Vyhláška, kterou se stanoví podrobnosti o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin
| Druh | Nejvyšší dovolený počet rostlin na 100 m2 porostů | kategorie | |
|---|---|---|---|
| SE, E | C | ||
| jetel luční a vojtěška | jiné kulturní druhy obtížně čistitelné (tab. 4.2) | 5 | 10 |
| jiné odrůdy a zřetelně odchylné typy | 3 | 10 | |
| plevelné druhy - šťovíky kadeřavý a tupolistý, komonice | 5 | 10 | |
| rostliny napadené virovými chorobami | 10% | 10% | |
| ostatní jeteloviny | jiné kulturní druhy obtížně čistitelné (tab. 4.2) | 5 | 30 |
| jiné odrůdy a zřetelně odchylné typy | 3 | 10 | |
| plevelné druhy - šťovíky kadeřavý a tupolistý, komonice | 5 | 10 | |
| rostliny napadené virovými chorobami | 10% | 10% | |
| všechny jeteloviny | kokotice a záraza | nesmí se vyskytovat |
Tab. 4.2
| Druh | Jiné kulturní druhy obtížně čistitelné |
|---|---|
| čičorka pestrá | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětelová |
| jetel alexandrijský | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel luční | štírovník růž., komonice a vojtěška setá |
| jetel nachový | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel perský | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a vojtěška setá |
| jetel plazivý | štírovníky |
| jetel prostřední | jetel luční, jetel švédský a štírovníky |
| jetel švédský | jetel plazivý a štírovníky |
| komonice bílá | jetel švédský, štírovník růž., jetel luční, vojtěška |
| kopyšník tmavý | - |
| pískavice řecké seno | - |
| štírovník jednoletý | jetel luční, jetel švédský a ostatní štírovníky |
| štírovník růžkatý | jetel luční, jetel švédský a ostatní štírovníky |
| tolice dětelová | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
| úročník bolhoj | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel. |
| vičenec ligrus | jetel plazivý, jetel švédský, štírovník růž., tolice dětel., komonice a jetel luční |
| vojtěška setá | jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
| vojtěška proměnlivá | jetel švédský, štírovník růž., komonice a jetel luční |
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
Požadavky na druhovou a odrůdovou čistotu porostu jsou:
| Druhová čistota | ||
|---|---|---|
| Ostatní druhy v semeni | SE, E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| těžko rozlišitelné | C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
| Odrůdová čistota | ||
| Jiné odrůdy nebo | SE, E | 1 odchylná rostlina na 30 m2 |
| odchylné typy | C | 1 odchylná rostlina na 10 m2 |
Další požadavky:
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům,
– zdravotní stav musí být takový, aby zaručil přesné stanovení druhové a odrůdové čistoty.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| Klíčivost | Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů | Hmotnost vzorku pro zkoušku dle sl. 10-14 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druh | Kategorie | Vlhkost nejvýše | Minimální klíčivost | Maximální podíl tvrdých semen1) | Čistota nejméně | vztaženo na hmotnost základního vzorku | ve vzorku dle sl. 15 počet semen | |||||||
| celk. | v množství dle sl.7 | jedn. druh | odlišné od sl.8 nebo 10 | |||||||||||
| z toho | komonice | kokotice | oves hluchý a fatuoidy | šťovík tupol. a kadeř. | ||||||||||
| jedn. druh | komo -nice | |||||||||||||
| % | % | % | % | % | % | % | ks | ks | ks | ks | ks | g | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| čičorka pestrá | SE, E C | 12,0 | 75 | 40 | 95,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 100 |
| jetel alexandrijský | SE, E C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 60 |
| jetel luční | SE, E C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 5 10 | 50 |
| jetel nachový | SE, E C | 12,0 | 75 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 80 |
| jetel perský | SE,E C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 20 |
| jetel plazivý | SE, E C | 12,0 | 80 | 40 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 5 10 | 20 |
| jetel prostřední | SE, E C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 50 |
| jetel zvrhlý | E,SE C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 20 |
| komonice bílá | E,SE C | 13,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 20 | - - | - 0 | - 0 | 2 5 | 50 | |
| kopyšník | E,SE C | 16,0 | 75 | 30 | 95,0 | 0,3 2,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 2 5 | 300 120 2) |
| pískavice řecké seno | E,SE C | 12,0 | 80 | 95,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 2 5 | 450 | |
| štírovníky (jednol. a růžkatý) | E,SE C | 12,0 | 75 | 40 | 95,0 | 0,3 1,8 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 30 |
| tolice dětelová | E,SE C | 12,0 | 80 | 20 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 5 10 | 50 |
| úročník bolhoj | E,SE C | 13,0 | 75 | 20 | 95,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 2 5 | 60 |
| vičenec ligrus (nevyluštěný) | E,SE C | 12,0 | 75 | 20 | 95,0 | 0,3 2,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 2 5 | 600 400 2) |
| vojtěška (setá a proměnlivá) | E,SE C | 12,0 | 80 | 40 | 97,0 | 0,3 1,5 | 1,0 | 0,3 | 20 | 0 - | - 0 | - 0 | 3 10 | 50 |
1) Tvrdá semena se připočítávají ke klíčivým v max. množství dle sloupce 5.
2) Osivo vyluštěné.
Další požadavky:
– čistota osiva jetelovin může klesnout až o 5% pod hodnotu uvedenou v normě, jsou-li příčinou čištěním neodstranitelné minerální příměsi.
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
– v osivu se nesmí vyskytovat háďátko zhoubné (Ditylenchus dipsaci)
Část VI
Požadavky na množitelské porosty a osivo jiných krmných plodin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab.1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Kapusta krmná | Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. + var. viridis L. |
| Ředkev olejná | Raphanus sativus L.var.oleiformis Pers. |
| Svazenka | Phacelia tanacetifolia Benth. |
| Tuřín | Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb. |
| Bér vlašský (čumíza, mohár)*) | Setaria italica (L.) P. Beauv. |
| Sléz přeslenitý*) | Malva verticillata L. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– skupina jiných krmných plodin není vytvořena. Vyjma béru a slézu, které nejsou zařazeny v žádné skupině, spadají ostatní druhy do schématu brukvovitých, dalších olejných a přadných rostlin.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab.2
| Kategorie | První rok pěstování | První přehlídka ve fázi | Druhá přehlídka ve fázi | Porosty nemohou být zakládány na pozemcích, na kterých byly v předcházejícím období pěstovány: | |
|---|---|---|---|---|---|
| počet roků | předplodiny | ||||
| kapusta krmná, tuřín | sazečka | semenice | |||
| základní osivo E | v technologické zralosti | při třídění | kvetení | 4 | stejného druhu a jiného druhu rodu Brassica, Camelina, Raphanus a Sinapis |
| certifikované osivo C | |||||
| ředkev olejná, | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | - | kvetení | dozrávání | 4 | stejného druhu a jiného druhu rodu Brassica, Camelina, Raphanus a Sinapis |
| certifikované osivo C | - | kvetení | - | ||
| svazenka | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E certifikované osivo C | - | kvetení | - | 2 | stejný nebo příbuzný druh |
| sléz, bér | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E certifikované osivo C | - | od kvetení do počátku zrání | - | 3 | stejný nebo příbuzný druh |
Krmnou kapustu a tuřín lze množit i přímou metodou – ze sazeček ponechaných na stanovišti bez přesázení. Při přehlídce porostu sazeček s nedorostlými sazečkami (přímá metoda) se pravost a čistota odrůdy neposuzuje. Pro posouzení pravosti a čistoty odrůdy může být provedena vegetační nebo jiná zkouška. Osivo z takto množených porostů je určeno pouze na plochy běžného pěstování.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab.3
| Druh | Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech | Prostorová izolace – nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení (tj. od jiných odrůd, komponentů a hybridů stejného druhu a od jiných druhů) | |
|---|---|---|---|---|
| vzdálenost | od druhů | |||
| kapusta1) krmná | E | 1 | 400 | rodu Brassica, Camelina a Sinapis |
| C | 1 | 200 | ||
| ředkev olejná | SE, E | 1 | 400 | rodu Brassica, Camelina a Sinapis |
| C | 1 | 200 | ||
| svazenka | SE, E | 1 | 400 | - |
| c, | 1 | 200 | ||
| tuřín1) | E | 1 | 400 | rodu Brassica, Camelina a Sinapis |
| C | 1 | 200 | ||
| sléz přeslenitý | SE, E, C | 1 | 500 | od jiných odrůd téhož druhu |
| bér vlašský | SE, E, C | 1 | 500 | od jiných odrůd téhož druhu |
1) Týká se porostů semenic.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požaduje časový odstup pro množitelské porosty - u druhů čeledi Brassicaceae 5 let, u ostatních druhů 2 roky, v případě stejné odrůdy a kategorie není dáno časové omezení, podmínka je dodržení odrůdové čistoty.
– přehlídka musí být provedena alespoň jedna, u hybridních odrůd nejméně 3 v každé rodičovské linii.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený počet rostlin na 100 m2 porostu nebo v % | ||
|---|---|---|---|---|
| jiných kultur, druhů a forem s podobným semenem | jiných odr. a zřetelně odchyl, typů, komponentů a hybridů | |||
| počet, % | počet, % | |||
| kapusta krmná | E | 0 % | 0,5 % | |
| sazečka | C | 0,5 % | 2,0 % | |
| semenice | E | 0 % | 0 % | |
| C | 0 % | 0 % | ||
| ředkev olejná | SE,E | 2 ks | 4 ks | |
| C | 4 ks | 10 ks | ||
| svazenka | SE,E | - | 3 ks | |
| C | - | 10 ks | ||
| tuřín | sazečka | E | 0 % | 0,5 % |
| semenice | C | 0,5 % | 2,0 % | |
| E | 0 % | 0,5 % | ||
| C | 0 % | 3 % | ||
| sléz přeslenitý | SE,E | - | 3 ks | |
| C | - | 10 ks | ||
| bér vlašský | SE,E | - | 3 ks | |
| C | - | 10 ks |
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Tab.4.1.2
| Nejvyšší dovolený výskyt rostlin při množení hybridních odrůd 1) | Kategorie | |
|---|---|---|
| E | C - hybrid | |
| jiných odrůd a zřetelně odchylných typů - v odrůdách a liniích - v hybrid. porostech | 0,5 % 0,2 % | 3,0% 1,0% |
| jiných příbuzných druhů - v komponentech a v hybrid. porostech ostatních druhů | 0 % 1) | 1,0% |
1) Linie sloužící při hybridizaci pouze jako opylovač se po opylení z porostu odstraní.
V hybridizačních porostech se výskyt rostlin jiných příbuzných druhů, jiných odrůd a zřetelně odchylných typů posuzuje v obou komponentech samostatně, avšak pro uznání porostu je rozhodující celkový výskyt těchto rostlin v obou komponentech.
Odrůdová čistota, % hybridnosti u hybridních odrůd se stanoví posklizňovou kontrolou provedenou před certifikací osiva ve vegetační zkoušce nebo s použitím jiných mezinárodně odsouhlasených testů na hybridnost osiva.
Tab. 4.2.
| Nejvyšší dovolený počet rostlin napadených chorobami na 100 m2 porostu | ||||
|---|---|---|---|---|
| Druh | Kategorie | Leptosphaeria maculans anamorfa: Phoma lingam | Sclerotinia slerotiorum | Ustilago spp. |
| kapusta krmná | E | 5 | 5 | - |
| C | 20 | 20 | - | |
| ředkev olejná | SE,E | - | 5 | - |
| C | - | 20 | - | |
| tuřín | E | 5 | 5 | - |
| C | 20 | 20 | - | |
| bér vlašský | SE,E | - | - | 5 |
| C | - | - | 20 |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou
– pro druhy, jejichž semena jsou obtížně odlišitelná a druhy, které se snadno opylují s množenou odrůdou platí, že se může vyskytovat maximálně:
SE, E – 1 odlišná rostlina na 30 m^2
C - 1 odlišná rostlina na 10 m^2,
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům,
– zdravotní stav musí být takový, aby zaručil přesné stanovení druhové a odrůdové čistoty.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab.5
| | | | | | Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů | Hmotnost vzorku pro zkoušku dle sl. 10-13 | Jiné požadavky | | | | | | | | | Druh | Kategorie | Vlhkost nejvýše | Klíčivost nejméně | Čistota nejméně | Vztaženo na hmotnost základního vzorku | Ve vzorku dle sl. 14 počet semen | | | | | | | | | | | | | | | Celk. | Z toho jeden druh | ředkev ohnice | hořčice rolní | jeden druh | Odlišné od sl. 6 nebo 10 | | | | | | | | | | | oves hluchý a fatuoidy | kokotice a psárka polní | šťovík kadeř, a tupol. | | | | | | | | | | | % | % | % | % | % | % | % | ks | ks | ks | ks | g | | | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | | bér vlašský | SE,E C | 15,0 | 70 | 96,0 | 0,3 1,0 | | | | | 0 | 0 | | 90 | | | kapusta krmná | SE,E C | 12,0 | 75 | 98,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 | 0 | 3 10 | 100 | | | ředkev olejná | SE,E C | 10,0 | 80 | 97,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 | 0 | 2 5 | 300 | | | sléz přeslenitý | SE,E C | 15,0 | 70 | 95,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | | | 20 | 0 | 0 | | 50 | | | svazenka vratičolistá | SE,E C | 13,0 | 80 | 96,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | | | 20 | 0 | 0 | | 40 | | | tuřín | SE,E C | 10,0 | 80 | 98,0 | 0,3 1,0 | 0,5 | 0,3 | 0,3 | 20 | 0 | 0 | 2 5 | 100 | |
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část VII
Požadavky na množitelské porosty a osivo olejnin a přadných rostlin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab.1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Hořčice bílá | Sinapis alba L. |
| Hořčice černá | Brassica nigra (L.) Koch |
| Hořčice sareptská | Brassica juncea (L.) Czernj. et Cosson. |
| Kmín | Carum carvi L. |
| Konopí seté | Cannabis sativa L. |
| Len | Linum usitatissimum L. |
| Mák | Papaver somniferum L. |
| Řepka | Brassica napus L. (partim) |
| Světlice barvířská (saflor) | Carthamus tinctorius L. |
| Slunečnice | Helianthus annuus L. |
| Sója | Glycine max (L.) Merr. |
| Řepice (řepák) | Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs |
| Lnička setá*) | Camelina sativa L. Grantz. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab.2
| Druh Kategorie | První přehlídka ve fázi | Druhá přehlídka ve fázi | Třetí přehlídka ve fázi | Porosty nemohou být zakládány na pozemcích, na kterých byly v předcházejícím období pěstovány: | |
|---|---|---|---|---|---|
| počet roků | předplodiny | ||||
| hořčice bílá, hořčice černá, hořčice sareptská, lnička setá, řepice (řepák) | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | kvetení | dozrávání | - | 4 | stejného druhu a jiného druhu rodu Brassica, Camelina, Raphanus a Sinapis |
| certifikované osivo C | kvetení | - | - | 4 | |
| řepka | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E včetně inbredních linií | tvorby list. růžice | kvetení | dozrávání | 5 | stejného druhu a jiného druhu rodu Brassica, Camelina, Raphanus a Sinapis |
| certifikované osivo C | tvorby list. růžice | kvetení | dozrávání | 4 | |
| certifikované osivo - hybridní odrůdy | tvorby list. růžice | kvetení | dozrávání | 5 | |
| kmín | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | - | kvetení | - | 3 | čeleď Apiaceae |
| certifikované osivo C | - | kvetení | - | 3 | |
| konopí | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | kvetení | - | - | 5 | stejného druhu |
| certifikované osivo C | kvetení | - | - | 5 | |
| len | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | kvetení | dozrávání | - | 5 | stejného druhu |
| certifikované osivo C | kvetení | dozrávání | - | 5 | |
| mák, sója, slunečnice, světlice barvířská | |||||
| osivo předstupňů SE základní osivo E | kvetení | dozrávání | - | 4 | stejného druhu |
| certifikované osivo C | kvetení | dozrávání | - | 4 |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požaduje časový odstup pro množitelské porosty - u druhů čeledi Brassicaceae 5 let, u ostatních druhů 2 roky, v případě stejné odrůdy a kategorie není dáno časové omezení, podmínka je dodržení odrůdové čistoty.
– přehlídka musí být provedena alespoň jedna, u hybridních odrůdy nejméně 3 v každé rodičovské linii.
– u hybridní slunečnice nejméně 2 přehlídky.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab.3
| Druh | Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech | Prostorová izolace - nejmenší izolační vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení (tj. od jiných odrůd, komponentů a hybridů stejného druhu a od jiných druhů) | |
|---|---|---|---|---|
| od stejného druhu | od druhů | |||
| hořčice bílá | SE, E | 1 | 400 | rodu Brassica, |
| C | 1 | 200 | Camelina a Raphanus | |
| hořčice černá, | SE, E | 1 | 400 | rodu Brassica, Camelina, Raphanus a Sinapis |
| sareptská | C | 1 | 200 | |
| kmín | SE, E | 1 | 500 | od jiné odrůdy |
| C | 1 | 300 | ||
| SE, E | 1 | 100 | od planých rostlin téhož druhu | |
| C | 1 | 50 | ||
| konopí | SE,E | 2 | 5 000 | |
| (jednodomé) | C | 2 | 1 000 | |
| konopí | SE,E | 2 | 400 | |
| C | 2 | 200 | ||
| len | SE, E | 1 | 200 | |
| C | 1 | 100 | ||
| lnička setá | SE,E | 1 | 400 | rodu Brassica, Raphanus a Sinapis |
| C | 1 | 200 | ||
| mák | SE,E | 1 | 400 | |
| C | 1 | 200 | ||
| řepka | SE,E | 1 | 200 | rodu Brassica, Raphanus, Sinapis a Camelina |
| C | 1 | 100 | ||
| komponenty | 1 | 500 | ||
| hybridy | 1 | 300 | ||
| řepice (řepák) | SE,E | 1 | 400 | rodu Brassica, Sinapis Raphanus, a Camelina |
| C | 1 | 200 | ||
| SE,E | 1 | 750 | ||
| slunečnice | C | 1 | 500 | |
| komponenty | 1 | 1 500 | ||
| hybridy | 1 | 750 | ||
| světlice | SE,E | 1 | 1000 | |
| barvířská | C | 1 | 600 | |
| sója | SE,E | 1 | - | |
| C | 1 | - |
Izolační vzdálenost platí i pro planě rostoucí společenstva daných druhů nebo z půdní zásoby, kde počet rostlin sledovaného druhu je 100 a více rostlin na 100 m^2
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky na minimální izolační vzdálenosti odpovídají Tab.3, nemusí být dodrženy, pokud je zaručena ochrana před nežádoucím opylením.
– množitelské porosty samosprašných a apomiktických odrůd musí být odděleny uličkou.
– u hybridních odrůd se stejným opylovačem musí být mechanická izolace 3 m a známý původ osiva.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab.4.1
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený výskyt rostlin na 100 m2 porostu – počet % | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| jiných kultur.druhů a forem1) s podobným semenem | jiných odr. a zřetelně odchyl, typů, komponentů a hybridů | hořčice rolní | ředkve ohnice | ostatní plevele | ||
| počet | počet | počet | počet | |||
| hořčice bílá | SE, E | 2 | 4 | 0 | 2 | |
| C | 4 | 10 | 4 | 4 | ||
| hořčice černá, sareptská | SE, E | 2 | 3 | 0 | 2 | |
| C | 4 | 10 | 4 | 4 | ||
| konopí | SE, E | 2 | 3 | |||
| C | 4 | 10 | ||||
| kmín | SE, E | 2 | 3 | 02) | ||
| C | 4 | 10 | 42) | |||
| len | SE,E | 2 | 10 | |||
| C | 4 | 40 | ||||
| lnička setá | SE,E | 2 | 2 | |||
| C | 4 | 6 | ||||
| mák | SE, E | 2 | 2 | 03) | ||
| C | 4 | 6 | 03) | |||
| řepka | SE,E | 2 | 4 | 0 | 2 | |
| C | 4 | 10 | 4 | 4 | ||
| komponenty | 0 | viz. tab.4.2 | 0 | 2 | ||
| hybridy | 4 | 4 | 4 | |||
| řepice (řepák)4) | SE,E | 2 | 4 | 0 | 2 | |
| C | 4 | 10 | 4 | 4 | ||
| SE,E | 2 | 0,2% | ||||
| slunečnice | C | 4 | 0,5% | |||
| komponenty | 0 | 0,2% | ||||
| hybridy | 4 | 0,5% | ||||
| světlice barvířská (saflor) | SE,E | 2 | 3 | |||
| C | 4 | 10 | ||||
| sója | SE, E | 2 | 4 | |||
| C | 4 | 10 |
1) Jarní a ozimá forma v rámci druhu.
2) Ostatní Apiaceae (okoličnaté).
3) Blín.
4) Pokud se bude u řepice vyrábět osivo hybridních odrůd, bude postupováno stejným způsobem jako u hybridních odrůd řepky, s přihlédnutím k typu hybridnosti a metodice šlechtitele.
Další požadavky:
– množitelský porost nesmí být zaplevelen (včetně kulturních druhů) natolik, aby bylo možné u něho hodnotit pravost a čistotu odrůdy.
Další požadavky na porosty hybridních odrůd řepky
Tab. 4.2
| Kategorie | Komponenty | Restaurované hybridy | Nejvyšší dovolený výskyt odlišných rostlin | Pylová sterilita | |
|---|---|---|---|---|---|
| komponenty | % | ks | |||
| E | inbrední linie | 0,1 | (5) | - | |
| jednoduchý hybrid | 0,1 | (5) | - | ||
| otcovský komponent | - | ||||
| mateřský komponent | 0,2 | (10) | 99% | ||
| C | otcovský komponent | 0,3 | (15) | - | |
| mateřský komponent | 1,0 | (50) | 95% | ||
| E | mateřský komponent | 3 | 98% | ||
| otcovský komponent1) | 3 | - | |||
| obsev | 3 | - | |||
| C | mateřský komponent | 10 | 98% | ||
| otcovský komponent2) | 15 | - | |||
| obsev | 50 | - |
1) Platí, pokud hustota porostu bude minimálně 30 rostlin / m^2, při hustotě porostu 20 rostlin / m^2 se smí vyskytovat max. 2 odlišné rostliny / 100 m^2.
2) Selekce fertilních rostlin v mateřském komponentu bude provedena na začátku fáze kvetení, fertilní rostliny v porostu mateřského komponentu se počítají jako odchylné typy v tom případě, že se od porostu liší minimálně v jednom dalším odrůdovém znaku.
Opylovač musí být z porostu důsledně odstraněn, kontrola odstranění se provádí při třetí přehlídce, nesmí být nalezeny ani remontující rostliny.
Další požadavky na porosty hybridních odrůd slunečnice
| Kategorie | Komponenty | Nejvyšší dovolený výskyt odlišných rostlin včetně fertilních rostlin v mateřském komponentu |
|---|---|---|
| % | ||
| inbrední linie | 0,2 | |
| E | jednoduchý hybrid otcovský komponent (2 % a více mateřského komponentu je schopno opylení) mateřský komponent | 0,2 |
| 0,5 | ||
| C | otcovský komponent (5 % a více mateřského komponentu je schopno opylení) | 0,5 |
| mateřský komponent | 1,0 |
– ve fázi kvetení mateřského komponentu musí mít otcovský komponent dostatek pylu k jeho opylení,
– kontrola fertility se provádí ve fázi, kdy rostliny mateřského komponentu mají blizny schopné opylení.
Tam kde při tvorbě hybridu nebyl použit otcovský komponent obnovující pylovou fetrilitu by měl být při množení dodržen poměr osiva mezi pylově sterilním a pylově fertilním komponentem 2:1.
Odrůdová čistota hybridních odrůd - % hybridnosti osiva, se stanoví posklizňovou kontrolou provedenou před certifikací osiva ve vegetačních zkouškách nebo s použitím jiných, mezinárodně odsouhlasených testů na hybridnost osiva.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– Certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou.
– Druhová čistota - pro druhy jejichž semena jsou obtížně odlišitelná a druhy, které se snadno opylují s množenou odrůdou platí, že se může v množitelském porostu vyskytovat maximálně:
SE, E - 1 odlišná rostlina na 30 m^2
C - 1 odlišná rostlina na 10 m^2
– Minimální odrůdová čistota
- a) nehybridní odrůdy
| Druh | SE,E | C1 | C2 |
|---|---|---|---|
| řepka a řepice mimo krmný typ | 99,9 % | 99,7 % | 99,7 % |
| řepka a řepice krmný typ hořčice, slunečnice | 99,7 % | 99,0 % | 98,0 % |
| len | 99,7 % | 98,0 % | 97,5 % |
| mák | 99,0 % | 98,0 % | 98,0 % |
ostatní druhy: SE, E -1 odlišná rostlina na 30 m^2
C - 1 odlišná rostlina na 10 m^2
- b) hybridní odrůdy
| řepka a řepice: | ||
|---|---|---|
| Kategorie | Komponenty | Odrůdová čistota |
| E | komponenty - linie | 99,9 % |
| E | mateřský komponent - sterilita | 98,0 % |
| C | mateřský komponent | 99,0 % |
| C | otcovský komponent | 99,5 % |
| C | mateřský komponent - sterilita | 98,0 % |
| s použitím auto-incompatibility | ||
| E | linie | 99,9 % |
| C | linie | 99,5 % |
Základní osivo
- v množitelském porostu se nesmí vyskytovat více než 0,2 % odchylných rostlin s pylem v opylovači a to v době, kdy 2 % a více rostlin kvete,
- v množitelském porostu - v mateřském komponentu se nesmí vyskytovat více než 0,5 % odchylných rostlin včetně fertilních.
Certifikované osivo
- v množitelském porostu se nesmí vyskytovat více než 0,5 % odchylných rostlin s pylem v opylovači a to v době, kdy 5 % a více rostlin kvete,
- v množitelském porostu se nesmí vyskytovat více než 1,0 % rostlin odchylných nebo více než 0,5 % fertilních rostlin v mateřském komponentu.
hybridní odrůdy s pylově sterilním rodičovským komponentem
1) pro výrobu certifikovaného osiva se smíchá v poměru 2 : 1 (2 díly sterilní a 1 díl fertilní komponent),
2) pro výrobu certifikovaného osiva se použije opylovač (obnovitel) tak, že výsledný hybrid bude mít nejméně 1/3 rostlin fertilních.
| slunečnice | ||
|---|---|---|
| Kategorie | Komponenty | Odrůdová čistota |
| E | komponenty pro linie | 99,8 % |
| E | mateřský komponent | 99,5 % |
| E | otcovský komponent | 99,8 % |
| C | mateřský komponent | 99,0 % |
| C | mateřský komponent - sterilita | 99,5 % |
| C | otcovský komponent | 99,5 % |
- odrůdová čistota mateřského komponentu se hodnotí včetně fertilních rostlin
- hodnocení se provádí v době kdy je schopno opylení mateřského komponentu
2 a více % u základního osiva
5 a více % u certifikovaného osivo
Další požadavky:
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům.
Požadavky na zdravotní stav porostů
Tab. 4.3
| Druh | choroba | Nejvyšší dovolený výskyt (%) |
|---|---|---|
| řepka a řepice hořčice | Sclerotinia sclerotiorum | 2 |
| slunečnice | Sclerotinia sclerotiorum | 3 |
| Botrytis spp. | 5 | |
| konopí seté | Botrytis spp. | 5 |
| len | Alternaria spp. | 3 |
| Phoma exiqua var. linicola | 3 | |
| Colletotrichum lini | 3 | |
| Fusarium spp. | 10 | |
| Botrytis spp. | 5 | |
| sója | Pseudomonas syringae pv. glycinea | 0,2 |
| Diaporthe phaseolorum var. sojae Diaporthe phaseolorum var. caulivora | 0,2 | |
| Phialophora gregata | 0,2 | |
| Phytophthora megasperma | 0,2 |
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab.5
| Nejvyšší dovolený výskyt jiných druhů ve vzorku | Hmot. vzorku pro zk. dle sl.7-14 (g) | Zdrav, stav | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druh | Kateg. osiva | Vlhkost nejvýše | Klíč. nejméně | Čistota nejméně | V zákl. vzorku | celkem semen | z toho (ks) | ||||||||
| % | % | % | % | ks | psárka polní | jílek odd. a jílek mám. | sklerocia | oves hluchý, plevel, ovsy, jejich hybridy a fatuoidy | ředkev ohnice | šťovík kadeř, a tupol. | kokotice | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| hořčice bílá 1) | SE,E | 10,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 2 | 0 3) | 200 | ||||
| C | 10,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 5 | 0 3) | 200 | |||||
| hořčice černá, sareptská | SE,E | 10,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 2 | 40 | |||||
| C | 10,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 5 | 0 3) | 40 | |||||
| kmín | SE,E | 13,0 | 70 | 97,0 | 25 | 0 | 10 | 0 3) | 80 | ||||||
| C | 13,0 | 70 | 97,0 | 25 | 3 | 0 | 10 | 0 3) | 80 | ||||||
| konopí | SE,E | 10,0 | 75 | 98,0 | 30 | 0 | 0 3) | 600 | 6,9) | ||||||
| C | 10,0 | 75 | 98,0 | 30 | 0 | 0 3) | 600 | 6,9) | |||||||
| lenolejný | SE,E | 13,0 | 85 | 99,0 | 15 | 4 | 2 | 0 | 0 3) | 150 | 6.8) | ||||
| C | 13,0 | 85 | 99,0 | 15 | 4 | 2 | 0 | 0 3) | 150 | 6,8) | |||||
| lenpřádný | SE,E | 13,0 | 92 | 99,0 | 15 | 4 | 2 | 0 | 0 3) | 150 | 6,8) | ||||
| C | 13,0 | 92 | 99,0 | 15 | 4 | 2 | 0 | 0 3) | 150 | 6,8) | |||||
| lnička setá 7) | SE,E | 12,0 | 80 | 99,0 | 0 | 0 3) | 40 | ||||||||
| C | 12,0 | 80 | 98,0 | 0 | 0 3) | 40 | |||||||||
| mák | SE,E | 10,0 | 80 | 98,0 | 25 | 0 | 0 3) | 10 | 4) | ||||||
| C | 10,0 | 80 | 98,0 | 25 | 0 | 0 3) | 10 | 4) | |||||||
| řepice | SE,E | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 2 | 0 3) | 70 | ||||
| olejná | C | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 5 | 0 | 10 | 5 | 0 3) | 70 | ||||
| řepka 10) | SEJE | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 10 | 0 | 10 | 2 | 0 3) | 100 | ||||
| C | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 10 | 0 | 10 | 5 | 0 3) | 100 | |||||
| Komp. | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 10 | 0 | 10 | 2 | 0 3) | 100 | |||||
| Hybr. | 9,0 | 85 | 98,0 | 0,3 | 10 | 0 | 10 | 5 | 0 3) | 100 | |||||
| slunečnice2)10) | E,komp | 10,0 | 85 | 98,0 | 5 | 10 | 0 | 0 | 1000 | 6) | |||||
| C,Hybr. | 10,0 | 85 | 98,0 | 5 | 10 | 0 | 0 | 1000 | 6) | ||||||
| saflor | SE,E | 10,0 | 75 | 98,0 | 5 | 0 | 0 | 900 | 9) | ||||||
| C | 10,0 | 75 | 98,0 | 5 | 0 | 0 | 900 | 9) | |||||||
| sója | SE,E | 15,0 | 80 5) | 98,0 | 5 | 0 | 0 | 1000 | |||||||
| C | 15,0 | 80 5) | 98,0 | 5 | 0 | 0 | 1000 |
1) Max výskyt hnědých semen v kat. SE, E – 0, 1%, v kat. C - 0, 3%.
2) Max výskyt oloupaných semen v kat. SE, E – 1, 0%, v kat. C – 2, 0%.
3) Výskyt jednoho semene kokotice ve vzorku předepsané hmotnosti se nepovažuje za nečistotu, neobsahuje-li druhý vzorek téže hmotnosti žádná semena kokotice.
4) Osivo máku se neuzná, pokud obsahuje blín.
5) Tvrdá semena se započítávají ke klíčivým.
6) Max podíl semen napadených Botrytis spp. – 5 %.
7) Max výskyt semen lničky drobnoplodé v kat. SE, E – 2 ks, v kat. C – 5 ks.
8) Podíl semen napadených Alternaria spp. + Phoma exiqua var. linicola + Colletotrichum lini + Fusarium spp. – max 5%, z toho Phoma exiqua var. linicola max 1 %.
9) Osivo nesmí obsahovat zárazu, avšak výskyt jednoho semene zárazy ve vzorku o hmotnosti 100 g se nepovažuje za nečistotu, neobsahuje-li druhý vzorek o hmotnosti 200 g žádné semeno zárazy.
10) U hybridních odrůd se hybridnost stanoví další zkouškou (řepka min 90%, slunečnice min. 95%).
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Požadavky na obsah kyseliny erukové a glukosinolátů:
| Druh: | Kategorie | Nejvyšší obsah kyseliny erukové v % |
|---|---|---|
| Řepka odrůd s deklarovaným nízkým obsahem kyseliny erukové | SE, E | 0,3 |
| C | 0,8 | |
| Druh: | Kategorie | Nejvyšší obsah glukosinolátů v mikromolech na gram osiva při 9 % vlhkosti |
| Řepka odrůd s deklarovaným nízkým obsahem glukosinolátů | SE, E | 15 |
| C | 20 |
Část VIII
Požadavky na množitelské porosty a sadbu brambor
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab. 1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Brambor | Solanum tuberosum L. |
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2
| Přehlídka | Množení po stejném druhu přípustné nejdříve za (počet roků) | ||
|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | |
| při průměrné výšce trsů 20 cm | v plné vegetaci | po ukončení vegetace | 3 |
Další požadavky:
- před výsadbou musí být na pozemku proveden průzkum na výskyt Globodera rostochiensis a Globodera pallida s negativním výsledkem,
- pozemek nesmí být dotčen mimořádnými rostlinolékařskými opatřeními nařízenými v důsledku výskytu Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus a Ralstonia solanacearum, které se týkají zákazu množení sadby.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab.3
| Nejmenší vzdálenost | Předstupně | Základní rozmnožovací materiál (Z) | Certifikovaný rozmnožovací materiál (C) | ||
|---|---|---|---|---|---|
| SE1 | SE 2 | E | Cl | C2 | |
| od jiných porostů brambor s výskytem virových chorob nad 6% | 500 | 500 | 300 | 200 | 100 |
Další požadavky:
- každý množitelský porost je od sousedního porostu zřetelně oddělen nejméně jedním, bramborami neosázeným řádkem, nebo nejméně 10 m dlouhým neosázeným pruhem v šíři sazeče na počátku i na konci sázené partie,
- za nedodržení minimální vzdálenosti množitelských porostů od jiných porostů brambor se považují vyselektované rostliny neodstraněné v den následující po selekci.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4.1
| Stupně množení | Nejvyšší povolené % výskytu odchyl. typů a jiných odrůd | Nejvyšší povolené % chybějících rostlin 1) | Nejvyšší dovolený výskyt obrostů v % 2) | Předčasné ukončení vegetace 3) |
|---|---|---|---|---|
| SE 1 | 0 | 10 | 2 | povinné |
| SE 2 | 0 | 10 | 2 | povinné |
| E | 0,1 | 20 | 4 | povinné |
| C 1 | 0,2 | 20 | 6 | povinné |
| C2 | 0,5 | 30 | 6 | doporučené |
Vysvětlivky k tabulce:
1) Při výpočtu procenta chybějících rostlin se vychází z počtu 50 000 jedinců na 1 ha.
2) Za jeden obrost se považuje každý trs, na kterém jsou po předčasném ukončení vegetace vyrostlé nové výhony delší než 5 cm.
3) O termínu předčasného ukončení vegetace rozhoduje na základě místních podmínek dodavatel a informuje nejpozději do 5 dnů od jeho stanovení příslušného semenářského inspektora.
Další požadavky:
- souvratě nesmí být osázeny bramborami,
- k založení porostu nesmí být použita krájená sadba,
Tab. 4.2
| Choroby, škůdci | % rostlin s příznaky napadeni chorobami nebo škůdci | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Šlechtitelský materiál | SE1 | SE 2 | E | C 1 | C2 | |
| viry celkem | 0 | 0,5 | 0,5 | 1,0 | 3,0 | 6,0 |
| bakteriální černání stonků 1) | 0 | 0 | 0,5 | 1,0 | 1,0 | 2,0 |
| karanténní škodlivý organizmus | nesmí se vyskytovat |
Další požadavky:
- při přehlídce se neodstraněná matečná hlíza i neodstraněné nové hlízy sadbové velikosti hodnotí jako rostlina s příznaky napadení viry,
- v případě selekce odkládáním natě a při výskytu živých neokřídlených mšic se každý trs ponechaný v porostu hodnotí jako rostlina s příznaky napadení viry.
Posklizňové zkoušky
Tab. 4.3
| Šlechtitelský materiál | SE1 | SE 2 | E | C1 | C2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| % hlíz napadených viry | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | 10 |
| karanténní škodlivý organizmus | nesmí se vyskytovat |
Posklizňové zkoušky sadby brambor jsou součástí uznávacího řízení v porostu a provádí se v rozsahu stanoveném každoročně ústavem. Procento hlíz napadených viry se zjišťuje metodou ELISA. Přepočtem se stanoví:
• každá hlíza napadená viry způsobujících těžkou virovou chorobou se započítává jako 1%,
• každá hlíza napadená viry způsobujících lehkou virovou chorobou se násobí koeficientem 0,33,
• každá hlíza napadená „S“ virem se násobí koeficientem 0,05 s platností od r. 2006.
Výskyt „S“ viru se nehodnotí u certifikovaného rozmnožovacího materiálu.
Odběr vzorků sadby brambor pro posklizňové zkoušky se řídí pokynem, který vydává Ústav. Vzorky sadby z množitelských porostů jsou odebírány jen z porostů, u kterých již byla ukončena vegetace.
Původci těžkých virových chorob: virus svinutky brambor, A virus a Y virus brambor.
Původci lehkých virových chorob: M virus, X virus a S virus brambor.
Započítávání případných dalších původců virových chorob stanoví ministerstvo ve věstníku Mze.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
- a) Sadbové brambory nesmějí být uváděny do oběhu, pokud byly ošetřeny prostředky, které zabraňují klíčení.
- b) Velikost sadby se stanovuje tříděním na čtvercových sítech o minimálním rozměru 25 x 25 mm a maximálním rozměru 60 x 60 mm.
Další požadavky:
- v případě použití sít větších než 35 mm je rozdíl mezi síty dělitelný číslem 5,
- maximální rozdíl velikosti sít v rámci jedné partie je 20 mm.
- c) V jedné partii sadby musí být zastoupeny hlízy všech velikostí v přirozeném poměru.
- d) Požadavky sledované při mechanickém rozboru.
Tab. 5.1
| Číslo vady | Druh vady | Nejvyšší přípustné hmotnostní % vad 5) |
|---|---|---|
| 1. | hlízy jiných odrůd 6) | 0,10 |
| 2. | hlízy napadené nebo poškozené: mrazem a zapařením | 0,25 |
| 3. | mokrá hniloba 1) 7) | 0,25 |
| 4. | suchá hniloba – způsobená Fusarium spp., popř. Phoma spp.7) | 1,00 |
| 5. | plíseň bramborová Phytophtora infestans | 1,00 |
| 6. | poškození mechanicky nebo škůdci 2) | 3,00 |
| 7. | strupovitost Streptomyces scabies 3) | 5,00 |
| 8. | vločkovitost Rhizoctonia solani 4) | 5,00 |
| 9. | silné šednutí až černání dužiny zaujímající více než 1/3 řezu hlízy | 10,00 |
| 10. | silná rzivost dužiny zaujímající více než 1/10 řezu hlízy | 10,00 |
| 11. | příměs zeminy a jiných nečistot | 1,00 |
| 12. | hlízy podsadbové | 3,00 |
| 13. | hlízy nadsadbové | 3,00 |
| 14. | hlízy napadené karanténními organizmy | nesmí se vyskytovat |
Vysvětlivky k tabulce:
1) Mokré hniloby způsobené bakteriemi Erwinia carotovora, houbou Pythium ultimum, popř. dalšími původci mokré hniloby.
2) Za mechanicky poškozené hlízy se považují poškození do hloubky větší než 5 mm (včetně požerků škůdců) a hlízy v korunkové části čerstvě rozpraskané, tj. nezajizvené. Za poškození drátovci se považuje hlíza nejméně se 3 otvory do hloubky větší než 5 mm.
3) Za napadené se považují hlízy, u kterých je postižená více než 1/3 povrchu hlízy – počítáno součtem plochy postižených míst.
4) Je způsobeno houbou Rhizoctonia solani, která pokrývá více než 1/10 povrchu hlízy – počítáno součtem plochy postižených míst.
5) Vady č. 2 až 5 v souhrnu do 2%. Vady č. 6 až 13 v souhrnu do 20%.
6) U rozmnožovacího materiálu předstupňů a u základní sadby je povolené procento hlíz jiných odrůd – 0.
7) Vady č.3 a 4 mohou mít společně maximálně 1%.
Část IX
Požadavky na množitelské porosty a osivo řepy
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab. 1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Cukrovka | Beta vulgaris L.var. altissima Döll |
| Řepa krmná | Beta vulgaris L. var. crassa Mansf. |
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2
| Kategorie | Přehlídka sazeček | Přehlídka semenic | Porosty nemohou být zakládány na pozemcích,na kterých byly v předcházejícím období pěstovány: | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 2. | z predpestované sadby | počet roků | předplodiny | ||
| E, osivo komponentů hybridních odrůd | technologická zralost | po třídění | - | ve fázi kvetení | 5 | rodu Beta |
| C, včetně osiva hybridů | technologická zralost | po třídění | před výsadbou | ve fázi kvetení | 5 | rodu Beta |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– musí být provedena alespoň jedna přehlídka pro kontrolu izolačních vzdálenosti v době květu a doporučuje se přehlídka v technické zralosti pro určení pravosti a čistoty odrůdy,
– na poli, kde bude umístěn množitelský porost, se nesmí vyskytovat žádná planě rostoucí rostlina druhu Beta.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab.3
| Kategorie | Izolace k zamezení mechanické příměsi v metrech | Množitelské porosty | Nejmenší vzdálenost v metrech od okolních zdrojů pylu, které mohou způsobit nežádoucí cizosprášení |
|---|---|---|---|
| E | 1 | od jakéhokoliv zdroje pylu rodu Beta | 1 000 |
| C včetně hybridů | 1 | od jakéhokoliv zdroje pylu rodu Beta, který není uvedený níže | 1 000 |
| opylovač nebo jeden z diploidních opylovačů od tetraploidního zdroje pylu | 600 | ||
| tetraploidní opylovač od diploidního zdroje pylu | 600 | ||
| pylové zdroje, u kterých je ploidita neznámá | 600 | ||
| diploidní opylovač od diploidního zdroje pylu | 300 | ||
| tetraploidní opylovač od tetraploidního zdroje pylu | 300 | ||
| mezi dvěma porosty, kde není využita pylová sterilita | 300 | ||
| mezi dvěmi porosty se stejným opylovačem | 0 |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– požadavky na izolační vzdálenosti jsou shodné s Tab. 3. Vzdálenosti nemusí být dodrženy při dostatečně účinné ochraně před nežádoucím cizosprášením.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
Tab. 4
| Druh | Kategorie | Nejvyšší dovolený výskyt jiných rostlin v porostu v % | |||
|---|---|---|---|---|---|
| rostlin jiného příbuzného druhu | rostlin jiné odrůdy a odch. typu | ||||
| v sazečkách 1) | v semenicích | v sazečkách 1) | v semenicích | ||
| cukrovka | E | 0 | nesmí se vyskytovat | 0,1 | nesmí se vyskytovat |
| C, H | 0,2 | 0,5 | |||
| řepa krmná | E | 0 | nesmí se vyskytovat | 0,2 | nesmí se vyskytovat |
| C, H | 0,5 | 1,0 |
1) V porostech sazeček se mohou vyskytovat rostliny jiného příbuzného druhu nebo jiné odrůdy, popř. rostliny odchylného typu v maximálním rozsahu, který stanoví tab. č. 4., podmínkou uznání je však jejich úplné odstranění do druhé přehlídky.
Krmnou řepu lze množit i přímou metodou - ze sazeček ponechaných na stanovišti bez přesázení.
Při přehlídce těchto porostů se pravost a čistota odrůdy neposuzuje. Pro posouzení pravosti a čistoty odrůdy může být provedena vegetační nebo jiná zkouška. Osivo z takto množených porostů je určeno pouze na plochy běžného pěstování.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
– certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou,
– porost musí dostatečně splňovat podmínky pravosti a čistoty odrůdy,
– porosty silně zaplevelené neodpovídají požadovaným limitům.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| ČISTOTA | KLÍČIVOST | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Druh | Vlhkost nejvýše 1) | Čistota nejméně 1) 2) | Jiných rostl. druhů celkem | Úlomky stonků > 1 cm v 500 g | Klíčivost nejméně | Jednoklíčkovost nejméně | Obsah tří a víceklíčkových klubíček nejvýše | Hmotnost vzorku pro zkoušku dle sloupce 4 a 5 |
| Kategorie | ||||||||
| (%) | (%) | (%) | (ks) | (%) | (%) | (%) | (g) | |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| cukrovka E, C, H | ||||||||
| jednoklíčková | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 80 | 90 | 5 | 500 |
| pro přesný výsev | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 75 | 70 | 5 | 500 |
| víceklíčková s více než 85% diploidů | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 73 | 58 | 5 | 500 |
| ostatní | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 68 | 63 | 5 | 500 |
| řepa krmná E, C, H | ||||||||
| jednoklíčková | 3 | 73 | 90 | 5 | 500 | |||
| pro přesný výsev | 3 | 73 | 70 | 5 | 500 | |||
| víceklíčková s více než 85% diploidů | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 73 | 58 | 5 | 500 |
| Ostatní | 15 | 97 | 0,3 | 3 | 68 | 63 | 5 | 500 |
1) Případně kromě granulovacích látek, pesticidů a jiných tuhých aditiv.
2) Podíl inertních látek nesmí přesáhnout v případě kategorie základní osivo 1 %, v kategorii certifikované osivo pak 0, 5 % hmotnosti.
3) Příměs diploidních semen se stanoví u polyploidních odrůd
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého.
Část X
Požadavky na množitelské porosty a osivo zelenin
Oddíl 1
Přehled druhů
Tab.1
| Český název | Latinský název |
|---|---|
| Artyčok | Cynara scolymus L. |
| Bob zahradní | Vicia faba L. (partim) |
| Brokolice | Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. cymosa Duch. |
| Celer | Apium graveolens L. |
| Cibule | Allium cepa L. |
| Cibule zimní (sečka) | Allium fistulosum L. |
| Čekánka (včetně průmyslové) | Cichorium intybus L. (partim) |
| Černý kořen | Scorzonera hispanica L. |
| Endivie – štěrbák | Cichorium endivia L. |
| Fazol obecný | Phaseolus vulgaris L. |
| Fazol šarlatový | Phaseolus coccineus L. |
| Fenykl | Foeniculum vulgare Miller |
| Hrách zahradní | Pisum sativum L. |
| Chřest | Asparagus officinalis L. |
| Kadeřávek | Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef.var. sabellica L. |
| Kapusta hlávková | Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda |
| Kapusta růžičková | Brassica oleracea L. convar. oleracea L. var. gemmifera DC. |
| Karda | Cynara cardunculus L. |
| Kedluben | Brassica oleracea L.convar. acephala (DC.)Alef. var. gongylodes.L. |
| Kerblík | Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. |
| Kozlíček polníček | Valerianella locusta (L.) Laterr. |
| Květák | Brassica oleracea L. convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis L. |
| Lilek vejcoplodý | Solanum melongena L. |
| Mangold | Beta vulgaris L.var. vulgaris |
| Meloun cukrový | Cucumis melo L. |
| Meloun vodní | Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai |
| Mrkev obecná | Daucus carota L. |
| Okurka | Cucumis sativus L. |
| Paprika | Capsicum annuum L. |
| Petržel | Petroselinum crispum (Miller) Nyman ex.A.W.Hill |
| Pór | Allium porrum L. |
| Rajče | Lycopersicon lycopersicum (L.) Karst.ex Farwell |
| Reveň (rebarbora) | Rheum rhaponticum L. |
| Ředkev | Raphanus sativus L. |
| Ředkvička setá | Raphanus sativus L. |
| Řepa salátová | Beta vulgaris L. var. conditiva Alef. |
| Salát | Lactuca sativa L. |
| Šalotka | Allium ascalonicum L. |
| Špenát setý | Spinacia oleracea L. |
| Tykev obecná | Cucurbita pepo L. |
| Tykev velkoplodá | Cucurbita maxima Duch. |
| Vodnice | Brassica rapa L.var.rapa L. Thell |
| Zelí hlávkové bílé | Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. alba DC. |
| Zelí hlávkové červené | Brassica oleracea L. convar. capitata (L.) Alef. var. rubra DC. |
| Zelí pekingské | Brassica pekinensis (Lour.) Rupr. |
| Anýz vonný*) | Pimpinella anisum L. |
| Čtyřboč (špenát novozélandský) *) | Tetragonia tetragonioides (Pallas) Kuntze |
| Kopr vonný*) | Anethum graveolens L. |
| Koriandr setý*) | Coriandrum sativum L. |
| Kukuřice pukancová, cukrová *) | Zea mays L. |
| Majoránka zahradní*) | Origanum majorana L. |
| Pastiňák setý *) | Pastinaca sativa L. |
| Pažitka pravá *) | Allium schoenoprasum L. |
| Řeřicha setá*) | Lepidium sativum L. |
| Tykev fíkolistá*) | Cucurbita ficifolia C. Bouché |
| Zelí čínské*) | Brassica chinensis L. |
*) Druhy neuvedené v druhovém seznamu, uznávací řízení se může provést pouze u registrovaných odrůd.
Oddíl 2
Počet a termíny přehlídek, předplodiny
Tab. 2.1
| Skupina zelenin, rod, druh | Kategorie | Porosty nemohou být zakládány na pozemcích, na kterých byly v předcházejícím období pěstovány: | |
|---|---|---|---|
| počet roků | předplodiny | ||
| zeleniny rodu Brassica | SE,E, C včetně linií a hybridů | 4 | rod Brassica |
| zeleniny čeledi Apiaceae (okoličnaté) | SE,E, C | 3 | čeled' Apiaceae |
| čekanka, endivie | SE, E, C | 3 | tentýž nebo jiný druh rodu Cichorium |
| hrách a fazol | SE, E, C | 4 | čeleď Fabaceae |
| rajče | SE,E, C včetně linií a hybridů | 3 | rajče |
| řepa, mangold | SE,E, C | 5 | rod Beta |
| ředkvička, ředkev | SE,E, C | 3 | rod Raphanus |
| salát, špenát | SE,E, C | 2 | tentýž nebo příbuzný botanický druh |
| ostatní druhy zelenin | SE,E, C včetně linií a hybridů | 1 | tentýž nebo příbuzný botanický druh |
| kořeninové rostliny | SE, E, C | 3 | tentýž nebo příbuzný botanický druh |
Počet a termíny přehlídek
Tab.2.2
| Skupina zelenin, rod, druh | První přehlídka | Druhá přehlídka |
|---|---|---|
| ve fázi | ||
| sazečky všech dvouletých druhů | technologické zralosti | po vytřídění sazeček u kořen.druhů a cibule, po selekci u brukvovitých |
| semenice všech dvouletých druhů | kvetení | |
| česnek, chřest, lilek a rajče | technologické zralosti | |
| kořeninové rostliny, kozlíček polníček, řeřicha setá a reveň | kvetení | |
| hrách, fazol, meloun, okurky, paprika a tykev | kvetení | technologické zralosti |
| kukuřice cukrová a pukancová | před kvetením | kvetení |
| ostatní jednoleté druhy | technologické zralosti | kvetení |
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
- pozemek pro množitelský porost musí být prost všech volně rostoucích rostlin které by mohly zapříčinit cizosprášení nebo kontaminovat množené osivo:
- a) chorobami, přenosnými osivem,
- b) svými semeny, těžko odstranitelnými z množeného osiva,
- musí být zamezeno přenosu půdních patogenů na sklizené osivo,
- množitelský porost musí být přehlédnut ve vhodné fázi nebo fázích vývoje nejméně jednou.
Oddíl 3
Požadavky na minimální vzdálenost množitelských porostů
Tab. 3
| Druh | SE, E | C |
|---|---|---|
| anýz, fenykl, koriandr | 500 m | 300 m |
| od porostu jiné odrůdy téhož druhu | ||
| 300 m | 100 m | |
| od planých rostlin téhož druhu | ||
| brokolice, kedluben, kadeřávek, kapusta, květák, zelí, | 1000 m | 600 m2) |
| od jiné variety nebo jiné odrůdy druhu Brassica oleracea L. | ||
| 500 m | 300 m | |
| od druhů Brassica, kde může dojit k vzájemnému sprášení | ||
| celer a petržel | 500 m | 300 m |
| od jiné odrůdy téhož druhu | ||
| cibule, pažitka, pór (semenice) | 500 m | 300m |
| od jiné odrůdy téhož druhu | ||
| čekanka (včetně průmyslové) endivie - štěrbák | 1000 m | 1000 m |
| od jiného druhu, variety r. Cichorium | ||
| 600 m | 300 m | |
| od jiné odrůdy sledovaného druhu | ||
| 300 m | 100 m | |
| od plané čekanky | ||
| černý kořen | 300 m | 100 m |
| od jiné odrůdy téhož druhu | ||
| pekingské zelí, vodnice | 1000 m | 600 m |
| od sebe navzájem, od jiné odrůdy, od tuřínu, řepky a řepáku | ||
| kukuřice cukrová a pukancová | 500 m | 300 m |
| od jiného prášícího zdroje kukuřice | ||
| mrkev (také krmná) | 500 m | 300 m |
| od kvetoucího porostu jiné odrůdy mrkve1) | ||
| 300 m | 100 m | |
| od mrkve lesní – mrkvouse3) | ||
| okurka, meloun, tykev | 500 m | 300 m |
| od jiné variety nebo odrůdy téhož druhu | ||
| pastinák | 500 m | 300 m |
| od jiné odrůdy | ||
| 300 m | 100 m | |
| od kvetoucího planého pastináku | ||
| paprika | 500 m | 300 m |
| mezi odrůdami pálivými a nepálivými a mezi zeleninovými a kořeninovými | ||
| 300 m | 100 m | |
| od jiné odrůdy | ||
| ředkev, ředkvička | 500 m | 300m |
| od jiné odrůdy | ||
| 300 m | 100 m | |
| od kvetoucí ohnice polní3) | ||
| řepa, mangold | 1000 m | 600m2) |
| od jiné variety nebo jiné odrůdy druhu Beta vulgaris | ||
| 600 m | 300 m | |
| od stejné variety, která patří ke stejné skupině odrůd | ||
| salát | 300 m | 100 m |
| od jiné odrůdy | ||
| 50 m | 50 m | |
| od kvetoucí lociky kompasové | ||
| špenát | 1000 m | 600 m |
| od jiné odrůdy téhož druhu |
1) C – ve vzdálenosti od 250 m se mohou takové rostliny ojediněle vyskytovat.
2) Od zdrojů pylu, které by zvláště nebezpečně mohly ovlivnit uniformitu odrůdy SE, E 1000 m, C 600 m.
3) Do 50 m ojediněle nad 50 m 10 rostlin na 10 m^2.
Další požadavky:
- každý množitelský porost zelenin a kořeninových rostlin je po celou dobu vegetace oddělen od sousedních porostů mezerou nejméně 1 m širokou,
- od polovičních vzdáleností, jež jsou uvedeny v tab. č. 3 se mohou ojediněle vyskytovat rostliny, od nichž je stanovena izolace,
- v porostech zelenin a kořeninových rostlin se nesmí vyskytovat plevelné rostliny, od nichž Tab.3 stanoví izolační vzdálenost k zamezení nežádoucího opylení,
- izolační vzdálenosti mohou být nahrazeny technickou izolací dostatečně zabraňující přenosu pylu.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
- požadavky na izolační vzdálenosti jsou ve shodě.
Oddíl 4
Požadavky na vlastnosti množitelských porostů
1) Porost musí mít dostatečnou odrůdovou čistotu a pravost
2) Výskyt škodlivých organizmů snižujících následně osivovou hodnotu musí být v co nejnižší míře.
Požadavky pro hodnocení množitelských porostů u druhů zařazených ve schématech Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro certifikaci osiv v mezinárodním obchodě:
- certifikace je podmíněna kontrolou druhové a odrůdové pravosti a čistoty vstupní a výstupní vegetační zkouškou,
- porost musí mít požadovanou odrůdovou pravost a čistotu,
- osivo používané k množení musí být v rámci možností bez škůdců a chorob. Zdravotní stav osiva bude kontrolován před setím a v případě potřeby namořen,
- v porostu musí být výskyt chorob přenosných osivem na co nejnižší úrovni.
Oddíl 5
Požadavky na vlastnosti rozmnožovacího materiálu
Tab. 5
| Druh 1) | Kategorie osiva | Vlhkost nejvýše % 2) | Klíčivost nejméně % | Čistota nejméně % | Příměsi v % nebo kusech/ 1000 g semen jiných kult. druhů a plevelů celk. |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| artyčok | SE,E C,S | 10,0 | 65 | 96,0 | 0,5 |
| bob | SE,E C,S | 16,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| brokolice, kadeřávek, tuřín | SE,E C,S | 10,0 | 75 | 97,0 | 1,0 |
| kedluben, kapusta, pekin. zelí, zelí | SE,E C,S | 10,0 | 75 | 97,0 | 1,0 |
| celer | SE,E C,S | 13,0 | 70 | 97,0 | 1,0 |
| cibule | SE,E C,S | 13,0 | 70 | 97,0 | 0,5 |
| čekanka | SE,E C,S | 14,0 | 65 | 95,0 | 1,5 |
| čekanka průmyslová | SE,E C,S | 14,0 | 80 | 97,0 | 1,0 |
| černý kořen | SE,E C,S | 13,0 | 70 | 95,0 | 1,0 |
| Endivie - štěrbák | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 95,0 | 1,0 |
| fazol obecný | SE,E C,S | 16,0 | 75 | 98,0 | 0,1 |
| fazol šarlatový | SE,E C,S | 16,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| fenykl | SE,E C,S | 12,0 | 70 | 96,0 | 1,0 |
| hrách | SE,E C,S | 16,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| chřest | SE,E C,S | 13,0 | 70 | 96,0 | 0,5 |
| kerblík | SE,E C,S | 13,0 | 70 | 96,0 | 1,0 |
| kozlíček polníček | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 95,0 | 1,0 |
| kukuřice pukancová a cukrová | SE,E C,S | 14,0 | 85 | 99,0 98,0 | 4 ks 10 ks |
| květák | SE,E C,S | 10,0 | 70 | 97,0 | 1,0 |
| lilek | SE,E C,S | 12,0 | 65 | 96,0 | 0,5 |
| mangold | SE,E C,S | 15,0 | 70 | 97,0 | 0,5 |
| meloun vodní a cukrový | SE,E C,S | 13,0 | 75 | 98,0 | 0,1 |
| mrkev vč. krmné | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 95,0 | 1,0 1,0 |
| okurky polní | SE,E C,S | 13,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| okurky skleníkové | SE,E C,S | 13,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| paprika | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 97,0 | 0,5 |
| pažitka | SE,E C,S | 13 | 70 | 98,0 96,0 | 0,5 1,0 |
| petržel | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 97,0 | 1,0 1,0 |
| pór | SE,E C,S | 13,0 | 65 | 97,0 | 0,5 |
| rajče | SE,E C,S | 13,0 | 75 | 97,0 | 0,5 |
| reveň | SE,E C,S | 13,0 | 60 | 98,0 96,0 | 0,5 1,0 |
| ředkev, ředkvička | SE,E C,S | 10,0 | 70 | 97,0 | 1,0 |
| řepa kromě Cheltenham | SE,E C,S | 15,0 | 70 | 97,0 | 0,5 0,5 |
| řepa Cheltenham | SE,E C,S | 15,0 | 50 | 97,0 | 0,5 0,5 |
| salát | SE,E C,S | 13,0 | 75 | 95,0 | 0,5 |
| špenát | SE,E C,S | 13,0 | 75 | 97,0 | 1,0 |
| tykev obecná –cuketa, patizon | SE,E C,S | 13,0 | 75 | 98,0 | 0,1 |
| tykev velkoplodá | SE,E C,S | 13,0 | 80 | 98,0 | 0,1 |
| vodnice | SE,E C,S | 10,0 | 80 | 97,0 | 1,0 |
1) U druhů s výskytem hybridních odrůd se hybridnost (min 95 %) stanoví posklizňovou kontrolou provedenou před certifikací osiva s použitím mezinárodně odsouhlasených testů na hybridnost osiva.
2) Vlhkost zelenin se stanovuje pouze na vyžádání.
Další požadavky:
– osivo SE, E určené k založení množitelského porostu může být na žádost dodavatele uznáno s klíčivostí až o 10% nižší. Skutečná klíčivost pak musí být uvedena na průvodních dokladech,
– osivo svým vzhledem musí odpovídat čištěnému osivu a nesmí obsahovat živé skladištní škůdce s výjimkou roztočů za předpokladu, že je v osivu zjištěn rovněž roztoč dravý (např. Cheyletus eruditus), a to v poměru ne větším než 100 škodlivých roztočů na jednoho roztoče dravého,
– odrůdová čistota a pravost u kategorií certifikované a standardní osivo je následně kontrolována ve vegetačních zkouškách.
Příloha č. 2 k vyhlášce č. 175/2004 Sb.
Mezní hodnoty výskytu škodlivých organizmů
Obilniny:
| Plodina | Škodlivý organismus | Velikost vzorku | Kategorie *) | Nejvyšší povolený výskyt |
|---|---|---|---|---|
| Ječmen obecný | Pyrenophora graminea | SE, E, C | 2% | |
| Cochliobolus sativus | SE, E, C | 10% | ||
| Fusarium spp. | SE, E, C | 10% | ||
| Hálky snětí | 1000 g | SE, E, C | 0 ks | |
| Ustilago nuda, | SE, E | 0,8% | ||
| Ustilago hordei | C | 2,0% | ||
| Claviceps purpurea | 1000 g | SE, E | 1 ks | |
| C | 3 ks | |||
| Oves setý | Claviceps purpurea | 1000 g | SE, E | 1 ks |
| C | 3 ks | |||
| Proso seté | Sphacelotheca destruens | 300 semen | SE, E, C | 10 ks |
| Pšenice setá | Phaeosphaeria nodorum | SE, E, C | 20% | |
| Pšenice tvrdá | Fusarium spp. | SE, E, C | 10% | |
| Pšenice špalda | Ustilago tritici | SE, E | 0,8% | |
| C | 2,0% | |||
| Tilletia spp. | 300 semen | SE, E, C | 10 ks | |
| Hálky snětí | 1000 g | SE, E, C | 0 ks | |
| Claviceps purpurea | 1000 g | SE, E | 1 ks | |
| C | 3 ks | |||
| Tritikale | Fusarium spp. | SE, E, C | 10% | |
| Tilletia spp. | 300 semen | SE, E, C | 10 ks | |
| Hálky snětí | 1000 g | SE, E, C | 0 ks | |
| Urocystis occulta | 300 semen | SE, E, C | 10 ks | |
| Claviceps purpurea | 1000 g | SE, E | 1 ks | |
| C | 3 ks | |||
| Žito seté | Fusarium spp. | SE, E, C | 10% | |
| Tilletia spp. | 300 semen | SE, E, C | 10 ks | |
| Hálky snětí | 1000 g | SE, E, C | 0 ks | |
| Urocystis occulta | 300 semen | SE, E, C | 10 ks | |
| Claviceps purpurea1) | 1000 g | SE, E | 1 ks | |
| populace | C | 3 ks | ||
| hybridní | 1000 g | SE, E | 1 ks | |
| C | 4 ks |
^1) Při pěstování žita pro farmaceutické účely se výskyt Claviceps purpurea nestanovuje.
Kukuřice a čiroky:
| Plodina | Škodlivý organismus | Kategorie*) | Nejvyšší povolený výskyt |
|---|---|---|---|
| Kukuřice | Fusarium spp. | SE, E, C | 5% |
| Ustilago maydis | SE, E, C | nesmí se vyskytovat | |
| Čiroky | Snětivá zrna v hmotnosti zkušebního vzorku | SE, E, C | 0 |
Luskoviny:
| Plodina | Škodlivý organismus | Kategorie*) | Normovaná hodnota1) | Hraniční hodnota2) |
|---|---|---|---|---|
| Bob obecný | Ascochyta fabae | SE,E | - | 1% |
| C | 1% | 3% | ||
| Hrách polní, peluška | Ascochyta spp. | SE,E | 3% | 10% |
| C | 5% | 15% | ||
| Fusarium spp. | SE, E, C | 7% | 20% | |
| Lupina | Colletotrichum spp. | SE,E | 0% | - |
| C | 2% | - |
1) Normovaná hodnota: je-li výskyt škodlivých organizmů vyšší než normovaná hodnota, lze osivo uznat pouze pod podmínkou účinného namoření.
2) Hraniční hodnota: jestliže výskyt škodlivých organizmů přesáhne hraniční hodnotu, nesmí být zkoušená partie použita jako osivo.
Jiné krmné plodiny:
| Plodina | Škodlivý organismus | Velikost vzorku | Kategorie*) | Nejvyšší povolený výskyt |
|---|---|---|---|---|
| Kapusta krmná, tuřín | Sclerotinia sclerotiorum | 100 g | SE, E, C | 5 ks |
| Leptosphaeria maculans | SE, E, C | 0% |
Olejniny a přadné rostliny:
| Plodina | Škodlivý organismus | Velikost vzorku | Kategorie *) | Nejvyšší povolený výskyt |
|---|---|---|---|---|
| Hořčice bílá | Sclerotinia sclerotiorum | 200 g | SE, E, C | 5 ks |
| Konopí seté | Botrytis spp. | SE, E, C | 5% | |
| Len | Phoma exiqua var. linicola | SE, E, C | 1% | |
| Alternaria linicola Colletotrichum lini Fusarium spp. | SE, E, C | 5% | ||
| Botrytis spp. | SE, E, C | 5% | ||
| Řepice olejná | Sclerotinia sclerotiorum | 70 g | SE, E, C | 5 ks |
| Řepka olejka | Sclerotinia sclerotiorum | 100 g | SE, E, C | 10 ks |
| Světlice barvířská | Botrytis spp. | SE, E, C | 5% | |
| Slunečnice roční | Botrytis spp. | SE, E, C | 5% | |
| Sclerotinia sclerotiorum | 1000 g | SE, E, C | 10 ks | |
| Sója luštinatá | u Pseudomonas syringae pv. glycinea nesmí být v rámci vzorku s min. 5 000 semeny na partii, rozděleného do 5 dílčích vzorků, počet dílčích vzorků napadených vyšší než 4 | SE, E, C | ||
| Diaporthe phaseolorum var. sojae Diaporthe phaseolorum var. caulivora | SE, E, C | 15% |
Zeleniny a řepy:
| Plodina | Škodlivý organismus | Kategorie*) | Nejvyšší povolený výskyt |
|---|---|---|---|
| Fazol obecný | Colletotrichum lindemuthianum | SE, E, C | 1% |
| Salát | Botrytis spp. | SE, E, C | 10% |
| Virus salátové mozaiky | SE, E, C | 1% | |
| Cukrovka Řepa krmná | Pleospora betae + Fusarium spp. | SE, E, C | 20% |
Luskoviny nesmějí být napadeny následujícími škůdci:
Acanthoscelides obtectus
Bruchus affinis
Bruchus atomarius
Bruchus pisorum
Bruchus rufimanus
U druhů a škodlivých organismů vytištěných tučně se jedná o limitní výskyt vztahující se k povinnému moření.
*^) Označování kategorií symboly je vysvětleno v příloze č. 10.
Příloha č. 3 k vyhlášce č. 175/2004 Sb.
Počty generací pro výrobu rozmnožovacího materiálu předstupňů a certifikovaného rozmnožovacího materiálu
Čtení tohoto dokumentu nenahrazuje čtení příslušného vydání Sbírky zákonů. Neneseme odpovědnost za případné nepřesnosti vyplývající z převodu originálu do tohoto formátu.
Tento text je zveřejněn za vlastních podmínek opětovného použití zdroje e-Sbírka, nikoli pod licencí Legalize ani pod licencí volného díla.
e-Sbírka
volné dílo (úřední díla podle § 3 písm. a) zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona)