Latvijas Sociālā klimata fonda plāns 2026.–2032. gadam
| Investīcijas īstenošana nodrošinās papildināmību un kuponu metodes piemērošanas ilgtspēju ANM plāna 3.1. reformu un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.2.r. reformas "Sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam" 3.1.2.6.i. investīcijas "Tehnisko palīglīdzekļu pieejamības sekmēšana" (turpmāk – ANM plāna 3.1.2.6.i. investīcija) ietvaros īstenotajai investīcijai. SKF plānā iekļautās investīcija "Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām" ietvaros plānots izsniegt elektropiedziņas TPL mobilitātei, kas šobrīd netiek vai nepietiekamā skaitā tiek nodrošināti personām ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem. Šobrīd 3.1.2.6.i investīcijas ietvaros personām tiek izsniegti elektropiedziņas riteņkrēsli ar zoda vadību, elektropiedziņas riteņkrēsli ar rokas stūrēšanas sistēmu (elektriskais skūters) un elektropiedziņas riteņkrēsli ar motorizēti vadāmu rokas stūrēšanas sistēmu, elektriskie vilcējriteņi un riteņkrēsla riteņos iebūvētas elektromotoru sistēmas. Taču 3.1.2.6.i investīcijas ietvaros personām netiek izsniegti elektropiedziņas TPL mobilitātei ar paaugstinātu funkcionalitāti.Kopš 2025.gada 1.janvāra VTPC īsteno ANM plāna 3.1.2.6.i. investīciju atbilstoši MK 2025.gada 4.februāra noteikumos Nr. 83 "Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena "Reģionālā politika" 3.1.2.r. reformas "Sociālo un nodarbinātības pakalpojumu pieejamība minimālo ienākumu reformas atbalstam" 3.1.2.6.i. investīcijas "Tehnisko palīglīdzekļu pieejamības sekmēšana" īstenošanas un uzraudzības noteikumi" noteiktajam.ANM plāna 3.1.2.6.i. investīcijas mērķis ir uzlabot piekļuvi pārvietošanās, pašaprūpes, funkciju aizstāšanas vai atjaunošanas un alternatīvās komunikācijas tehniskiem palīglīdzekļiem personām ar funkcionāliem traucējumiem, tādējādi veicinot viņu neatkarību un samazinot aprūpes nepieciešamību, tostarp pieprasījumu pēc ilgtermiņa sociālās aprūpes pakalpojuma. Mērķa grupa – personas ar funkcionāliem traucējumiem, kas ir pieprasījušas tehnisko palīglīdzekli un uzņemtas rindā tā saņemšanai. Finansējums – 8 113 526 EUR, tai skaitā ANM finansējums ir 7 196 909 EUR un valsts budžeta finansējums pievienotās vērtības segšanai– indikatīvi 916 617 EUR. Īstenošanas laiks: 01.01.2025.–30.06.2026.ANM plāna 3.1.2.6.i. investīcijas ietvaros plānotās darbības VTPC izsniegto tehnisko palīglīdzekļu pieejamības uzlabošanai: TPL nodrošināšana atbilstoši personas vajadzībām, t.sk., izmantojot funkcionēšanas novērtēšanas laboratoriju, lai noteiktu personai nepieciešamo TPL, nodrošinot gan MK noteikumos Nr. 878 noteiktos pašaprūpes un pārvietošanās TPL, gan TPL ar paaugstinātu funkcionalitāti, kas līdz šim nebija pieejami; Tīmekļvietnes piekļūstamības uzlabošana, lai tās saturs būtu pieejams personām ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem.ANM plāna 3.1.2.6.i. investīcijas ietvaros līdz 2026.gada 30.jūnijam tiks izsniegti 10 474 TPL, tāpēc iespēju robežās mazināsies rindas VTPC pēc tiem. Attiecīgi uzlabosies personu pārvietošanās, pašaprūpes un ikdienas dzīves kvalitāte.Attiecībā uz pašu TPL nodrošināšanas procesu ANM plāna 3.1.2.6.i. investīcijas ietvaros tiek pilnveidota TPL izsniegšanas un saņemšanas kārtība, t.sk. paredzēta TPL bezkontakta piegāde (piemēram, pa pastu, caur pakomātiem). Tāpat paredzēta TPL kompensācijas mehānisma plašāka "iedzīvināšana" ar: līdzmaksājuma metodi, kas nozīmē to, ka persona pati izvēlas tai piešķirto TPL pie pakalpojuma sniedzēja un TPL izmaksas kompensē personai, ja tā pati samaksājusi, vai pakalpojuma sniedzējam, pie kura persona saņēmusi TPL; kuponu metodi, kas nozīmē to, ka persona izvēlas tai piešķirto TPL pie VTPC izvēlētiem pakalpojumu sniedzējiem VTPC noteikta kupona vērtības apmērā. |
|---|
| Investīcijas mērķis ir izsniegt 2 547 elektropiedziņas TPL mobilitātei bērniem un pilngadīgām personām ar invaliditāti vai funkcionēšanas traucējumiem, tādējādi veicinot pieejamu un videi draudzīgu individuālās mobilitātes risinājumu ieviešanu visā Latvijas teritorijā. Šis atbalsts nodrošina personām ar pārvietošanās ierobežojumiem iespēju aktīvāk piedalīties sabiedriskajā dzīvē, izglītībā un darba tirgū.Mērķa grupas - mazaizsargāti transporta lietotāji ar invaliditāti vai prognozējamu invaliditāti, funkcionālu mazspēju, kā arī anatomiskiem defektiem, piemēram: Bērni ar kustību traucējumiem (piemēram, cerebrālā trieka, ģenētiskās saslimšanas u.c.); Pilngadīgas personas ar funkcionēšanas traucējumiem, t.sk. ar muguras smadzeņu bojājumiem, multiplās sklerozes, retu slimību un citu ilgstošu traucējumu sekām; Seniori ar mobilitātes ierobežojumiem, kam nepieciešama neatkarīga pārvietošanās un dalība sabiedrībā.Investīcijas atbalsts aptvers visu mērķa grupu – gan bērnus, gan pilngadīgas personas – ar dažāda līmeņa funkcionālajiem traucējumiem, tai skaitā tos, kam nepieciešamas personalizētas vadības tehnoloģijas (zoda vadība, elektromotoru modulācija, leņķa maiņas sistēmas u.c.).Investīcijas ietvaros izsniegtie elektropiedziņas TPL mobilitātei būtiski uzlabos personu ar invaliditāti un funkcionēšanas ierobežojumiem pašnoteikšanos, neatkarību un līdzdalību, jo tie tiek nodrošināti personas individuālajām vajadzībām atbilstoši padziļinātas funkcionēšanas novērtēšanas slēdzienam un personas funkcionālo traucējumu smaguma pakāpei.Pieejamie TPL ietver standarta elektropiedziņas TPL mobilitātei, ar papildaprīkojumu vai ar paaugstinātu funkcionalitāti, piemēram: zoda vadības sistēmas (personām ar ierobežotu roku funkciju), automātisku sēdēšanas leņķa maiņu (pozicionēšanai un spiediena profilaksei), vadības ierīču pielāgošanu individuāliem vajadzību profiliem.Investīcija tieši sekmē šādu Eiropas sociālo tiesību pīlāra un tā rīcības plāna (ESTP) principu īstenošanu:3. princips – Vienlīdzīgas iespējasIkvienai personai ar invaliditāti tiek radītas vienlīdzīgas iespējas pārvietoties un piedalīties sabiedriskajā dzīvē neatkarīgi no dzīvesvietas vai fiziskā stāvokļa.17. princips – Iekļaujoša sabiedrībaPasākums veicina personu ar invaliditāti aktīvu līdzdalību sabiedrībā, tai skaitā izglītībā, nodarbinātībā un brīvā laika aktivitātēs, nodrošinot viņiem mobilitātes pamatvajadzību.20. princips – Piekļuve būtiskiem pakalpojumiemNodrošinot piekļuvi individuāli piemērotiem mobilitātes risinājumiem, tiek sekmēta piekļuve arī veselības aprūpei, izglītībai, sociālajiem un sabiedriskajiem pakalpojumiem.Investīcija samazinās atkarību no fosilās degvielas/kurināmā.Ņemot vērā, ka personas ar funkcionēšanās ierobežojumiem, t.sk. ar invaliditāti, bieži ir spiestas izmantot īpaši pielāgotus transportlīdzekļus ar iekšdedzes dzinēju ikdienas vajadzībām (ārsta apmeklējumiem, sociālajiem kontaktiem, darba vietas sasniegšanai), elektropiedziņas TPL mobilitātei nodrošināšana sniedz videi draudzīgu alternatīvu individuālajai mobilitātei. Tas veicina ne tikai emisiju mazināšanu, bet arī ilgtermiņā samazina transporta izmaksas un energoatkarību, īpaši reģionos.Tāpat investīcijas ietvaros tiks nodrošināta enerģijas efektivitāte. Mūsdienu akumulatori un tehnoloģijas nodrošina ilgtspēju un ilgstošu darbības laiku, ļaujot efektīvi izmantot enerģiju, izvairoties no nepieciešamības izmantot tradicionālo (fosilo) degvielu. Līdz ar to tiks samazināta vajadzība pēc fosilās degvielas transporta līdzekļiem, personas, kas pārvietojas ar elektropiedziņas TPL mobilitātei, samazina pieprasījumu pēc fosilās degvielas infrastruktūras, tādējādi ietekmējot arī plašākas sistēmas, piemēram, transporta iegādi un pielāgošanu.Elektropiedziņas TPL mobilitātei izmantošana personām ar funkcionēšanas ierobežojumiem nodrošina pienesumu ilgtspējīgākai nākotnei.Kopumā investīcijas ietvaros tiks veicināta TPL pieejamība mērķa grupas personām, tādējādi sekmējot personām ar funkcionāliem traucējumiem pieeju elektropiedziņas TPL mobilitātei, tai skaitā informācijai par to saņemšanas iespējām, šādā veidā veicinot šo personu neatkarību, aprūpes iespējas dzīvesvietā, pilnvērtīga brīvā laika pavadīšanu, kā rezultātā uzlabosies viņu dzīves kvalitāte.Investīcijas ietvaros paredzētais atbalsts atstās labvēlīgu ietekmi ne tikai uz mērķa grupas iespējām ātrākai TPL saņemšanai, bet arī nodrošinās uz individuālajām vajadzībām vērstu TPL pakalpojuma saņemšanu, kā rezultātā, izvēloties vienu no TPL kompensācijas mehānismiem (līdzmaksājumu vai kupona metodi), mērķa grupas personai tiks nodrošināta iespēja izvēlēties piemērotāko TPL, kas pēc iegādes nonāks tās īpašumā. |
|---|
| Investīcijas finansējuma saņēmējs būs VTPC, kas saskaņā ar SPSP likumu nodrošina TPL pakalpojumu. Investīcija tiks īstenota granta veidā. Atbildīgās nozares ministrijas funkcijas veiks Labklājības ministrija (turpmāk – LM).VTPC kā finansējuma saņēmējam būs pienākums sniegt SK plāna uzraudzībā iesaistītajām institūcijām visu nepieciešamo informāciju saistībā ar projekta ieviešanu un investīcijas mērķrādītāja sasniegšanu, nodrošināt datu un informācijas pieejamību, tostarp, ja vien iespējams atbilstoši investīcijas projekta darbības specifikai, nodrošināt, ka iepirkumus veic ievērojot zaļā publiskā iepirkuma129, sociāli atbildīgā iepirkuma130 un inovatīvā publiskā iepirkuma131 principus.Visu ar projekta iesniegšanu, īstenošanu un uzraudzību saistīto informāciju Fonda informācijas un vadības sistēmā (KPVIS Fonda modulis) iesniegs VTPC. Investīcijas īstenošanai un uzraudzībai nepieciešamās informācijas iesniegšana tiks nodrošināta vadības informācijas sistēmā.Mērķrādītāju sasniegšanu pamatos izdruka no VTPC informācijas sistēmas ar sarakstu ar izsniegtajiem TPL un ar personām parakstītiem līgumiem vai pieņemšanas – nodošanas aktu numuriem. |
|---|
| Investīcijas projekta ietvaros tiks īstenoti dzimumu līdztiesību un vienlīdzīgas iespējas veicinoši pasākumi: projekta vadībā un īstenošanā tiks nodrošināta nediskriminācija pēc vecuma, dzimuma, etniskās piederības u.c. pazīmes un vienlīdzīgu iespēju principu ievērošana; projektu vadībā un īstenošanā tiks virzīti pasākumi, kas sekmē darba un ģimenes dzīves saskaņošanu, paredzot attālināta un nepilna laika darba iespēju radīšanu vecākiem ar bērniem; projekta vadībā un īstenošanā sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu. |
|---|
| Gads | Izsniegto TPL skaits | TPL izmaksas (€) | Personāla izmaksas(€) | Materiāltehniskais nodrošinājums, inflācija (€) | Kopējās izmaksas (€) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | 400 | 1 980 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 355 000 |
| 2028 | 400 | 1 985 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 360 000 |
| 2029 | 406 | 2 020 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 395 000 |
| 2030 | 410 | 2 080 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 455 000 |
| 2031 | 435 | 2 200 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 575 000 |
| 2032 | 496 | 2 485 000 | 290 671,82 | 84 328,18 | 2 860 000 |
| Kopā | 2 547 | 12 750 000 | 1 744 030,89 | 505 969,11 | 15 000 000 |
| Investīcijas ietvaros personām ar funkcionāliem traucējumiem tiks uzlabota pieeja pārvietošanās TPL, tai skaitā informācijai par to saņemšanas iespējām, attiecīgi investīcijai nav paredzamas ietekmes uz vides mērķi saistībā ar pasākuma tiešajām un primārajām netiešajam sekām visā tā dzīves ciklā, un tādējādi tas tiek uzskatīts par atbilstīgu principam "nenodarīt būtisku kaitējumu" attiecībā uz attiecīgo mērķi. |
|---|
| Laika posmā no 2022. līdz 2024. gadam rindā pēc elektropiedziņas TPL (elektriskie ratiņkrēsli, skūteri, vilcējriteņi) stājās 1 430 personas, bet faktiski tika izsniegtas tikai 587 vienības. Tas nozīmē, ka valsts spēja apmierināt vien 41 % no pieprasījuma, tādējādi identificējot būtisku kapacitātes un pieejamības plaisu esošajā sistēmā. GadsMērķrādītājs (TPL skaits)202740020284002029406203041020314352032496Kopā2 547Atskaites punkts: 2022.–2024. gadā valsts spēja nodrošināt tikai 41% no elektropiedziņas TPL pieprasījuma – rindā bija 1 430 personas, izsniegtas 587 vienības.Elektropiedziņas TPL mobilitātei – tostarp elektrisko skūteru, vilcējriteņu, motorizētu riteņkrēslu ar dažādām vadības iespējām – nodrošināšana personām ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, pamatojoties uz medicīniskā un funkcionālā izvērtējuma rezultātiem.Nodrošinājums tiek veikts saskaņā ar VTPC Funkcionēšanas novērtēšanas laboratorijas padziļinātu funkcionēšanas izvērtēšanu un iepriekš definētām personu grupu vajadzībām, izmantojot kuponu metodi, kas nodrošina elastību un individualizāciju atbilstoši katra lietotāja funkcionālajam stāvoklim.Šis mērķrādītājs atspoguļo projekta tiešo, izmērāmo rezultātu – izsniegto elektropiedziņas TPL mobilitātei (gab.) skaitu laika periodā no 2027. līdz 2032. gadam. | |
|---|---|
| Gads | Mērķrādītājs (TPL skaits) |
| 2027 | 400 |
| 2028 | 400 |
| 2029 | 406 |
| 2030 | 410 |
| 2031 | 435 |
| 2032 | 496 |
| Kopā | 2 547 |
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums |
| --- | --- |
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums |
| C2.F.I4.I1.2032Q3 | Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām |
| Izvēlētais mērķrādītājs – izsniegto elektropiedziņas TPL mobilitātei skaits – tieši atspoguļo investīcijas būtību un mērķi, jo šī investīcija ir vērsta uz konkrētu elektropiedziņas TPL mobilitātei izsniegšanu personām ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem.Turklāt tas ir pilnībā integrējams esošajā TPL informācijas sistēmā, kuru uztur VTPC, tādējādi nodrošinot reāllaika datu pieejamību un caurskatāmību. |
|---|
| Projekta kontekstā izvēlētais mērķrādītājs – "izsniegto elektropiedziņas TPL mobilitātei skaits" – mēra tieši to, vai tiek sasniegts investīcijas mērķis, proti: uzlabota mikromobilitāte personām ar invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, nodrošinot viņiem individuālu, videi draudzīgu pārvietošanās risinājumu.Šis rādītājs: atspoguļo personu skaitu, kuras reāli saņem pielāgotus elektropiedziņas TPL mobilitātei (piemēram, skūterus, riteņkrēslus ar dažādām vadības sistēmām, vilcējriteņus u.c.); norāda, cik efektīvi darbojas kuponu metode; ļauj novērtēt progresu laikā (pa gadiem un ceturkšņiem); samazina personu skaitu, kuras saskaras ar transporta nabadzību un mazina šo personu atkarību no fosilā transporta. |
|---|
| Dati tiks apkopoti katrā ceturksnī, ņemot vērā: izsniegto kuponu skaitu; izsniegto elektropiedziņas TPL mobilitātei skaitu.Dati tiek reģistrēti centralizētajā IS SPOLIS. Mērķrādītāja sasniegšanu pamatos izdruka no informācijas sistēmas ar sarakstu ar izsniegtajiem TPL un ar personām parakstītiem līgumiem vai pieņemšanas – nodošanas aktu numuriem.Datu avots: Primārais avots – VTPC reģistrētie TPL pieteikumi, izsniegto kuponu uzskaite un to izpilde. Papildu avoti – VTPC un LM pārvaldītās datubāzes par finansējuma izlietojumu, Pakalpojuma sniedzēja līgumu izpilde, dati par TPL saņēmušajām personām.Katru piegādi apstiprina: Funkcionēšanas novērtējums no VTPC Funkcionēšanas novērtēšanas laboratorijas komandas (ārsts, ergoterapeits, fizioterapeits); Pakalpojuma sniedzēja atskaite; Gala lietotāja reģistrēts līgums.VTPC iepirkumu speciālists veic uzraudzību par to, vai piegādes atbilst līguma nosacījumiem.Kvalitātes speciālists veic regulāru pārskatu sagatavošanu, tostarp nejaušu pārbaudi (auditu) par TPL nodrošināšanās atbilstību. |
|---|
| Bāzlīnija (sākumpunkts):Laika posmā no 2022. līdz 2024. gadam kopumā 1 430 personas ir stājušās rindā, lai saņemtu elektropiedziņas TPL mobilitātei, bet faktiski izsniegtas ir tikai 587 vienības.Tādējādi: esošā sistēma spēj nodrošināt tikai apmēram 40% no pieprasījuma; vidēji tiek izsniegti ~196 elektropiedziņas TPL mobilitātei gadā.Bāzlīnija: ~200 vienības gadā (ar nepietiekamu segumu un rindām)Sasniedzamais līmenis (mērķrādītājs): investīcijas ietvaros līdz 2032. gada 3. ceturksnim plānots: izsniegt 2 547 dažādu veidu elektropiedziņas TPL mobilitātei, vidēji ~425 vienības gadā; veicināt pieejamu un videi draudzīgu individuālās mobilitātes risinājumu ieviešanu visā Latvijas teritorijā; veicināt bērnu un pilngadīgu personu ar invaliditāti vai funkcionāliem traucējumiem iespēju piedalīties sabiedriskajā dzīvē, izglītībā un darba tirgū, samazinot viņu atkarību no fosilā transporta un veicinot transporta piekļūstamību. |
|---|
| Mērķrādītāja – 2 547 elektropiedziņas TPL mobilitātei skaitu nodrošināšana – sasniegšana ir paredzēta līdz 2032. gada 4. ceturksnim.Tas aptver pilnu sešu gadu investīcijas ciklu (2027–2032), ļaujot vienmērīgi plānot un realizēt tehniskos, personāla un kvalitātes resursus. |
|---|
| VTPC: Atbild par funkcionēšanas izvērtējumu, kuponu izsniegšanas procesu un TPL nepieciešamības noteikšanu, Nodrošina izsniegto TPL uzskaiti, sadarbībā ar TPL pakalpojuma sniedzējiem, Veic kvalitātes kontroli un gala rezultāta dokumentēšanu (t.i., vai lietotājs ir saņēmis nepieciešamo TPL ).Labklājības ministrija ir atbildīgā nozares ministrija par investīcijas ieviešanu. |
|---|
| TPL izmaksas noteiktas, pamatojoties uz VTPC TPL publisko iepirkumu datiem vai TPL iegādes vērtību. Paredzētas piecas elektropiedziņas TPL mobilitātei grupas ar diferencētu maksimālo kupona summu, kas ietver arī: personas novērtēšanu, TPL pielāgošanu, apmācību, izsniegšanu, piegādi, garantijas un pēcgarantijas remontu, pakalpojumu sniedzēju administrēšanas izmaksas.TPL veidsMaksimālā kupona vērtība (ar PVN)Elektropiedziņas riteņkrēsls ar rokas stūrēšanas sistēmu (elektriskais skūters)4 500 EURElektropiedziņas riteņkrēsls ar motorizēti vadāmu rokas stūrēšanas sistēmu5 000 EURElektriskais vilcējritenis5 000 EURRiteņkrēsla riteņos iebūvēta elektromotoru sistēma5 000 EURElektropiedziņas riteņkrēsls ar papildaprīkojumu (piemēram, zoda vadība, vadības sistēma, leņķa maināmība u.c.)15 000 EURPamatojums:Izmaksas noteiktas, izmantojot: līdzšinējos Publisko iepirkumu līgumus (2022–2024), cenu aptauju, noteiktas bāzes cenas.Mērķa apjoms – 2 547 vienības (2027–2032)Pamatojums:Pamatots atbilstoši faktiskajam pieprasījumam un izsniegšanas datiem: 2022. –2024.gadā rindā stājušies 1 430 lietotāji, izsniegtas vienības: 587, secināts, ka esošā sistēma spēj apkalpot tikai ~40% vajadzību.Izvēlētais mērķis (2 547 vienības 6 gadu laikā) ļauj: likvidēt esošās rindas uz elektropiedziņas TPL mobilitātei, nodrošināt ilgtermiņa piekļuvi visiem mērķa lietotājiem, t.sk. bērniem, pieaugušajiem, un personām ar ļoti smagiem funkcionāliem traucējumiem.Investīcijas īstenošanai administratīvie izdevumi nepārsniegs 10% no investīcijas finansējuma (pamatojums: SPSP likuma 13. panta 23 daļa). ).Administratīvo izmaksu apmēru pamato:‒ līdzšinējais TPL novērtēšanas process (VTPC prakse),‒ nepieciešamība nodrošināt multidisciplināru pieeju (ārsts, ergoterapeits, fizioterapeits, psihologs un cits personāls),‒ nepieciešamība piesaistīt kvalitātes speciālista amatu (kupona mehānisma kontrolei),‒ nepieciešamība nodrošināt projekta vadību, t.sk. iepirkumu veikšanu.Administratīvo izmaksu ietvaros nepieciešamā personāla izmaksu aprēķins veikts, iekļaujot: bruto algas, darba devēja sociālās apdrošināšanas iemaksas (23,59 %), iespējamo atalgojuma palielinājumu, pamatojoties uz prognozēto inflāciju līdz 2032.gadam.Materiāltehniskais nodrošinājums un inflācijas prognozeKatru gadu paredzēti ~124 000 EUR kā: nodrošinājums IT atbalstam, kancelejas un administratīvajām vajadzībām; rezerves fonds inflācijas segšanai un neparedzētiem tirgus cenu kāpumiem; instrumenti ilgtermiņa stabilitātei (projekta laikā nav paredzēts jauns finansējuma pieprasījums).Ņemti vērā pēdējo 3 gadu inflācijas rādītāji (vidēji 2–3 % gadā) un valsts vidējās algas kāpums sociālajā un veselības aprūpē. | |
|---|---|
| TPL veids | Maksimālā kupona vērtība (ar PVN) |
| Elektropiedziņas riteņkrēsls ar rokas stūrēšanas sistēmu (elektriskais skūters) | 4 500 EUR |
| Elektropiedziņas riteņkrēsls ar motorizēti vadāmu rokas stūrēšanas sistēmu | 5 000 EUR |
| Elektriskais vilcējritenis | 5 000 EUR |
| Riteņkrēsla riteņos iebūvēta elektromotoru sistēma | 5 000 EUR |
| Elektropiedziņas riteņkrēsls ar papildaprīkojumu (piemēram, zoda vadība, vadības sistēma, leņķa maināmība u.c.) | 15 000 EUR |
| Gads | TPL nodrošināšana (€) |
| --- | --- |
| 2027 | 1980000 |
| 2028 | 1985000 |
| 2029 | 2020000 |
| 2030 | 2080000 |
| 2031 | 2200000 |
| 2032 | 2485000 |
| Nacionālais līdzfinansējums 25% apmērā (3 750 000 EUR) tiks segts no valsts budžeta līdzekļiem.Investīcijas kopējās izmaksas – 15 000 000 EUR. |
|---|
| Nav attiecināms. |
|---|
| Saņemot elektropiedziņas TPL mobilitātei, persona veic vienreizējo iemaksu VTPC vai attiecīgā pakalpojuma sniedzēja kasē vai kontā. Vienreizējo iemaksu veic šādā apmērā: par tehniskā palīglīdzekļa pakalpojumu bērnam – 1,42 EUR; par tehniskā palīglīdzekļa pakalpojumu personai, kas vecāka par 18 gadiem, – 7,11 EUR.No vienreizējās iemaksas, uzrādot attiecīgu izziņu, ir atbrīvota persona: kuras mājsaimniecībai noteikts trūcīgas mājsaimniecības statuss, kura atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā, kuras dzīvesvieta reģistrēta stacionārā ārstniecības iestādē, kura izcieš sodu brīvības atņemšanas iestādē.Vienreizējās iemaksas tiek novirzītas elektropiedziņas TPL mobilitātei iegādei mērķrādītāja sasniegšanai. |
|---|
| Kupona vērtības noteiktas atbilstoši esošajiem iepirkumu līgumiem un tirgus piedāvājumam 2022–2024. gadā.Izvērtēšanā izmantoti dati no VTPC un konsultācijas ar nozares speciālistiem (ergoterapeiti, ārsti, iepirkumu eksperti).Ņemot vērā Latvijas demogrāfiju, personu ar invaliditāti īpatsvaru (~10–12% no iedzīvotāju kopskaita) un līdzšinējo piegāžu kapacitāti, noteikts reāls mērķis – 2 547 vienības sešu gadu laikā.Latvijā TPL tirgus ir ierobežots, kas ietekmē cenas, loģistiku un garantijas pakalpojumus.Aprēķinātas reālās darba tirgus izmaksas Latvijā (bruto atalgojums + sociālās iemaksas), piemēram: Fizioterapeits ~1 842 EUR mēn + 23,59% Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) Projekta vadītājs ~2 700 EUR /mēn + VSAOIPersonāla skaits un amatu slodzes balstītas uz faktisku pieredzi, kāda nepieciešama TPL pakalpojuma nodrošināšanā.Inflācijas un riska buferisIkgadējais administratīvais budžets (124 371 EUR/gadā) paredz IT atbalstu, materiāltehnisko nodrošinājumu, inflācijas un cenu pieauguma buferi, jo pēdējo gadu vidējā inflācija Latvijā ir 2–3%, kā arī vērojams būtisks darbaspēka izmaksu pieaugums aprūpes sektorā. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/ investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C2.F.I4 | Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām | 01.01.2027. | 31.07.2032. | 15 000 000 | 0 | 2 355 000 | 2 360 000 | 2 395 000 | 2 455 000 | 2 575 000 | 2 860 000 |
| Investīcijas finansējuma saņēmējs būs VTPC, kurš saskaņā ar SPSP likumu nodrošina TPL pakalpojumu. |
|---|
| Investīcija papildina valsts budžeta iespējas nodrošināt TPL pakalpojumu, jo valsts budžeta finansējuma apjoms TPL pakalpojuma nodrošināšanai ir nepietiekams, lai apmierinātu personu vajadzības. Valsts budžeta apjoms TPL pakalpojuma nodrošināšanai paliks nemainīgs un jaunā investīcija neaizstās regulāros valsts budžeta izdevumus.Investīcija nodrošinās arī ANM plāna 3.1.2.6.i investīcijas papildināmību un kuponu metodes piemērošanas ilgtspēju, jo tiks turpināts tajā aizsāktais un aprobētais jaunais TPL pakalpojuma nodrošināšanas veids ar kuponu metodi, paplašinot šādā veidā izsniedzamo TPL klāstu. |
|---|
| Ņemot vērā SPSP likuma 13. panta 22 daļā noteikto deleģējumu VTPC nodrošināt TPL pakalpojuma sniegšanu, investīcijai valsts atbalsts nav plānots. Investīcijas ietvaros plānotās izmaksas ir papildinošas esošajam valsts budžeta finansējumam TPL nodrošināšanai personām ar funkcionāliem traucējumiem un tiks nošķirtas no minētā valsts budžeta finansējuma, tās nav un netiks finansētas no citiem ES finanšu avotiem vai citiem ārvalstu finanšu instrumentiem. |
|---|
| Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās ir būtiska, jo tās daudzviet joprojām nav pielāgotas cilvēkiem ar kustību, dzirdes vai citiem funkcionāliem traucējumiem. Vērojama arī reģionālā nevienlīdzība. Tas būtiski ietekmē ne vien cilvēkus ar invaliditāti, bet arī seniorus, cilvēkus ar īslaicīgiem kustību traucējumiem, vecākus ar bērnu ratiņiem un velosipēdistus jeb mazaizsargāti transporta lietotājiŅemot vērā pa valsts akciju sabiedrība "Latvijas dzelzceļš" (LDz) infrastruktūru pārvadāto pasažieru skaitu 2024. gadā, kā arī Eiropas Komisijas pētījumu par transporta nabadzību132, kas apliecina, ka 21 % mājsaimniecību atrodas transporta izmaksu nepieejamības riska grupā, tad var pieņemt, ka tiks ietekmēti 21 % pasažieru transporta lietotāji, kas ir 42 000 000.Skaidrojums: Gada pasažieru skaits (LDz): ~ 20 000 000; Aptuvenais transporta nabadzības riska ietekmētais īpatsvars: 21%; Ietekmējamo lietotāju skaits: 42 000; Unikālo pasažieru skaits: 42 000; Ietekmēto līniju skaits: visas LDz līnijas; Ietekmēto staciju skaits:70 stacijas; Uzlabojumu veidi: mobilie pacēlāji, velonovietnes, piekļuves uzlabojumi.Lai veicinātu iekļaujošu un visiem pieejamu sabiedrisko transportu, paredzētas divas apakšinvestīcijas:1) Mūsdienīgu mobilo vai stacionāro pacēlāju nodrošināšana dzelzceļa infrastruktūrā.LDz pārvaldībā esošā publiskās lietošanas dzelzceļu tīklā pasažieru apkalpošanai ir 142 aktīvas stacijas un pieturas punkti. Ņemot vērā, ka dzelzceļa infrastruktūras modernizācija un piekļūstamības uzlabošana stacijās tiek īstenota pakāpeniski, pašreizējā dzelzceļa infrastruktūra daudzviet ir daļēji pieejama visām pasažieru kā lietotāju grupām, t.sk., cilvēkiem ar kustību traucējumiem, senioriem, ģimenēm ar bērnu ratiņiem un citiem pasažieriem, kuriem grūtības var sagādāt iekļūšana vilcienā, ņemot vērā divlīmeņu iekāpšanu. Pašreiz 48 stacijās un pieturas punktos ir paveikti modernizācijas darbi, nodrošinot piekļūstamību šīm personu grupām, un 20 pasažieru stacijās un pieturas punktos personām ar invaliditāti un personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām tiek nodrošināta piekļuve ritošajam sastāvam, izmantojot mobilo pacēlāju. Personām, kam nepieciešama palīdzība – piekļuve ritošam sastāvam ar mobilo pacēlāju, jāpaziņo LDz par savu plānoto braucienu vismaz 24 stundas pirms brauciena sākšanas. Pacēlāju izvietošana tiks salāgota atbilstoši pasažieru pieprasījumam un ņemot vērā reģionus ar augstāku transporta nabadzības rādītāju. Lai uzlabotu personu ar ierobežotām pārvietošanās spējām nokļūšanu līdz stacijām, tiks pastiprināta sadarbība ar pašvaldībām un ATD.2) Segtu velonovietņu izveide stacijās, pieturas punktos.Pasākuma ietvaros tiks iegādāti 20 jauni mobilie pacēlāji, kas pēc pasažieru pieprasījuma nodrošinātu pakalpojuma pieejamību visā LDz tīklā Latvijas teritorijā - 138 dzelzceļa stacijās un pieturas punktos. Tas ļautu nodrošināt tūlītēju piekļūstamību, risinot fiziskās pieejamības problēmu mazaizsargātiem transporta lietotājiem stacijās un pieturas punktos, kur notiek regulāri pasažieru pārvadājumi, bet kur paaugstināto platformu izbūve vēl nav uzsākta vai nav īstenojama īstermiņā, ņemot vērā, ka pacēlāji nodrošina vienīgo iespēju piekļūt pakalpojumam. Pasākums ietver segtu velonovietņu projektēšanu, iegādi un uzstādīšanu stacijās un pieturas punktos nolūkā nodrošināt drošu un ērtu velosipēdu novietošanu. Šie risinājumi veicinās savienojamību starp dažādiem transportlīdzekļiem, nodrošinot vieglāku pāreju no mikromobilitātes uz sabiedrisko transportu. Velonovietņu izbūve uzlabos piekļuvi dzelzceļa sabiedriskajam transportam un veicinās velosipēda un dzelzceļa kombinētu izmantošanu ikdienas pārvietošanas maršrutos. Investīcija skars iedzīvotāju grupas, kuras pakļautas transporta nabadzībai – skolēni, studenti, mājsaimniecības ar zemiem ienākumiem, seniori, cilvēki bez autovadītāja apliecības/auto. Kombinēta velosipēda un dzelzceļa izmantošana ir svarīgs solis zaļās mobilitātes virzienā, kas ļaus transporta nabadzībai pakļautajiem iedzīvotājiem saglabāt piekļuvi darbavietām, izglītībai un pakalpojumiem, kā arī veicinās emisiju samazināšanu un uzlabos sabiedrības mobilitātes iespējas.Pasākumu paredzēts īstenot 30 stacijās atbilstoši datiem pa reģioniem, kur vērojami lielāki sociālās atstumtības riski. |
|---|
| Pasākuma kopējās izmaksas 1 530 000 EUR, ar nosacījumu, ka 25% nacionālais līdzfinansējums tiek nodrošināts no valsts budžeta. Jauns pasākums, ko paredzēts īstenot izmantojot Fonda atbalstu. |
|---|
| Pasākuma mērķis ir nodrošināt mobilo pacēlāju pakalpojumus jeb plašāku infrastruktūras pieejamības pārklājumu visā LDz pasažieru pārvadājumu tīklā pēc pieprasījuma.Pasākuma mērķauditorija ir cilvēki ar ierobežotām pārvietošanās spējām, tostarp cilvēki ratiņkrēslos, seniori, kā arī ģimenes ar bērnu ratiņiem, kuriem ir grūtības iekļūt vilcienos ar augsto grīdu. Tāpat pasākums ir vērsts uz visiem pasažieriem, kuriem nepieciešama papildu palīdzība, lai nodrošinātu piekļuvi vilcieniem un dzelzceļa infrastruktūrai.Investīcijas pacēlāju iegādē veicina vides ilgtspējību, samazinot nepieciešamību pēc privātā transporta, īpaši cilvēkiem ar ierobežotām pārvietošanās spējām, un tādējādi mazina atkarību no fosilā kurināmā. |
|---|
| Pasākumu kopējās izmaksas 1 530 000 EUR, ar nosacījumu, ka 25% nacionālais līdzfinansējums tiek nodrošināts no valsts budžeta. Par pasākuma īstenošanu atbildīgā institūcija ir Satiksmes ministrija. |
|---|
| Pasākumi palīdz novērst dzimumu nevienlīdzību, nodrošinot vienlīdzīgu piekļuvi pakalpojumiem un mobilitātes infrastruktūrai, kā arī uzlabo drošību mazaizsargātām cilvēku grupām. |
|---|
| Pasākumus paredzēts īstenot līdz 2028. gada beigām. |
|---|
| Pasākums atbilst "nenodari būtisku kaitējumu" Regulas (ES) 2020/852 17. panta izpratnē. Pasākums netieši veicina SEG emisiju samazināšanu, jo uzlabota pieejamība veicina sabiedriskā transporta izmantošanu un mazina atkarību no privātā transporta, kas ir viens no galvenajiem emisiju avotiem. |
|---|
| Mobilo pacēlāju iegāde, saņemšana un izmantošana plānotajās lokācijās. |
|---|
| Velonovietnes iegādātas, nodotas ekspluatācijā un uzsāktas izmantot plānotajās lokācijās. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturksnis |
| C2.G.I2.I1.2027Q4 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | Mērķrādītājs | Mobilo pacēlāju iegāde un izmantošana | Neattiecas | Pacēlāju skaits | 13 | 33 | 2028 | IV |
| C2.G.I2.I2.2027Q4 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | Mērķrādītājs | Velonovietņu iegāde un izmantošana | Neattiecas | Velonovietņu skaits | 0 | 30 | 2028 | IV |
| Mērķrādītājs, kas nosaka 20 mobilo pacēlāju iegādi un izmantošanu izvēlēts, ņemot vērā to, ka šāds skaits nodrošinātu pakalpojuma pieejamību visā LDz tīklā.30 velonovietnes noteiktas, balstoties uz LDz apkopotajiem datiem par pasažieru apgrozījumu, šo staciju attīstības potenciālu, reģioniem ar izteiktu transporta nabadzību, kā arī pašvaldību attīstības plāniem par apkārtnes infrastruktūras attīstību. |
|---|
| Mobilo pacēlāju skaitu un segto velonovietņu skaitu. |
|---|
| Mobilo pacēlāju, velonovietņu iegāde un uzstādīšana. Izpildi veiks LDz. |
|---|
| Šobrīd LDz rīcībā ir 13 mobilie pacēlāji. Mērķis ir palielināt mobilo pacēlāju skaitu līdz 33, papildinot esošo skaitu ar papildus 20.Šobrīd LDz specifiski nenodrošina segtas velonovietnes, tāpēc sasniedzamais mērķis būs 30. |
|---|
| Mobilo pacēlāju ieviešana līdz 2028. gada beigām.Segtu velonovietņu izveide stacijās, pieturas punktos līdz 2028. gada beigām. |
|---|
| Satiksmes ministrija. |
|---|
| Segto velonovietņu vienības izmaksas noteiktas, ņemot vērā, ka tās tiktu pasūtītas pēc VAS "Latvijas dzelzceļš" pasūtījuma, ievērojot "Infrastruktūras vizuālās vadlīnijas pasažieru apkalpes vietās". Veikta pirmreizēja tirgus izpēte, kā arī ņemtas vērā staciju labiekārtošanu veidojošās izmaksas iepriekš.Ņemot vērā vidējās tirgus cenas, kā arī nevalstisko organizāciju un sociālo partneru sniegto informāciju, tika noteiktas mobilo pacēlēju vienību izmaksas. |
|---|
| Laika periodā līdz 2028. gada beigām. |
|---|
| Pasākumu kopējās izmaksas ir 1 530 000 EUR, ar nosacījumu, ka 25% nacionālais līdzfinansējums tiek nodrošināts no valsts budžeta. |
|---|
| Nav paredzēts finansējums no citiem ES instrumentiem saistībā ar to pašu komponentu. |
|---|
| Nav attiecināms. |
|---|
| Tirgus izpēte, kā arī citu partneru pieredze. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/ investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C2.G.I2 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | 01.01.2026. | 31.12.2028. | 1 530 000 | 200 000 | 1330 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nav attiecināms |
|---|
| Pasākumi ir papildu pasākumi, kas neaizstāj regulāros valsts budžeta izdevumus. Pašreizējā dzelzceļa infrastruktūra daudzviet daļēji pieejama visām pasažieru kā lietotāju grupām, t.sk., cilvēkiem ar kustību traucējumiem, senioriem, ģimenēm ar bērnu ratiņiem un citiem pasažieriem, kuriem grūtības var sagādāt iekļūšana vilcienā, ņemot vērā divlīmeņu iekāpšanu. Tāpat papildu uzlabojumi nepieciešami, lai apmierinātu pieaugošās mikromobilitātes vajadzības, t.sk., ērtai infrastruktūrai priekš velo lietotājiem. |
|---|
| Nav attiecināms - pasākums tiek īstenots valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izveidei, kam nav komerciāla rakstura un pasažieru pārvadāju veikšanai saskaņā ar sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līgumu. |
|---|
| Transporta attīstības pamatnostādnes 2021.-2027.gadam nosaka virzību uz videi draudzīgu, pieejamu, integrētu, ilgtspējīgu un multimodālu transporta sistēmu Latvijā, tostarp veidojot dzelzceļu kā transporta sistēmas "mugurkaulu", kur dzelzceļam ir centrāla nozīme pasažieru plūsmu organizēšanā. Pamatnostādnēs uzvērta nepieciešamība modernizēt sabiedriskā transporta infrastruktūru veicināt videi nekaitīgu mobilitāti, un samazināt transporta atkarību no fosilā kurināmā.SKF plānā ietvertā investīcija "Atbalsts bateriju elektrovilcieniem" veicinās pāreju uz klimata neitrālu transportu, sabiedriskā transporta konkurētspējas un pieejamības paaugstināšanu, intermodalitātes attīstību, vides pieejamību un sociālo iekļaušanos.Investīcijas ietvaros paredzēts sniegt atbalstu divām apakšinvestīcijām:I. Bateriju elektrovilcienu (BEMU) iegāde pasažieru pārvadājumu veikšanaiInvestīcijas kopapjoms: 23 600 000 EURInvestīcijas ietvaros plānota 2 BEMU vilcienu iegādeII. Uzlādes staciju izveide bateriju elektrovilcieniemInvestīcijas kopapjoms: 16 000 000 EURInvestīcijas ietvaros plānota 6 BEMU staciju izveide, indikatīvi: Daugavpils līnijā - Līvānu un Daugavpils stacijās; Valkas līnijā - Siguldā un Cēsīs Rēzeknes līnijā – Rēzeknē un Atašienē.1. apakšinvestīcija "Bateriju elektrovilcienu iegāde pasažieru pārvadājumu veikšanai"Veco dīzeļvilcienu aizstāšana ar 2 (diviem) jauniem bateriju elektrovilcieniem (BEMU) pasažieru pārvadājumiem ļautu nodrošināt videi draudzīgākus un ērtākus pasažieru pārvadājumus ar BEMU vilcieniem maršrutā Rīga–Rēzekne (provizoriski). 2024. gadā maršruta posmā Koknese–Rēzekne, kas nav elektrificēts, tika pārvadāti 254 914 pasažieri. BEMU vilcieni spēj darboties gan elektrificētos, gan neelektrificētos dzelzceļa posmos. Latgales reģions ir viens no sociāli un ekonomiski vismazāk attīstītajiem reģioniem Latvijā, un to raksturo augsta transporta nabadzība ar ierobežotu piekļuvi kvalitatīvam un regulāram sabiedriskajam transportam. 2022. gadā IKP uz vienu iedzīvotāju Latgales reģionā bija 9,7 tūkstoši eiro, kas ir zemākais rādītājs starp Latvijas reģioniem (CSP dati). Reģionā ir arī zemāks automašīnu blīvums nekā citos reģionos, kas norāda uz ierobežotu piekļuvi personīgajam transportam, īpaši lauku apvidos. Mobilitātes un piekļuves uzlabošana dzelzceļa transportam atvieglotu iedzīvotājiem piekļuvi darba vietām, izglītības un veselības aprūpes iestādēm utt., un ilgtermiņā veicinātu reģiona konkurētspēju.Pašlaik vilcienu satiksmi ārpus galvaspilsētas elektrificētā tīkla nodrošina veci, augstas grīdas dīzeļvilcieni, kuriem parasti raksturīgs PRM aprīkojuma trūkums (īpaši PRM tualetes un ērta iekāpšana), HVAC sistēmu trūkums un slikta paātrinājuma nodrošināšana. Šie vilcieni kļūst arvien neuzticamāki. Savukārt sliktais paātrinājums noved pie ilga brauciena laika, kas nav konkurētspējīgs ar automašīnām, tādējādi samazinot iespējas cilvēkiem, kuri ir atkarīgi no sabiedriskā transporta.Neelektrificētajā reģionālajā tīklā trīs galvenās dzelzceļa pasažieru plūsmas Latvijā ir Daugavpils, Cēsis un Rēzeknes virzienos. Daugavpils un Rēzekne atrodas Latgales reģionā.Lai uzlabotu iespējas reģionālajos dzelzceļa koridoros, BEMU vilcieni tiek uzskatīti par zaļu un perspektīvu risinājumu. Ar ES Kohēzijas fonda atbalstu ir plānots iegādāties 9 BEMU vilcienus, lai apkalpotu Daugavpili un Cēsis kā virzienus ar lielāko pasažieru plūsmu. Tas tiks papildināts ar 2 papildu BEMU vilcienu iegādi kā daļu no šī Sociālā klimata fonda plāna 1. apakšinvestīcijas - lai vilcieni varētu apkalpot arī Rēzekni. Visi iepriekš minētie BEMU pakalpojumi izmantos 2. apakšinvestīcijā iekļautās uzlādes stacijas.Šīs investīcijas ir savienotas arī ar esošajām modernizētajām platformām Cēsīs, Jēkabpilī un platformu modernizāciju Latgales lielākajās dzelzceļa stacijās (Līvānos, Daugavpilī, Viļānos un Rēzeknē), kas plānota ar Kohēzijas fonda atbalstu. Tas nodrošinās līdzenu iekāpšanu BEMU vilcienos un pilnīgu, neatkarīgu piekļuvi bez iepriekšēja pieprasījuma. Tā rezultātā Jēkabpils rajona, Līvānu rajona, Daugavpils rajona, Rēzeknes rajona un Cēsu rajona galvenie reģionālie centri piedāvās pilnīgu pieejamību ar līdzenu iekāpšanu. Turklāt tas atrisinās pieejamo braucienu problēmu vietējos autobusu reisos uz reģionālajiem centriem, bet trūkst pieejamības braucieniem tālāk starp reģionālajiem centriem un uz galvaspilsētu.Ieviešot šos BEMU vilcienus un to atbalstošo uzlādes infrastruktūru, dzelzceļa transports kļūtu ērtāks pasažieriem, kas ir īpaši svarīgi personām ar ierobežotām pārvietošanās spējām, un tas ir arī būtiski, lai tiktu sasniegti transporta nozares nozīmīgie mērķi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanā vai ierobežošanā un dzelzceļa ritošā sastāva energoefektivitātes ievērojamā palielināšanā. Jauno BEMU vilcienu lielāks ātrums uzlabos iespējas un mazinās pašreizējos trūkumus, ar kuriem saskaras dzelzceļa pasažieri, salīdzinot ar automašīnu lietotājiem.Dzelzceļa transports Latvijā ir viens no pieejamākajiem Eiropā, un brauciens no Rīgas uz Rēzekni izmaksā 8,90 eiro par aptuveni 230 km, kas ir mazāk nekā komerciālo autobusu pakalpojumu bāzes maksa šajā maršrutā. Tādēļ dzelzceļa transports parasti ir pieejamāks variants salīdzinājumā ar autobusu transportu Latvijā.2. apakšinvestīcija "Uzlādes staciju izveide bateriju elektrovilcieniem"Lai nodrošinātu pilnvērtīgu un ilgtspējīgu BEMU vilcienu izmantošanu, būtu nepieciešama 6 BEMU uzlādes staciju izveide stratēģiski nozīmīgās stacijās, lai nodrošinātu pārvadājumus ar BEMU vilcieniem reģionos. BEMU ar uzlādes stacijām ļautu sasniegt Cēsis, Daugavpili un Rēzekni bez papildu elektrifikācijas. Vienlaikus BEMU nav pretrunā ar turpmāku elektrifikāciju, tā ļautu sasniegt tālākas vietas.Indikatīvi plānota uzlādes staciju uzbūve šādās dzelzceļa stacijās: Siguldā, Cēsīs, Līvānos, Daugavpilī, Rēzeknē un Atašienē.Uzlādes staciju izveide aptver plašu valsts teritoriju, iekļaujot perifērākus reģionus ar izteiktu transporta nabadzības problēmu un ekoloģiski jūtīgās teritorijas ar augstu apmeklējumu intensitāti(piem., Siguldas un Cēsu apkārtnē). Latgale ir viens no sociāli vismazāk attīstītajiem Latvijas reģioniem, Līvāni un Atašiene savieno Latgali ar Vidzemi un centrālo daļu, Cēsis un Sigulda atrodas Natura 2000 teritoriju tuvumā, un videi draudzīgs transports ir būtisks teritoriju aizsardzībai un emisiju mazināšanai.Uzlādes stacija nodrošina ātru uzlādi, kas savukārt ietekmē vilcienu kustības saraksta veidošanu, un pozitīvi ietekmē reģiona sasniedzamību, pagarinot apkalpojamo areālu, un nodrošinot vienotu un mūsdienīgu transporta tīklu. |
|---|
| Jauns pasākums – Latvijā šobrīd nav neviens BEMU vilciens. |
|---|
| Plānotie īstenotie pasākumi sniegs būtisku ieguldījumu klimata politikas mērķu izpildei, samazinot CO2 emisijas, tādā veidā stiprinot dzelzceļa kā "zaļa" transportlīdzekļa pozīcijas sabiedriskā transporta piedāvājumā. |
|---|
| Par pasākumu īstenošanu atbildīga ir Satiksmes ministrija, kurai ir pieejami atbilstoši kvalificēti cilvēkresursi, lai kvalitatīvi un laikā īstenotu pasākumus. |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| BEMU vilcienu iegādes īstenošana - no 2026. gada līdz 2030. gadam. Uzlādes staciju izveide notiks sinerģiski BEMU ritošā sastāva iepirkumam un piegādēm |
|---|
| Pasākums ir skaidri orientēts uz dekarbonizāciju transporta nozarē, un tas var kvalificēties kā videi ilgtspējīgs ieguldījums Regulas (ES) 2020/852 izpratnē, ja tiek ievērots DNSH (nenodari būtisku kaitējumu) princips. |
|---|
| BEMU vilcienu iegāde atspoguļo to BEMU vilcienu skaitu, kas ir ticis iegādāts un pieņemts ekspluatācijā. |
|---|
| Izbūvētas, nodotas ekspluatācijā un uzsāktas izmantot uzlādes stacijas tām plānotajās lokācijās. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturksnis |
| C2.G.I3.I1.2030Q4 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | Mērķrādītājs | Bateriju elektrovilcienu iegāde | Neattiecas | Iegādāto BEMU vilcienu skaits | 0 | 2 | 2030 | IV |
| C2.G.I3.I2.2032Q3 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | Mērķrādītājs | Uzlādes staciju izveide bateriju elektrovilcieniem | Neattiecas | Uzstādīto uzlādes staciju skats | 0 | 6 | 2032 | III |
| 1. Katrs atsevišķs iegādāts un ekspluatācijā pieņemts vilciens ir pilnvērtīga funkcionāla vienība, kuru var iesaistīt sabiedriskā transporta pakalpojumu izpildē, tādējādi uzlabojot sniegto pakalpojumu sabiedriskā transporta gala lietotājiem.2. 6 uzlādes stacijas tika izvēlētas, lai nodrošinātu BEMU ritošā sastāva (bateriju vilcienu) uzlādi nepieciešamajās identificētajās vietās atbilstoši satiksmei plānotajām/izvēlētajām līnijām. |
|---|
| 1.BEMU vilcienu iegāde atspoguļo to BEMU vilcienu skaitu, kas ir ticis iegādāts un pieņemts ekspluatācijā.2.Uzlādes staciju infrastruktūras izbūve, kas tiek nodota ekspluatācijā BEMU vilcienu uzlādei. |
|---|
| 1.BEMU vilcienu iegāde tiks uzskatīta par izpildītu, kad iegādātais vilciens ir pieņemts ekspluatācijā.2.Uzlādes staciju infrastruktūras izbūve (nodošana ekspluatācijā). |
|---|
| 1. 0 un 2.2. 0 un 6. |
|---|
| 1. 2030. gada 4. ceturksnis2. Atkarībā un sinerģiski BEMU ritošā sastāva iepirkumam un piegādēm, bet ne vēlāk kā līdz 31.07.2032. |
|---|
| Satiksmes ministrija. |
|---|
| BEMU vilcienu iegādes izmaksas ir balstītas izmaksās par vienu vienību atbilstoši publiskā iepirkumā saņemtajiem finanšu piedāvājumiem.Projekts ir idejas koncepcijas stadijā, padziļināta izmaksu analīze nav veikta, šobrīd par pamatu ņemot SM un ATD sniegtos datus. |
|---|
| 1. No 2026. gada līdz 2030. gadam.2. Atkarībā un sinerģiski BEMU ritošā sastāva iepirkumam un piegādēm, bet ne vēlāk kā līdz 31.07.2032 |
|---|
| 25% nacionālais līdzfinansējums tiek nodrošināts no valsts budžeta. |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| 1. BEMU vilcienu iegādes izmaksas ir balstītas izmaksās par vienu vienību atbilstoši publiskā iepirkumā saņemtajiem finanšu piedāvājumiem, tādēļ paredzama augsta paredzamo izmaksu ticamība.2.Projekts ir idejas koncepcijas stadijā, padziļināta izmaksu analīze nav veikta, šobrīd par pamatu ņemot Satiksmes ministrijas un ATD sniegtos datus. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/ investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C2.G.I3 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | 01.01.2026. | 31.07.2032. | 39 600 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 600 000 | 0 | 16 000 000 |
| Nav attiecināms |
|---|
| Šīs investīcijas neaizvieto jau ieplānotas budžeta aktivitātes un neatkārto esošus pasākumus, bet paplašina dzelzceļa elektrifikācijas pieeju, integrējot bezemisiju risinājumus, kā arī ir komplementāras plānotajai 9 BEMU vilcienu iegādes un BEMU infrastruktūras izbūves finansēšanai no ES kohēzijas politikas programmas 2021- 2027. gadam līdzekļiem.Finansējumu projekta ietvaros plānots piešķirt konkrētu izmaksu segšanai. Projekta izmaksas ir identificējamas.Dubultā finansējuma risku izslēgs projekta iesnieguma vērtēšanas posmā, kur sniegts projekta izmaksu pamatojums, un projekta īstenošanas posmā, veicot projektā faktiski veikto izmaksu pārbaudi. Izmaksas par BEMU iegādi ir nošķiramas saturiski atbilstoši BEMU iepirkuma nosacījumiem, tas ir, 9 BEMU iegāde attiecas uz BEMU iepirkuma pamata pasūtījumu un 2 BEMU iegāde attiecas uz BEMU iepirkuma papildu pasūtījumu. Izmaksas ir nošķiramas laikā: 9 BEMU iegādes projektu no ES kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gadam plānots uzsākt šogad, un projektu var īstenot vēlākais līdz 2029.gada beigām. 2 BEMU iegādes projektu no SKF plāna plānots uzsākt 2026.gadā un īstenot līdz 2030.gada beigām.6 BEMU uzlādes staciju izveidi no SKF plāna līdzekļiem plānots uzsākt sinerģiski BEMU ritošā sastāva iepirkumam un piegādēm, bet pabeigt ne vēlāk kā līdz 31.07.2032. |
|---|
| 1.Ar pasākuma ietvaros sniegto atbalstu iegādātie BEMU vilcieni tiks nodoti pasažieru sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līguma, kas noslēgts atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2007.gada 23.oktobra Regulai (EK) Nr. 1370/2007 par sabiedriskā pasažieru transporta pakalpojumiem, izmantojot dzelzceļu un autoceļus, un ar ko atceļ Padomes regulu (EEK) Nr. 1191/69 un Padomes regulu (EEK) Nr. 1107/70 (turpmāk - Regula (EK) Nr. 1370/2007), izpildītājam, lai sniegtu pasūtījuma līgumā noteiktos sabiedriskā transporta pakalpojumus. Līguma darbības beigās BEMU vilcieni tiks nodoti nākamajam Regulas (EK) Nr. 1370/2007 noteiktajā kārtībā izvēlētajam pārvadātājam.Ievērojot plānotos projekta īstenošanas termiņus, paredzams, ka sākotnēji piegādātie BEMU vilcieni tiks nodoti esošā pasažieru sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līguma pārvadātājam. Savukārt no 2032.gada vai 2034.gada sāksies nākamā pasažieru sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtījuma līguma darbība, kurš tiks piešķirts atklāta konkursa rezultātā izvēlētam pārvadātājam atbilstoši Regulas (EK) Nr. 1370/2007 noteiktajai kārtībai, un piegādātie BEMU vilcieni tiks tālāk nodoti šim nākamajam pārvadātājam pasūtījuma līguma izpildei.2.Nav attiecināms – pasākums tiek īstenots valsts publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras izveidei, kam nav komerciāla rakstura. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C2.G.I1 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | 01.01.2027. | 31.07.2032. | 36 560 299 | 0 | 10 772 186 | 4 902 047 | 5 026 520 | 5 154 264 | 5 285 366 | 5 419 916 |
| C2.F.I1 | Atbalsts bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu iegādei sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem | 01.01.2026. | 31.07.2032. | 28 087 604 | 244 628 | 4 008 430 | 3 925 785 | 4 704 463 | 4 704 463 | 4 902 810 | 5 597 025 |
| C2.F.I2 | Atbalsts elektromobiļu iegādei mazaizsargātajām mājsaimniecībām | 01.01.2026. | 31.12.2030. | 70 000 000 | 0 | 15 000 000 | 15 000 000 | 15 000 000 | 25 000 000 | 0 | 0 |
| C2.F.I3 | Mikromobilitātes attīstība | 01.06.2026 | 31.07.2032 | 26 000 000 | 0 | 4 333 333 | 4 333 333 | 4 333 333 | 4 333 333 | 4 333 333 | 4 333 335 |
| C2.F.I4 | Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām | 01.01.2027 | 31.07.2032. | 15 000 000 | 0 | 2 355 000 | 2 360 000 | 2 395 000 | 2 455 000 | 2 575 000 | 2 860 000 |
| C2.G.I2 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | 01.01.2026. | 31.12.2028. | 1 530 000 | 200 000 | 1330 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| C2.G.I3 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | 01.01.2026. | 31.07.2032. | 39 600 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 23 600 000 | 0 | 16 000 000 |
| 216 777 903 | 444 628 | 37 798 949 | 30 521 165 | 31 459 316 | 65 247 060 | 17 096 509 | 34 210 276 | ||||
| Kopā | Fonda ieguldījums | Pārvietojums no dalītās pārvaldības programmām | Nacionālā līdzfinansējuma ieguldījums | Nacionālā līdzfinansējuma daļa (= nacionālais līdzfinansējums/kopā) | |||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | |||||||
| 216 777 903 | 162 583 427 | 0 | 54 194 476 | 25% | |||||||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks | ||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | ||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturks-nis | ||
| C2.G.I1.1.2027Q2 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | Atskaites punkts | Stājas spēkā 3 Ministru kabineta noteikumi, kas nepieciešami atbalsta pasākuma īstenošanai un pasākuma realizēšanas praktiskai izpildei:- Jauns normatīvais akts - Autotransporta pēc pieprasījuma maršrutu izveides kritēriji, pakalpojuma pieteikšanas, pakalpojuma sniedzēju darbības un pakalpojuma sniegšanas un izmantošanas nosacījumi, kā arī pakalpojuma pieteikšanas un norēķinu kārtība;- Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 22.jūnija noteikumos Nr. 414 "Braukšanas maksas atvieglojumu noteikumi"- Grozījumi Ministru kabineta 2015.gada 30.jūnija noteikumos Nr.364 "Kārtība, kādā veicami iekšzemes pasažieru neregulārie pārvadājumi un speciālie regulārie pārvadājumi". | Apstiprināts normatīvais regulējums | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2027 | II | ||
| C2.G.I1.2.2027Q2 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | Atskaites punkts | Nodrošināt pasažieru pārvadājumu plānošanu, pasūtīšanu un organizāciju APP ietvaros | Ir nodrošināta pasažieru pārvadājumu plānošana, pasūtīšana un organizācija APP ietvaros | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2027. | II | ||
| C2.G.I1.I1.2027Q2 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | Mērķrādītājs | Iegādāto transportlīdzekļu skaits APP pakalpojuma nodrošināšanai | Iegādāti 93 transportlīdzekļi pasažieru pārvadāšanai APP ietvaros | skaits | 0 | 93 | 2027 | II | ||
| C2.G.I1.I2.2032Q3 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | Mērķrādītājs | Pārvadāto pasažieru skaits APP ietvaros | Neattiecas | Pārvadāto pasažieru skaits gadā | 0 | 225 000 | 2032 | III | ||
| C2.F.I1.I1.2032Q3 | Bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu iegāde | Mērķrādītājs | Bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu skaits | Neattiecas | skaits | 0 | 428 | 2032 | III | ||
| C2.F.I1.I2.2032Q3 | Uzlādes punktu izveide | Mērķrādītājs | Uzlādes punktu skaits | Neattiecas | skaits | 0 | 102 | 2032 | III | ||
| C2.F.I2.1.2026Q4 | Atbalsts elektromobiļu iegādei mazaizsargātajām mājsaimniecībām | Atskaites punkts | Noteikumu, kas reglamentē investīcijas elektromobiļu iegādei, spēkā stāšanās | Spēkā stājas normatīvais regulējums par atbalstu elektromobiļu iegādei | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2026 | IV | ||
| C2.F.I2.I1.2030Q4 | Atbalsts elektromobiļu iegādei mazaizsargātajām mājsaimniecībām | Mērķrādītājs | Atbalstītais elektromobiļu lietotāju skaits | Neattiecas | skaits | 0 | 7000 | 2030 | IV | ||
| C2.F.I3.1.2026Q4 | Mikromobilitātes attīstība | Atskaites punkts | Atbalsta programmas izstrāde un apstiprināšana | Sagatavota un apstiprināta atbalsta programma | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2026 | IV | ||
| C2.F.I3.I1.2032Q3 | Mikromobilitātes attīstība | Mērķrādītājs | Izbūvēto veloceliņu kopējais garums | Neattiecas | km | 0 | 46 | 2032 | III | ||
| C2.F.I3.I2.2032Q3 | Mikromobilitātes attīstība | Mērķrādītājs | Atbalstīto mājsaimniecību skaits | Neattiecas | skaits | - | 4 000 | 2032 | III | ||
| C2.F.I3.I3.2032Q3 | Mikromobilitātes attīstība | Mērķrādītājs | CO2 emisiju samazinājums | Neattiecas | tCO2 | - | 1 200 | 2032 | III | ||
| C2.F.I4.I1.2032Q3 | Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām | Mērķrādītājs | Izsniegto elektropiedziņas TPL mobilitātei skaits | Neattiecas | skaits | 587 | 2547 | 2032 | III | ||
| C2.G.I2.I1.2027Q4 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | Mērķrādītājs | Mobilo pacēlāju iegāde un izmantošana | Neattiecas | Pacēlāju skaits | 13 | 33 | 2028 | IV | ||
| C2.G.I2.I2.2027Q4 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | Mērķrādītājs | Velonovietņu iegāde un izmantošana | Neattiecas | Velonovietņu skaits | 0 | 30 | 2028 | IV | ||
| C2.G.I3.I1.2030Q4 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | Mērķrādītājs | Bateriju elektrovilcienu iegāde | Neattiecas | Iegādāto BEMU vilcienu skaits | 0 | 2 | 2030 | IV | ||
| C2.G.I3.I2.2032Q3 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | Mērķrādītājs | Uzlādes staciju izveide bateriju elektrovilcieniem | Neattiecas | Uzstādīto uzlādes staciju skats | 0 | 6 | 2032 | III |
| Intervences apgabals: Transporta sektorsMērķis: Mērķu aprakstu skatīt 2.2.1.sadaļā.Pasākumi un investīcijas: Pasākumu un investīciju aprakstu skatīt 2.2.1.sadaļā.Aplēstās kopējās izmaksas: 186 444 570 EUR, no kuriem: Izmaksas, kuras pieprasa segt no Fonda līdzekļiem: 139 833 427 EUR; Izmaksas, kas jāsedz ar pārvietojumiem no dalītās pārvaldības programmām (piemēram, ESF+, ERAF u. c.): 0,00 EUR; Izmaksas, kas jāsedz no nacionālā līdzfinansējuma: 46 611 143 EUR |
|---|
| Mērķu aprakstu skatīt 2.2.1.sadaļā. |
| Pasākumu un investīciju aprakstu skatīt 2.2.1.sadaļā. |
| Ja ETS 2 darbības sākums tiks atlikts uz 2028.gadu, tiks veikti lineāri proporcionāli finanšu pārrēķini, atbilstoši Regulā 2023/955 noteiktajiem piešķīruma apmēriem, analizējot tā ietekmi uz katru atbalsta pasākumu, nodrošinot tā ietvaros sasniedzamo mērķrādītāju un rezultātu samazinājumus, atbilstoši aktuālajai situācijai un risku analīzei. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/ investīcijas nosaukums | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C2.G.I1 | Autotransports pēc pieprasījuma attālākos lauku reģionos | 01.01.2027. | 31.07.2032. | 31 444 483 | 0 | 9 264 854 | 4 216 476 | 4 322 885 | 4 433 353 | 4 546 047 | 4 660 868 |
| C2.F.I1 | Atbalsts bezemisiju un mazemisiju transportlīdzekļu iegādei sociālo pakalpojumu un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem | 01.01.2026. | 31.07.2032. | 24 157 357 | 210 398 | 3 447 538 | 3 376 457 | 4 046 175 | 4 046 175 | 4 216 769 | 4 813 845 |
| C2.F.I2 | Atbalsts elektromobiļu iegādei mazaizsargātajām mājsaimniecībām | 01.01.2026. | 31.12.2030. | 60 205 029 | 0 | 12 901 078 | 12 901 078 | 12 901 078 | 21 501 795 | 0 | 0 |
| C2.F.I3 | Mikromobilitātes attīstība | 01.06.2026 | 31.07.2032 | 22 361 868 | 0 | 3 726 978 | 3 726 978 | 3 726 978 | 3 726 978 | 3 726 978 | 3 726 978 |
| C2.F.I4 | Atbalsts tehnisko palīglīdzekļu iegādei mazaizsargātām grupām | 01.01.2027 | 31.07.2032. | 12 901 078 | 0 | 2 025 469 | 2 029 770 | 2 059 872 | 2 111 476 | 2 214 686 | 2 459 805 |
| C2.G.I2 | Piekļūstamības uzlabošana dzelzceļa stacijās | 01.01.2026. | 31.12.2028. | 1 315 910 | 172 014 | 1 143 896 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| C2.G.I3 | Atbalsts bateriju elektrovilcieniem | 01.01.2026. | 31.07.2032. | 34 058 845 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 297 695 | 0 | 13 761 150 |
| 186 444 570 | 382 412 | 32 509 813 | 26 250 759 | 27 056 988 | 56 117 472 | 14 704 480 | 29 422 646 | ||||
| Kopā | Fonda ieguldījums | Pārvietojums no dalītās pārvaldības programmām | Nacionālā līdzfinansējuma ieguldījums | Nacionālā līdzfinansējuma daļa (= nacionālais līdzfinansējums/kopā) | |||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | |||||||
| 186 444 570 | 139 833 427 | 0 | 46 611 143 | 25% |
| Intervences apgabals: Tiešais ienākumu atbalstsMērķis: Komponente netiks īstenotaPasākumi un investīcijas:Nav attiecināmsParedzamās kopējās izmaksas: 0.00 EUR, no kuriemIzmaksas, kuras pieprasa segt no Fonda līdzekļiem: 0,00 EURIzmaksas, kas jāsedz ar pārvietojumiem no dalītas pārvaldības programmām (piemēram, ESF+, ERAF u. c.): 0,00 EURIzmaksas, kas jāsedz no nacionālā līdzfinansējuma: 0,00 EUR |
|---|
| Komponente netiks īstenota |
| Nav attiecināms |
| Kārtas numurs | Pasākums/investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kopā | Fonda ieguldījums | Pārvietojums no dalītās pārvaldības programmām | Nacionālā līdzfinansējuma ieguldījums | Nacionālā līdzfinansējuma daļa (= nacionālais līdzfinansējums/kopā) | |||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | |||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks | ||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | ||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturksnis | ||
| Nav attiecināms |
|---|
| Intervences apgabals: Tehniskā palīdzība – 8. panta 3. punktsMērķis:Tehniskās palīdzības mērķis ir nodrošināt efektīvu, pārskatāmu un pareizas finanšu pārvaldības principiem atbilstošu Fonda ieviešanu Latvijā, kā arī celt šī Fonda plānošanā, administrēšanā, īstenošanā, uzraudzībā un kontrolē iesaistīto institūciju kapacitāti.Darbības:Komponentes ietvaros tiks veiktas vairākas darbības:1. Nodrošināta Fonda informācijas un vadības sistēmas funkcionalitāte (KPVIS Fonda moduļa izveide).2. Nodrošināta informācijas un vadības sistēmas darbība visā SKF plāna darbības laikā.3. Nodrošināta vadošās/ koordinējošās iestādes un nozaru ministriju plāna rezultātu izpilde (visa SKF plāna darbības laikā):a. iekšējo kontroles sistēmu (IKS) izstrāde,b. MK noteikumu apstiprināšana par SKF plānā iekļauto pasākumu un investīciju īstenošanu,c. progresa ziņojumi.4. Nodrošināta institūciju (CFLA, VIF, ALTUM) darbība SKF plāna īstenošanai.5. Nodrošināta revīzijas iestādes (RI) darbība.Paredzamās kopējās izmaksas: 14 895 320 EUR, no kuriem Izmaksas, kuras pieprasa segt no Fonda līdzekļiem: 11 171 490 EUR Izmaksas, kas jāsedz ar pārvietojumiem no dalītas pārvaldības programmām (piemēram, ESF+, ERAF u. c.): 0,00 EUR Izmaksas, kas jāsedz no nacionālā līdzfinansējuma: 3 723 830 EUR |
|---|
| Tehniskās palīdzības mērķis ir nodrošināt efektīvu, pārskatāmu un pareizas finanšu pārvaldības principiem atbilstošu Fonda ieviešanu Latvijā, kā arī celt šī Fonda plānošanā, administrēšanā, īstenošanā, uzraudzībā un kontrolē iesaistīto institūciju kapacitāti. |
| Komponentes ietvaros tiks veiktas vairākas darbības:1. Nodrošināta Fonda informācijas un vadības sistēmas funkcionalitāte (KPVIS Fonda moduļa izveide).2. Nodrošināta informācijas un vadības sistēmas darbība visā SKF plāna darbības laikā.3. Nodrošināta vadošās/ koordinējošās iestādes un nozaru ministriju plāna rezultātu izpilde (visa SKF plāna darbības laikā):a. iekšējo kontroles sistēmu (IKS) izstrāde,b. MK noteikumu apstiprināšana par SKF plānā iekļauto pasākumu un investīciju īstenošanu,c. progresa ziņojumi.4. Nodrošināta institūciju (CFLA, VIF, ALTUM) darbība SKF plāna īstenošanai.5. Nodrošināta revīzijas iestādes (RI) darbība. |
| Saskaņā ar Regulas 2023/955 nosacījumiem133, SKF plānā ietver tehniskās palīdzības izmaksas, lai segtu tādus izdevumus, kuri saistīti ar mācību, plānošanas, uzraudzības, kontroles, revīzijas un izvērtēšanas darbībām, kas nepieciešamas Fonda pārvaldībai un tā mērķu sasniegšanai, piemēram, pētījumiem, informācijas tehnoloģiju izdevumiem, publiskām konsultācijām ar ieinteresētajām personām, informēšanas un komunikācijas darbībām.Latvija tehniskās palīdzības komponentes ietvaros īstenos virkni pasākumus, kas nodrošinās SKF plāna pilnvērtīgu un kvalitatīvu īstenošanu (skatīt 14.attēlu). Plānotais finansējums - 2,5 % no SKF plāna izmaksām, t.i., 14 895 320 EUR.14.attēls. Tehniskās palīdzības komponente |
|---|
| Darbības ietvaros tiks nodrošināta KPVIS pielāgošana (1) Fonda ieviešanas prasībām un specifikai, kā arī (2) informācijas sistēmām, kuras atbilst Regulas 2023/955 21.panta nosacījumiem par pasākumiem, lai aizsargātu Savienības finanšu intereses un nodrošinātu, ka finanšu piešķīrumu izlietojums saistībā ar Fonda atbalstītajiem pasākumiem un investīcijām.Īstenošanas termiņš - 2026.gada 4.ceturksnis |
|---|
| Darbības ietvaros tiks nodrošināta informācijas un vadības sistēmas darbība visā Fonda darbības periodāĪstenošanas termiņš: līdz 2032.gada 4.ceturksnim |
|---|
| Darbības ietvaros tiks nodrošināta finansējums vadošai iestādei un nozaru ministrijām plāna rezultātu izpildei, tostarp iekšējo kontroles sistēmu (IKS) izstrādei, investīciju Ministru kabineta noteikumu izstrādei un apstiprināšanai, progresa ziņojumu sagatavošanai.Darbības ietvaros tiks ievērotas Regulā 2023/955 un tās III pielikumā minētās prasības, kā arī EK norādījumi par Fonda un SKF plāna īstenošanu134.Īstenošanas termiņš: līdz 2032.gada 4.ceturksnimDetalizēts atskaites punkta apraksts tiks izstrādāts pēc SKF plāna apstiprināšanas MK. |
|---|
| Darbības ietvaros tiks nodrošināts finansējums institūciju (CFLA, VIF, ALTUM) darbības nodrošināšana SKF plāna īstenošanai.Darbības ietvaros tiks ievērotas Regulā 2023/955 un tās III. pielikumā minētās prasības, kā arī EK norādījumi par Fonda un SKF plāna īstenošanu135.Īstenošanas termiņš: līdz 2032.gada 4.ceturksnim.Detalizēts atskaites punkta apraksts tiks izstrādāts pēc SKF plāna apstiprināšanas MK. |
|---|
| Darbības ietvaros tiks nodrošināts finansējums Finanšu ministrijas Eiropas Savienības fondu revīzijas departamentam revīzijas iestādes darbības nodrošināšana SKF plāna īstenošanas ietvaros, tostarp tiks izveikti auditi SKF plāna ietvaros un nodrošināta atzinumu sniegšana.Darbības ietvaros tiks ievērotas Regulā 2023/955 un tās III.pielikumā minētās prasības, kā arī EK norādījumi par Fonda un SKF plāna īstenošanu136.Īstenošanas termiņš: līdz 2032.gada 4.ceturksnim |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturksnis |
| C4.TA.A1.S1.2026Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Mērķrādītājs | Informācijas un vadības sistēmas (KPVIS) funkcionalitātes nodrošinājums | Neattiecas | gabals | 0 | 1 | 2026 | IV |
| C4.TA.A1.S1.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | Informācijas un vadības sistēmas darbības nodrošinājums | Nodrošināta informācijas un vadības sistēmas darbība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV |
| C4.TA.A1.S2.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | SKF plāna koordinēšanas un uzraudzības nodrošinājums | Nodrošināta SKF plāna koordinēšana un uzraudzība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV |
| C4.TA.A1.S3.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | SKF plāna īstenošanas nodrošinājums | Nodrošināta SKF plāna īstenošana | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV |
| C4.TA.A1.S4.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | Revīzijas iestādes darbības nodrošinājums | Nodrošināta revīzijas iestādes darbība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV |
| Atskaites punkti izvēlēti, lai skaidri identificētu tehniskās palīdzības ietvaros plānotās rīcības – informācijas un vadības sistēmas funkcionalitāti un darbības nodrošinājumu, SKF plāna koordinēšanu, uzraudzību un īstenošanu, kā arī revīzijas iestādes darbības nodrošinājumu. |
|---|
| Ar mērķrādītāju tiks mērīts informācijas un vadības sistēmas funkcionalitāte. |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| Mērķrādītājam: bāzlīnija 0, sasniedzamais līmenis – 1. |
|---|
| Mērķrādītājs tiks īstenots līdz 2026.gada 4.ceturksmin, kamēr atskaites punkti – līdz 2032.gada 4.ceturksnim. |
|---|
| Klimata un enerģētikas ministrija |
|---|
| Detalizēta informācija tiks sagatavota līdz 2025.gada 1.oktobrim, kad plānots izstrādāt un MK izskatīt informatīvo ziņojumu par Sociālā klimata fonda plāna administrēšanai un Sociālā klimata fonda vadības informācijas sistēmai nepieciešamajiem finanšu un administratīvajiem resursiem, paredzot resursu nodrošināšanu plāna tehniskās palīdzības finansējuma ietvaros.KPVIS funkcionalitāte un darbības nodrošināšanaiLai nodrošinātu KPVIS darbību atbilstoši:1) Fonda ieviešanas prasībām un specifikai un2) informācijas sistēmām, kuras atbilst Regulas 2023/955 21.panta nosacījumiem par pasākumiem, lai aizsargātu Savienības finanšu intereses un nodrošinātu, ka finanšu piešķīrumu izlietojums saistībā ar Fonda atbalstītajiem pasākumiem un investīcijām,tiks izstrādāts jauns KPVIS modulis (KPVIS Fonda modulis), balstoties uz Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) īstenošanas laikā uzkrāto pieredzi un maksimāli izmantojot esošo KPVIS funkcionalitāti. Šādu izmaiņu izstrādei (KPVIS jaunas apakšsistēmas izveide, Datu analīzes rīka (DAR) izmaksas, lietotāja pārvaldības modeļa izmaiņas) un tālākai sistēmas uzturēšanai plānotās nepieciešamās izmaksas ir 2 milj. EUR apmērā, no kuriem 244 000 EUR ik gadu nepieciešami sistēmas funkcionalitātes uzturēšanai, tai skaitā tehnisko resursu nodrošināšanai.CFLA darbības nodrošināšana SKF plāna īstenošanaiAtbilstoši SKF plānam CFLA slēgs līgumus ar daļu no finansējuma saņēmējiem un nodrošinās projektu ieviešanas uzraudzību. Šobrīd ir paredzēts, ka projektu uzraudzības pasākumu kopums būs pielīdzināms Atveseļošanas fondā izveidotajai vadības un kontroles sistēmai. Ņemot vērā pieredzi ANM projektu uzraudzībā, CFLA indikatīvi būtu nepieciešamas 24 slodzes SKF plānā ietverto investīciju projektu atlasei, uzraudzībai, KPVIS Fonda moduļa izveidei un uzturēšanai, IKS izstrādei un maksājumu veikšanai. Nepieciešamo slodžu aprēķins ir indikatīvs un var mainīties atkarībā no SKF plāna īstenošanas laika grafika, ieviešanas shēmas, paredzamā projektu skaita, kā arī projektu sarežģītības. Precīzs funkciju izpildei nepieciešamā resursu apjoms un piesaistes plāns tiks aprēķināts, ņemot vērā nozaru ministriju sagatavotos SKF investīciju laika grafikus, noteikto plānoto projektu skaitu, projektu iesniegumu atlases veidu un plānoto projektu sarežģītību.Uzturēšanas izmaksas pēc SKF plāna īstenošanas beigām segs SKF plāna koordinēšanā, uzraudzībā, īstenošanā un revīzijas darbību nodrošināšanā iesaistītās institūcijas šo iestāžu bāzes budžeta ietvaros |
|---|
| Izmaksas plānotas visā SKF plāna darbības periodā – no 01.01.2026. līdz 31.12.2032. |
|---|
| Izmaksas, kas jāsedz no nacionālā līdzfinansējuma: 3 723 830 EUR |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| Nav attiecināms |
|---|
| ES fondu un Atveseļošanas fonda pieredze, pielāgojot Sociālā klimata fonda specifikai |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/ investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C4.TA.A1 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | 01.01.2026. | 31.12.2032 | 14 895 320 | 801 039 | 2 203 193 | 2 492 353 | 2 444 797 | 2 397 240 | 2 325 905 | 2 230 793 |
| Nav attiecināms |
|---|
| Šīs investīcijas neaizvieto jau ieplānotas budžeta aktivitātes un neaizstāj esošus pasākumus. |
|---|
| Kārtas numurs | Pasākums/investīcija | No datuma | Līdz datumam | Kopā | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C4.TA.A1 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | 01.01.2026. | 31.12.2032 | 14 895 320 | 801 039 | 2 203 193 | 2 492 353 | 2 444 797 | 2 397 240 | 2 325 905 | 2 230 792 |
| Kopā | Fonda ieguldījums | Pārvietojums no dalītās pārvaldības programmām | Nacionālā līdzfinansējuma ieguldījums | Nacionālā līdzfinansējuma daļa (= nacionālais līdzfinansējums/kopā) | |||||||
| --- | --- | --- | --- | --- | |||||||
| 14 895 320 | 11 171 490 | 0 | 3 723 830 | 25 % | |||||||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Kvantitatīvais rādītājs (mērķrādītājam) | Izpildes grafiks | Izpildes grafiks | ||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | ||
| Kārtas numurs | Pasākuma/investīcijas nosaukums | Atskaites punkts vai mērķrādītājs | Atskaites punkta / mērķrādītāja nosaukums | Kvalitatīvais rādītājs (atskaites punktam) | Mērvienība | Bāzlīnija | Mērķis | Gads | Ceturksnis | ||
| C4.TA.A1.S1.2026Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Mērķrādītājs | Informācijas un vadības sistēmas (KPVIS) funkcionalitātes nodrošinājums | Neattiecas | gabals | 0 | 1 | 2026 | IV | ||
| C4.TA.A1.S1.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | Informācijas un vadības sistēmas darbības nodrošinājums | Nodrošināta informācijas un vadības sistēmas darbība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV | ||
| C4.TA.A1.S2.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | SKF plāna koordinēšanas un uzraudzības nodrošinājums | Nodrošināta SKF plāna koordinēšana un uzraudzība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV | ||
| C4.TA.A1.S3.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | SKF plāna īstenošanas nodrošinājums | Nodrošināta SKF plāna īstenošana | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV | ||
| C4.TA.A1.S4.2032Q4 | Tehniskā palīdzība administrēšanas, īstenošanas un kontroles funkciju nodrošināšanai, kā arī KPVIS pielāgošanai un uzturēšanai | Atskaites punkts | Revīzijas iestādes darbības nodrošinājums | Nodrošināta revīzijas iestādes darbība | Neattiecas | Neattiecas | Neattiecas | 2032 | IV |
| Scenārijā, ja ETS 2 sāk darboties vēlāk, paredzams tehniskās palīdzības finansējuma samazinājums par 2 084 275 EUR.Šādā situācija tiks veikta proporcionāli lineāra izdevumu samazināšana visos šis komponentes pasākumos/investīcijās |
|---|
| Intervences apgabals: Tehniskā palīdzība – 8. panta 3. punktsMērķis:Skat. 2.4.1.sadaļuPasākumi un investīcijas:Skat. 2.4.1.sadaļuAplēstās kopējās izmaksas: 12 811 045 EUR, no kuriem: Izmaksas, kuras pieprasa segt no Fonda līdzekļiem: 9 608 283 EUR; Izmaksas, kas jāsedz ar pārvietojumiem no dalītās pārvaldības programmām (piemēram, ESF+, ERAF u. c.): 0 EUR; Izmaksas, kas jāsedz no nacionālā līdzfinansējuma: 3 202 762 EUR. |
|---|
| Skat. 2.4.1.sadaļu |
| Skat. 2.4.1.sadaļu |
Šis dokuments neaizstāj oficiālo publikāciju izdevumā Latvijas Vēstnesis. Mēs neuzņemamies atbildību par iespējamām neprecizitātēm, kas radušās oriģināla pārveidošanā šajā formātā.
Šis teksts tiek publicēts saskaņā ar paša avota likumi.lv atkalizmantošanas noteikumiem, nevis saskaņā ar Legalize licenci vai publiskā īpašuma licenci.
likumi.lv
brīvi pieejams (oficiālie valsts izdevumi nav aizsargāti ar autortiesībām)