuje nejvýše 8,0 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l VS.
nový text: ... Na změnu zbarveni indikátoru se spotřebuje nejméně 8,0 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l VS.
Odstavec Těžké kovy, 2. a 3. řádek:
současný text: ... Porovnávací roztok se připraví za použití 1 ml základního roztoku olova (1 μg Pb/ml).
nový text: ... Porovnávací roztok se připraví za použiti základního roztoku olova (1 μg Pb/ml).
| str. 1774 | Glycerolum 85% |
|---|---|
a 2. řádek:
současný text: ... Na změnu zbarvení indikátoru se spotřebuje nejvýše 8,0 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l VS.
nový text: ... Na změnu zbarvení indikátoru se spotřebuje nejméně 8,0 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l VS.
Odstavec Těžké kovy, 2. a 3. řádek:
současný text: ... Porovnávací roztok se připraví za použití 1 ml základního roztoku olova (1 μg Pb/ml).
nový text: ... Porovnávací roztok se připraví za použití základního roztoku olova (1 μg Pb/ml).
| str. 1864 (E) | Hydroxyethylcellulosum |
|---|---|
Odstavec Ethylenoxid, 1. řádek:
současný text: ... stanoví se head-space plynovou chromatografií (2.2.28).
nový text: ... stanoví se head-space plynovou chromatografií (2.2.28) metodou standardního přídavku.
| str. 1884 | Ibuprofenum |
|---|---|
a 6. řádek zdola:
současný text: ... porovnávacího roztoku (b).
nový text: ... porovnávacího roztoku (a).
| str. 1885 | Ichthammolum |
|---|---|
Článek Ichthammolum, 2. odstavec v záhlaví článku:
současný text: Počítáno na vysušenou látku, obsahuje 50,0 % až 56,0 % sušiny, 4,5 % až 7,0% celkového amoniaku (NH3; Mr 17,03), nejméně 10,5% organicky vázané síry a nejvýše 20,0 % celkové síry ve formě síranu.
nový text: Látka obsahuje 50,0 % až 56,0 % sušiny. Počítáno na sušinu, obsahuje 4,5 % až 7,0 % celkového amoniaku (NH3; Mr 17,03), nejméně 10,5 % organicky vázané síry a nejvýše 20,0 % celkové síry ve formě síranu.
| str. 1979 | Kanamycini monosulfas |
|---|---|
řádek:
současný text: ... -streptamonium-sulfatu, ...
nový text: ... -streptaminiumsulfatu, ...
| str. 2023 | Levomepromazini hydrogenomaleas |
|---|---|
Strukturní vzorec se nahrazuje vzorcem:
[image omitted]
| str. 2033 | Lincomycini hydrochloridum monohydricum |
|---|---|
Český název Linkomyciniumchlorid se nahrazuje názvem Monohydrát linkomyciniumchloridu.
| str. 2044 | Lisinoprilum dihydricum |
|---|---|
řádek pod strukturním vzorcem:
Současný text: Mr bezvodého 437,49
Nový text: Mr bezvodého 405,49
| str. 2059 | Lupuli flos |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti C, 5. a 4. řádek zdola:
současný text: ... zkoumadlem fosfomolybdenan-wolframovým zředěným R ...
nový text: ... zkoumadlem fosfomolybdenan-wolframovým zředěným RS ...
| str. 2065 | Macidis etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 4 h na vodní lázni.
| str. 2120 | Menthae piperitae etheroleum |
|---|---|
Název odstavce Hustota se opravuje na název Relativní hustota.
| str. 2124 | Menthae piperitae herba |
|---|---|
věta definice látky:
současný text: ... Obsahuje nejméně 0,8 ml ...
nový text: ... Obsahuje nejméně 8,0 ml ...
str. 2125
Odstavec Zkouška totožnosti D, 15. řádek:
současný text: (methylacetat). ...
nový text: (menthylacetat). ...
| str. 2171 | Methylrosanilinii chloridum |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti A, 1. řádek:
současný text: 2,5 mg se rozpustí ve vodě R a zředí se jí na 100 ml. Měří se absorbance ...
nový text: 2,5 mg se rozpustí ve vodě R a zředí se jí na 100 ml. 10 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 100 ml. Měří se absorbance ...
| str. 2257 | Natrii hydroxidum |
|---|---|
Odstavec Roztok S, 2. řádek:
současný text: ... 17 ml kyseliny chlorovodíkové RS1 ...
nový text: ... 17 ml kyseliny chlorovodíkové RS ...
| str. 2265 | Natrii perboras |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti C, 1. řádek:
současný text: ... 0,5 ml methanolu R ...
nový text: ... 5 ml methanolu R ...
| str. 2280 | Neomycini sulfas |
|---|---|
a 4. řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: ... -streptamoniumsulfat ...
nový text: ... -streptaminiumsulfat ...
| str. 2358 (E) | Oxytetracyclinum |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 4. řádek:
současný text: ... plocha odpovídajícího píku na chromatogramu porovnávacího roztoku (e) (0,5 %).
nový text: ... plocha odpovídajícího píku na chromatogramu porovnávacího roztoku (e) (0,5 % a 2,0 %).
| str. 2387 | Paraffinum solidum |
|---|---|
řádek shora:
současný text: ... vypláchnuté vodou a vysušené ...
nový text: ... vypláchnuté vodou R a vysušené ...
| str. 2456 | Pini pumilionis etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Zbytek váží nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 2483 | Polysorbatum 40 |
|---|---|
Odstavec Číslo zmýdelnění, 2. řádek:
současný text: ... se zředí 50 ml vody R.
nový text: ... se zředí 50 ml lihu 96% R.
| str. 2534 (E) | Promethazini hydrochloridum |
|---|---|
Odstavec Nečistoty:
současný text:
B. (2RS)-N,N-dimethyl-2-(10H-fenothiazin-10-yl)propan-1-amin,
C. (2RS)-N-methyl-1-(10H-fenothiazin-10-yl)propan-2-amin (isopromethazin),
nový text:
B. (2RS)-N,N-dimethyl-2-(10H-fenothiazin-10-yl)propan-1-amin (isopromethazin),
C. (2RS)-N-methy1-1-(10H-fenothiazin-10-yl)propan-2-amin,
| str. 2540 (E) | Propylenglycoli monostearas |
|---|---|
Odstavec Zkouška totožnosti B, 3. až 1. řádek zdola:
současný text: ... Retenční časy a velikosti dvou hlavních píků na chromatogramu zkoušeného roztoku jsou přibližně shodné s retenčními časy a velikostí hlavních píků na chromatogramu porovnávacího roztoku.
nový text: ... Retenční časy dvou hlavních piků na chromatogramu zkoušeného roztoku jsou přibližně shodné s retenčními časy hlavních píků na chromatogramu porovnávacího roztoku.
| str. 2568 | Quercus cortex |
|---|---|
Odstavec Stanovení obsahu:
a 13. řádek:
současný text: ... se intenzivně protřepává, pak se zfiltruje. 2,0 ml filtrátu se smíchá s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
nový text: ... se intenzivně protřepává, pak se zfiltruje. 5,0 ml filtrátu se zředí vodou R na 25,0 ml. 2,0 ml tohoto roztoku se smíchají s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
a 17. řádek:
současný text: ... 5,0 ml tohoto roztoku se smíchá s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
nový text: ... 5,0 ml roztoku se zředí vodou R na 100,0 ml. 2,0 ml tohoto roztoku se smíchají s 1,0 ml kyseliny fosfowolframové RS ...
| str. 2602 | Rosmarini etheroleum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 0,150 g.
nový text: Nejvýše 3,0 % (0,03 g); 1,00 g se zahřívá 2 h na vodní lázni.
| str. 2632 | Sennae fructus angustifoliae |
|---|---|
a 9. řádek zdola:
současný text: vyjádřeno jako sennosid B C20H38O20
nový text: vyjádřeno jako sennosid B C42H38O20
| str. 2640 (E) | Sesami oleum |
|---|---|
Odstavec Označování, za 1. řádek se doplní:
- zda je olej získán lisováním, nebo extrakcí,
| str. 2644 | Solani amylum |
|---|---|
Odstavec Železo, 1. řádek:
současný text: ... protřepe s 10 ml kyseliny chlorovodíkové zředěné RS ...
nový text: ... protřepe s 15 ml kyseliny chlorovodíkové zředěné RS ...
| str. 2682 | Streptomycini sulfas |
|---|---|
řádek pod strukturním vzorcem:
současný text: ... -streptamoniumjtrisulfat ...
nový text: ... -streptaminium}trisulfat ...
| str. 2708 | Sulfathiazolum |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 8. řádek:
současný text: ... sulfanilamidu CRL ...
nový text: ... sulfanilamidu R ...
| str. 2721 | Suxamethonii jodidum |
|---|---|
Název článku se nahrazuje názvem Suxamethonii iodidum.
str. 2722
Odstavec Choliniumjodid, 4. a 6. řádek:
současný text: ... choliniumjodidu CRL ...
nový text: ... choliniumjodidu R ...
str. 2723
Vypouští se zkouška Voda, semimikrostanovení (2.5.12).
| str. 2737 | Terebinthinae etheroleum rectificatum |
|---|---|
Odstavec Zbytek po odpaření silic:
současný text: Nejvýše 0,5 % (0,01 g); stanoví se s 2,0 g zkoušené látky.
nový text: Nejvýše 0,5 % (0,01 g); 2,00 g se zahřívají 2 h na vodní lázni.
| str. 2748 (E) | Tetracosactidum |
|---|---|
Odstavec Aminokyseliny, 6. řádek:
Za aminokyselinu prolin se doplňuje aminokyselina glycin.
| str. 2774 (E) | Thymi herba |
|---|---|
řádek v definici drogy:
současný text: ... 5 ml těkavých fenolů v 1 kilogramu silice, počítáno ...
nový text: ... 0,5 % těkavých fenolů v kilogramu drogy, počítáno ...
| str. 2781 (E) | Ticarcillinum natricum |
|---|---|
Odstavec Příbuzné látky, 9. řádek:
současný text: - následujících mobilních fází:
nový text: - mobilní fáze s průtokovou rychlostí 1,0 ml/min:
str. 2782
Odstavec Stanovení obsahu:
řádek:
současný text: ... s průtokovou rychlostí 1,5 ml/min ...
nový text: ... s průtokovou rychlostí 1 ml/min ...
řádek zdola:
současný text: ... porovnávací roztok (a) se nastřikují ...
nový text: ... porovnávací roztok se nastřikují ...
| str. 2801 | Tocoferoli alfa acetatis pulvis |
|---|---|
a 5. řádek zdola:
současný text:
ST - plochu píku tokoferolu alfa CRL na chromatogramu porovnávacího roztoku,
S'T - plochu píku tokoferolu alfa na chromatogramu zkoušeného roztoku,
nový text:
ST - plochu píku tokoferolacetatu alfa CRL na chromatogramu porovnávacího roztoku,
S'T - plochu píku tokoferolacetatu alfa na chromatogramu zkoušeného roztoku,
řádek zdola:
současný text:
mT - hmotnost tokoferolu alfa CRL v miligramech v porovnávacím roztoku,
nový text:
mT - hmotnost tokoferolacetatu alfa CRL v miligramech v porovnávacím roztoku,
| str. 2831 | Trimecaini hydrochloridum |
|---|---|
Odstavec Mesidin, 2. řádek:
současný text: ... 2,0 ml dusitanu sodného 1 mol/l RS ...
nový text: ... 2,0 ml dusitanu sodného 0,1 mol/l RS ...
| str. 2872 | Valerianae radix |
|---|---|
Odstavec Extraktivní látky, 3. řádek:
současný text: ... do sucha na vodní lázni při 100 °C až 105 °C. ...
nový text: ... do sucha na vodní lázni a suší se při 100 °C až 105 °C. ...
| str. 2880 | Vaselinum album |
|---|---|
Odstavec Vyšší aromatické uhlovodíky, Kontrolní roztok:
současný text: ... použije se čirá horní vrstva.
nový text. ... použije se čirá dolní vrstva.
| str. 2881 | Vaselinum flavum |
|---|---|
Odstavec Vyšší aromatické uhlovodíky, Kontrolní roztok:
současný text: ... použije se čirá horní vrstva.
nový text. ... použije se čirá dolní vrstva.
str. 2882
řádek:
současný text: ... směs se zahřívá ve vodní lázni ...
nový text: ... směs se 10 min zahřívá ve vodní lázni ...
| str. 2904 | Xantinoli nicotinas |
|---|---|
Odstavec Sírany:
současný text: ... (2.4.14) ...
nový text: ... (2.4.13) ...
| str. 2942 | Liquida ad usum dermicum |
|---|---|
řádek zdola:
současný text: ... (5.1.5) ...
nový text: ... (5.1.4) ...
| str. 2966 | Producta ab ADN recombinante |
|---|---|
řádek zdola:
současný text: Pravidelnost výroby
nový text: Dodržování výrobního postupu
řádek zdola:
současný text: ... dokládající pravidelnost výroby ...
nový text: ... dokazující dodržování výrobního postupu ...
| str. 2997(E) | Vaccina ad usum veterinarium |
|---|---|
Odstavec Mykoplazmata:
Vypouští se 2. až 4. řádek.
| str. 3252 (E) | Vaccinum rabiei ex cellulis ad usum humanum |
|---|---|
Odstavec Stanovení účinnosti, 14. a 15. řádek:
současný text: ... pro vědecké a jiné experimentální účely.
nový text: ... pro experimentální a jiné vědecké účely.
str. 3253 (E)
Odstavec Stanovení účinnosti zkoušené vakcíny:
řádek:
současný text: ... jedné ze šesti šestnáctičlenných skupin ...
nový text: ... jedné ze šesti skupin ...
řádek:
současný text: ... ke čtyřem skupinám po deseti zvířatech. ...
nový text: ... ke čtyřem skupinám po pěti zvířatech. ...
| str. 3359 | Obsah |
|---|---|
řádek zdola:
současný text: 2.1.6 Detekční ...
nový text: 1998 2.1.6 Detekční ...
str. 3361
řádek:
současný text: 2.4.23 Steroly ...
nový text: 1998 2.4.23 Steroly ...
řádek:
současný text: 2.4.25 Zbytkový ...
nový text: 1998 2.4.25 Zbytkový ...
a 1. řádek zdola:
| současný text: | 2.5.29 Oxid siřičitý |
|---|---|
| 2.5.30 Oxidanty | |
| nový text: | 1998 2.5.29 Oxid siřičitý |
| --- | --- |
| 1998 2.5.30 Oxidanty |
str. 3363
řádek:
současný text: 2.9.4 Zkouška disoluce ...
nový text: 1998 2.9.4 Zkouška disoluce ...
str. 3370
řádek zdola:
současný text: Ciprofloxacinum hydrochloridum ...
nový text: Ciprofloxacini hydrochloridum ...
str. 3384
řádek zdola:
současný text: Suxamethonii jodidum ...
nový text: Suxamethonii iodidum ...
str. 3387
řádek:
současný text: Praeademixta ad alimenta ...
nový text: Praeadmixta ad alimenta ...
- 2 Zkušební metody
- 2.2 Fyzikální a fyzikálně-chemické metody
| 2.2.6 Index lomu 1) | |
|---|---|
Index lomu n^tλ prostředí vztažený na vzduch se udává jako poměr sinu úhlu dopadu paprsku světla ve vzduchu k sinu úhlu lomu paprsku světla v daném prostředí.
Pokud není uvedeno jinak, měří se index lomu při (20 ± 0,5) °C při vlnové délce D-linie sodíkového světla (λ = 589,3 nm); užívaný symbol je potom nD20.
Přístroje na měření indexu lomu – refraktometry obvykle stanovují mezní úhel. Základní částí těchto přístrojů je hranol o známém indexu lomu, který je ve styku se zkoušenou kapalinou.
Ke kalibraci přístroje se použijí referenční kapaliny uvedené v tabulce. 2.2.6-1. Hodnota indexu lomu každé referenční kapaliny je uvedena v označení na obalu.
Tab. 2.2.6-1
| Referenční kapalina | Δn/Δt (teplotní koeficient) |
|---|---|
| trimethylpentan CRL | -0,00049 |
| toluen CRL | -0,00056 |
| methylnaftalen CRL | -0,00048 |
Při použití bílého světla je refraktometr vybaven příslušným kompenzačním zařízením. Přístroj umožňuje přesný odečet nejméně na tři desetinná místa a je vybaven zařízením umožňujícím práci při předepsané teplotě. Stupnice teploměru je dělena po 0,5 °C nebo přesněji.
| 2.2.27 Tenkovrstvá chromatografie | |
|---|---|
Tenkovrstvá chromatografie je separační metoda, u které stacionární fázi tvoří vhodný materiál nanesený v rovnoměrné tenké vrstvě na skleněný, kovový nebo plastový podklad (desku). Roztoky stanovovaných látek se na vrstvu nanášejí před vyvíjením. Separace je založena na adsorpci, dělení, iontové výměně nebo na kombinaci těchto mechanismů a dochází k ní migrací (vyvíjením) rozpuštěných látek (roztoky analytů) tenkou vrstvou stacionární fáze v rozpouštědle nebo vhodné směsi rozpouštědel (mobilní fáze).
Zařízení
Desky. Chromatografie se provádí na vrstvou potažených deskách popsaných ve stati Zkoumadla (4.1.1).
Předběžná úprava vrstev. Před separací mohou být vrstvy, je-li třeba, promyty, např. může být provedena migrace vhodným rozpouštědlem. Vrstvy mohou být rovněž impregnovány vyvíjením, ponořením nebo postřikem. Je-li nutné, vrstvy je možno před použitím aktivovat zahřátím v sušárně při 100 °C až 105 °C po dobu 1 h.
Chromatografická komora s plochým nebo dvojžlábkovým dnem z inertního průsvitného materiálu vhodné velikosti pro použité desky, opatřená dobře těsnicím víkem. Komora pro horizontální vyvíjení je opatřena žlábkem pro mobilní fázi a přídavným zařízením umožňujícím přímý kontakt mobilní fáze a stacionární fáze.
Mikropipety, mikroinjekční stříkačky, kalibrované kapiláry pro jedno použití nebo jiné nanášecí zařízení, které je vhodné pro správné nanášení roztoku.
Fluorescenční detekční zařízení pro přímé hodnocení fluorescence nebo zhášení fluorescence.
Detekční činidla pro detekci oddělených skvrn postřikem, vystavením vlivu par nebo ponořením.
Pracovní postup
Vertikální vyvíjení. Stěny chromatografické komory se vyloží filtračním papírem. Do chromatografické komory se nalije podle její velikosti takové množství mobilní fáze, aby po impregnaci filtračního papíru byla vrstva ponořena do vhodné hloubky vzhledem k rozměrům použité desky. Pro nasycení se komora uzavře víkem a nechá se stát 1 h při 20 °C až 25 °C. Není-li předepsáno jinak, chromatografická separace se provádí v nasycené komoře.
Nanese se předepsaný objem roztoků po dostatečně malých dávkách ve formě proužku nebo kruhových skvrn ve vhodné vzdálenosti od spodního okraje a bočních okrajů desky. Roztoky se nanášejí na start rovnoběžně se spodním okrajem desky tak, aby vzdálenost mezi skvrnami byla nejméně 10 mm.
Po odpaření rozpouštědla z nanesených roztoků se vrstva vloží do chromatografické komory tak aby byla v co nejvíce vertikální poloze a skvrny nebo proužky byly nad hladinou mobilní fáze. Komora se uzavře, udržuje se při teplotě 20 °C až 25 °C a chrání se před slunečním světlem. Deska se vyjme, když mobilní fáze dosáhne předepsané vzdálenosti, vysuší se a deteguje se předepsaným způsobem.
Pro dvojrozměrnou chromatografii se vrstva po prvním vyvíjení vysuší a provede se druhé vyvíjení ve směru kolmém na směr prvního vyvíjení.
Horizontální vyvíjení. Nanese se předepsaný objem roztoků po dostatečně malých dávkách tak, aby vznikly kruhové skvrny o průměru 1 mm až 2 mm nebo proužky 5 mm až 10 mm x 1 mm až 2 mm ve vhodné vzdálenosti od spodního okraje a bočních okrajů desky. Roztoky se nanášejí na start rovnoběžně se spodním okrajem desky tak, aby vzdálenost mezi skvrnami byla nejméně 5 mm. Po odpaření rozpouštědla z nanesených roztoku se pomocí injekční stříkačky nebo pipety vnese do žlábku vyvíjecí komory vhodné množství mobilní fáze, deska se do chromatografické komory umístí horizontálně a spojí se zařízením podle pokynů výrobce s mobilní fází. Je-li předepsáno, vyvíjení se započne simultánně z obou stran. Komora se uzavře a udržuje se při teplotě 20 °C až 25 °C. Deska se vyjme, když mobilní fáze dosáhne vzdálenosti předepsané v článku, vysuší se a chromatogram se deteguje předepsaným způsobem.
Pro dvojrozměrnou chromatografii se vrstva po prvním vyvíjení vysuší a provede se druhé vyvíjení ve směru kolmém na směr prvního vyvíjení.
Vizuální hodnocení
Zkouška totožnosti. Hlavní skvrna na chromatogramu zkoušeného roztoku se vizuálně porovnává s odpovídající skvrnou na chromatogramu porovnávacího roztoku porovnáním barvy, velikosti a retenčního faktoru (RF) obou skvrn.
Retenční faktor (RF) je definován jako poměr vzdálenosti koncentračního vrcholu (obvykle střed skvrny) ke vzdálenosti čela mobilní fáze, měřeno od místa nanášení.
Ověření separační schopnosti pro zkoušky totožnosti. Obvykle je dostačující provedeni testu způsobilosti popsaného ve stati Zkoumadla (4.1.1). Pouze ve zvláštních případech může být v článku předepsáno další kritérium pro test způsobilosti.
Zkouška na příbuzné látky. Vedlejší skvrna (skvrny) na chromatogramu zkoušeného roztoku se vizuálně porovnává (porovnávají) s odpovídající(mi) skvrnou (skvrnami) na chromatogramu porovnávacího roztoku obsahujícího nečistotu (nečistoty) nebo se skvrnou na chromatogramu porovnávacího roztoku připraveného ředěním zkoušeného roztoku.
Ověření separační schopnosti. Požadavky na ověření separační schopnosti jsou uvedeny v příslušném článku.
Ověření detekční schopnosti. Detekční schopnost je dostatečná, je-li skvrna nebo proužek na chromatogramu nejzředěnějšího porovnávacího roztoku zřetelně viditelná.
Kvantitativní stanovení
Požadavky na rozlišení a separaci jsou uvedeny v jednotlivých článcích.
Látky detegovatelné v ultrafialovém nebo denním světle separované tenkovrstvou chromatografií mohou být stanoveny přímo na desce za použití vhodného přístrojového vybavení. Deska se hodnotí měřením reflektance nebo transmitance dopadajícího světla, přičemž se pohybuje bud deska nebo měřicí zařízení. Podobně za použití vhodného optického systému muže byt měřena fluorescence. Látky obsahující radionuklidy mohou být kvantifikovaný třemi způsoby: buď přímým měřením radioaktivity podél celého chromatogramu (viz Radiofarmaca), nebo po rozstřihání desky na proužky měřením radioaktivity každého jednotlivého proužku za použiti vhodného detektoru, anebo po seškrabání stacionární fáze a rozpuštění ve vhodném scintilačním roztoku měřením jeho radioaktivity za použití kapalinového scintilačního detektoru.
Zařízení. Přístrojové vybavení pro přímé měření na desce se skládá:
- ze zařízení pro přesné umístění a reprodukovatelné dávkování objemu připravených roztoků na vrstvu,
- z mechanického zařízení pro pohyb desky nebo měřícího zařízení ve směru osy x nebo osy y,
- ze zapisovače a vhodného integrátoru nebo počítače,
- pro látky detegovatelné v ultrafialovém nebo denním světle: pro měření reflektance nebo transmitance fotometr se zdrojem světla, optické zařízení schopné generovat monochromatické světlo a fotoelektrický článek odpovídající citlivosti; pro měření fluorescence kromě toho monochromatický filtr pro vyčlenění určité spektrální oblasti vyzářeného světla,
- pro látky obsahující radionuklidy: vhodný detektor radioaktivity, u kterého musí byt ověřena oblast linearity.
Postup. Připraví se předepsaným způsobem zkoušený roztok, a je-li třeba, připraví se i porovnávací roztoky stanovované látky ve stejném rozpouštědle jako zkoušený roztok. Nanesou se stejné objemy všech připravených roztoků a chromatogram se vyvine.
Látky detegovatelné v ultrafialovém nebo denním světle: Připraví a nanesou se nejméně tři porovnávací roztoky, v nichž jsou koncentrace zkoušené látky v rozpětí jejího očekávaného obsahu ve zkoušeném roztoku (přibližně 80 %, 100 % a 120 %). Po skončeném vyvíjení se provede, je-li třeba, detekce předepsaným činidlem a zaznamená se reflektance, transmitance nebo fluorescence chromatogramů zkoušeného roztoku a porovnávacích roztoků. Naměřené hodnoty se použijí pro výpočet množství látky ve zkoušeném roztoku.
Látky obsahující radionuklidy: Připraví a nanese se zkoušený roztok, jehož koncentrace je přibližně 100 % očekávaného obsahu. Stanoví se celková radioaktivita a radioaktivita každého jednotlivého píku se vyjádří jako procento z celkového množství radioaktivity.
Není-li předepsáno jinak, lze výsledky stanovení hodnotit, jestliže rozlišení (Rs) mezi měřenými píky na chromatogramu je větší než 1,0.
Rozlišení (Rs) se vypočte ze vzorce:
Rs=1,18·Zb-Zab0,5a+b0,5b,
Zb>Za,
v němž značí:
Zb, Za - vzdálenosti podél základní linie mezi bodem nanesení vzorku a kolmicemi spuštěnými z vrcholů dvou sousedních píků (mm),
b0,5a, b0,5b - šířky píků v polovině jejich výšky (mm).
Jestliže se limitní řada nečistot hodnotí fotometricky, je důležitým parametrem pro stanovení detekčního limitu poměr signálu k šumu (S/N).
Poměr signálu k šumu (S/N) se vypočítá ze vzorce:
SN=2Hh,
v němž značí:
H - výšku píku odpovídajícího stanovované složce na chromatogramu získaném s předepsanou porovnávací látkou, měřenou z maxima píku k základně signálu sledovaného po dráze odpovídající 20násobku šířky píku v polovině jeho výšky,
h - maximální amplitudu šumu pozadí na chromatogramu kontrolního roztoku získaného při slepé zkoušce, sledovaného po dráze odpovídající 20násobku šířky píku v polovině jeho výšky na chromatogramu předepsané porovnávací látky a sledovaného v místě rovnoměrně situovaném okolo místa, kde by se tento pík nacházel.
| 2.2.41 Cirkulární dichroismus | |
|---|---|
Jako cirkulární dichroismus se označuje rozdíl absorbancí levotočivé a pravotočivě cirkulárně polarizovaného světla u opticky aktivní látky v oblasti jejího absorpčního pásu.
Přímé měření poskytuje střední algebraickou hodnotu:
ΔA=AL-AR,
ΔA - diferenční cirkulárně dichroická absorbance,
AL - absorbance levotočivě cirkulárně polarizovaného světla,
AR - absorbance pravotočivě cirkulárně polarizovaného světla.
Cirkulární dichroismus se vypočítá podle rovnice:
Δε=εL-εR=ΔAc·l,
Δε - molární cirkulární dichroismus nebo molární diferenční dichroická absorptivita vyjádřená v litr.mol^-1.cm^-1,
ε L - molární absorptivita (2.2.25) levotočivé cirkulárně polarizovaného světla,
ε R - molární absorptivita pravotočivě cirkulárně polarizovaného světla,
c - koncentrace zkoušeného roztoku v mol.l^-1,
l - tloušťka vrstvy v cm.
K charakterizaci cirkulárního dichroismu se mohou používat také následující veličiny:
Faktor dissymetrie:
g=Δεε,
ε - molární absorptivita (2.2.25).
Molární elipticita:
Některé typy přístrojů měří přímo hodnotu elipticity Θ, vyjádřenou ve stupních. Při použití těchto přístrojů může být molární elipticita vypočítána pomocí následující rovnice:
[Θ]=Θ.Mc.l.10
[Θ] - molární elipticita vyjádřená ve stupních.cm^2.decimor^-1,
Θ - hodnota elipticity odečtená na přístroji,
M - relativní molekulová hmotnost zkoušené látky,
c - koncentrace zkoušeného roztoku v g.ml^-1,
l - tloušťka vrstvy v centimetrech.
Vzájemný vztah mezi molární elipticitou a molárním cirkulárním dichroismem udává následující rovnice:
Θ=2,303Δε4500π≈3300Δε.
Molární elipticita se často používá při analýze bílkovin a nukleových kyselin. V tomto případě se molární koncentrace vyjadřuje jako monomerní zbytek vypočítaný pomocí výrazu:
molekulová hmotnostpočet aminokyselin.
Střední relativní molekulová hmotnost monomerního zbytku je 100 až 120 (obvykle 115) pro bílkoviny a asi 330 pro nukleové kyseliny (ve formě sodných solí).
Zařízení. Zdrojem světla (S) je xenonová lampa; světlo prochází dvojitým monochromátorem (M) s křemennými hranoly (P1, P2).
Lineární světelný paprsek z prvního monochromátoru je štěpen na dvě složky, které jsou v druhém monochromátoru polarizovány v pravých úhlech. Výstupní štěrbina v monochromátoru eliminuje mimořádný paprsek.
Získané polarizované monochromatické světlo prochází opticky aktivním modulátorem (Cr); výsledkem je střídavé cirkulárně polarizované světlo.
Paprsek pak prochází zkoumaným vzorkem (C ) a dopadá na fotonásobič (PM) spojený se zesilovačem, který produkuje dva elektrické signály: jedním je stejnosměrný proud Vc a druhým střídavý proud s modulační frekvencí Vac charakteristickou pro zkoušený vzorek. Fáze udává znaménko cirkulárního dichroismu. Poměr Vac/ Vc je úměrný diferenční absorpci ΔA, která vytvořila signál. Dichrograf běžně pracuje v oblasti vlnových délek 170 nm až 800 nm.
Kalibrace přístroje.
Přesnost stupnice absorbance. 10,0 mg isoandrosteronu R se rozpustí v dioxanu R a zředí se stejným rozpouštědlem na 10,0 ml. Spektrum cirkulámího dichroismu roztoku se zaznamená v rozmezí vlnových délek 280 nm až 360 nm. V maximu při 304 nm hodnota Δε je +3,3.
Pro toto měření může být použit také roztok (1S)-(+)-10-kafrsulfonové kyseliny R.
Linearita modulace. 10,0 mg (1S)-(+)-10-kafrsulfonové kyseliny R se rozpustí ve vodě R a zředí se stejným rozpouštědlem na 10,0 ml. Přesná koncentrace kafrsulfonové kyseliny v roztoku se určí ultrafialovou spektrofotometrii (2.2.25) s použitím hodnoty specifické absorbance 1,49 při 285 nm.
Spektrum cirkulárního dichroismu se zaznamená mezi 185 nm a 340 nm. V maximu při 290,5 je hodnota Δε +2,2 až +2,5. V maximu při 192,5 nm je změřená hodnota Δε -4,3 až -5.
Pro kalibraci může být také použit (1S)-(+) nebo antipod (1R)-(-)-amonium-10-kafrsulfonat R.
[image omitted]
Obr. 2.2.41-1 Optické schéma dichrografu
- 2.3 Zkoušky totožnosti
| 2.3.2 Totožnost mastných olejů tenkovrstvou chromatografií | |
|---|---|
Provede se tenkovrstvá chromatografie (2.2.27) za použití vhodného oktadecylsilanizovaného silikagelu pro vysokoúčinnou tenkovrstvou chromatografii.
Zkoušený roztok. Není-li předepsáno jinak, rozpustí se asi 20 mg (1 kapka) mastného oleje ve 3 ml dichlormethanu R.
Porovnávací roztok. Rozpustí se asi 20 mg (1 kapka) oleje kukuřičného R ve 3 ml dichlormethanu R.
Na vrstvu se odděleně nanese po 1 μl každého roztoku a vyvíjí se dvakrát etherem R po dráze 0,5 cm. Pak se vyvíjí dvakrát směsí objemových dílů dichlormethanu R, kyseliny octové ledové R a acetonu R (20 + 40 + 50) po dráze 8 cm. Vrstva se usuší na vzduchu, postříká se roztokem kyseliny fosfomolybdenové R (100 g/l) v lihu 96% R, zahřívá se asi 3 min při 120 °C a pozoruje se v denním světle.
Na chromatogramu jsou charakteristické skvrny odpovídající obrázku 2.3.2-1.
[image omitted]
Obr. 2.3.2-1 Charakteristické chromatogramy k určení totožnosti mastných olejů
| 1. | Arachidis oleum | 6. | Sojae oleum |
|---|---|---|---|
| 2. | Olivae oleum | 7. | Helianthi oleum |
| 3. | Sesami oleum | 8. | Rapae oleum |
| 4. | Maydis oleum | 9. | Rapae oleum (sine acido erucico) |
| 5. | Amygdalae oleum | 10. | Tritici aestivi oleum |
- 2.4 Limitní zkoušky
| 2.4.8 Těžké kovy | |
|---|---|
Tato metoda stanovení těžkých kovů se zařazuje na konec stati (2.4.8) publikované v Českém lékopisu 1997.
Metoda F
Zkoušený roztok. Předepsané množství zkoušené látky se převede do čisté suché 100ml dlouhohrdlé spalovací baňky (300ml baňka může být použita, pokud reakce nadměrně pění). Baňka se upevní tak, aby svírala úhel 45° a přidá se dostatečný objem směsi 8 ml kyseliny sírové R a 10 ml kyseliny dusičné R. Opatrně se zahřívá do začátku reakce, po jejím ukončení se postupně přidávají další podíly stejné směsi kyselin, po každém přidání se zahřívá, až je přidán celý objem 18 ml směsi kyselin. Zahřívá se intenzivněji dále a opatrně se vaří až do ztmavnutí roztoku. Ochladí se, přidají se 2 ml kyseliny dusičné R a opět se zahřívá do ztmavnutí roztoku. Zahřívá se, dokud po dalším přídavku kyseliny dusičné R směs již netmavne, pak se silně zahřívá, až se tvoří husté bílé dýmy. Ochladí se, opatrně se přidá 5 ml vody R, mírně se vaří, až se tvoří husté bílé dýmy a objem se zmenší na 2 ml až 3 ml. Ochladí se, opatrně se přidá 5 ml vody R a pozoruje se barva roztoku. Jestliže je roztok žlutý, opatrně se přidá 1 ml peroxidu vodíku koncentrovaného R a opět se odpařuje, až se tvoří husté bílé dýmy a objem se zmenší na 2 ml až 3 ml. Jestliže je roztok ještě žlutý, opakuje se přidání 5 ml vody R a 1 ml peroxidu vodíku koncentrovaného R, až je roztok bezbarvý. Ochladí se a opatrně se zředí asi na 25 ml vodou R.
Upraví se pH roztoku amoniakem 32% R (amoniak zředěný RS1 může být použit, pokud je žádoucí přiblížení tomuto specifickému rozsahu) na 3,0 až 4,0 za použití indikátorového papírku malého rozsahu pH jako vnějšího indikátoru, zředí se vodou R na 40 ml a promíchá se.
Přidají se 2 ml tlumivého roztoku o pH 3,5 a 1,2 ml zkoumadla thioacetamidového R, ihned se promíchá. Zředí se vodou R na 50 ml a promíchá se.
Porovnávací roztok. Připraví se současně a stejným způsobem za použití předepsaného objemu základního roztoku olova (10 μg Pb/ml).
Po 2 min hnědé zbarvení zkoušeného roztoku není intenzivnější než zbarvení porovnávacího roztoku.
| 2.4.22 Cizí oleje v mastných olejích plynovou chromatografií | |
|---|---|
Cizí oleje se stanoví jako methylestery mastných kyselin přítomných ve zkoušených olejích.
Tato metoda není použitelná pro oleje obsahující acylglyceroly mastných kyselin s epoxy-, hydroepoxy-, cyklopropyl- a cyklopropenylovými skupinami nebo oleje s velkým podílem mastných kyselin s kratším řetězcem než 8 uhlíkových atomů nebo pro oleje s vyšším číslem kyselosti než 2,0.
Provede se plynová chromatografie (2.2.28).
Zkoušený roztok. Je-li v článku předepsáno, zkoušený olej se před methylací suší. Naváží se 1,0 g zkoušeného oleje do 25ml zabroušené baňky s kulatým dnem opatřené zpětným chladičem a upravené k zavádění plynu. Přidá se 10 ml methanolu bezvodého R, 0,2 ml roztoku hydroxidu draselného R (60 g/l) v methanolu R a za míchání se pod zpětným chladičem zahřívá k varu za současného probublávání dusíkem R rychlostí asi 50 ml/min. Když je roztok čirý (asi po 10 min), pokračuje se v zahřívání ještě 5 min. Baňka se ochladí pod tekoucí vodou a obsah se převede do dělicí nálevky. Vnitřek baňky se opláchne 5 ml heptanu R, který se přidá do dělicí nálevky a protřepe se. Přidá se 10 ml roztoku chloridu sodného R (200 g/l) a intenzivně se protřepe. Po rozdělení se organická vrstva převede do nádobky, vysuší se síranem sodným bezvodým R, nechá se stát a zfiltruje se.
Porovnávací roztok (a). Podle tabulky 2.4.22-1 se připraví 0,50 g směsi kalibračních látek, rozpustí se v heptanu R a zředí se jím na 50,0 ml.
Porovnávací roztok (b). 1,0 ml porovnávacího roztoku (a) se zředí heptanem R na 10,0 ml.
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
- skleněné kolony nebo nerezové ocelové kolony délky 2 m až 3 m a vnitřního průměru 2 mm až 4 mm naplněné křemelinou pro plynovou chromatografii R (125 μm až 200 μm) impregnovanou 5 % až 15 % makrogolsukcinatu R nebo makrogoladipatu R,
- dusíku pro chromatografii R jako nosného plynu s průtokovou rychlostí 25 ml/min,
- plamenoionizačního detektoru.
Teplota kolony se udržuje na 180 °C, teplota nástřikového prostoru a detektoru na 200 °C. Pokud je to nutné nebo předepsané, zvyšuje se teplota kolony rychlostí 5 °C/min ze 120 °C na 200 °C.
Chromatografický postup může být alternativně proveden za použití:
- skleněné nebo křemenné kapilární kolony (je dávána přednost koloně se stěnami pokrytými kapalnou fází) délky 10 m až 30 m a vnitřního průměru 0,2 mm až 0,8 mm, jejíž vnitřní povrch je pokryt vrstvou poly[(kyanpropyl)(methyl)][(fenyl)(methyl)]siloxanu R nebo makrogolu 20 000 R (tloušťky 0,1 μm až 0,5 μm) nebo jinou vhodnou stacionární fází,
- helia pro chromatografii R nebo vodíku pro chromatografii R jako nosného plynu při průtokové rychlosti 1,3 ml/min (pro kolonu o vnitřním průměru 0,32 mm),
- plamenoionizačního detektoru,
- dělicího poměru 1 : 100 nebo menšího, podle vnitřního průměru použité kolony (1 : 50 pro kolonu o vnitřním průměru 0,32 mm).
Teplota kolony se udržuje na 160 °C až 200 °C podle délky a typu použité kolony (pro kolonu délky 30 m pokrytou makrogolem 20 000 R, 200 °C), teplota nástřikového prostoru a detektoru se udržuje na 250 °C. Je-li nutno nebo předepsáno, zvyšuje se teplota kolony rychlostí 3 °C/min ze 170 °C na 230 °C (pro kolonu s makrogolem 20 000 R).
Nastříkne se 0,5 μl porovnávacího roztoku (a). Upraví se citlivost systému tak, aby výška hlavního píku na chromatogramu byla 50 % až 70 % celé stupnice zapisovače.
Určí se retenční časy jednotlivých mastných kyselin. Nastříkne se 1 μl porovnávacího roztoku (b) a zkontroluje se poměr signálu k šumu pro pík odpovídající methylmyristatu.
Nastříkne se 0,5 μl až 1,0 μl zkoušeného roztoku. Zaznamenávají se chromatogramy po dobu odpovídající 2,5násobku retenčního času methyloleatu. Chromatogramy se vyhodnotí, jak je uvedeno níže.
Zkoušku lze hodnotit, jestliže:
- na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) je počet teoretických pater (n) (2.2.28), počítáno pro pík odpovídající methylstearatu, nejméně 2000 pro náplňové kolony a 30 000 pro kapilární kolony,
- na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) je rozlišení (Rs) (2.2.28) mezi píky odpovídajícími methyloleatu a methylstearatu nejméně 1,25 pro náplňové a 1,8 pro kapilární kolony a je-li předepsáno v článku, rozlišení mezi píky odpovídajícími methyllinolenatu (C18:3) a methylarachidatu (C20:0) nebo methylarachidatu (C20:0) a methylikosenoatu (C20:1) nejméně 1,8,
- na chromatogramu porovnávacího roztoku (b) je poměr signálu k šumu (2.2.28) pro pík odpovídající methylmyristatu nejméně 5.
Vyhodnocení chromatogramů
Je třeba se vyvarovat pracovních podmínek, které umožňují vznik maskovaných píků (přítomnost složek s malými rozdíly v retenčních časech, jako u kyseliny linolenové a kyseliny arachidové).
Kvalitativní analýza. Sestrojí se kalibrační křivky za použití chromatogramů získaného s kalibračními látkami (porovnávací roztok (a)) a informací v tabulce 2.4.22-1:
- a) za izotermických podmínek vynesením logaritmů redukovaných retenčních časů jako funkce počtu uhlíkových atomů mastné kyseliny; identifikují se píky pomocí takto získané přímky a „ekvivalentní délky řetězce“ pro různé píky. Kalibrační křivka nasycených kyselin je přímka. Logaritmy redukovaných retenčních časů nenasycených kyselin jsou umístěny na této přímce v bodech odpovídajících necelým číslům, která se nazývají „ekvivalentní délky řetězce“,
- b) za podmínek lineárního teplotního programu vynesením retenčních časů jako funkce počtu uhlíkových atomů mastných kyselin; určení totožnosti se provede pomocí kalibrační křivky.
Tab. 2.4.22-1 Kalibrační látky^*
| Směs následujících látek | Ekvivalentní délka řetězce** | Složení v % | | | Izometrické podmínky | Lineární teplotní program | | | | --- | --- | --- | --- | | Methyllaurat R | 12,0 | 5 | 10 | | Methylmyristat R | 14,0 | 5 | 15 | | Methylpalmitat R | 16,0 | 10 | 15 | | Methylstearat R | 18,0 | 20 | 20 | | Methylarachidat R | 20,0 | 40 | 20 | | Methyloleat R | 18,6 | 20 | 20 |
^* Pro GC s kapilární kolonou a s nástřikem s děličem se doporučuje, aby složka s nejdelším řetězcem ze zkoušené směsi byla přidána ke kalibrační směsi.
^** Tato hodnota, která má být počítána pomocí kalibrační křivky, je uvedena jako příklad pro kolonu s makrogolsukcinatem R.
Kvantitativní analýza. Používá se metoda vnitřní normalizace, při níž součet ploch všech píků na chromatogramu, kromě píku rozpouštědla, je brán jako 100 %. Doporučuje se použití elektronického integrátoru. Obsah složky je vypočítán jako procentuální podíl plochy odpovídajícího píku z celkového součtu ploch všech píků. Nepřihlíží se k pikům, jejichž plocha je menší než 0,05 % celkové plochy.
| 2.4.24 Totožnost a kontrola zbytkových rozpouštědel | |
|---|---|
Zkušební postupy popsané v této obecné metodě mohou být použity:
-
- Pro určení totožnosti většiny zbytkových rozpouštědel třídy 1 a třídy 2 v léčivých látkách a pomocných látkách, nebo léčivých přípravcích, nejsou-li zbytková rozpouštědla známa.
-
- Jako limitní zkouška pro rozpouštědla třídy 1 a třídy 2 přítomná v léčivých látkách a pomocných látkách nebo léčivých přípravcích.
-
- Pro kvantifikaci rozpouštědel třídy 2, jsou-li limitní hodnoty vyšší než 1000 μg/g (0,1 %), nebo třídy 3, je-li požadována kvantifikace.
Třídy zbytkových rozpouštědel jsou uvedeny v obecné kapitole 5.4.
Jsou popsána 3 rozpouštědla pro přípravu vzorků a použité podmínky pro head space nástřik plynných vzorků do chromatografického systému. Jsou předepsány 2 chromatograťické systémy, ale přednost je dávána systému A, zatímco systém B je normálně používán pro potvrzení totožnosti. Výběr postupu pro přípravu vzorku závisí na rozpustnosti zkoušené látky a v některých případech i analyzovaných zbytkových rozpouštědlech.
Za popsaných podmínek head space nástřiku nebývají běžně detegována tato rozpouštědla: formamid, 2-ethoxyethanol, 2-methoxyethanol, ethylenglykol, N-methylpyrrolidon a sulfolan. Pro kontrolu těchto zbytkových rozpouštědel by měly být používány jiné vhodné postupy.
Je-li postup zkoušky používán pro kvantitativní stanovení zbytkových rozpouštědel v látce, musí být validován.
Pracovní postup
Provede se plynová chromatografie se statickým head space nástřikem (2.2.28).
Příprava vzorku 1. Je určena pro stanovení zbytkových rozpouštědel v látkách ve vodě rozpustných.
Roztok vzorku (1). 0,200 g zkoušené látky se rozpustí ve vodě R a zředí se jí na 20,0 ml.
Příprava vzorku 2. Je určena pro stanovení zbytkových rozpouštědel v látkách ve vodě nerozpustných.
Roztok vzorku (2). 0,200 g zkoušené látky se rozpustí v N,N-dimethyIformamidu R (DMF) a zředí se jím na 20,0 ml.
Příprava vzorku 3. Je určena pro stanovení N,N-dimethylacetamidu a/nebo N,N-dimethylformamidu, je-li známo nebo lze předpokládat, že jeden z nich nebo oba budou přítomny ve zkoušené látce.
Roztok vzorku (3). 0,200 g zkoušené látky se rozpustí v 1,3-dimethyl-2-imidazolidinonu R (DMI) a zředí se jím na 20,0 ml.
V některých případech není pro přípravu vzorku vhodný ani jeden z uvedených postupů, v takovýchto případech musí být prokázáno, že rozpouštědlo použité pro přípravu vzorku a podmínky statické head space analýzy jsou vhodné.
Roztok rozpouštědla (a). 1,0 ml roztoku zbytkového rozpouštědla třídy 1 CRL se zředí vodou R na 100,0 ml. 1,0 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 10,0 ml.
Roztok rozpouštědla (b). Vhodná množství zbytkových rozpouštědel třídy 2 se rozpustí v dimelthylsulfoxidu R a zředí se vodou R na 100,0 ml. Zředění je takové, aby koncentrace odpovídala 1/20 limitní hodnoty uvedené v tabulce 2.
Roztok rozpouštědla (c). 1,00 g rozpouštědla nebo rozpouštědel přítomných ve zkoušené látce se rozpustí v dimethylsulfoxidu R nebo ve vodě R, je-li to vhodné, a zředí se vodou R na 100,0 ml. Zředí se na koncentraci odpovídající 1/20 limitní hodnoty uvedené v tabulce 1 nebo 2.
Kontrolní roztok. Připraví se jako roztok rozpouštědla (c), ale bez přídavku rozpouštědla (rozpouštědel) použitých k ověření nepřítomnosti interferujících píků.
Zkoušený roztok. 5,0 ml roztoku vzorku a 1,0 ml kontrolního roztoku se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Porovnávací roztok (a) (Třída 1). 1,0 ml roztoku rozpouštědla (a) a 5,0 ml vhodného rozpouštědla se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Porovnávací roztok (a1) (Třída 1). 5,0 ml roztoku vzorku a 1,0 ml roztoku rozpouštědla (a) se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Porovnávací roztok (b) (Třída 2). 1,0 ml roztoku rozpouštědla (b) a 5,0 ml vhodného rozpouštědla se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Porovnávací roztok (c). 5,0 ml roztoku vzorku a 1,0 ml roztoku rozpouštědla (c) se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Porovnávací roztok (d). 1,0 ml kontrolního roztoku a 5,0 ml vhodného rozpouštědla se odměří do lahvičky pro nástřik vzorku.
Lahvičky se vzduchotěsně uzavřou pryžovým šeptem pokrytým polytetrafluorethylenem a zajistí hliníkovým uzávěrem. Roztok se zhomogenizuje protřepáním.
Mohou být použity tyto podmínky statického head space nástřiku:
| Pracovní parametry | Postup pro přípravu vzorku | | | | | 1 | 2 | 3 | | --- | --- | --- | --- | | Teplota pro ustavení rovnováhy (°C) | 80 | 105 | 80 | | Doba ustavování rovnováhy (min) | 60 | 45 | 45 | | Teplota přechodové kapiláry (°C) | 85 | 110 | 105 |
Nosný plyn: Dusík pro chromatografii R nebo helium pro chromatografii R, při vhodném tlaku
| Doba tlakování (s) | 30 | 30 | 30 |
|---|---|---|---|
| Nastřikovaný objem (ml) | 1 | 1 | 1 |
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
Systém A
- křemenné kapilární kolony délky 30 m a vnitřního průměru 0,32 mm nebo 0,53 mm s vnitřní stěnou pokrytou zesíťovanými 6 % polykyanpropylfenylsiloxanu R a 94 % polydimethylsiloxanu R (tlouštka filmu: 1,8 μm nebo 3 μm),
- dusíku pro chromatografii R nebo helia pro chromatografii R jako nosného plynu při lineární průtokové rychlosti asi 35 cm/s a dělicím poměru 1 : 5,
- plamenoionizačního detektoru (může být použit též hmotnostní spektrometr nebo detektor elektronového záchytu pro chlorovaná zbytková rozpouštědla třídy 1).
Teplota kolony se udržuje na 40 °C po dobu 20 min, potom se zvyšuje rychlostí 10 °C/min na 240 °C, při níž se udržuje 20 min, teplota nástřikového prostoru se udržuje na 140 °C a teplota detektoru na 250 °C.
Dochází-li k interferenci stanovovaných rozpouštědel s matricí, použije se:
Systém B
- křemenné kapilární kolony délky 30 m a vnitřního průměru 0,32 mm nebo 0,53 mm s vnitřní stěnou pokrytou makrogolem 20 000 R (tlouštka filmu: 0,25 μm),
- dusíku pro chromatografii R nebo helia pro chromatografii R jako nosného plynu při lineární průtokové rychlosti asi 35 cm/s a dělicím poměru 1 : 5,
- plamenoionizačního detektoru (může být použit též hmotnostní spektrometr detektor nebo detektor elektronového záchytu pro chlorovaná zbytková rozpouštědla třídy 1).
Teplota kolony se udržuje na 50 °C po dobu 20 min, potom se zvyšuje rychlostí 6 °C/min na 165 °C, při níž se udržuje 20 min, teplota nástřikového prostoru se udržuje na 140 °C a teplota detektoru na 250 °C.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (a) na kolonu popsanou v systému A a zaznamená se chromatogram za takových podmínek, aby mohl být stanoven poměr signálu k šumu pro 1,1,1-trichlorethan. Tento poměr musí být nejméně 5. Typický chromatogram je ukázán na obrázku 2.4.24-1.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (a1) na kolonu popsanou v systému A. Píky odpovídající zbytkovým rozpouštědlům třídy 1 musí být ještě detegovatelné.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (b) na kolonu popsanou v systému A a zaznamená se chromatogram za takových podmínek, aby mohlo být určeno rozlišení mezi píky odpovídajícími acetonitrilu a dichlormethanu. Systém je vhodný, jestliže získaný chromatogram je podobný chromatogramu na obrázku 2.4.24-2 a rozlišení mezi píky acetonitrilu a dichlormethanu je nejméně 1,0.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze zkoušeného roztoku na kolonu popsanou v systému A. Jestliže na získaném chromatogramu není žádný pík odpovídající jednomu z píků zbytkových rozpouštědel na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) nebo (b), pak zkoušená látka vyhovuje požadavkům zkoušky. Jestliže kterýkoliv pík na chromatogramu zkoušeného roztoku odpovídá některému z píků zbytkových rozpouštědel na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) nebo (b), musí být použit systém B.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (a) na kolonu popsanou v systému B a zaznamená se chromatogram za takových podmínek, aby mohl být stanoven poměr signálu k šumu pro benzen. Tento poměr musí být nejméně 5. Typický chromatogram je ukázán na obrázku 2.4.24-3.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (a1) na kolonu popsanou v systému B. Píky odpovídající zbytkovým rozpouštědlům třídy 1 musí být ještě detegovatelné.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (b) na kolonu popsanou v systému B a zaznamená se chromatogram za takových podmínek, aby mohlo být určeno rozlišení mezi píky odpovídajícími acetonitrilu a trichlorethylenu. Systém je vhodný, jestliže získaný chromatogram je podobný chromatogramu na obrázku 2.4.24-4 a rozlišení mezi píky acetonitrilu a trichlorethylenu je nejméně 1,0.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze zkoušeného roztoku na kolonu popsanou v systému B. Jestliže na získaném chromatogramu není žádný pík odpovídající jednomu z píků zbytkových rozpouštědel na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) nebo (b), pak zkoušená látka vyhovuje požadavkům zkoušky. Jestliže kterýkoliv pík na chromatogramu zkoušeného roztoku odpovídá některému z píků zbytkových rozpouštědel na chromatogramu porovnávacího roztoku (a) nebo (b) a potvrzuje závěr zkoušky za použití systému A, postupuje se takto:
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (c) na kolonu popsanou pro systém A nebo systém B. Je-li nutné, nastaví se citlivost systému tak, aby výška píku odpovídajícího určovanému zbytkovému rozpouštědlu (rozpouštědlům) byla nejméně 50 % celé stupnice zapisovače.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (d) na kolonu. Nesmí být pozorovatelný žádný interferující pík.
Nastříkne se 1 ml plynné fáze zkoušeného roztoku a 1 ml plynné fáze porovnávacího roztoku (c) na kolonu. Tyto nástřiky se opakují ještě dvakrát.
[image omitted]
Obr. 2.4.24-1 Typický chromatogram rozpouštědel třídy 1 za použití podmínek popsaných pro systém A a Postup 1. Plamenoionizační detektor.
4: benzen; 10: chlorid uhličitý; 14: 1,2-dichlorethan; 15: 1,1-dichlorethylen; 52: 1,1,1- trichlorethan.
[image omitted]
Obr. 2.4.24-2 Chromatogram rozpouštědel třídy 2 za použití podmínek popsaných pro systém A a Postup 1. Plamenoionizační detektor.
3: acetonitril; 11: chloroform; 13: cyklohexan; 16a: cis-1,2-dichlorethylen; 17: dichlormethan; 29: hexan; 30: 2-hexanon; 34: methanol; 49: pyridin; 51: toluen; 53: 1,1,2-trichlorethylen; 54: xylen ortho, meta, para; 58: chlorbenzen; 61: tetralin; 62: methylcyklohexan; 63: nitromethan; 64: 1,2-dimethoxyethan, DMSO dimethylsulfoxid.
[image omitted]
Obr. 2.4.24-3 Chromatogram zbytkových rozpouštědel třídy 1 za použití podmínek popsaných pro systém B a Postup 1. Plamenoionizační detektor.
4: benzen; 10: chlorid uhličitý; 14: 1,2-dichlorethan; 15: 1,1-dichlorethylen; 52: 1,1,1-trichlorethan.
[image omitted]
Obr. 2.4.24-4 Typický chromatogram zbytkových rozpouštědel třídy 2 za použití podmínek popsaných pro systém B a Postup 1. Plamenoionizační detektor.
3: acetonitril; 11: chloroform; 13: cyklohexan; 16a: cis-1,2-dichlorethylen; 17: dichlormethan; 23: 1,4-dioxan; 29: hexan; 30: 2-hexanon; 34: methanol; 49: pyridin; 51: toluen; 53: 1,1,2-trichlorethylen; 54: xylen, ortho, meta, para; 58: chlorbenzen; 61: tetralin; 62: methylcyklohexan; 63: nitromethan; 64: 1,2-dimethoxyethan.
Průměrná hodnota plochy píku zbytkového rozpouštědla (rozpouštědel) na chromatogramu zkoušeného roztoku nesmí být větší než polovina průměrné hodnoty plochy píku odpovídajícího zbytkového rozpouštědla (rozpouštědel) na chromatogramu porovnávacího roztoku (c). Zkoušku lze hodnotit, jestliže relativní směrodatná odchylka rozdílů ploch píků analytu získaných ze tří párů opakovaných nástřiků porovnávacího roztoku (a) a zkoušeného roztoku je nejvýše 15 %.
Průběhový diagram postupu je ukázán na obrázku 2.4.24-5.
Jsou-li zbytková rozpouštědla (třída 2 nebo třída 3) přítomna v koncentracích 0,1 % a větších, může být jejich obsah stanovován metodou standardního přídavku.
[image omitted]
Obr. 2.4.24-5 Průběhový diagram pro identifikaci zbytkových rozpouštědel a aplikaci limitní zkoušky
| 2.4.26 N,N-Dimethylanilin | |
|---|---|
A. Stanoví se plynovou chromatografií (2.2.28) za použití N,N-diethylanilinu R jako vnitřního standardu.
Roztok vnitřního standardu. 50 mg N,N-diethylanilinu R se rozpustí ve 4 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l RS a zředí se vodou R na 50 ml. 1 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 100 ml. Zkoušený roztok. 0,50 g se rozpustí ve zkumavce se zabroušenou zátkou ve 30,0 ml vody R. Přidá se 1,0 ml roztoku vnitřního standardu. Teplota roztoku se upraví na 26 °C až 28 °C. Přidá se 1,0 ml hydroxidu sodného koncentrovaného RS a míchá se do úplného rozpuštění. Přidají se 2,0 ml trimethylpentanu R. Třepe se 2 min a vrstvy se nechají oddělit. Použije se horní vrstva.
Porovnávací roztok. 50,0 mg N,N-dimethylanilinu R se rozpustí ve 4,0 ml kyseliny chlorovodíkové 0,1 mol/l RS a zředí se vodou R na 50,0 ml. 1,0 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 100,0 ml. 1,0 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 30,0 ml. Přidá se 1,0 ml roztoku vnitřního standardu a 1,0 ml hydroxidu sodného koncentrovaného RS. Přidají se 2,0 ml trimethylpentanu R. Třepe se 2 min a vrstvy se nechají oddělit. Použije se horní vrstva.
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
- křemenné kapilární kolony délky 25 m a vnitřního průměru 0,32 mm s vnitřní stěnou pokrytou filmem síťovaného polyfenylmethylsiloxanu R (tlouštka filmu 0,52 μm),
- helia pro chromatografií R jako nosného plynu s dělicím poměrem 1 : 20, vstupním tlakem na koloně 50 kPa a průtokem na děliči 20 ml/min,
- plamenoionizačního detektoru,
- vstřikovací trubice se skládá z kolony dlouhé asi 1 cm naplněné křemelinou pro plynovou chro matografii R impregnovanou 10 % polydimethylsiloxanu R.
Teplota kolony se udržuje 5 min na 150 °C, pak se zvyšuje rychlostí 20 °C/min na 275 °C a při této teplotě se udržuje 3 min, teplota nástřikového prostoru se udržuje na 220 °C a teplota detektoru na 300 °C.
Retenční časy jsou: pro N,N-dimethylanilin asi 3,6 min a pro N,N-diethylanilin asi 5,0 min.
Nastřikuje se 1 μl zkoušeného roztoku a 1 μl porovnávacího roztoku.
B. Stanoví se plynovou chromatografií (2.2.28) za použití natalenu R jako vnitřního standardu.
Roztok vnitřního standardu. 50 mg naftalenu R se rozpustí v cyklohexanu R a zředí se jím na 50 ml. 5 ml tohoto roztoku se zředí cyklohexanem R na 100 ml.
Zkoušený roztok. K 1,00 g zkoušené látky se přidá ve zkumavce se zabroušenou zátkou 5 ml hydroxidu sodného 1 mol/l RS a 1,0 ml roztoku vnitřního standardu. Zkumavka se uzavře a intenzivně třepe 1 min. Je-li nutno, odstředí se. Použije se horní vrstva.
Porovnávací roztok. K 50,0 mg N,N-dimethylanilinu R se přidají 2 ml kyseliny chlorovodíkové R a 20 ml vody R, třepe se do rozpuštění a zředí se vodou R na 50,0 ml. 5,0 ml tohoto roztoku se zředí vodou R na 250,0 ml. K 1,0 ml se ve zkumavce se zabroušenou zátkou přidá 5 ml hydroxidu sodného 1 mol/l RS a 1,0 ml roztoku vnitřního standardu. Zkumavka se uzavře a intenzivně třepe 1 min. Je-li nutno, odstředí se. Použije se horní vrstva.
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
- skleněné kolony délky 2 m a vnitřního průměru 2 mm naplněné křemelinou silanizovanou pro plynovou chromatografii R impregnovanou 3 % polyfenylmethylsiloxanu R,
- dusíku pro chromatografii R jako nosného plynu při průtokové rychlosti 30 ml/min,
- plamenoionizačního detektoru.
Teplota kolony se udržuje na 120 °C, teplota nástřikového prostoru a detektoru na 150 °C.
Nastřikuje se 1 μl zkoušeného roztoku a 1 μl porovnávacího roztoku.
- 2.5. Stanovení obsahu
| 2.5.5 Číslo peroxidové | |
|---|---|
Číslo peroxidové IP udává množství aktivního kyslíku v milimolech obsažené v peroxidické formě v 1000 g látky, stanoví se metodami popsanými níže.
Jestliže není předepsáno jinak, použije se metoda A. Každá změna metody A na metodu B by měla být validována.
Metoda A
5,00 g zkoušené látky (m) se převede do 250ml kuželové baňky se zabroušenou skleněnou zátkou. Přidá se 30 ml směsi objemových dílů kyseliny octově ledové R a chloroformu R (3 + 2) a třepe se do rozpuštění látky. Potom se přidá 0,5 ml jodidu draselného nasyceného RS, promíchá se a přesně za 1 min se přidá 30 ml vody R. Titruje se thiosíranem sodným 0,01 mol/l VS, který se pomalu přidává za rovnoměrného míchání do změny žlutého zbarvení na téměř bezbarvé. Potom se přidá 5 ml škrobu RS a pokračuje se v titraci přidáváním thiosíranu sodného 0,01 mol/l VS po kapkách a za stálého míchání do odbarvení. Současně se za stejných podmínek provede slepá zkouška, při níž spotřeba thiosíranu sodného 0,01 mol/l VS není vyšší než 0,10 ml.
Číslo peroxidové se vypočítá podle vzorce:
Ip=10·n1-n2m,
v němž značí:
n1 - spotřebu thiosíranu sodného 0,01 mol/l VS při titraci v ml,
n2 - spotřebu thiosíranu sodného 0,01 mol/l VS při slepé zkoušce v ml,
m - navážku zkoušené látky v g.
Metoda B
Postup se provede za chránění před aktinickým světlem.
Předepsané množství zkoušené látky (m), viz tabulka 2.5.5-1, se převede do kuželovité baňky opatřené zátkou. Přidá se 50 ml směsi objemových dílů trimethylpentanu R a kyseliny octové ledové R (2 + 3) a míchá se do rozpuštění zkoušené látky. Pipetou o vhodném objemu se přidá 0,5 ml jodidu draselného nasyceného RS, baňka se uzavře a promíchá se. Roztok se nechá stát 1 min ± 1 s, nejméně třikrát se důkladně protřepe a potom se přidá 30 ml vody R.
Tab. 2.5.5-1
| Předpokládané číslo peroxidové | Navážka zkoušené látky (g) |
|---|---|
| 0 až 12 | 2,00 až 5,00 |
| 12 až 20 | 1,20 až 2,00 |
| 20 až 30 | 0,80 až 1,20 |
| 30 až 50 | 0,500 až 0,800 |
| 50 až 90 | 0,300 až 0,500 |
Roztok se titruje thiosíranem sodným 0,1 mol/l VS, přidává se postupně za stálého intenzivního míchání do změny žlutého zbarvení na téměř bezbarvé. Přidá se asi 0,5 ml škrobu RS1 a pokračuje se v titraci za stálého míchání zvláště v blízkosti bodu ekvivalence, aby se uvolnil všechen jod z vrstvy rozpouštědla. Roztok thiosíranu sodného se přidává po kapkách až do odbarvení.
Pokud se při titraci spotřebuje méně než 0,5 ml thiosíranu sodného 0,1 mol/l VS, opakuje se stanovení za použití thiosíranu sodného 0,01 mol/l VS za stálého intenzivního míchám.
Poznámka. K 15 s až 30 s zpoždění při neutralizaci škrobového indikátora dochází pro peroxidové číslo 70 a vyšší, trimethylpentan má sklon pěnit na povrchu vodného prostředí a v tomto případě je třeba přiměřeně míchat rozpouštědlo a odměrný roztok, až do uvolnění poslední stopy jodu. Doporučuje se použít thiosíran sodný 0,01 mol/l VS pro peroxidové číslo nižší než 150. Může se přidat malé množství (0,5 % až 1,0 %) vyšších HLB emulgátorů k reakční směsi, aby se zpomalilo dělení fází a zkrátilo se tak zpoždění při uvolnění jodu.
Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.
Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla.
e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)