Llei del Codi de la circulació, de 10-6-99

Rang Llei
Publicació 1999-07-13
Estat Vigent
Departament Govern del Principat d'Andorra
Font BOPA
articles 212
Historial de reformes JSON API

No s'admeten alteracions de l'equilibri (vertigen, inestabilitat, mareig) permanents, evolutius o intensos, ja siguin d'origen auditiu o d'un altre tipus.

3.4. Trastorns musculars:

Grups I-II:

No s'admeten trastorns musculars que produeixin deficiència motora.

3.5. Accident isquèmic transitori:

Grups I-II:

No s'admeten els atacs isquèmics transitoris fins que hagin transcorregut almenys sis mesos sense símptomes neurològics.

Els afectats han d'aportar informe favorable d'un especialista en neurologia en el qual es faci constar l'absència de seqüeles neurològiques.

Quan, excepcionalment i amb dictamen favorable previ d'un neuròleg, les seqüeles neurològiques no impedeixin l'obtenció o la pròrroga, el període de vigència del permís és com a màxim d'un any.

3.6. Accidents isquèmics recurrents:

Grups I-II:

No s'admeten accidents isquèmics recurrents.

4.

Sistema cardiovascular 4.1. Insuficiència cardíaca:

Grup I:

No s'admeten les de caràcter greu, sigui quina sigui la seva causa.

Es valora el nivell de gravetat segons la classificació de la NYHA (New York Heart Academy). Es consideren aptes els estadis I i II, i no aptes els III i IV.

Estadi I: Cap limitació de l'activitat física.

Estadi II: Dispnea d'esforç, palpitacions i simptomatologia de fatiga.

Estadi III: Dispnea d'esforços mitjans i per l'activitat habitual.

Estadi IV: Dispnea al mínim esforç i en repòs.

Grup II:

No s'admet cardiopatia que origini simptomatologia corresponent a un dels nivells II, III i IV.

4.2. Trastorns del ritme:

Grup I:

No s'admet trastorn del ritme cardíac que pugui originar una pèrdua de tensió o síncope en el conductor. No s'admeten pròtesis valvulars cardíaques o marcapassos, excepte un cop transcorreguts tres mesos des de la seva aplicació i amb informe favorable d'un especialista en cardiologia. En aquest cas, tant per a l'obtenció com per a la renovació, el permís ha de tenir un període de vigència igual o inferior a dos anys.

No s'admet bradicàrdia intensa per bloqueig auriculoventricular.

Grup II:

Igual que el grup I, excepte pel que fa al termini, que ha de ser de 6 mesos a comptar de la col.locació de la pròtesi valvular i amb informe favorable de l'especialista en cardiologia.

En aquest cas, tant per a l'obtenció com per a la renovació, el permís té un període de vigència igual o inferior a un any.

No s'admet arítmia completa, ni flúter auricular ni extrasistòlies ventriculars intenses; tampoc taquicàrdia sinusal permanent superior a 120 pulsacions per minut ni taquicàrdia paroxística.

4.3. Coronariopaties:

Grup I:

No s'admeten antecedents d'infart agut de miocardi durant els últims tres mesos.

No s'admet angina inestable ni angina estable o malaltia que produeixi crisi anginoide sense anomalia electrocardiogràfica, fins que hagi transcorregut un any sense crisis i es demostri la curació clínica. En aquest cas, el període de vigència del permís, tant per a l'obtenció com per a la renovació, és d'un any.

Grup II:

No s'admet l'existència d'antecedents de més d'un infart de miocardi. En cas d'haver patit un infart de miocardi, el període de vigència del permís, tant per a l'obtenció com per a la renovació, és d'un any.

No s'admet angina inestable ni angina estable o malaltia que produeixi crisi anginoide sense anomalia electrocardiogràfica fins que hagi transcorregut un any sense crisis i s'acrediti la curació clínica.

4.4. Pericarditis:

Grups I-II:

No s'admeten pericarditis agudes i cròniques que s'acompanyin de trastorns funcionals greus.

4.5. Hipertensió arterial:

Grup I:

En les hipertensions de caràcter permanent, no s'admet una tensió arterial mínima superior a 120 mmHg i/o amb complicacions oculars, vestibulars o cardiovasculars encara que s'estigui amb tractament farmacològic.

Grup II:

No s'admeten les hipertensions de caràcter permanent quan la màxima sigui superior a 200 mmHg o la mínima de 120 mmHg.

4.6. Hipotensió arterial:

Grups I-II:

No s'admeten hipotensions arterials quan s'acompanyin d'estats sincopals de qualsevol origen.

4.7. Aneurismes:

Grup I:

No s'admeten els aneurismes cardíacs i arterials de vasos grans. S'admet la cor-recció quirúrgica d'aneurismes, sempre que el resultat sigui satisfactori i no hi hagi quadre clínic d'isquèmia cardíaca.

Quan les característiques de l'aneurisme no impliquin un risc elevat de ruptura ni s'associïn a un quadre clínic d'isquèmia cardíaca, amb informe favorable d'un cardiòleg o cirurgià vascular, es pot obtenir o prorrogar el permís de conduir per un període de vigència màxim d'un any, prorrogable.

Grup II:

No s'admeten els aneurismes cardíacs i arterials de vasos grans. S'admet la correcció quirúrgica d'aneurismes, sempre que el resultat sigui satisfactori i no hi hagi quadre clínic d'isquèmia cardíaca.

4.8. Arteriopaties perifèriques:

Grups I-II:

No s'admeten les de caràcter obliterant que produeixin trastorns clínics importants amb oscil.lometries molt disminuïdes.

4.9. Malalties venoses:

Grup I:

No s'admeten trombosis venoses profundes.

Grup II:

No s'admeten varius voluminoses als membres inferior ni tromboflebitis.

5.

Sistema renal 5.1. Nefropaties:

Grup I:

No es permeten les que presentin un grau d'insuficiència renal avançat.

Els malalts sotmesos a programes de diàlisi, amb la presentació d'un informe favorable d'un nefròleg, poden obtenir o prorrogar el permís de conduir per un període de vigència màxim de dos anys, prorrogable.

Grup II:

No es permeten les que presentin un grau d'insuficiència renal avançat.

5.2. Trasplantament renal:

Grups I-II:

No s'admet el trasplantament renal, excepte amb la presentació d'un informe favorable d'un nefròleg, després que hagin transcorregut sis mesos sense problemes derivats d'aquest trasplantament. En aquest cas, es pot obtenir o prorrogar el permís de conduir per un període de tres anys per al grup I d'un any pel grup II, ambdós prorrogables.

6.

Aparell locomotor L'avaluació de la incapacitat física ha de basar-se essencialment en les consideracions que permeten determinar si la incapacitat constatada és un impediment per realitzar una maniobra eficaç, ràpida i dificultosa per al maneig dels comandaments en qualsevol circumstància i sobretot en cas d'urgència.

En cas que la persona necessiti una adaptació del vehicle, aquesta ha de ser controlada pel metge i per un tècnic de la ITV, que controla l'aptitud per conduir de manera no perillosa. En cas necessari es pot realitzar una avaluació conjunta medicotècnica.

Grup I:

6.1. Extremitats superiors:

No s'admet cap defecte, mutilació, malaltia o lesió traumàtica o paralítica ni que sigui unilateral que impedeixi al conductor conservar en tot moment un normal maneig del volant de direcció.

6.1.1. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals que afecten a tota l'extremitat des de l'espatlla comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.1.1.A) Membre dret:

a)

Caixa de canvi automàtic, selector automàtic de velocitat de la caixa de canvi al peu esquerre o manual amb sensor.

b)

El fre de mà, els llums, els intermitents, l'avisador acústic, la posada en marxa del motor, etc, s'han de situar al costat de l'extremitat vàlida.

c)

Pom al volant per a l'extremitat vàlida.

6.1.1.B) Membre esquerre:

a)

Caixa de canvi automàtic, selector automàtic de velocitat de la caixa de canvi al peu dret o manualment amb sensor.

b)

El fre de mà, els llums, els intermitents, l'avisador acústic, la posada en marxa del motor, etc, s'han de situar al costat de l'extremitat vàlida.

c)

Pom al volant per a l'extremitat vàlida.

En els casos de l'apartat 6.1.1 la velocitat màxima es limita a 80 km/h en el cas del canvi automàtic, i a 70 km/h en la resta dels casos.

6.1.2. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals que afecten l'extremitat superior però que permeten determinades maniobres en les quals el colze pot intervenir, comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.1.2.A) Membre dret:

a)

Caixa de canvi automàtic o bé una prolongació de la palanca de velocitats de la caixa de canvi manual amb cassoleta.

b)

Fre de mà, llums, intermitents, posada en marxa del motor, etc. situats al costat de l'extremitat vàlida.

c)

Pom al volant a l'extremitat vàlida.

6.1.2.B) Membre esquerre:

a)

Caixa de canvi automàtic, selector automàtic de velocitats de la caixa de canvi al peu esquerre o manualment amb sensor.

b)

Fre de mà, llums, intermitents, avisador acústic, posada en marxa del motor, etc. situats al costat de l'extremitat vàlida.

c)

Pom al volant per a l'extremitat vàlida.

En els casos de l'apartat 6.1.2 la velocitat màxima és limitada a 90 km/h.

6.1.3. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals de la porció distal de l'extremitat superior o absència total o parcial dels mateixos que impossibiliti accions de pinça, comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.1.3.A) Membre dret:

a)

Cassoleta amb palanca de canvis si falta la mà.

b)

Fre de mà, llums, intermitents, avisador acústic, posada en marxa del motor, etc, situats al costat de l'extremitat vàlida.

c)

Pom al volant per al membre vàlid.

6.1.3.B) Membre esquerre:

a)

Pom al volant per al membre vàlid o bé forquilla protegida.

b)

Fre de mà, llums, intermitents, avisador acústic, posada en marxa del motor, etc. situats al costat del membre vàlid.

En els casos de l'apartat 6.1.3 A i B la velocitat màxima és limitada a 90 km/h.

6.1.3.C) Ambdós membres:

a)

Cassoleta a la palanca de canvis.

b)

Pom al volant o bé forquilla protegida.

c)

Fre de mà amb nansa especial, amb bloqueig.

d)

Llums, intermitents, avisador acústic, posada en marxa del motor, etc. accionables amb qualsevol dels membres.

En els casos de l'apartat 6.1.3.C la velocitat màxima és limitada a 80 km/h.

6.2. Extremitats inferiors:

No s'admet cap amputació a l'altura del maluc, la cuixa o el genoll si impedeix la posició asseguda normal o produeix inseguretat en conduir.

6.2.1. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals a l'extremitat inferior des del maluc en direcció perifèrica de forma que el genoll resulti inoperant -s'inclouen en aquest grup paraplegies, artrodesis i anquilosis de genoll en posició vertical, comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.2.1.A) Membre dret:

a)

Caixa de canvi automàtic o servoembragatge amb control manual, semiautomàtic o embragatge manual.

b)

Accelerador al peu esquerre. El pedal esmentat així com el de l'embragatge han de ser escamotejables.

c)

Eventual adaptació del seient, en cas d'artrodesi o anquilosi.

d)

O bé també:

A1 Fre de servei manual preferentment bloquejant.

B1 Accelerador al volant.

C1 Eventual adaptació del seient, en cas d'artrodesi o anquilosi.

6.2.1.B) Membre esquerre:

a)

Caixa de canvi automàtic o bé servoembragatge amb control manual, semiautomatitzat o automàtic, o embragatge manual.

b)

Eventual adaptació del seient en cas de paraplegia, artrodesi o anquilosi.

En els casos dels apartats 6.2.1 A i B no hi ha limitació de velocitat específica amb embragatge automàtic, i la velocitat màxima és limitada a 90 km/h per a la resta.

6.2.1.C) Ambdós membres:

a)

Caixa de canvi automàtic o bé servoembragatge amb control manual, semiautomatitzat o automatitzat.

b)

Accelerador al volant.

c)

Fre de servei manual, preferentment bloquejant.

d)

Eventual adaptació del seient en cas de paraplegia artrodresi o anquilosi.

En els casos de l'apartat 6.2.1.C la velocitat màxima és limitada a 80 km/h amb embragatge automàtic i a 70 km/h per a la resta.

6.2.2. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals de l'extremitat inferior localitzades per sota del genoll sense retropeu, comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.2.2.A) Membre dret:

a)

Caixa de canvi automàtic o servoembragatge amb control manual, semiautomatitzat o automatitzat, o bé embragatge manual.

b)

Accelerador al peu esquerre. El pedal de l'accelerador i el d'embragatge corresponent han de ser escamotejables.

En els casos de l'apartat 6.2.2.A no hi ha limitació de velocitat específica amb embragatge automàtic i la velocitat màxima és de 70 km/h per a la resta.

6.2.2.B) Membre esquerre:

a)

Caixa de canvi automàtica o servoembragatge amb control manual, semiautomatitzat o automatitzat.

b)

Accelerador al volant.

c)

Servofrè de servei manual, preferentment bloquejant.

En els casos de l'apartat 6.2.2.B la velocitat màxima és limitada a 80 km/h amb embragatge automàtic i a 70 km/h per a la resta.

6.2.3. Les pèrdues o les carències anatòmiques o funcionals de l'extremitat inferior localitzades per sota del genoll amb retropeu, comporten les adaptacions del vehicle següents:

6.2.3.A) Membre dret:

a)

Accelerador al volant.

En els casos de l'apartat 6.2.3.A la velocitat màxima és limitada a 90 km/h.

6.2.3.B) Membre esquerre:

No es necessita cap adaptació del vehicle i no hi ha limitació de velocitat específica.

6.2.3.C) Ambdós membres:

a)

Accelerador al volant.

En els casos de l'apartat 6.2.3.C la velocitat màxima és limitada a 90 km/h.

6.3. Deficiències mecàniques, motrius i posturals del cap, el coll i el tronc:

Quan hi ha afectació de l'estabilitat del tronc és imprescindible la utilització d'una ortesi apropiada i en aquest cas, cinturó de seguretat tipus arnès i/o de miralls retrovisors adequats.

En els casos de l'apartat 6.3 la velocitat màxima és de 90 km/h.

6.4. Anquilosis articulars:

No s'admeten les de maluc o genoll que impedeixin la posició asseguda normal, així com les generalitzades de la columna, articulacions lumbosacra i sacroilíaques.

6.5. Escurçament del membre inferior:

No s'admeten les de 4 cm i les aparents per deformitat o obliqüitat pèlvica.

6.6. Peu deforme:

No s'admet si són els dos o el dret, corresponent al costat de l'accelerador, quan l'articulació tibiotarsiana no conservi el joc íntegre.

6.7. Membres superiors o inferiors:

No s'admet la carència total, anatòmica o funcional d'un membre superior i un altre inferior, tant si són homolaterals com si són de diferent costat.

6.8. Columna vertebral:

No s'admeten les rigideses ni les deformitats que impedeixen la rotació i flexió normal de la columna vertebral.

Grup II 6.9. Membres superiors:

No s'admet cap defecte, mutilació, malaltia o lesió permanent, encara que sigui unilateral, que impedeixi un maneig del volant i els comandaments i una oposició eficaç del polze als dits índex, mitjà o anul.lar.

6.10. Membres inferiors:

No s'admet cap disminució de força o motilitat de les articulacions tibiotarsiana, subastragalina o mesotarsiana, corresponent al costat de l'accelerador ni cap amputació, a part de la dels dits o del metatars si hi ha motilitat i força completes, a l'articulació tibiotarsiana del costat de l'accelerador.

6.11. Anquilosis articulars:

No s'admeten les del maluc, el genoll, l'articulació tibiotarsiana del costat de l'accelerador ni les articulacions lumbosacres i les de la columna vertebral.

6.12. Peu deforme:

No s'admet tenir cap peu deforme.

6.13. Talla:

No pot ser inferior a 1,50 m.

6.14. Força muscular:

No s'admet un índex de robustesa superior a 20 (segons la fórmula de Pignet) i una força muscular a les mans inferior a 40 kg segons l'escala de pressió amb el dinamòmetre de Collin.

7.

Sistema respiratori 7.1. Dispnees:

Grup I:

No s'admeten dispnees permanents en repòs o d'esforç lleu.

Grup II No s'admeten dispnees amb petits esforços ni paroxístiques de cap etiologia.

7.2. Trastorns del son:

Grups I-II:

No es permet la síndrome d'apnea obstructiva del son, els trastorns relacionats amb el son, ni altres causes d'excessiva somnolència diürna, excepte amb un informe favorable de l'especialista en què constati que s'està seguint tractament i control de simptomatologia diürna. En aquest cas, es pot obtenir o prorrogar el permís de conduir per un període de vigència màxim de dos anys per al grup I i un any per al grup II.

7.3. Altres afeccions:

Grups I-II:

No s'admeten trastorns pulmonars, pleurals, diafragmàtics i mediastínics que determinin incapacitat funcional. S'ha de valorar el trastorn i l'evolució de la malaltia, tenint especialment en compte l'existència o la possibilitat d'aparició de crisis de dispnea paroxística, dolor toràcic intens o una altra alteració que pugui influir en la seguretat de la conducció.

8.

Trastorns mentals i de conducta 8.1. Delirium, demència, trastorns amnèsics i altres trastorns cognitius:

Grup I:

No s'admet delirium ni demència, tampoc s'admeten casos de trastorns amnèsics o altres trastorns cognitius que suposin un risc en la conducció, excepte amb un informe favorable de l'especialista que no desaconselli l'obtenció o la pròrroga del permís. En aquest cas el període de vigència del permís és d'un any com a màxim, prorrogable.

Grup II:

No s'admet cap tipus de trastorn.

8.2. Esquizofrènia i d'altres trastorns psicòtics:

Grup I-II:

No s'admet esquizofrènia ni trastorns delirants o altres trastorns psicòtics que presentin incoherència o pèrdua de la capacitat associativa, idees delirants, al.lucinacions o conducta violenta que impliquin risc per a la seguretat en conducció, excepte amb un informe favorable de l'especialista que no desaconselli l'obtenció o la pròrroga del permís. En aquest cas el període de vigència del permís és d'un any com a màxim, renovable.

8.3. Trastorns de l'estat d'ànim:

Grups I-II:

No s'admeten trastorns greus de l'estat d'ànim que comportin una probabilitat alta de conductes de risc per a la pròpia vida o la dels altres.

8.4. Trastorns del control dels impulsos:

Grups I-II:

No s'admeten casos de trastorns explosius intermitents o greus que suposin risc per a la seguretat viària.

8.5. Trastorns del desenvolupament intel.lectual:

Grup I:

No s'admet retard mental amb un coeficient intel.lectual inferior a 50. En els casos en què el coeficient intel.lectual estigui entre 50 i 70 s'ha d'aportar un certificat favorable de l'especialista.

Grup II:

No s'admet retard mental amb un coeficient intel.lectual inferior a 70.

9.

Trastorns relacionats amb substàncies Són objecte d'atenció especial els trastorns de dependència, abús o trastorns provocats per qualsevol tipus de substància. En els casos en què es presenten antecedents de dependència o abús, es pot obtenir o prorrogar el permís o la llicència de conduir sempre que la situació de dependència o abús s'hagi extingit després d'un període acreditat d'abstinència, i no hi hagi seqüeles irreversibles que suposin risc per a la seguretat viària.

Per determinar aquests supòsits es requereix un dictamen favorable d'un psiquiatre, un psicòleg o d'ambdós, depenent del tipus de trastorn.

9.1. Abusos d'alcohol:

Grups I-II:

No s'admet l'abús d'alcohol ni cap patró d'ús en el qual el subjecte no pugui dissociar conducció i consum d'alcohol.

Tampoc s'admeten casos d'antecedents d'abús en els quals la rehabilitació no estigui degudament acreditada. En el cas d'existir antecedents d'abús amb informe favorable a l'obtenció o pròrroga, es pot reduir el període de vigència del permís o la llicència segons criteri facultatiu.

9.2. Dependència d'alcohol:

Grups I-II:

No s'admet l'existència de dependència d'alcohol, ni tampoc casos d'antecedents de dependència en els quals la rehabilitació no estigui degudament acreditada.

En cas de tenir antecedents de dependència d'alcohol, amb la presentació d'un informe favorable abans de l'obtenció o la pròrroga, es pot obtenir o prorrogar el permís amb un període de vigència reduït segons criteri facultatiu.

9.3. Trastorns provocats per l'alcohol:

Grups I-II:

No s'admeten trastorns provocats per l'alcohol, com abstinència, delirium, demència, trastorns psicòtics i altres que suposin un risc per a la seguretat viària. Tampoc s'admeten casos d'antecedents de trastorns conseqüència de l'alcohol en els quals la rehabilitació no estigui degudament acreditada.

En cas de tenir antecedents de trastorns provocats per l'alcohol, amb la presentació d'un informe abans de l'obtenció o la pròrroga, es pot obtenir o prorrogar el permís amb un període de vigència reduït segons criteri facultatiu.

9.4. Consum habitual de drogues i medicaments:

Grups I-II:

No s'admet el consum habitual de substàncies que comprometin l'aptitud per conduir sense perill, ni el consum habitual de medicaments que individualment o en conjunt produeixin efectes adversos greus en la capacitat per conduir.

Quan, excepcionalment i amb informe mèdic favorable, el medicament o els medicaments no influeixin de manera negativa en el comportament viari de l'interessat, es pot obtenir o prorrogar el permís segons criteri facultatiu.

9.5. Abús de drogues o medicaments:

Grups I-II:

No s'admet l'abús de drogues ni de medicaments. Si hi ha antecedents d'abús, la rehabilitació ha d'acreditar-se degudament.

En els casos de tenir antecedents d'abús de drogues o de medicaments, amb la presentació d'un informe favorable abans de l'obtenció o la pròrroga, es pot obtenir o prorrogar el permís amb un període de vigència reduït segons criteri facultatiu.

9.6. Dependència de drogues i medicaments:

Grups I-II:

No s'admet la dependència de drogues o medicaments. Si hi ha antecedents de dependència, la rehabilitació ha d'acreditar- se degudament.

En els casos de tenir antecedents de dependència de drogues o de medicaments, amb la presentació d'un informe favorable abans de l'obtenció o la pròrroga, es pot obtenir o prorrogar el permís amb un període de vigència reduït segons criteri facultatiu.

10.

Malalties abdominals Es valora el trastorn funcional i la seva evolució tenint especialment present l'existència o la possibilitat de complicacions, com ara evisceracions, perforacions o trencament de vísceres, hemorràgies profuses o dolors intensos que influeixin en les condicions d'aptitud i seguretat en conduir.

11.

Malalties metabòliques Grup I 11.1. Afeccions del canvi hidrocarbonat:

No s'admet la diabetis sacarina, si cursa amb acidosi o complicacions incloses en alguns dels apartats següents i els quadres d'hipoglucèmia aguda.

Tot diabètic que necessita més de 50 u d'insulina en una sola injecció subcutània és apte temporalment per conduir i ha de revisar el permís cada any.

11.2. Malalties de recanvi iònic:

No s'admeten les que s'acompanyen de símptomes cerebrals, cardíacs o musculars.

Grup II 11.3. Afeccions del canvi hidrocarbonat:

No s'admet la diabetis sacarina quan no sigui compensada simplement amb la dieta o amb hipoglucemiants orals.

11.4. Diabetis insípides:

No s'admeten si s'acompanyen de símptomes diencefàlics.

Proves teòriques i pràctiques per a l'obtenció del permís de conduir

Article 132

132.1. Les proves que han de realitzar els aspirants al permís de conduir són teòriques i pràctiques.

Les primeres, en llengua catalana, versen sobre coneixement de normes, senyals de circulació, seguretat viària, conducció dels vehicles i, quan escaigui, sobre mecànica de l'automòbil i reglamentació específica aplicable a conductors i vehicles segons el permís que se sol.liciti.

Les segones comprenen les de conducció en circuit tancat i, si és el cas, les de circulació en circuit obert.

132.2. Les proves teòriques es refereixen als temes següents:

132.2/1. Normes de circulació: requisits administratius per circular conduint un vehicle. Us de les vies públiques.

Velocitat. Normes generals sobre realització de maniobres.

Iniciació de la marxa. Avançaments. Canvis de direcció.

Canvi de sentit de la marxa. Parades. Estacionament.

Preferència de pas. Separació entre vehicles. Marxa en caravana organitzada. Circulació en vies saturades.

Obstacles a la calçada. Limitacions de pes i dimensions dels vehicles. Transport de persones en vehicles de mercaderies.

Càrrega. Prohibicions especials. Enllumenat i senyalització d'automòbils. Senyalització de les maniobres. Senyals especials en els vehicles. El nombre de preguntes és d'un mínim de 15 i un màxim de 30.

132.2/2. Senyals de circulació: generalitats. Senyalització vertical. Senyalització horitzontal. Senyals lluminosos.

Senyals dels agents de circulació. El nombre de preguntes és d'un mínim de 15 i un màxim de 30.

132.2/3. Seguretat viària: normes relatives a la seguretat viària aplicables als conductors: reglamentació tècnica relativa a la seguretat dels vehicles en circulació.

Principals factors d'accidents. Conducció en condicions meteorològiques o ambientals que disminueixen l'adherència o la visibilitat. Comportament respecte als altres usuaris de la via i en particular les persones d'edat avançada, els minusvàlids i els nens. Comportament en cas d'accident.

Conducció econòmica i circumstàncies de contaminació de l'ambient. Preparació i desenvolupament d'un viatge. El nombre de preguntes és d'un mínim de 10 i un màxim de 30.

132.2/4. Mecànica de l'automòbil: motor. Alimentació.

Encesa. Part elèctrica. Mecanisme de distribució.

Lubrificants i refrigeració. Mecanismes de transmissió.

Suspensió. Direcció. Frens. El nombre de preguntes és d'un mínim de 30 i un màxim de 70.

132.2/5. Reglamentació específica aplicable als conductors i als vehicles, segons la classe de permís que sol.licitin i que a continuació s'indiquen: Dels serveis d'urgència i transports de passatgers en vehicles lleugers. De transport de mercaderies. De transport col.lectiu de passatgers. El nombre de preguntes és d'un mínim de 15 i un màxim de 42.

132.3. Les proves a què es refereixen els apartats 1, 2 i 3 dels paràgrafs anteriors, han d'efectuar-les tots els sol.licitants de permís o llicència de conduir.

Les proves especificades en els apartats 4 i 5, les han de realitzar els aspirants als permisos de les classes B2, C1, C2, D1, D2 i les E corresponents.

Igualment, queden exempts de realitzar la part de les proves teòriques que correspongui els aspirants que siguin titulars d'un permís de conduir en vigor per a l'obtenció del qual hagi estat necessari superar les proves esmentades.

132.4. Per a la realització de les proves teòriques, es facilita a l'aspirant un qüestionari en català, el qual ha de ser contestat per escrit, assenyalant la solució correcta entre les diferents solucions proposades per a cada pregunta. El temps per realitzar cadascuna de les proves és el determinat pel departament competent en funció de les que s'hagin de realitzar.

Les preguntes de la prova teòrica se subdivideixen en els apartats genèrics següents, a més dels apartats específics per a cada categoria que siguin assenyalats pel departament competent:

Normes de circulació.

Senyals de circulació.

Seguretat viària.

Mecànica de l'automòbil.

L'examinador nomenat pel departament competent és qui té la direcció de les proves, i qualsevol qüestió sobre el desenvolupament de la prova ha d'anar dirigida a ell en primera instància.

132.5. La qualificació d'aquestes proves és d'apte o no apte.

El nombre de respostes errònies admissibles en les proves teòriques per considerar apte al candidat, són els que es detallen tot seguit:

132.5/1. Llicència de ciclomotor: el nombre màxim d'errors permesos és de 3 (2 en normes i 1 en senyals).

132.5/2. Permís de les categories A1, A2, B1 i J: el nombre màxim d'errors permesos és de 5 (2 en normes, 1 en senyals i 2 en seguretat viària).

132.5/3. Permís de les categories B2, C1 i D1: el nombre màxim d'errors permesos és de 6 en mecànica de l'automòbil.

132.5/4. Teòrica específica corresponent a les categories A1, A2, B2, C1, C2, D1, D2 i pel que fa a les quatre darreres els corresponents E: el nombre màxim d'errors permesos és de 3.

Per ser admès a la realització de les proves pràctiques, és indispensable haver superat les proves teòriques específiques de cada categoria de permís de conduir.

132.6. Per als permisos de les classes B1, B2 i J, el nombre de maniobres a realitzar en la pràctica de conducció en circuit tancat és de quatre i les ha de determinar en cada convocatòria el departament competent entre les que s'indiquen a continuació:

Grup I a) Aparcament en línia obliqua o perpendicular: aparcar en línia, en un espai d'una vegada i mitja la longitud del vehicle, a la dreta o a l'esquerra, i sortir-ne per col.locar-se de nou en ruta. Ultrapassat l'espai destinat a aparcament, s'ha d'iniciar l'exercici de la marxa enrere fins a col.locar el vehicle dintre de l'espai esmentat, paral.lelament a la vorera i a no més de 30 cm d'aquesta, comptant des de la vora exterior dels pneumàtics. Cal efectuar l'exercici en un màxim de dues maniobres cap endavant i una cap enrere (sense comptar la maniobra inicial d'entrada), sense desplaçar cap element d'abalisament ni pujar amb les rodes a la vorera.

L'aparcament oblic o perpendicular s'ha d'efectuar en espais marcats a l'efecte, d'una amplada equivalent a la d'una vegada i mitja la del vehicle, i una longitud equivalent a una vegada i mitja la d'aquell, i es poden realitzar com a màxim tres maniobres.

Grup II b) Arrencada, acceleració i frenada en pas estret: s'inicia la maniobra partint de la situació de repòs, amb el motor parat. S'ha de seleccionar la primera marxa, s'ha d'augmentar progressivament la velocitat fins a arribar a la tercera marxa, i reduir posteriorment per frenar i detenir el vehicle dins la zona delimitada, sense ultrapassar la línia de detenció. L'arrencada ha de ser suau, sense brusquedats; l'acceleració àgil i progressiva; la detenció suau i igualment progressiva, sense calar el motor, que ha de quedar en marxa i amb la palanca de canvis en punt mort.

La longitud del carril ha d'estar compresa entre 70 i 100 m.

L'amplada del carril ha de ser de 2,40 m, els jalons que delimiten el carril han d'estar separats entre si 10 m com a màxim.

c)

Arrencada en rampa: s'ha de parar el vehicle en una rampa amb un desnivell del 7 % i, seguidament, arrencar i continuar pujant fins a ultrapassar el cim. En entrar a la rampa, s'ha de parar, posar-lo en punt mort (embragatge lliure) davant d'un senyal indicador situat al final del primer terç de la rampa; a continuació s'ha d'arrencar sense brusquedats i pujar fins a assolir el cim de la rampa. No s'han de produir retrocessos superiors a 50 cm ni calar el motor més d'una vegada.

Grup III d) Marxa enrere, en recta i en corba: circulant per una calçada simulada, s'ha d'ultrapassar àmpliament un accés lateral i parar el vehicle a 1 m de la vorera i a uns 10 m de la intersecció. Per retrocedir en marxa enrere, s'ha de donar el tomb a la cantonada i continuar, en igual condició de marxa, uns 10 m abans de parar el vehicle. La marxa enrere s'ha de fer seguint un règim uniforme de marxa, sense brusquedats, parades ni desviacions importants en la direcció.

e)

Entrada en un garatge marxa enrere: s'han d'ultrapassar perpendicularment els jalons que simulen l'entrada d'un garatge, en una distància aproximada a la longitud del vehicle; la maniobra de marxa enrere s'ha d'iniciar amb canvi de direcció per entrar-hi, i s'ha de fer un gir de 90 graus i deixar el vehicle sensiblement centrat; es tolera un moviment de rectificació cap endavant.

Dimensions del garatge simulat i del seu accés:

Longitud: 5 m Amplada de l'accés: 2,5 m Longitud de la via transversal: mínim 9 m a cada costat del garatge Amplada de la via transversal: de 3 a 3,5 m Grup IV f) Volta amb maniobra: cal canviar el sentit de la marxa del vehicle en un carrer estret que, per les seves dimensions, no permeti de fer-ho en un gir directe i obligui a maniobrar marxa enrere.

La maniobra s'ha de fer entre les vorades que delimiten l'amplada del carrer (entre 5 i 10 m segons les dimensions del vehicle) i la llargada suficient que permeti completar la maniobra. El vehicle, una vegada realitzada la maniobra, ha de sortir per on havia entrat. Cal fer-la en un sol moviment de retrocés i sense tocar les voreres.

g)

Ziga-zaga en primera velocitat o en marxa enrere: partint de la posició de repòs, cal descriure una sèrie de corbes i contracorbes de radi curt en sentit alternatiu, a la dreta i a l'esquerra, entre un conjunt de 4 jalons espaiats a una distància d'una vegada i mitja la longitud del vehicle. La prova s'ha de fer en primera velocitat o en marxa enrere. La maniobra pot iniciar-se per la dreta o l'esquerra indistintament i ha d'efectuar-se a una velocitat moderada i amb règim uniforme de marxa, sense detencions i sense fer caure cap dels jalons.

La distància entre la posició inicial i el primer jaló, i entre l'últim i la posició final ha de ser d'una vegada i mitja la longitud del vehicle.

Els jalons que delimiten els accessos de la posició inicial i final han de tenir una separació entre si de 3 m.

Per a la prova de zig-zag en marxa enrere, les dimensions de l'espai han de ser les següents:

La distància entre jalons: 2 vegades la longitud del vehicle.

La distància entre la posició inicial i el primer jaló, i entre l'últim i la posició final ha de ser també de 2 vegades la longitud del vehicle.

Els jalons que delimiten els accessos de la posició inicial i final han de tenir una separació entre si de 4 m.

132.7/1. Proves de conducció en circuit tancat per a l'obtenció de la llicència de ciclomotor i els permisos A1, A2 i A3: les maniobres que s'indiquen a continuació s'han de descriure seguint el croquis que figura tot seguit:

a)

Corbes i contracorbes de radi curt: partint de la posició de repòs, cal descriure una sèrie de corbes successives de radi curt, en sentit alternatiu, a la dreta i a l'esquerra, entre un conjunt de jalons espaiats a una distància de 3,50 m entre si.

b)

Traçat del trèvol: sortint de la maniobra anterior i sense parar, s'ha de descriure el traçat del trèvol indicat al croquis.

c)

Circulació sobre una franja d'amplada limitada: a la sortida del trèvol i sense parar, s'ha de circular sobre una franja de 0,15 m d'amplada i 6 m de llarg.

A continuació, cal descriure una corba a l'esquerra, de 90 graus, a una velocitat sostinguda i uniforme.

d)

Circulació per un passadís estret: s'ha de passar a través del passadís delimitat per 8 jalons, quatre a cada costat, disposats i separats entre si tal com s'indica al croquis; l'amplada del passadís ha de ser d'1 metre.

e)

Acceleració i frenada d'urgència: sortint del passadís s'ha d'accelerar a una marxa superior i frenar bruscament però amb precisió, entre les dues línies marcades al paviment.

Croquis de la prova de maniobra per a llicència de ciclomotor i categories A1, A2 i A3 132.7/2. Per a la pràctica de la prova de la categoria A3, les distàncies del croquis anterior, poden ajustar-se pels responsables del servei competent del Govern, a la tipologia i la maniobrabilitat del vehicle.

132.8. Per a l'obtenció del permís de la classe C1, s'han de realitzar les proves següents:

a)

Aparcament en línia: especificat al paràgraf a) de l'apartat 132.6.

b)

Arrencada en rampa: especificada al paràgraf c) de l'apartat 132.6.

c)

Marxa enrere en recta i en corba: especificades al paràgraf d) de l'apartat 132.6.

d)

Volta amb maniobra: especificada a l'apartat f) de l'apartat 132.6.

e)

Arrambar la part posterior del vehicle a un moll: partint de la posició de repòs, s'ha de col.locar el vehicle en perpendicular al moll i a uns 10 m, comptats des de la part posterior del vehicle, iniciant la marxa enrere fins a arrambar la part posterior al moll, deixant-lo sensiblement centrat i a una distància màxima de 40 cm del moll sense arribar a tocar-lo.

132.9. Per a l'obtenció del permís de conduir de la classe C2 és necessari superar els requisits següents:

132.9/1. Els aspirants que no siguin titulars del permís de conduir de la classe C1 que autoritza a conduir camions d'un pes màxim autoritzat de 7.500 kg, amb caràcter previ a les maniobres que s'indiquen en l'apartat següent, han de fer les establertes en l'apartat 132.8 anterior. Per fer-les, s'ha d'utilitzar un vehicle que compleixi els requisits de l'apartat corresponent de l'article 132.11 per a l'obtenció del permís de conduir de la classe C2.

132.9/2. Tots els aspirants a l'obtenció d'un permís de la classe C2 han de fer les maniobres que s'especifiquen a continuació:

a)

Canvi de direcció marxa endavant: partint de la situació de repòs, situat el vehicle a 15 m de la intersecció, s'ha de circular per efectuar un canvi de direcció a la dreta o a l'esquerra i continuar circulant uns altres 15 m fins a parar-se.

b)

Estacionar prop de la vorera, en marxa enrere i en línia recta: partint de la posició de repòs, situat el vehicle sensiblement centrat a la via, s'ha d'iniciar la marxa enrere i aproximar-se a la vorera fins a deixar-lo estacionat a la dreta o a l'esquerra en forma paral.lela i pròxima a aquesta.

Amplada de la via: 7 m.

Longitud: una vegada i mitja la longitud del vehicle.

c)

Sortida d'aparcament en línia: partint de la posició de repòs i amb el conjunt situat a menys de 0,30 m de la vorera a la part davantera d'un aparcament d'una vegada i mitja la longitud del vehicle, s'ha d'iniciar la sortida fent marxa enrere, i posteriorment amb un moviment cap endavant col.locar-se en el sentit de la marxa.

d)

Canvi de sentit en espai limitat: entrant per la dreta en l'espai limitat, s'ha de canviar el sentit de la marxa directament d'un gir, per sortir per la dreta i en sentit invers al d'entrada.

Longitud de l'espai limitat: 15 m com a mínim.

Amplada: 1,50 m més el radi de gir del vehicle tractor.

132.10. Per a l'obtenció del permís de conduir de la classe D1 és necessari superar els requisits següents:

132.10/1. Els aspirants que no siguin titulars de la classe C2 en vigor, amb caràcter previ a les maniobres que s'indiquen a l'apartat següent, han de realitzar les establertes a l'apartat 132.9/2.

Per a la realització d'aquestes maniobres s'ha d'utilitzar un vehicle de les característiques que s'especifiquen a l'apartat 132.11 per obtenir el permís de la classe D1.

132.10/2. Tots els aspirants a l'obtenció del permís de conduir de la classe D1 han de realitzar les maniobres que s'especifiquen a continuació:

a)

Aparcament en línia: especificat al paràgraf a) de l'apartat 132.6.

b)

Arrencada en rampa: especificat al paràgraf c) de l'apartat 132.6.

c)

Marxa enrere, en recta i en corba: especificat al paràgraf d) de l'apartat 132.6.

d)

Entrada en garatge en marxa enrere: especificat al paràgraf e) de l'apartat 132.6.

Dimensions del garatge i accés simulat:

Longitud: 10 m.

Amplada de l'accés: 2,30 m.

Longitud via transversal: 20 m a cada costat de l'entrada simulada.

Amplada de la via transversal: 5 m.

132.10/3. Tots els aspirants a l'obtenció del permís de la classe D2 han de fer les maniobres que s'especifiquen a continuació:

a)

Canvi de direcció marxa endavant: partint de la situació de repòs, situat el vehicle a 15 m de la intersecció, s'ha de circular per efectuar un canvi de direcció a la dreta o a l'esquerra i continuar circulant uns altres 15 m fins a parar-se.

b)

Estacionar prop de la vorera, en marxa enrere i en línia recta: partint de la posició de repòs, situat el vehicle sensiblement centrat a la via, s'ha d'iniciar la marxa enrere i aproximar-se a la vorera fins a deixar-lo estacionat a la dreta o a l'esquerra en forma paral.lela i pròxima a aquesta.

Amplada de la via: 7 m.

Longitud: una vegada i mitja la longitud del vehicle.

a)

Sortida d'aparcament en línia: partint de la posició de repòs i amb el conjunt situat a menys de 0,30 m de la vorera en la part davantera d'un aparcament d'una vegada i mitja la longitud del vehicle, s'ha d'iniciar la sortida fent marxa enrere, i posteriorment amb un moviment cap endavant col.locar-se en el sentit de la marxa.

b)

Canvi de sentit en espai limitat: entrant per la dreta en l'espai limitat, s'ha de canviar el sentit de la marxa directament d'un gir, per sortir per la dreta i en sentit invers al d'entrada.

Longitud de l'espai limitat: 15 m com a mínim.

Amplada: 1,50 m més el radi de gir del vehicle tractor.

132.10/4. Per a l'obtenció del permís de classe E s'ha de realitzar la prova següent:

Maniobrar marxa enrere amb remolc: marxar cap enrere amb remolc enganxat, en recta i en corba, per acabar situant-lo arrambat a la vorada d'una vorera o a un accés lateral. Amb el remolc de la classe corresponent enganxat al vehicle tractor, hom s'ha de situar a la zona destinada a aquest exercici on ha de fer marxa enrere en un tram recte i corb, i acabar deixant el conjunt situat paral.lelament a la vorada d'una vorera a menys de 0,50 m o a l'interior d'una entrada lateral.

132.11. Els vehicles utilitzables per realitzar les proves pràctiques han de ser del tipus d'ús corrent, sense modificacions que alterin les seves condicions normals d'utilització, i a més han d'estar proveïts si escau, de doble fre, embragatge i canvi de velocitats no automàtic ni semiautomàtic, excepte per les proves de la categoria A1 i llicència de ciclomotor, havent de respondre a les característiques següents:

132.11/1. Per als permisos de la classe A1, s'han d'utilitzar motocicletes sense sidecar, d'una cilindrada mínima de 125 cc.

132.11/2. Per als permisos de la classe A2, s'han d'utilitzar motocicletes d'una cilindrada mínima de 125 cc i amb una relació potència/pes superior a 0'16 kW/kg i per als de la classe A3, motocicletes amb una relació potència/pes superior a 0,20 kW/kg.

Durant la realització de les proves de ciclomotor o motocicleta, els aspirants han d'utilitzar un casc homologat, degudament cordat.

132.11/3. Si es tracta dels permisos de la classe B1 o J, s'han d'utilitzar automòbils de turisme de carrosseria tancada, quatre portes i d'una longitud mínima de 3,45 m.

132.11/4. Per al permís de la classe B2, s'han d'utilitzar automòbils de turisme de carrosseria tancada, quatre portes i una longitud mínima de 4 m.

132.11/5. Per al permís de la classe C1, que autoritza a conduir vehicles d'un pes màxim autoritzat de 7.500 kg, s'han d'utilitzar camions rígids amb un pes màxim autoritzat inferior a 11.000 kg i superior a 5.500 kg en els quals no estigui permesa la visibilitat cap al darrere mitjançant el mirall retrovisor interior, que disposin a la cabina de seients per a almenys tres persones, que tinguin una longitud mínima de 5 m i la caixa una altura superior a 0,60 m; han de transportar, a més, una càrrega del 50 per 100 del seu pes en buit.

132.11/6. Per al permís de la classe C2, que autoritza la conducció de vehicles amb pes màxim autoritzat superior als 7.500 kg, s'ha d'utilitzar un vehicle rígid amb un pes màxim autoritzat no inferior a 11.000 kg i una longitud mínima de 7 m. Les condicions relatives a visibilitat, càrrega, seients i altura de la caixa són les especificades al paràgraf anterior.

132.11/7. Per al permís de la classe D1, s'ha d'utilitzar un autobús d'una llargada igual o superior a 5,50 m. Per al permís de la classe D2, s'ha d'utilitzar un autobús d'una llargada igual o superior a 7 m i una capacitat mínima de 30 places.

132.11/8. Per obtenir el permís de la classe E que complementi els de les categories B1, B2, C1, C2, D1 i D2, s'ha d'utilitzar un remolc o un semiremolc, les característiques mínimes dels quals han de correspondre a les exposades en el quadre següent:

Categoria de permíspes kgamplada mlongitud mnbre.

eixospes total rodant kg B1 i B21.000 1,70 2,50 1 C12.500 2,20 4,00 1 max. 12.000 C2 (R)2.500 2,20 4,00 2 12.000 C2 (SR)21.000 12,00 1 D12.500 2,20 4,00 1 max. 12.000 D22.500 2,20 4,00 1 (SR) = semiremolc (R) = remolc 132.12. El departament competent i l'organisme oficial determinat pel Govern, segons l'article 130, han de dictaminar i verificar l'adaptació necessària i adequada del vehicle que utilitzin les persones que pateixin malaltia o defecte orgànic o funcional, ja sigui en la realització de les proves d'aprenentatge, ja sigui en les proves d'obtenció del permís de conduir.

132.13. L'examinador pot verificar si els vehicles presentats per a la realització de la prova responen a les normes de seguretat necessàries i ha de prohibir la seva utilització en cas contrari.

132.14. La qualificació de les maniobres s'ha de fer valorant el compliment dels diferents requisits exigits en els apartats 6, 7, 8, 9 i 10 de l'article 132 d'aquest Codi, i en defecte d'aquests, pels criteris determinats pel departament competent per a la seva realització, a més de l'habilitat i la seguretat en el maneig coordinat dels òrgans de govern i maniobra del vehicle.

Es declara no apte l'aspirant que realitzi dues d'aquestes maniobres deficientment o evidenciï, en qualsevol d'elles, imperícia o manca de domini del vehicle.

En aquest moment s'ha d'interrompre la prova i l'aspirant queda eliminat.

132.15. Per ser admès a la prova de circulació en circuit obert, prova que estan obligats a realitzar els aspirants al permís de conduir de les classes B1, B2, C1, C2, D1, D2 i J, cal haver superat la de maniobres en circuit tancat.

132.16. La prova de circulació en circuit obert s'ha de dur a terme sobre un recorregut prèviament seleccionat, en vies obertes a la circulació ordinària. Aquest recorregut ha de comprendre trams rectes, corbes a la dreta o a l'esquerra, interseccions de diferents tipus i desnivells i, en alguna de les seves seccions, ha de permetre d'assolir una velocitat de 50 km/hora com a mínim.

132.17. Per realitzar aquesta prova, ha d'anar al doble comandament del vehicle l'instructor o la persona legalment habilitada per conduir-lo, que ha de tenir cura de la seguretat en la circulació. L'examinador s'ha de situar en un seient posterior o lateral, segons el tipus de vehicle utilitzat.

L'instructor, o persona encarregada de tenir cura de la seguretat en la circulació, no ha d'intervenir en el decurs de la prova, ni donant instruccions (amb signes o paraules) ni exercint acció directa en els aparells de comandament del vehicle, si no és en cas d'emergència.

En aquest cas, la prova se suspèn i l'aspirant queda desqualificat.

132.18. Durant la pràctica de la prova de circulació, són objecte d'atenció per part de l'examinador el maneig dels mecanismes de comandament, l'ús adequat de les velocitats, l'atenció al trànsit i als senyals que el regulen, la senyalització de les maniobres, la utilització de la calçada, els avançaments, les preferències de pas, el comportament en les interseccions, els canvis de direcció i els girs i, en general, les aptituds del conductor i la seva forma de conduir.

Per als permisos de les classes C1, C2, D1 i D2, s'ha d'observar, a més, la reducció de velocitat en descens, la pràctica del doble embragament i especialment, per al permís de les classes D1 i D2, la suavitat i la progressió del maneig del fre i l'embragatge a les parades i arrencades del vehicle. Durant el decurs d'aquesta prova, l'aspirant al permís de conduir de les classes D1 i D2, ha de ser sotmès a la realització de les maniobres especificades en l'apartat 132.10.

132.19. Per qualificar aquesta prova, es valora objectivament la forma en què l'aspirant condueix el vehicle, el seu comportament en la circulació i les seves condicions com a conductor, i es contrasta la seva actuació amb les dificultats que se li puguin presentar en un règim de circulació normal de tipus mitjà, i amb aquest fi s'han d'anar anotant en un full d'observacions els errors comesos i les anomalies observades amb referència a les seves condicions com a conductor, per ser declarat finalment apte o no apte.

Escoles particulars de conductors de vehicles de tracció mecànica o autoescoles Locals i terrenys de pràctiques

Article 133

133.1. Les escoles particulars de conductors, s'han d'instal.lar en locals que reuneixin les degudes condicions d'habitabilitat, higiene i netedat, que tinguin bona ventilació i que disposin de serveis sanitaris.

No poden ser dedicats a aquest fi els habitatges ni els locals desproveïts d'accés directe des del carrer o dels elements comuns de l'edifici.

133.2/1. Aquests locals han de tenir, com a mínim, un despatx per al director de l'escola, un lloc adequat per a informació al públic i una aula de 20 m2 com a mínim, dels quals el vint-i-cinc per cent, almenys, han de ser destinats a la instal.lació de material pedagògic i de corredors, i la resta als alumnes, a raó d'un metre quadrat per a cada un.

Aquestes dependències, la distribució de les quals no ha de destorbar el desenvolupament normal de les activitats docents, han d'estar constituïdes per peces separades ubicades a la mateixa planta, o en plantes immediates i comunicades interiorment entre si.

133.2/2. Les escoles d'ensenyament de conductors han de disposar d'un o més terrenys on els alumnes puguin dur a terme les classes pràctiques que no comportin circulació per la via pública.

Els terrenys han de ser adequats a les necessitats de l'ensenyament i han de tenir les característiques i els dispositius necessaris per a l'ensenyament de la conducció.

Material didàctic 133.3. El material didàctic mínim del qual han de disposar les escoles particulars de conductors és el següent:

133.3/1. Col.lecció completa de senyals de circulació de dimensions suficients per tal que, en ser mostrats, resultin clarament visibles des de qualsevol punt de l'aula.

133.3/2. Un semàfor amb els llums reglamentaris i els addicionals possibles.

133.3/3. Una maqueta mural magnètica o taula de circulació, amb els elements necessaris per plantejar a l'alumne, de forma que resultin clarament visibles, les diferents situacions que puguin presentar-se en la circulació.

133.3/4. Diapositives, films o altres elements projectables adequats per a l'ensenyament de les normes de circulació, de la mecànica de l'automòbil i de la tècnica de la conducció, i els aparells projectors necessaris.

133.3/5. Un motor seccionat o construït amb material transparent, un embragatge i una caixa de canvis, tots de dimensions naturals o reduïts a dimensions suficients per a la seva clara comprensió.

133.3/6. Una col.lecció de làmines murals, per a l'explicació de l'automòbil i els seus òrgans.

133.3/7. Una pissarra o un dispositiu que la substitueixi.

133.3/8. Un dispositiu que, presentant les parts davantera i posterior d'un turisme, disposi, almenys, dels sistemes de l'enllumenat i la senyalització òptica següents: enllumenat de carretera, d'encreuament, ordinari i de boira;

senyalització de posició, d'indicació de direcció, d'emergència i de frenada.

Un dispositiu que reprodueixi els circuits elèctrics de l'automòbil amb els seus elements essencials.

133.3/9. Una bibliografia, preferentment en català, suficient perquè els alumnes puguin consultar els dubtes que se'ls plantegin.

133.3/10. Els apartats 133.3/5 i 133.3/6 són únicament indispensables per a les autoescoles que es dediquin a l'obtenció de permisos de les classes C1, C2, D1 i D2.

133.4/1. Les autoescoles han de disposar almenys d'un vehicle de la categoria adequada a cadascuna de les classes de permís de conduir a les quals estan autoritzades, excepte les escoles que imparteixen l'ensenyança per a l'obtenció dels permisos de les classes B1, B2 i J, que han de tenir almenys dos vehicles. S'exceptuen els vehicles necessaris per a l'aprenentatge de la conducció dels permisos de les classes C1, C2, D1, D2 i E, que poden no estar inscrits a nom del titular de l'autorització, sempre que pertanyin a una agrupació d'autoescoles, creada únicament per a aquesta finalitat.

133.4/2. Aquests vehicles han d'estar inscrits a nom del titular de l'autorització i no poden dedicar-se a cap altra activitat lucrativa.

133.5/1. Els vehicles als quals fa referència l'article anterior, han de reunir els requisits següents:

a)

S'han d'ajustar a les condicions que, amb caràcter general, s'estableixen en el Codi de la circulació.

b)

Han de ser del tipus d'ús corrent, sense modificacions que alterin les seves condicions normals d'utilització o que facilitin la visibilitat.

c)

Han d'estar proveïts d'embragatge i canvi de velocitat no automàtic ni semiautomàtic i, en general, han de permetre l'accionament manual dels òrgans principals.

133.5/2. Excepte les motocicletes, aquests vehicles han d'estar proveïts de:

a)

Doble comandament de frenada i embragatge amb prou eficàcia perquè el monitor, en qualsevol circumstància pugui dominar-los amb absoluta independència de l'alumne.

b)

Un dispositiu que, acoblat als pedals del doble comandament, acusi qualsevol utilització d'aquests pedals, mitjançant un senyal acústic i un altre d'òptic, de color vermell visible en el quadre d'instruments. Aquest dispositiu ha de tenir, a més, un llum addicional, de color verd, que es mantingui encès quan el dispositiu estigui connectat.

c)

Dos miralls retrovisors exteriors i dos d'interiors, encara que aquests últims poden suprimir-se en els camions, furgons i autobusos.

d)

Un dispositiu lluminós que permeti distingir des de l'interior del vehicle si s'ha accionat l'indicador de direcció de la dreta o el de l'esquerra.

133.5/3. Excepcionalment, per a l'ensenyament d'aspirants als permisos de conduir que pateixin alguna malaltia o defecte orgànic o funcional que els incapaciti per efectuar les proves amb un vehicle amb comandaments normals, poden utilitzar-se vehicles especials proveïts de dispositius automàtics o adaptats a la deficiència de la persona que els hagi de conduir. Aquests vehicles han de complir la resta de les prescripcions contingudes en els apartats anteriors i poden formar part del material de l'escola o poden ser aportats pel mateix alumne.

133.6. Els vehicles destinats a l'ensenyament de la conducció, quan circulin en servei d'ensenyament, han d'estar senyalitzats a la part superior del vehicle amb un rètol que indiqui el nom de l'autoescola, visible pel davant i pel darrere.

Elements personals 133.7/1. Constitueixen els elements personals d'una escola particular de conductors:

a)

El titular b) El personal directiu i docent c) Si escau, el personal administratiu i subaltern Titulars 133.8. Són titulars d'escoles particulars de conductors les persones naturals o jurídiques i les comunitats de béns que obtinguin la corresponent autorització administrativa d'obertura i funcionament d'autoescola.

Monitors 133.9. Tota escola de conductors ha de disposar, com a mínim, de dos monitors. Un d'ells ha de ser el titular permanent, i ha de poder disposar d'un substitut que actuï com a segon monitor i que exerceixi la seva tasca en absència del primer o quan les condicions de treball ho requereixin.

133.10. Per exercir com a monitor, és necessària l'autorització pertinent lliurada pel Govern.

Aquesta autorització faculta a impartir les classes teòriques necessàries per a l'obtenció de qualsevol classe de permís i exclusivament les classes pràctiques per a l'obtenció del permís o dels permisos que el monitor posseeix.

Un monitor no pot exercir simultàniament en més d'una autoescola.

133.11. Per obtenir l'autorització a la qual fa referència l'article anterior, cal:

a)

Haver complert vint-i-un anys.

b)

Disposar del diploma de batxillerat del sistema educatiu andorrà, l'equivalent d'altres sistemes d'ensenyament o el de formació professional de 2n grau.

c)

Parlar i escriure correctament el català.

d)

Ser titular, amb més de 2 anys d'antiguitat, del permís de conduir de la classe B1.

e)

No patir cap malaltia infectocontagiosa i superar l'examen mèdic oficial especial.

f)

Haver obtingut el certificat d'aptitud de monitor.

g)

No tenir antecedents penals o de conducta que, valorats racionalment, aconsellin la denegació de l'autorització.

h)

No haver passat sense exercir en una escola de conductors més de 3 anys, comptats des de la data d'obtenció del certificat d'aptitud o des de la data en la qual es deixà d'exercir per última vegada. Aquest requisit pot suplir-se superant un curs de perfeccionament i les proves corresponents.

i)

Tenir una autorització de residència i treball a Andorra, no temporal.

j)

Haver superat el primer grau del curs de primers auxilis impartit per la Creu Roja Andorrana, o acreditar coneixements equivalents.

133.12. A la sol.licitud d'autorització per exercir com a monitor, s'ha d'adjuntar:

a)

El certificat d'antecedents penals expedit per la Batllia.

b)

El certificat o l'autorització de residència, amb permís per treballar a Andorra. No s'admeten les autoritzacions de residència temporals.

c)

El certificat mèdic oficial especial.

d)

El certificat acreditatiu d'haver efectuat els estudis equivalents al diploma de batxillerat del sistema educatiu andorrà o de formació professional de 2n grau.

El Govern, després d'haver estudiat la sol.licitud, ha de convocar el candidat a examen en les condicions que s'indiquen a l'article 133.15.

133.13. Aquells que exerceixin com a monitors estan obligats a:

a)

Complir les disposicions d'aquest reglament.

b)

Impartir l'ensenyament eficaçment, seguint les instruccions del director de l'autoescola i d'acord amb els programes autoritzats i amb les normes que es dictin per al seu desenvolupament.

c)

Portar sempre, quan exerceixin les seves funcions, l'autorització corresponent i exhibir-la a requeriment de l'autoritat.

d)

Col.laborar amb els funcionaris del Govern en les inspeccions que es practiquin a l'autoescola en la qual estiguin adscrits i en la realització de les proves d'aptitud per a l'obtenció del permís de conduir, i respectar aquests funcionaris i les seves decisions, sense perjudici de poder formular queixes posteriorment davant els seus superiors jeràrquics.

e)

Tractar amb respecte i consideració els seus alumnes.

133.14. L'autorització per exercir pot ser suspesa en cas de manca d'aptitud professional; abans de decretar-se la suspensió, es pot acordar que l'interessat se sotmeti a les proves que es considerin pertinents dins el termini que s'estableixi per a aquest fi, i si no es presenta a la realització d'aquestes proves o no les supera, es decreta la suspensió de l'autorització fins que el titular demostri haver superat un curs de perfeccionament.

La revocació o la suspensió de l'autorització impedeix al seu titular d'obtenir-ne una altra, mentre no desapareguin les causes que varen motivar aquella revocació o mentre no es compleixi el termini de la suspensió.

La competència per suspendre o revocar l'autorització per exercir com a monitor correspon al Govern.

133.15. Per obtenir el certificat d'aptitud de monitor és necessari superar les proves següents:

133.15/1. Proves escrites:

ProvaDuracióObservacions a) Sobre senyalització1 h 30 minExplicació d'un o diversos articles del Codi considerant les regles de prudència i sociabilitat que han de seguir els conductors.

b)

Sobre normes de la circulació1 h c) Sobre el Codi de la circulació1 h 30 min d) Sobre mecànica de l'automòbil1 h 30 min 133.15/2. Proves orals i pràctiques:

ProvaDuracióObservacions a) Conducció personal1 hConducció en zona urbana i en carretera b) Pedagogia: lliçó de normes de circulació a classe1 h c) Pedagogia: lliçó pràctica de conducció al vehicle1 h Les proves b) i c) estan destinades a apreciar les qualitats pedagògiques del candidat.

El candidat és declarat apte si respon erròniament menys del 10% de preguntes, sempre que no cometi cap error en les proves dels paràgrafs b) i c) de l'apartat 133.15/2.

Igualment es valoren els eventuals errors en qüestions primordials en el coneixement de les normes de circulació i dels senyals de trànsit.

Si el candidat és declarat no apte en les proves dels paràgrafs anteriors, no pot presentar-se a una nova prova fins al cap de tres mesos.

133.15/3. Per a l'homologació d'un títol forà de monitor d'autoescola a Andorra, cal presentar al departament competent la documentació que acrediti la titulació i que aquesta titulació no ha estat revocada o suspesa per l'autoritat del país expedidor. Si la documentació presentada ha estat expedida per un país amb el qual Andorra té conveni bilateral atorgat a l'efecte, o bé manté una relació de reciprocitat sobre l'homologació de títols de monitor d'autoescola i es reuneixen les condicions establertes en l'article 133.11, es procedeix a lliurar al sol.licitant la documentació expedida pel Govern que acredita la seva titulació com a monitor a Andorra.

Són considerats vàlids els certificats d'aptitud lliurats en altres països sempre que s'acompanyin de la documentació pertinent demostrant que s'ha exercit la professió i que no fa més de tres anys que no s'exerceix.

Si el sol.licitant aporta documentació d'un país amb el qual no hi ha conveni bilateral o tracte de reciprocitat, té suspesa l'activitat de monitor pel país expedidor del títol o no reuneix les condicions expressades en l'article 133.11, cal que efectuï les proves esmentades en l'article 133.15 i se subjecti al disposat per a l'obtenció del títol de monitor en aquest Codi.

Règim de funcionament Qüestionaris i programa 133.16. El cicle complet d'ensenyament per a la formació de conductors de vehicles de motor comprèn els grups següents:

Grup primer: ensenyament teòric sobre normes i senyals reguladors de la circulació, impartit per un monitor a un nombre d'alumnes per classe no superior a 20.

Grup segon: ensenyament teòric de la mecànica de l'automòbil, impartit per un monitor a un nombre d'alumnes per classe no superior a 10.

Grup tercer: ensenyament pràctic de la conducció, que es divideix en les fases següents:

Primera: constitució, funcionament i maneig dels aparells de comandament i dels elements essencials del vehicle, impartits per un monitor a un sol alumne per classe.

Segona: pràctiques de realització de maniobres en zones adequades, impartits per un monitor a un sol alumne per classe.

Tercera: pràctiques de conducció i circulació en vies obertes al trànsit, impartides per un monitor a un sol alumne per classe.

133.17. Les escoles de conductors han de programar els ensenyaments ajustant-se a les normes d'aquest Codi i a les directrius que amb aquesta finalitat dicti el Govern.

133.18. El cicle complet d'ensenyament ha de comprendre, com a mínim, 20 classes per al grup primer, i 10 per al segon i per al tercer, les quals, segons la classe de permís de què es tracti, es determinen en la taula següent:

Grup tercer: Ensenyament pràctic Classe de permís Nombre o llicència de pràctiques A1, A2, A3 i ciclomotors 6 B1, J 25 B2 5 C1 20 C2 10 D1 20 D2 10 E (complementari de qualsevol classe) 5 Les classes han de ser com a mínim de 60 minuts de duració.

133.19/1. Els alumnes que, després d'haver realitzat un cicle complet, no hagin assolit, segons el parer del director de l'escola, la preparació necessària per presentar-se a realitzar les proves d'aptitud o no les hagin superat, poden seguir cicles reduïts. És obligació del director de l'escola organitzar aquests cicles, amb independència dels normals i adequar-los a les necessitats dels seus alumnes; com a norma general, els cicles han de ser de cinc classes.

133.19/2. Si, pel fet de demanar-ho l'interessat, alguna escola es veu obligada a tramitar la documentació i presentar a les proves alumnes que no consideri suficientment preparats per obtenir el permís sol.licitat, l'escola ha de consignar aquesta circumstància en la targeta de l'alumne a la qual fa referència l'article núm. 133.23/1.

133.20/1. En tots els grups i fases de l'ensenyament, la durada de cada classe ha de ser d'una hora, amb un mínim de 50 minuts d'activitat docent.

133.20/2. Cap alumne no ha de rebre més d'una classe diària corresponent a cada un dels tres grups als quals fa referència l'article 133.16.

133.21. El nombre d'alumnes màxim en cada classe que s'imparteixi sobre els ensenyaments compresos entre els grups primer i segon, queda determinat per la capacitat de l'aula, tal com s'estableix en l'article 133.2 d'aquest Codi, sense que en cap cas pugui excedir el nombre de vint.

133.22. El nombre màxim d'alumnes que diàriament poden rebre els ensenyaments compresos en el grup tercer, queda determinat pel nombre de vehicles i monitors adscrits a l'escola, sense que en cap cas hi pugui haver més de 10 alumnes per cada monitor. En cap cas, però, es pot impartir una classe d'aquest grup amb més d'un alumne per vehicle.

133.23/1. Per a cada alumne, l'autoescola ha de disposar d'una targeta en la qual es detalli l'ensenyament que ha rebut; s'hi han d'anotar les assistències a classe teòrica i pràctica i, diàriament, les vicissituds oportunes.

133.23/2. Els monitors estan obligats a tenir a mà la targeta esmentada mentre l'alumne estigui rebent l'ensenyament, així com a exhibir-la quan ho requereixin els agents de l'autoritat o el personal del Govern, i s'ha de conservar a l'escola, a disposició del departament competent, durant el termini d'un any comptat a partir de la data en la qual l'alumne hagi deixat de ser-ho.

Autoritzacions administratives Concessió 133.24. L'autorització per a l'obertura i el funcionament de les escoles per impartir l'ensenyament necessari per a l'obtenció del permís de conduir és concedida pel Govern.

Per obtenir l'autorització esmentada, a més de complir la normativa de caràcter general per a la inscripció en el Registre de Comerç, cal acompanyar la sol.licitud de demanda d'obertura i funcionament de la documentació obligatòria següent:

a)

Relació del personal directiu i docent que té l'autoescola o la seva sucursal.

b)

Relació dels vehicles que té l'autoescola o la seva sucursal, especificant-ne les característiques essencials.

c)

Documentació acreditativa de tenir en règim de propietat o d'arrendament, els locals i terrenys adequats per realitzar les pràctiques i que reuneixen les condicions idònies per a l'ensenyament de la conducció.

d)

Plànol o plànols signats pel sol.licitant on s'ha d'especificar la situació dels locals i dels terrenys, així com dels seus accessos, la ventilació i la distribució interior, consignant la superfície de cada peça i tots els aclariments que es considerin pertinents.

A la vista de la documentació presentada, s'autoritza o es denega la sol.licitud i s'inscriu l'autoescola o la sucursal al Registre de Comerç. Un cop inscrita l'autoescola en el Registre esmentat, el ministre titular del departament competent emet la resolució pertinent relativa a l'autorització de funcionament per impartir els coneixements de les diferents categories de permisos de conduir. Aquesta autorització s'atorga si es reuneixen els elements personals i materials obligatoris per a l'impartiment de classes.

133.25. El departament competent efectua una primera visita d'inspecció, a fi de comprovar que els locals i el material didàctic de l'escola s'ajusta al que s'estableix en la normativa vigent i al que es preveu en la petició.

Igualment, el departament competent pot dur a terme inspeccions periòdiques per tal de comprovar l'adequació d'aquest Codi de les instal.lacions i del material emprat.

133.26. No es pot concedir l'autorització d'obertura i funcionament si la denominació de l'escola proposada en la sol.licitud coincideix o porta a confusió amb una altra ja existent, o no compleix els requisits exigits en el Reglament del Registre de Comerç.

Extinció i revocació 133.27. Les autoritzacions de funcionament són vàlides per un temps indefinit. Poden ser revocades quan manqui durant un termini superior a dos mesos algun dels elements materials o personals mínims als quals fa referència el

capítol primer.

El titular de l'autorització, o en el seu nom el director de l'autoescola, està obligat a comunicar aquesta mancança al Govern en el termini màxim de 10 dies des que en tingui coneixement.

Es poden revocar igualment les autoritzacions a les autoescoles que presentin de forma reiterada candidats a les proves especificades en aquest Codi, desproveïts de la mínima preparació raonablement exigible per superar-les.

Suspensió d'activitats 133.28/1. Dins de cada any natural, les autoescoles poden suspendre la seva activitat durant un temps no superior a 30 dies naturals.

133.28/2. Per suspendre l'activitat durant un temps superior a 30 dies és necessària una autorització del Govern, el qual la concedeix sempre que no sigui superior a 6 mesos per any i sempre que no se'n derivin perjudicis per als alumnes inscrits a l'escola.

133.28/3. La suspensió d'activitats durant un temps superior a 6 mesos per any s'ha de sol.licitar al Govern, amb al.legació de les causes en les quals es pretén fonamentar.

El Govern estudia el cas considerant les causes al.legades i el possible perjudici a l'ensenyament; la resolució pot ser positiva o negativa, segons sigui procedent.

Inspecció 133.29. La inspecció de les autoescoles és competència del Govern, el qual pot realitzar-la en qualsevol moment i tantes vegades com ho estimi convenient, encara que les escoles solament estan obligades a abonar la taxa d'inspecció una vegada cada any.

Sancions i amonestacions 133.30. Les infraccions a les normes generals i particulars que regulin les escoles de conductors poden ser objecte de sanció econòmica.

Igualment, aquelles autoescoles que presentin de forma reiterada candidats sense la suficient preparació teòrica o pràctica poden ser objecte d'amonestació per part del Govern.

L'acumulació de tres amonestacions en un trimestre, cinc en un semestre o vuit en un any, pot comportar la suspensió temporal de l'activitat docent. L'acumulació de tres suspensions temporals en un termini inferior a dos anys, pot comportar la suspensió definitiva de l'activitat docent de l'autoescola afectada.

Capítol VI. Matriculació de vehicles i inspeccions tècniques

Registre i matriculació de vehicles

Article 134

El ministre titular del departament competent assumeix la direcció i la responsabilitat del Registre de Vehicles. És competència exclusiva d'aquest departament l'aplicació de les disposicions legislatives i reglamentàries relatives a la matriculació i les inspeccions tècniques de vehicles.

Article 135

Tot tipus de vehicle automòbil que es trobi en circulació pel territori andorrà i sigui propietat d'un resident, andorrà o estranger, ha de ser obligatòriament inscrit al Registre de Vehicles, sempre que es reuneixin les condicions requerides per la legislació vigent; altrament, ha de ser reexportat fora d'Andorra.

Els vehicles automòbils matriculats a l'estranger propietat de residents, estrangers que gaudeixin d'autorització de residència de qualsevol de les categories previstes per la llei, o andorrans, poden circular amb matrícula estrangera pel ter-ritori andorrà durant el període màxim de 6 mesos.

Un cop transcorregut aquest termini provisional, queden subjectes a allò que disposa el paràgraf anterior.

El termini esmentat anteriorment, comença a comptar des del moment en què l'autoritat competent efectuï el primer control. Els residents estrangers, de qualsevol de les categories previstes per la llei, independentment de la data del control dels agents de l'autoritat a què es fa referència anteriorment, no poden circular amb vehicles de matrícula estrangera després de 12 mesos comptats a partir de la data en què hagin obtingut l'autorització de residència.

Inscripcions al Registre

Article 136

136.1. Poden inscriure vehicles al seu nom:

La consulta d'aquest document no substitueix la lectura del Butlletí Oficial del Principat d'Andorra (BOPA) corresponent. No assumim cap responsabilitat per eventuals inexactituds derivades de la transcripció de l'original a aquest format.

Aquest text es publica sota les condicions de reutilització pròpies de BOPA, no sota una llicència de Legalize ni de domini públic. BOPA
Domini públic — els textos oficials estan exclosos de la protecció del dret d'autor (art. 4.2 de la Llei sobre drets d'autor i drets veïns, 1999)
Font: Butlletí Oficial del Principat d'Andorra (BOPA) — Govern del Principat d'Andorra i Consell General (https://www.bopa.ad/). Els textos oficials estan exclosos de la protecció del dret d'autor segons l'article 4.2 de la Llei sobre drets d'autor i drets veïns (1999). Aquest repositori és un mirall no oficial; el BOPA continua sent l'única font autèntica de la legislació andorrana.